Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud spadáte do této neveselé statistiky?
Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud spadáte do této neveselé statistiky?
Ať už jste spolu pět let, nebo třicet, zásadní rozdíl spočívá v tom, zda jste schopni se v emočně vypjatých chvílích rozchodu se svým protějškem dohodnout na základním uspořádání vašeho vztahu po rozvodu, nebo nikoliv. Dnes se podíváme na situaci, kdy se manželé nedohodnou a čeká je tzv. sporný rozvod.
Jedná se o situaci, kdy manželé nesplní podmínky pro zjednodušené soudní řízení a nejsou schopni se sami předem dohodnout na péči o děti a na vypořádání majetku. Soudní proces pak běží standardně, soud provádí dokazování a podrobně zjišťuje příčiny rozvratu manželství. Obvykle se manželé musí podrobit několika soudním stáním, což je finančně i časově náročnější.
Tip: Zjistěte, v čem je jednodušší nesporný rozvod.
Šok většinou vystřídá bezradnost. „Co zařídit jako první, kde se dozvědět všechny potřebné informace.“ V takových chvílích je nejlepší mít oporu v advokátovi, který vám poradí, jak dosáhnout maxima možného a zároveň dokáže komunikovat s protistranou.
Chci využít služeb rozvodového advokáta
Pokud mají manželé nezletilé děti (tedy děti, kterým ještě nebylo 18), musí před samotným rozvodem proběhnout soudní řízení, v němž se vyjasní, kdo se bude nadále o děti starat. Dokud nebude péče o děti vyřešena, soud manžele nerozvede. I když jste se jako rozvádějící se manželé nebyli schopni na péči o děti domluvit předem, není problém dohodu uzavřít i v rámci soudního řízení. Naopak, je to postup velmi žádoucí a dobrý soudce se vás bude snažit k dohodě přimět a soudní proces tím významně urychlit.
Pokud se totiž dohoda nepodaří, může se řízení značně protáhnout, a to dokonce až na několik let. Soud bude zjišťovat, zda bude pro dítě vhodnější svěření do péče jednoho z rodičů, střídavá, či společná péče a dále zda a kolik se bude platit výživné. To celé se může ještě prodloužit odvoláváním se proti rozhodnutí.
Tip: Přečtěte si, jak je to s dětmi u rozvodu.
Jakmile je na stole pravomocný rozsudek ohledně výchovy a výživy k nezletilému dítěti v době po rozvodu (nebo v případě, že manželé nezletilé děti nemají), přichází na řadu samotné řízení o rozvod manželství. To obvykle bývá o dost kratší a rychlejší než soud o děti.
Řízení musí zahájit jeden z manželů tak, že podá na soud návrh na rozvod manželství. Následně soudce nařídí ústní jednání, na němž vyslechne oba manžele a zjišťuje příčiny rozvratu vztahu. V rámci prvního jednání se snaží soud přimět manžele k dohodě. V případě neúspěchu dochází ke druhému, případně dalšímu jednání. Celé rozvodové řízení se tak prodlužuje a zvyšují se i náklady na rozvod.
Tip: O tom, jak probíhá sporný rozvod u soudu, jsme se do detailu rozepsali v článku o průběhu rozvodového řízení.
Ano, i to se může stát, i když v dnešní době to moc časté není. Občanský zákoník stanovuje dvě výjimky, kdy soud manželství nerozvede i přesto, že je tzv. rozvráceno:
Tip: Tato výjimka neplatí v případě, kdy spolu manželé nežijí déle než 3 roky.
Další nevýhodou rozvodu bez dohody je fakt, že i když už jste konečně rozvedeni, nemáte vypořádaný společný majetek. Ten se totiž u rozvodového soudu neřeší.
V takové situaci máte tři možnosti:
O těchto možnostech jsme se podrobněji rozepsali v článku o vypořádání SJM.
Zánik manželství ovlivňuje i další oblasti, kromě těch již výše zmíněných. Nejčastěji se řeší:
1) Nájemní bydlení – v tomto případě zákon upřednostňuje dohodu exmanželů. Když se však dohoda nepodaří, soud bere v potaz, kdo má k bytu jaká práva (například komu vzniklo nájemní právo ještě před uzavřením manželství) a zda tam s ním mají bydlet děti.
„Jinak je tomu u družstevního bytu. Pokud v bytě jeden z manželů žil již před svatbou, pak sdílejí jen nájem, ale ne členství v družstvu. Kdyby družstevní podíl nebyl v SJM, druhý z manželů nedostane nic. Společné nájemní právo po rozvodu zanikne a soud může na návrh jednoho manžela toho druhého vystěhovat.“
2. Výživné bývalému manželovi – vyživovací povinnost zaniká s rozvodem manželství. Zákon stanovuje případy, kdy jednomu z manželů náleží nárok na výživné i po rozvodu. O jaké případy se jedná?
Tip: Výživné bývalému manželovi náleží nejdéle tři roky od rozvodu.
Změna příjmení – po rozvodu má člověk, který přijal příjmení druhého z manželů, možnost přestat užívat toto společné příjmení nejdéle do šesti měsíců ode dne, kdy rozsudek o rozvodu manželství nabyl právní moci. Oznámení o změně se dá učinit na kterémkoliv matričním úřadu a je osvobozeno od poplatku. Změna příjmení je samozřejmě možná i po této lhůtě, ale v takovém případě už je to zpoplatněno.
Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.