Když se rozhodnete, že pronajmete svůj dům nebo byt na delší dobu, zdá se být jistějším řešením smlouva na delší období.
Když se rozhodnete, že pronajmete svůj dům nebo byt na delší dobu, zdá se být jistějším řešením smlouva na delší období.
Ve výsledku to tak ovšem vůbec být nemusí. Jaké výhody přináší, když s nájemníkem uzavřete smlouvu na delší, nebo naopak kratší období? Jaká je nejdelší doba, na kterou je vůbec možné nájemní smlouvu uzavřít? Veškeré taje nájemní smlouvy na dobu určitou vám poodhalíme v tomto článku.
Před časem se na nás obrátil pan Robert. Jako zkušený pronajímatel si přečetl, že tzv. nový občanský zákoník značně omezuje jeho smluvní tvořivost. Začal se obávat, že jeho přísná smlouva nevyhovuje novému režimu.
Smlouvu, kterou nám přinesl, jsme překontrolovali. A skutečně jsme našli několik nevymahatelných ustanovení. Šlo o klasickou nájemní smlouvu na dobu určitou, uzavíranou vždy jen na několik měsíců. Doporučili jsme mu drobné úpravy, ale to základní – krátkou dobu nájmu – jsme zachovali. To je totiž nejúčinnější způsob, jakým se pronajímatel chrání před nezodpovědným nájemníkem.
Otvírá se mu tak navíc prostor pro možné zvyšování nájemného, na kterém se totiž u každé následující periody musejí obě strany dohodnout.
Nájemní smlouva uzavřená na konkrétní dobu přirozeně končí uplynutím této doby. Je ovšem možné se ve smlouvě domluvit na automatickém prodlužování. V některých případech se může dokonce jednat i o velmi sofistikovaný mechanismus.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
Pozor na příliš dlouhou dobu pronájmu. Ujednáte-li si totiž nájem na dobu určitou delší než 50 let, má se za to, že byl nájem ujednán na dobu neurčitou s tím, že v prvních 50 letech lze nájem vypovědět jen z ujednaných výpovědních důvodů a v ujednané výpovědní době. Nájemní smlouva se tak vlastně po 50 letech transformuje na smlouvu na dobu neurčitou. Do té doby ji však lze vypovědět jen jako nájemní smlouvu na dobu určitou. Toto se ovšem uplatní spíše u obchodních nájmů, protože výpověď nájmu bytu je svázána i v případě výpovědi nájemní smlouvy na dobu neurčitou.
V zásadě je předčasná výpověď možná ze dvou důvodů:
Pokud nájemník zůstane v pronajatém bytě po dobu alespoň tří měsíců po skončení nájmu na dobu určitou, automaticky dochází k prodloužení nájmu o tutéž dobu, po kterou trval původní nájem. To však neplatí, pokud ho pronajímatel před uplynutím dané doby vyzve, aby odešel. Výzva ovšem musí být písemná.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
S darovací smlouvou od vás jsem neměla na katastru nejmenší problém. Pracovnice u okénka se podívala na logo a poznamenala, že vaše smlouvy jsou vždy v pořádku. Dostupný advokát mi navíc telefonicky vysvětlil věci kolem věcného břemene, které by mne jako laika vůbec nenapadly. Nevím, co na službě zlepšit, jsem naprosto spokojená.
V životě každého z nás nastane chvíle, kdy potřebujeme využít služeb právníků nebo advokátů. Pro všechny, kteří hledají právní radu (je jedno, jestli kupují nemovitost, soudí se se zaměstnavatelem anebo potřebují jakoukoli jinou pomoc od profesionála na legislativu) a zároveň chtějí řešit věci digitálně, vzdáleně, bez nutnosti osobních návštěv, je Dostupný advokát jednoznačně zajímavou alternativou.