Kapitoly článku
Kdy vzniká nárok na rodičovskou dovolenou?
Rodičovská začíná ihned po skončení mateřské dovolené, tedy po 28 týdnech od narození dítěte. Plynule na ni navazuje a může trvat tři nebo až čtyři roky. Na rozdíl od mateřské dovolené se na rodičovskou se mohou přihlásit jak matky, tak otcové a mohou se v ní střídat v péči o dítě.
V některých případech může následovat rodičovská ihned po narození dítěte, pokud nárok na pomoc v mateřství nevznikl, a to například u matek, které jsou OSVČ a neplatily si nemocenské pojištění. Podle zákona je zaměstnavatel povinen poskytnout rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Pokud by rodič chtěl čerpat rodičovskou až do 4 let věku dítěte, musí se na tom se zaměstnavatelem dohodnout.
Související služba
Řešíte problém související s rodičovskou dovolenou?
Váš případ posoudíme a do 24 hodin vypracujeme návrh právních služeb vedoucích k jeho vyřešení. Pokud se pak rozhodnete svěřit jeho řešení do našich rukou, máte vypracování návrhu zdarma.
Chci pomoci vyřešit svůj problém.
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Rodičovský příspěvek
Je třeba ale odlišit nárok na rodičovskou dovolenou ve smyslu uvolnění z práce od nároku na rodičovský příspěvek. Ten náleží rodiči, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky v aktuální výši 350 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. U vícerčat pak maximální výše rodičovského příspěvku činí 525 000 Kč.
Konkrétní výše příspěvku za měsíc záleží na více okolnostech, primárně ale právě na tom, jak jste si nastavili celkovou délku čerpání. Za určitých okolností tedy můžete vybrat celou částku za jeden rok, při rozložení do tří let ovšem máte měsíčně třetinu této částky. To, že vyčerpáte celou částku za jeden rok, ovšem neznamená, že musíte poté nastoupit zpět do původní práce. Můžete začít třeba podnikat, případně se nechat zaměstnat.
Důležitý je ovšem ještě jeden milník a to jsou tři roky dítěte. Do této chvíle totiž trvají povinnosti zaměstnavatele k vám jako zaměstnanci. Tedy především držet vám místo. Rozhodnete-li se vytrvat na rodičovské déle, může se stát, že o svou práci přijdete.
Tip na článek
Rodičovský příspěvek pobíraný po dobu rodičovské dovolené je podporou ze strany státu pro rodiče pečující o nejmenší dětí. Jaké jsou podmínky této dávky pro rok 2025 a jaké změny se chystají do budoucna? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Žádost o rodičovský příspěvek
Žádost o rodičovskou dovolenou (respektive rodičovský příspěvek) je třeba podat na pracovním úřadu dle vašeho místa trvalého bydliště. Možností pro podání žádosti máte několik:
- Online podání přes Klientskou zónu Jenda: Nejpohodlnější způsob je podání online prostřednictvím klientské zóny Jenda, kde vyplníte potřebné informace a odešlete žádost elektronicky.
- Osobně na kontaktním pracovišti: Můžete žádost podat osobně přímo na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce. Vyplněný formulář předejte na podatelně.
- Poštou: Vyplněnou žádost zašlete poštou na adresu příslušného kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR.
- E-mailem s elektronickým podpisem: Pokud disponujete zaručeným elektronickým podpisem, zašlete žádost na e-mailovou adresu příslušného kontaktního pracoviště.
- Datovou schránkou: Žádost lze podat také prostřednictvím datové schránky příslušného kontaktního pracoviště.
K žádosti je třeba doložit ještě další související dokumenty včetně průkazů totožnosti a potvrzení o nároku na dávky.
Práce při rodičovské dovolené
Řadě rodinám samotný rodičovský příspěvek k pokrytí všech nákladů nestačí a není se čemu divit. Při standardním rozložení plateb do tří let pobírá pečující rodič měsíčně 9 722 korun. Tato částka představuje pro většinu lidí oproti dřívějším příjmům ze zaměstnání diametrální propad životní úrovně. Navíc při současném významném vzrůstu nákladů. Řešením může být samozřejmě využití úspor, zkrácení doby rodičovské například na délku jednoho roku, případně využití možnosti přivýdělku během rodičovské dovolené. Zaměstnanci mohou během rodičovské vykonávat v podstatě neomezenou práci, a to jak pro svého dosavadního zaměstnavatele, tak také pro úplně jiného. Rozdíly tu ale jsou.
Na rozdíl od mateřské dovolené je v období nástupu na rodičovskou povoleno vrátit se zpět na původní místo na základě původní pracovní smlouvy. Tím ale de facto o rodičovskou dovolenou přicházíte a nejste ani v ochranné době, která by vás chránila před výpovědí.
