Sporný rozvod – co to obnáší | Dostupný advokát

Sporný rozvod – co to obnáší

Sporný rozvod – co to obnáší

26. 2. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud patříte k této neveselé statistice? Ať už jste spolu 5 nebo 30 let, zásadní rozdíl spočívá v tom, zda jste schopni se v emočně vypjatých chvílích rozchodu se svým protějškem dohodnout na základním uspořádáním vašeho vztahu po rozvodu, nebo nikoliv. Dnes se podíváme na situaci, kdy se manželé nedohodnou a čeká je tzv. sporný rozvod.


Kdy mluvíme o sporném rozvodu?

Jedná se o situaci, kdy manželé nesplní podmínky pro zjednodušené soudní řízení a nejsou schopni se sami předem dohodnout na péči o děti a na vypořádání majetku. Soudní proces pak běží standardně, soud provádí dokazování a podrobně zjišťuje příčiny rozvratu manželství. Obvykle se manželé musí podrobit několika soudním řízení, což je finančně i časově náročnější.

Děti na prvním místě

Pokud mají manželé nezletilé děti (tedy děti, kterým ještě nebylo 18), musí před samotným rozvodem proběhnout soudní řízení, v němž se vyjasní, kdo se bude nadále o děti starat. Dokud nebude péče o děti vyřešena, soud manžele nerozvede. I když jste se jako rozvádějící se manželé nebyli schopni na péči o děti domluvit předem, není problém dohodu uzavřít i v rámci soudního řízení. Naopak, je to velmi žádoucí a dobrý soudce se vás bude snažit k dohodě přimět a soudní proces tím významně urychlit. Pokud se totiž dohoda nepodaří, může se řízení značně protáhnout, a to až na několik let. Soud bude zjišťovat, zda bude pro dítě vhodnější svěření do péče jednoho z rodičů, střídavá či společná péče a dále zda a kolik se bude platit výživné.

Rozvodové řízení

Jakmile je na stole pravomocný rozsudek ohledně péče o děti, nebo v případě, že manželé nezletilé děti nemají, přichází na řadu samotné řízení o rozvod manželství. To obvykle bývá o dost kratší, než soud o děti.

Řízení musí zahájit jeden z manželů tak, že podá na soud návrh na rozvod manželství. Následně soudce nařídí ústní jednání, na němž vyslechne oba manžele a zjišťuje příčiny rozvratu vztahu, což není moc příjemné, nicméně pokud oba manželé souhlasí a prokáže se, že jejich další soužití obnovit nelze, obvykle stačí jedno stání a manželství je rozvedené.

Může se stát, že mě soud odmítne rozvést?

Ano i to se může stát, i když v dnešní době to moc časté není. Občanský zákoník stanoví 2 výjimky, kdy soud manželství nerozvede i přes to, že je tzv. rozvráceno.

Jednou výjimkou je situace, kdy by rozvod byl v rozporu se zájmem nezletilého dítěte manželů, který je dán zvláštními důvody. Takovými zvláštními důvody může být třeba psychické či fyzické postižení dítěte.

Druhou výjimkou je stav, kdy by rozvod nepříznivě dopadl na manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma. I tady se bude obvykle jednat o situace spojené s nějakým těžkým zdravotním handicapem – tentokrát na straně jednoho z manželů.

Majetek po rozvodu

Další nevýhodou sporného rozvodu je fakt, že i když už jste konečně rozvedeni, nemáte vypořádaný společný majetek. Ten se totiž u rozvodového soudu neřeší. Pokud se ani po rozvodu na rozdělení majetku nedomluvíte, čeká vás patrně další soudní tahanice. Dále zde platí pravidlo, že pokud se na rozdělení a vypořádání společného jmění nedomluvíte do 3 let od rozvodu, ani v této době nezahájíte soudní řízení, nemovité věci přejdou ze společného jmění manželů do klasického spoluvlastnictví a movité věci v zásadě zůstanou ve vlastnictví toho, kdo je používá.

