lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Sporný rozvod – co to obnáší

Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud spadáte do této neveselé statistiky?

Manželský pár procházející sporným rozvodem
5 minut čtení
18. 12. 2020

Ať už jste spolu pět let, nebo třicet, zásadní rozdíl spočívá v tom, zda jste schopni se v emočně vypjatých chvílích rozchodu se svým protějškem dohodnout na základním uspořádání vašeho vztahu po rozvodu, nebo nikoliv. Dnes se podíváme na situaci, kdy se manželé nedohodnou a čeká je tzv. sporný rozvod.

Kdy mluvíme o rozvodu sporném?

Jedná se o situaci, kdy manželé nesplní podmínky pro zjednodušené soudní řízení a nejsou schopni se sami předem dohodnout na péči o děti a na vypořádání majetku. Soudní proces pak běží standardně, soud provádí dokazování a podrobně zjišťuje příčiny rozvratu manželství. Obvykle se manželé musí podrobit několika soudním stáním, což je finančně i časově náročnější.

Tip: Zjistěte, v čem je jednodušší nesporný rozvod.

Přistála vám na stole žádost o rozvod a vůbec netušíte, co s tím?

Šok většinou vystřídá bezradnost. „Co zařídit jako první, kde se dozvědět všechny potřebné informace.“ V takových chvílích je nejlepší mít oporu v advokátovi, který vám poradí, jak dosáhnout maxima možného a zároveň dokáže komunikovat s protistranou.

Chci využít služeb rozvodového advokáta

U sporného rozvodu se nejdřív musí vyřešit děti

Pokud mají manželé nezletilé děti (tedy děti, kterým ještě nebylo 18), musí před samotným rozvodem proběhnout soudní řízení, v němž se vyjasní, kdo se bude nadále o děti starat. Dokud nebude péče o děti vyřešena, soud manžele nerozvede. I když jste se jako rozvádějící se manželé nebyli schopni na péči o děti domluvit předem, není problém dohodu uzavřít i v rámci soudního řízení. Naopak, je to velmi žádoucí a dobrý soudce se vás bude snažit k dohodě přimět a soudní proces tím významně urychlit.

Pokud se totiž dohoda nepodaří, může se řízení značně protáhnout, a to až na několik let. Soud bude zjišťovat, zda bude pro dítě vhodnější svěření do péče jednoho z rodičů, střídavá, či společná péče a dále zda a kolik se bude platit výživné.

Tip: Přečtěte si, jak je to s dětmi u rozvodu.

Rozvodové řízení

Jakmile je na stole pravomocný rozsudek ohledně výchovy a výživy k nezletilému dítěti v době po rozvodu (nebo v případě, že manželé nezletilé děti nemají), přichází na řadu samotné řízení o rozvod manželství. To obvykle bývá o dost kratší než soud o děti.

Řízení musí zahájit jeden z manželů tak, že podá na soud návrh na rozvod manželství. Následně soudce nařídí ústní jednání, na němž vyslechne oba manžele a zjišťuje příčiny rozvratu vztahu. V rámci prvního jednání se snaží soud přimět manžele k dohodě. V případě neúspěchu dochází ke druhému, případně dalšímu jednání. Celé rozvodové řízení se tak prodlužuje a zvyšují se i náklady na rozvod.

Tip: O tom, jak probíhá sporný rozvod u soudu, jsme se do detailu rozepsali v článku o průběhu rozvodového řízení.

Muž odkládají snubní prsten při rozvodu sporném
Muž odkládají snubní prsten při rozvodu sporném

Může se stát, že mě soud odmítne rozvést?

Ano, i to se může stát, i když v dnešní době to moc časté není. Občanský zákoník stanovuje 2 výjimky, kdy soud manželství nerozvede i přesto, že je tzv. rozvráceno:

 • Jednou výjimkou je situace, kdy by rozvod byl v rozporu se zájmem nezletilého dítěte manželů, který je dán zvláštními důvody (například psychické či fyzické postižení dítěte).
 • Druhou výjimkou je stav, kdy by rozvod nepříznivě dopadl na manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma. I tady se bude obvykle jednat o situace spojené s nějakým těžkým zdravotním handicapem – tentokrát na straně jednoho z manželů.