V rámci stejného zaměstnavatele se tedy zaměstnávání zpravidla řeší formou některé z dohod, tedy dohodou o pracovní činnosti, či dohodou o provedení práce, za podmínek, které pro ně vymezuje zákoník práce.
Základní omezení pro tento typ spolupráce spočívá v druhu vykonávané práce. Nesmíte totiž v dalším pracovněprávním vztahu pro téhož zaměstnavatele vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny jako práce v původní pracovní smlouvě. Lze tedy konat pouze práce jiné.
Příklad: Paní Tereza pracovala jako právnička na úřadě. Měla rozmanitou agendu, která spočívala v přípravě rozhodnutí ve sporech, různé právní posudky apod. Když se během rodičovské domlouvala se zaměstnavatelem na přivýdělku na dohodu o pracovní činnosti, nebylo podle aktuálních právních předpisů možné, aby i nadále připravovala rozhodnutí jako doposud. K oboustranné spokojenosti se ale domluvili na spolupráci s tiskovým oddělením, pro které připravovala do pravidelného zpravodaje informace o důležitých změnách právních předpisů či klíčových rozhodnutích úřadu.
Co se týče případné práce pro jiného zaměstnavatele, tam již druhem práce omezeni nejste. Nemusíte pochopitelně podávat výpověď v dosavadním zaměstnání, kde vám pracovní místo drží. Jedinou, zato zásadní podmínkou, je, že získáte od dosavadního zaměstnavatele písemný souhlas. Takové omezení se netýká pouze vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Chcete-li tedy během rodičovské přednášet nebo napsat knihu, nemělo by vám být nijak bráněno v rozletu.
Jediné, co je potřeba zajistit, abyste nepřišli o rodičovský příspěvek, je patřičný dohled nad dítětem. Je zde totiž ještě jedna podmínka, a to celodenní péče o dítě. Pokud si rodič zajistí chůvu, jesle či hlídací babičku, považuje se podmínka nároku na rodičovský příspěvek zachována. Děti mladší dvou let však mohou v jeslích nebo ve školce strávit maximálně 92 hodin měsíčně. Od dvou let věku dítěte už se to, zda navštěvuje jesle či školku, nesleduje.
Tip na článek
Zaměstnavatel vám nabízí dohodu o pracovní činnosti. Jedná se o výhodnou smlouvu především pro něj nebo může přinést výhody i vám? V našem článku se zaměříme i na možné alternativy a shrneme, jak je to se zdaněním tohoto typu smluv. Druhou možností je i uzavření dohody o provedení práce. Co si při uzavírání ohlídat a v čem jsou její výhody? Na oba typy dohod jsme se zaměřili v našich článcích.
Živnost při rodičovské dovolené
Ani s živností na rodičovské dovolené není žádný problém. Její provozování není během tohoto období nijak omezeno. Rodič, která pobírá rodičovský příspěvek a zároveň podniká, může vykonávat svou živnost bez omezení. V takovém případě je klasifikován jako samostatně výdělečně činná osoba (OSVČ) na vedlejší činnost. Během prvního roku podnikání není třeba platit zálohy na pojištění. V následujících letech se odvody na pojištění stanoví podle výše daňového základu.
I při podnikání jako OSVČ se přitom uplatní výše zmíněná podmínka celodenní péče o dítě.
Tip na článek
Jak je to s přivýdělkem k mateřské a co lze dělat, abyste neztratily nárok na mateřskou, jsme ještě detailněji probrali v dalším článku.
Shrnutí
Rodičovská dovolená začíná obvykle po skončení mateřské dovolené (po 28 týdnech od narození dítěte) a trvá až tři roky, případně čtyři roky po dohodě se zaměstnavatelem. Tento nárok mají oba rodiče, kteří se mohou v péči o dítě střídat. Rodičovský příspěvek náleží rodiči pečujícímu celodenně o nejmladší dítě v rodině až do částky 350 000 Kč (u vícerčat 525 000 Kč). Rodiče mohou žádat o rodičovský příspěvek prostřednictvím online formuláře, osobně, poštou, e-mailem nebo datovou schránkou. K žádosti je třeba doložit potřebné dokumenty.
Práce při rodičovské dovolené je možná, ale s určitými omezeními. Zaměstnanci mohou vykonávat jiný druh práce u stejného zaměstnavatele (např. na dohodu o pracovní činnosti) nebo pracovat u jiného zaměstnavatele, pokud získají písemný souhlas. Podmínkou pro zachování rodičovského příspěvku je však zajištění celodenní péče o dítě, přičemž děti do dvou let mohou strávit v jeslích či školce maximálně 92 hodin měsíčně. Podnikání během rodičovské není omezeno, rodič je klasifikován jako OSVČ na vedlejší činnost. Během prvního roku podnikání neplatí zálohy na pojištění, následně se odvody odvíjejí od daňového základu.