Sporný rozvod – co to obnáší | Dostupný advokát

Sporný rozvod – co to obnáší

Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud patříte k této neveselé statistice?
Muž a žena při hádce
5 minut čtení
26. 2. 2019

Ať už jste spolu 5 nebo 30 let, zásadní rozdíl spočívá v tom, zda jste schopni se v emočně vypjatých chvílích rozchodu se svým protějškem dohodnout na základním uspořádáním vašeho vztahu po rozvodu, nebo nikoliv. Dnes se podíváme na situaci, kdy se manželé nedohodnou a čeká je tzv. sporný rozvod.

Kdy mluvíme o sporném rozvodu?

Jedná se o situaci, kdy manželé nesplní podmínky pro zjednodušené soudní řízení a nejsou schopni se sami předem dohodnout na péči o děti a na vypořádání majetku. Soudní proces pak běží standardně, soud provádí dokazování a podrobně zjišťuje příčiny rozvratu manželství. Obvykle se manželé musí podrobit několika soudním řízení, což je finančně i časově náročnější.

Děti na prvním místě

Pokud mají manželé nezletilé děti (tedy děti, kterým ještě nebylo 18), musí před samotným rozvodem proběhnout soudní řízení, v němž se vyjasní, kdo se bude nadále o děti starat. Dokud nebude péče o děti vyřešena, soud manžele nerozvede. I když jste se jako rozvádějící se manželé nebyli schopni na péči o děti domluvit předem, není problém dohodu uzavřít i v rámci soudního řízení. Naopak, je to velmi žádoucí a dobrý soudce se vás bude snažit k dohodě přimět a soudní proces tím významně urychlit. Pokud se totiž dohoda nepodaří, může se řízení značně protáhnout, a to až na několik let. Soud bude zjišťovat, zda bude pro dítě vhodnější svěření do péče jednoho z rodičů, střídavá či společná péče a dále zda a kolik se bude platit výživné.

Rozvodové řízení

Jakmile je na stole pravomocný rozsudek ohledně péče o děti, nebo v případě, že manželé nezletilé děti nemají, přichází na řadu samotné řízení o rozvod manželství. To obvykle bývá o dost kratší, než soud o děti.

Řízení musí zahájit jeden z manželů tak, že podá na soud návrh na rozvod manželství. Následně soudce nařídí ústní jednání, na němž vyslechne oba manžele a zjišťuje příčiny rozvratu vztahu, což není moc příjemné, nicméně pokud oba manželé souhlasí a prokáže se, že jejich další soužití obnovit nelze, obvykle stačí jedno stání a manželství je rozvedené.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Může se stát, že mě soud odmítne rozvést?

Ano i to se může stát, i když v dnešní době to moc časté není. Občanský zákoník stanoví 2 výjimky, kdy soud manželství nerozvede i přes to, že je tzv. rozvráceno.

Jednou výjimkou je situace, kdy by rozvod byl v rozporu se zájmem nezletilého dítěte manželů, který je dán zvláštními důvody. Takovými zvláštními důvody může být třeba psychické či fyzické postižení dítěte.

Druhou výjimkou je stav, kdy by rozvod nepříznivě dopadl na manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma. I tady se bude obvykle jednat o situace spojené s nějakým těžkým zdravotním handicapem – tentokrát na straně jednoho z manželů.

Majetek po rozvodu

Další nevýhodou sporného rozvodu je fakt, že i když už jste konečně rozvedeni, nemáte vypořádaný společný majetek. Ten se totiž u rozvodového soudu neřeší. Pokud se ani po rozvodu na rozdělení majetku nedomluvíte, čeká vás patrně další soudní tahanice. Dále zde platí pravidlo, že pokud se na rozdělení a vypořádání společného jmění nedomluvíte do 3 let od rozvodu, ani v této době nezahájíte soudní řízení, nemovité věci přejdou ze společného jmění manželů do klasického spoluvlastnictví a movité věci v zásadě zůstanou ve vlastnictví toho, kdo je používá.

Společný nájem bytu, výživné, změna příjmení

Zánik manželství ovlivňuje i další oblasti, kromě těch již výše zmíněných. Pokud jste měli jako manželé společně pronajatý byt či dům, bude po rozvodu potřeba vyřešit, kdo v něm zůstane bydlet. Zákon opět upřednostňuje dohodu exmanželů. Když se však dohoda nepodaří, i tady bude muset rozhodnout soud, a to podle toho, kdo má k bytu jaká práva, zda tam s ním mají bydlet děti apod.

V některých případech se s rozvodem pojí povinnost platit bývalému manželovi výživné. I o tom se mohou bývalí partneři dohodnout a opět platí, že pokud se nedomluví (a přitom podle zákona vznikne na výživné nárok), musí rozhodnout soud. Na konec je ještě vhodné upozornit, že kdo se chce po rozvodu vrátit ke svému příjmení za svobodna, může tak učinit oznámením na matrice, a to do 6-ti měsíců od rozvodu.

V dnešním článku jsme se snažili ukázat, že příprava na rozvod a dohoda o důležitých věcech před rozvodem se rozhodně vyplatí. Pokud totiž k dohodě nedojde, může na vás kromě samotného rozvodu čekat ještě i několik dalších soudních řízení. Ať se o dohodu právě snažíte, nebo už bojujete u soudu, nebojte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme a efektivně vás zastoupíme.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 5900 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Smutná žena, v pozadí sedí muž s hlavou v dlaních

Když dojde na rozvod - sporný nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku síbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod - ten může být tzv. nesporný nebo...

19. 3. 2019
Ondřej Preuss
Rodiče leží na podlaze s dítětem a dívají se na něj

Náhradní rodinná péče

V dnešním článku se podíváme na to, jaké jsou formy náhradní rodinné péče, jaké podmínky je potřeba splnit, abyste se mohli stát pěstouny či adoptivními rodiči, a které dítě lze...

29. 7. 2019
Ondřej Preuss
Detail rukou podepisující dokument, v popředí snubní prstýnky

K čemu slouží předmanželská smlouva?

Stále více párů dnes ještě před uzavřením manželství sepisuje předmanželskou smlouvu. Víte, k čemu taková smlouva slouží a co vše může obsahovat?

8. 4. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019