Při koupi bytu nebo domu nejde o malé peníze. Často musíte investovat celoživotní úspory, nebo se s hypotékou zadlužit na dalších 30 let.
Při koupi bytu nebo domu nejde o malé peníze. Často musíte investovat celoživotní úspory, nebo se s hypotékou zadlužit na dalších 30 let.
Neukvapujte se proto s podpisem smluv, které vás k čemukoli zavazují, a nechte si dokumenty raději zkontrolovat či připravit odborníkem. Všechno začíná už rezervační smlouvou, kterou řada lidí podceňuje a přitom jde o jeden ze zásadních dokumentů celého převodu.
V naší praxi jsme se setkali již s mnoha případy klientů, kteří nám vyprávěli stále stejný příběh. Přišli na prohlídku do bytu, který se jim opravdu hodně líbil. Nechali průchod svým emocím a okamžitě řekli “ten chci”. To ale není úplně dobrá pozice pro začátek vyjednávání.
I když je pro vás koupě bytu srdeční záležitostí, pro realitního makléře je to obchod jako každý jiný. Zpravidla zprostředkovává prodej nebo pronájem desítek nemovitostí, provize z každé z nich bývá mezi třemi a pěti procenty z prodejní ceny. V případě pronájmu je to obvykle jeden měsíční nájem.
Pokud makléř zjistí, že vás byt zaujal, většinou okamžitě následuje informace o tom, že je o něj obrovský zájem, že po vás jdou ještě tři vážní zájemci nebo že pokud byt opravdu chcete, musíte co nejrychleji podepsat rezervační smlouvu. A už vás má na udičce, ze které není lehké uniknout.
„Je to standardní smlouva, takovou tu podepisují všichni“, uslyšíte od realitních makléřů. V praxi se tato smlouva nazývá různě – dohoda o rezervaci, blokovací dohoda nebo třeba smlouva o složení blokovacího depozita. Podpis rezervační smlouvy hned při prohlídce nemovitosti patří k jedněm z největších chyb, kterou kupující může udělat. Rezervační smlouvou si totiž nejen rezervujete byt, ale především se zavazujete, že takovou nemovitost i koupíte. Obvykle si to sice můžete později rozmyslet, nebude to ale zadarmo. Rezervační smlouvy obsahují pro tyto případy nemalé sankce.
Na místě podepsaná rezervační smlouva je rozšířený a z lidského hlediska pochopitelný omyl, protože v praxi často platí, že nemovitost koupí ten, kdo smlouvu podepíše jako první. Vy se ale neukvapujte a na místě nic nepodepisujte, protože nevíte, jestli si koupi po probdělé noci a diskuzi s partnerem nerozmyslíte. Při další prohlídce můžete také objevit vady, které vás od koupě odradí. Také nevíte jistě, jestli vám banka poskytne hypotéku, nebo jestli se nakonec dohodnete na podmínkách prodeje.
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Grafik na volné noze Petr se chystal koupit byt. Kupní cenu by celou dohromady nedal, takže musel částečně nemovitost financovat hypotékou. Rezervační smlouva, kterou mu dal developer k podpisu, obsahovala smluvní pokutu 60 000 korun, pokud by si nakonec koupi rozmyslel.
To je klasická situace. I když byl Petr rozhodnutý, že si byt pořídí, z obchodu nakonec sešlo. Kvůli jeho nepravidelným příjmům mu banka odmítla poskytnout hypotéku v potřebné výši.
Do rezervační smlouvy naštěstí jeho právníci doplnili takzvaný „okruh rozvazovacích podmínek“. Jedna mu dávala možnost od smlouvy odstoupit v případě, že mu banka neschválí hypotéku.
Díky tomu nemusel Petr zaplatit ani korunu. To je slušný výsledek oproti tomu, kdy by rezervační smlouvu podepsal hned při prohlídce a ve výsledku zaplatil za jeden podpis 60 tisíc.
Rezervační smlouva, i když to většině lidí nepřijde, je tak jeden z nejdůležitějších právních dokumentů a je potřeba k němu tak i přistupovat. Od smlouvy o smlouvě budoucí se liší v tom, že jde o smlouvu tzv. nepojmenovanou, tedy nemá zákonem stanovený obsah.
Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce – chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba nějakou formulaci vyjmout/dodat, apod. Podruhé z pohledu pronajímatele – chtěla jsem sestavit nájemní smlouvu na míru. V obou případech byla komunikace velmi příjemná, rychlá, s dostatečným prostorem na dotazy a ve výsledku opravdu (zobrazit více) splňující veškeré mé představy. V neposlední řadě oceňuji, že jsme vše vyřešili bez problémů on-line a nemusela jsem nikam docházet. Nenapadá mě nic, co bych vytkla. V případě dalších právních otázek se na ně určitě opět obrátím.
Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta (zobrazit více) obrátit.
Služby dostupného advokáta jsem využila již 2x. Jednou cca před pěti lety a jednou letos. Pokaždé mě nachystali smlouvy do pár hodin, byli pro mě vždy po ruce na telefonu, nemusela jsem nikam jezdit, za mě doopravdy profesionálové ve svém oboru. Velké díky zejména panu Mgr. Marku Svobodnému který mi během pár hodin nově připravil správně důležitou (zobrazit více) smlouvu, která okamžitě prošla a kterou mi právníci z jiné společnosti připravili 3x chybně. I v budoucnu bych se vždy obrátila již jenom na ně v záležitostech ohledně nemovitostí.