Samořídící auta a právníci bez práce | Dostupný advokát

Samořídící auta a právníci bez práce

Samořídící auta už burácí, či spíše tiše bzučí na obzoru. Tradiční automobilky jako Volvo nebo Renault do jejich výzkumu investují miliardy. Všichni je očekávají s nadšením, snad kromě právníků, kteří se specializují na náhradu škody. Proč?
Obrázek k článku Samořídící auta a právníci bez práce
3 minut čtení
Ondřej Preuss
26. 2. 2016

V České republice se stane přibližně 3.500 automobilových nehod ročně. V jejich důsledku zahyne kolem 600 lidí a přímé a nepřímé škody se pohybují v řádech miliard korun. To se však nástupem automatických aut dramaticky změní.

Řidiči se změní v pasažéry

Jednak bude podle dostupných studií postupně nehod ubývat o desítky procent. Související škody se pak zmenší ještě výrazněji. Jiné studie sice předpokládají určité “dětské nemoci” autopilotů obtížně reagující na smíšený provoz s běžnými vozidly, to ale patrně nebude trvat dlouho.

Zadruhé - za škody nebude odpovědný člověk, ale stroj. Ředitel automobilky Volvo nedávno veřejně potvrdil, že jeho společnost je připravena převzít odpovědnost za rozhodnutí autopilota plně na sebe.

To vše tedy povede k méně škodním událostem a zejména méně pojistným či jiným sporům. Dnes platí, že přes 90 % škodních událostí zaviní řidič vozidla, který pak často potřebuje právní pomoc. I to bude rázem jinak. Automobilky budou mít svá pojišťovací oddělení a běžný majitel vozu bude vlastně jen pasažér. A pasažér většinou advokáta nepotřebuje.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Zabít řidiče, nebo chodce?

Útěchou pro specialisty na vymáhání náhrady škody a morálního zadostiučinění tak můžou být jiné, nové problémy, která samořídící auta přinesou. Odhaduje se, že stoupne například spotřeba alkoholu, protože v tomto směru už nebudou žádná omezení. Nezřízená konzumace opojných moků pak vždy v historii vedla k nárůstu poptávky po právních službách.

Zavedení autopilotů má pak i jeden filozoficko-právní problém, který s výše uvedeným souvisí. Autopilot bude muset být naprogramován tak, aby škodám předcházel, zejména aby chránil lidské životy. Co když se ale vůz octne v situaci, kdy bude ohrožen jak život pasažéra, tak životy na ulici? Koho má obětovat? Představte si například, že jedete svým samořízeným vozem a pohodlně si užíváte četbu oblíbeného autora. Nemusíte na nic dávat pozor, o ničem nerozhodujete. Znenadání na silnici padne strom. Váš vůz by měl vybočit, aby vás zachránil. Na vedlejší louce ale pochoduje skautský oddíl, a tak se vůz „zatvrdí“ a jede dál. Chrání deset mladých životů oproti tomu vašemu.

Nejen marketingoví experti se obávají faktu, že vůz bude naprogramován tak, aby zabil svého klienta, pokud tím zachrání více životů kolemjdoucích. Možná by tak člověk instinktivně jednal také, ale byla by to jeho volba. Z právního hlediska je tedy na stole mnoho a mnoho nedořešených otázek.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

E-shopy mají tři měsíce na úpravu obchodních podmínek

Od začátku února vstupují v účinnost nová pravidla mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Pro zákazníky on-line obchodů to znamená, že se budou moci jednoduše obrátit na nezávislého rozhodčího, pro e-shopy pak...

17. 2. 2016
Ondřej Preuss

Cohousing aneb sdílené bydlení

V posledních letech se ve společnosti stává trendem sdílení životních nákladů. Sdílet se tak díky nejrůznějším službám dá celá škála potřeb, služeb nebo věcí. Je patrně jen otázka času, kdy...

25. 1. 2016
Ondřej Preuss

Jen advokát může poskytnout právní radu

Jaký je rozdíl mezi právníkem, advokátem a advokátním koncipientem? Nevíte? Nebuďte smutní, často to neví ani studenti, kteří se hlásí na právnickou fakultu.

5. 5. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019