Tip: Tato výjimka neplatí v případě, kdy spolu manželé nežijí déle než 3 roky.

Majetek po rozvodu

Další nevýhodou rozvodu bez dohody je fakt, že i když už jste konečně rozvedeni, nemáte vypořádaný společný majetek. Ten se totiž u rozvodového soudu neřeší.

V takové situaci máte 3 možnosti:

 • Zkusíte uzavřít dohodu později.
 • Do 3 let od rozvodu podáte k soudu návrh, aby SJM vypořádal. Bude tak v jeho moci rozhodnout, komu připadne konkrétní majetek a dluhy.
 • Pokud se nedohodnete a ani nepodáte návrh, dojde k automatickému vypořádání.

O těchto možnostech jsme se podrobněji rozepsali v článku o vypořádání SJM.

Co se ještě řeší po rozvodu?

Zánik manželství ovlivňuje i další oblasti, kromě těch již výše zmíněných. Nejčastěji se řeší:

1) Nájemní bydlení – v tomto případě zákon upřednostňuje dohodu exmanželů. Když se však dohoda nepodaří, soud bere v potaz, kdo má k bytu jaká práva (například komu vzniklo nájemní právo ještě před uzavřením manželství) a zda tam s ním mají bydlet děti.

„Jinak je tomu u družstevního bytu. Pokud v bytě jeden z manželů žil již před svatbou, pak sdílejí jen nájem, ale ne členství v družstvu. Kdyby družstevní podíl nebyl v SJM, druhý z manželů nedostane nic. Společné nájemní právo po rozvodu zanikne a soud může na návrh jednoho manžela toho druhého vystěhovat.“

2. Výživné bývalému manželovi – vyživovací povinnost zaniká s rozvodem manželství. Zákon stanovuje případy, kdy jednomu z manželů náleží nárok na výživné i po rozvodu. O jaké případy se jedná?

 • Manžel není schopen se sám živit a má tedy nárok na to, aby mu druhý přispíval na přiměřenou výživu dle možností a majetkových poměrů.
 • V druhém případě může soud přiznat výživné manželovi, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému byla rozvodem způsobena značná újma.

Tip: Výživné bývalému manželovi náleží nejdéle 3 roky od rozvodu.

Změna příjmení – po rozvodu má člověk, který přijal příjmení druhého z manželů, možnost přestat užívat toto společné příjmení nejdéle do 6 měsíců ode dne, kdy rozsudek o rozvodu manželství nabyl právní moci. Oznámení o změně se dá učinit na kterémkoliv matričním úřadu a je osvobozeno od poplatku. Změna příjmení je samozřejmě možná i po této lhůtě, ale v takovém případě už je to zpoplatněno.

Shrnutí na závěr – s čím je nutné počítat při sporném rozvodu

 • Postup při podání rozvodu bez dohody je komplikovanější a zdlouhavý.
 • Případné neshody nebo nedodané dokumenty mohou rozvodové řízení prodloužit na rok i déle.
 • Jsou s ním samozřejmě spojené vyšší náklady na rozvod.
 • V případě neshody bude třeba vyřešit i vypořádání společného jmění nebo výživné pro jednoho z manželů pomocí dalších soudních řízení.
blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

 • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
 • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
 • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Jan Kresteš

před 2 roky

Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem (zobrazit více) se tedy na Dostupného advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!

Michal Vrátný, Praha

před 2 roky

Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Signing the documents needed for divorce

Jaké dokumenty budete potřebovat k rozvodu?

Rozvod představuje náročnou situaci, kterou mnohdy komplikuje i zmatek v tom, co všechno potřebujete pro co nejsnadnější a nejrychlejší ukončení manželství. Jaké jsou potřebné dokumenty pro rozvod a který návrh…

15. 10. 2020

E-book: Jak na rozvod

Kdo hradí náklady při rozvodu, jak je to s vypořádáním společného jmění manželů? Co obnáší sporný rozvod a jak se na něj připravit? Jak by měla vypadat žádost o rozvod?…

23. 2. 2022
Žena trápící se tím, jak bude probíhat rozvod

Jak probíhá rozvod u soudu?

Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno,…

10. 11. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022