Společný nájem bytu, výživné, změna příjmení

Zánik manželství ovlivňuje i další oblasti, kromě těch již výše zmíněných. Pokud jste měli jako manželé společně pronajatý byt či dům, bude po rozvodu potřeba vyřešit, kdo v něm zůstane bydlet. Zákon opět upřednostňuje dohodu exmanželů. Když se však dohoda nepodaří, i tady bude muset rozhodnout soud, a to podle toho, kdo má k bytu jaká práva, zda tam s ním mají bydlet děti apod.

V některých případech se s rozvodem pojí povinnost platit bývalému manželovi výživné. I o tom se mohou bývalí partneři dohodnout a opět platí, že pokud se nedomluví (a přitom podle zákona vznikne na výživné nárok), musí rozhodnout soud. Na konec je ještě vhodné upozornit, že kdo se chce po rozvodu vrátit ke svému příjmení za svobodna, může tak učinit oznámením na matrice, a to do 6-ti měsíců od rozvodu.

V dnešním článku jsme se snažili ukázat, že příprava na rozvod a dohoda o důležitých věcech před rozvodem se rozhodně vyplatí. Pokud totiž k dohodě nedojde, může na vás kromě samotného rozvodu čekat ještě i několik dalších soudních řízení. Ať se o dohodu právě snažíte, nebo už bojujete u soudu, nebojte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme a efektivně vás zastoupíme.


Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. S námi vyřešíte rozvod včetně stání u soudu rychle, pohodlně a on-line.

Rozvody manželství s dětmi i bez nich, včetně vypořádání společného jmění manželů (SJM)

Ať už máte děti nebo jste bezdětní, máte majetek ve společném jmění nebo je vaše manželství bez společného majetku, s námi vyřešíte všechny rozvodové papíry a stání u soudu od A do Z. V celé ČR! Zajistíme úpravu styku s dětmi (včetně střídavé péče) a vypořádání společného majetku.

Rozvody po vzájemné dohodě i bez ní

Máme četné zkušenosti se zastupováním klientů u všech typů rozvodových řízeních. To se týká jak rozvodů, kde došlo k předchozí dohodě mezi manžely (tzv. rozvod dohodou nebo též nesporný rozvod), tak u rozvodů, v němž mezi manžely probíhá spor o majetek či děti (tzv. sporný rozvod).

Každý z našich níže uvedených balíčku zahrnuje kompletní řešení, záleží jen na tom, zda máte děti a zda jste ve sporu ohledně řešení rozvodu nebo máte na rozvodu shodu.

Co pro vás můžeme udělat Když jste dohodnuti a bez dětí Když jste dohodnuti a máte děti Když jste ve sporu
Sepíšeme návrh na zahájení rozvodového řízení
Sepíšeme nebo zkontrolujeme:
  • dohodu o vypořádání společného majetku a
  • návrh na rozvod manželství soudem
Sepíšeme nebo zkontrolujeme:
  • dohodu o péči o nezletilé děti
  • a návrh na schválení této dohody soudem
Zastoupíme vás před soudemstání účtováno dle hodinové sazby 1500,- Kč plus DPH
Konečná cena včetně DPH59004875,76 Kč bez DPH89007354,96 Kč bez DPH89007354,96 Kč bez DPH

Rozvodový právník neustále k dispozici

S naší službu nemusíte řešit, jak správně podat žádost o rozvod ani se nemusíte bát o to, kolik vás bude rozvod stát. Ceny jsou dány pevně a většinu manželství se nám podaří rozvést na druhém stání. S našimi službami navíc nemusíte mít obavu, že vás partner oškube. Vždy vám přispěcháme na pomoc s radou a cenou zkušeností.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Filip Horňák, Jičín: „S bývalou ženou jsme se nemohli dohodnout na rozvodu. Měl jsem prostě jinou představu finančního vyrovnání. Teprve zásah advokáta ji přesvědčil a stáhla své nesmyslné nároky. Vše pak šlo rychle a advokát nám i připravil všechny podklady.“
Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: