Samořídící auta a právníci bez práce | Dostupný advokát

Samořídící auta a právníci bez práce

Obrázek k článku Samořídící auta a právníci bez práce

26. 2. 2016 / autor: Ondřej Preuss

Samořídící auta už burácí, či spíše tiše bzučí na obzoru. Tradiční automobilky jako Volvo nebo Renault do jejich výzkumu investují miliardy. Všichni je očekávají s nadšením, snad kromě právníků, kteří se specializují na náhradu škody. Proč?

V České republice se stane přibližně 3.500 automobilových nehod ročně. V jejich důsledku zahyne kolem 600 lidí a přímé a nepřímé škody se pohybují v řádech miliard korun. To se však nástupem automatických aut dramaticky změní.

Řidiči se změní v pasažéry

Jednak bude podle dostupných studií postupně nehod ubývat o desítky procent. Související škody se pak zmenší ještě výrazněji. Jiné studie sice předpokládají určité “dětské nemoci” autopilotů obtížně reagující na smíšený provoz s běžnými vozidly, to ale patrně nebude trvat dlouho.

Zadruhé - za škody nebude odpovědný člověk, ale stroj. Ředitel automobilky Volvo nedávno veřejně potvrdil, že jeho společnost je připravena převzít odpovědnost za rozhodnutí autopilota plně na sebe.

To vše tedy povede k méně škodním událostem a zejména méně pojistným či jiným sporům. Dnes platí, že přes 90 % škodních událostí zaviní řidič vozidla, který pak často potřebuje právní pomoc. I to bude rázem jinak. Automobilky budou mít svá pojišťovací oddělení a běžný majitel vozu bude vlastně jen pasažér. A pasažér většinou advokáta nepotřebuje.

Zabít řidiče, nebo chodce?

Útěchou pro specialisty na vymáhání náhrady škody a morálního zadostiučinění tak můžou být jiné, nové problémy, která samořídící auta přinesou. Odhaduje se, že stoupne například spotřeba alkoholu, protože v tomto směru už nebudou žádná omezení. Nezřízená konzumace opojných moků pak vždy v historii vedla k nárůstu poptávky po právních službách.

Zavedení autopilotů má pak i jeden filozoficko-právní problém, který s výše uvedeným souvisí. Autopilot bude muset být naprogramován tak, aby škodám předcházel, zejména aby chránil lidské životy. Co když se ale vůz octne v situaci, kdy bude ohrožen jak život pasažéra, tak životy na ulici? Koho má obětovat? Představte si například, že jedete svým samořízeným vozem a pohodlně si užíváte četbu oblíbeného autora. Nemusíte na nic dávat pozor, o ničem nerozhodujete. Znenadání na silnici padne strom. Váš vůz by měl vybočit, aby vás zachránil. Na vedlejší louce ale pochoduje skautský oddíl, a tak se vůz „zatvrdí“ a jede dál. Chrání deset mladých životů oproti tomu vašemu.

Nejen marketingoví experti se obávají faktu, že vůz bude naprogramován tak, aby zabil svého klienta, pokud tím zachrání více životů kolemjdoucích. Možná by tak člověk instinktivně jednal také, ale byla by to jeho volba. Z právního hlediska je tedy na stole mnoho a mnoho nedořešených otázek.


Rychlá konzultace s právníkem – specialistou na problém, který potřebujete vyřešit

Úvodní konzultace je nejúčinnější způsob řešení jakékoli právní záležitosti. Během 30-60 minut pro vás najdeme vhodný právní postup a navrhneme vám řešení. Podklady nám pošlete jednoduše elektronickou cestou, a do druhého dne se s vámi spojíme a celou věc probereme.

Rychlou úvodní konzultací vám dokážeme poradit s 90 % toho, s čím se jako běžný občan nebo firma setkáte. Nejčastěji to bývají tyto případy:

  • obrana práva z uzavřené smlouvy (včetně uplatnění smluvních pokut),
  • dohody a spory ohledně koupě nemovitostí a nájmů bytů (včetně zápisu do katastru nemovitostí),
  • rozvody a výživné,
  • spory ohledně náhrady škody,
  • neoprávněné exekuce a zastupování v insolvenčním řízení,
  • neoprávněná výpověď ze zaměstnání, včetně nároku na odstupné,
  • reklamace vad a záruky za provedené práce,
  • ochrana osobnosti,
  • pokuty uložené za provoz automobilu,
  • převody automobilů a motocyklů.

Vše s námi můžete vyřídit telefonicky, e-mailem nebo přes Skype, ať už bydlíte kdekoliv. Jednoduše a skutečně účinně. Bez zbytečného chození do advokátní kanceláře. Radíme běžně i přes 8 časových pásem klientům, kteří právě surfují na Bali.

Každý měsíc poradíme na dálku nejméně 200 lidem. Osobně nebo při soudním řízení pak další stovce.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Rychlá konzultace Prémiová konzultace
Délka konzultace s advokátem30 minut
Konzultace proběhnetelefonicky, Skypetelefonicky,
Skype, e-mail
Jak rychle konzultace proběhnedo 24 hodindle vaší potřeby
Konečná cena včetně DPH690570,22 Kč bez DPH13001074,32 Kč bez DPH

Jako advokáti samozřejmě zachováváme soukromí a mlčenlivost. Cokoli si řekneme nebo napíšeme, zůstane pouze mezi námi. I proto máme zabezpečený systém, přes který nám posíláte citlivé podklady. Vše je tak bezpečnější než přes e-mail.

Rychlé představení služby

Děkujeme klientům, kteří nám dovolili sepsat své příběhy, a sdílet tak s dalšími z vás své zkušenosti:

Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: