Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Výhody a nevýhody zaměstnání přes agenturu práce – z pohledu zaměstnavatele

Máte jako zaměstnavatel problém se sháněním pracovníků nebo zaměstnance seženete, ale dopředu víte, že pro ně nebudete mít vždy uplatnění a nechcete jim hned dávat výpověď? V obou případech můžete využít služeb agentury práce.

Žena za pokladnou dává účet zákazníkovi
4 minuty čtení
21. 10. 2018

Ověřte si, s kým spolupracujete

Agentury práce zprostředkovávají zaměstnání – a to buď tak, že vám v oblasti pracovních příležitostí poradí, nebo vám vyberou vhodného kandidáta, kterého pak můžete zaměstnat napřímo. Další formou zprostředkování je pronájem pracovní síly. Agentura práce vám v takovém případě dodá své zaměstnance a na předem stanovenou dobu a za určitou odměnu vám je „půjčí“. Agentura práce potřebuje pro všechny formy zprostředkování povolení od úřadu práce. Dříve, než s agenturou začnete spolupracovat, doporučujeme ji prověřit a zjistit si, zda má k činnosti povolení (jednotlivé agentury můžete vyhledávat zde: https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace).

Dohoda o dočasném přidělení zaměstnance

Když si vyberete agenturu a máte zájem o „půjčení“ jejích zaměstnanců, je třeba s agenturou uzavřít tzv. dohodu o dočasném přidělení zaměstnance. Dohoda musí být vždy písemná. Zákoník práce přesně stanoví, jaké má mít dohoda náležitosti. Zejména je potřeba se domluvit na tom, jakou práci bude u vás „půjčený“ zaměstnanec vykonávat, po jakou dobu, od kdy a na jakém místě a kolik za něj agentuře zaplatíte. Pokud budete s agenturou práce spolupracovat dlouhodobě, vyplatí se uzavřít rámcovou dohodu o dočasném přidělení, kde budete mít sjednány všechny potřebné záležitosti obecně a následně se vždy jen domluvíte na konkrétních detailech pro určitou zakázku (tedy že od tohoto pondělí do pátku bude u vás pracovat Jana Nováková jako skladnice).

Co když budu chtít „půjčení“ zaměstnance zkrátit?

Abyste předešli případným sporům a nedorozuměním s agenturou, je rovněž vhodné si v dohodě o dočasném přidělení zaměstnance rovnou vymezit, kdy můžete dočasné přidělení půjčeného zaměstnance ukončit.

Vlastního zaměstnance si „pronajmout“ nelze

Zákoník práce v loňském roce zpřísnil podmínky využití agenturních zaměstnanců. Je proto potřeba si pečlivě ohlídat, koho a na jakou dobu si od agentury půjčujete. Zákon totiž stanoví různá omezení a vy si například nesmíte „půjčit“ pracovníka, který je u vás ve stejné době zaměstnán v pracovním poměru, nebo už k vám byl v daném měsíci přidělen jinou agenturou.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

„Půjčený“ zaměstnanec nesmí mít horší pracovní podmínky, než by měl váš kmenový zaměstnanec

Dále je potřeba si dát pozor na to, aby agenturní zaměstnanec neměl horší pracovní a mzdové podmínky, než jaké by měl váš srovnatelný kmenový zaměstnanec. Jinými slovy „půjčený“ zaměstnanec by pro vás jako zaměstnavatele neměl být levnější. Naopak vždy by měl dostat alespoň takové finanční a celkově pracovní podmínky, jako mají (nebo by měli) vaši vlastní zaměstnanci. Z toho důvodu rovněž zákoník práce požaduje, aby informace o pracovních a mzdových podmínkách zaměstnance, který vykonává nebo by vykonával stejnou práci jako dočasně přidělený zaměstnanec, s přihlédnutím ke kvalifikaci a délce odborné praxe, byly přímo součásti dohody o přidělení.

V praxi je často obtížné vymezit, co vše spadá pod mzdové a pracovní podmínky srovnatelného zaměstnance. Povinnost zajistit, aby nebyl agenturní zaměstnanec znevýhodněn, má však nejen agentura práce, ale i vy jako zaměstnavatel, který si pracovní sílu pronajímá. Proto vám doporučujeme si dohodu o dočasném přidělení nechat sepsat či zkontrolovat specializovaným advokátem.

Pozor na pokuty od inspekce práce

Obecně lze říci, že veškeré výše zmíněné podmínky agenturního zaměstnávání je zapotřebí si bedlivě hlídat, neboť za jejich porušení hrozí tučné pokuty od inspekce práce. Pokud by tedy inspektorát zjistil, že jste si například od agentury práce pronajali vlastního kmenového pracovníka, v dohodě o přidělení zaměstnance jste zapomněli uvést mzdové podmínky srovnatelného zaměstnance, nebo jste je sice uvedli, ale agenturní zaměstnanec neměl shodné podmínky zajištěné, může vám jako najímajícímu zaměstnavateli dát pokutu až do výše 1.000.000,- Kč.

Kdy se vám tedy agenturní zaměstnanec vyplatí?

Využívání agenturních zaměstnanců není (nemělo by být) pro zaměstnavatele levnější. Poskytuje mu však určitou flexibilitu. Agenturního zaměstnance si „půjčíte“ na dobu, kdy jej skutečně potřebujete a kdy pro něj budete mít využití (např. na překlenutí výpadku jiné pracovní síly). Pokud s ním nebudete spokojeni a nepodcenili jste přípravu dohody o dočasném přidělení, budete s ním moci ukončit spolupráci snáze, než dávat výpověď kmenovému zaměstnanci.

Jelikož je využití agenturních zaměstnanců spojené s řadou podmínek a omezení, doporučujeme si v této oblasti nechat odborně poradit. Jsme připraveni zodpovědět vaše otázky, sepsat či zkontrolovat vám dohodu o přidělení zaměstnance a vše připravit tak, abyste se nedostali do křížku ani s agenturou práce, ani s inspektorátem.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jan Vrátný, Veselí nad Lužnicí

před 2 roky

Orientuji se v prostředí, ve kterém dlouhodobě podnikám. Před nedávnem jsem se ale dostal do nepředvídatelných problémů a potřeboval jsem právní pomoc. Nechtěl jsem obvolávat právní kanceláře a pokoušet se domlouvat v kdovíjakých odborných termínech. Proto jsem zvolil vyhledání i výběr právní služby pomocí internetu. A mohu s klidným svědomím říci: „dobře jsem sáhnul“. Lidé (zobrazit více) z Dostupnyadvokat.cz na můj dotaz ihned reagovali a po upřesnění mého požadavku mi vypracovali smlouvu šitou na míru dané situaci. S prací i cenou jsem byl moc spokojen. Celý příběh.

MgA. Tomáš Klein, Zlín

před 2 roky

Nechal jsem si tu několikrát zkontrolovat smlouvu od dodavatele a sepsali mi rovněž smlouvu o dílo. Služby dobré, nemusím nikam za advokátem chodit, vše se vyřídí online, značka ideál.

Zuzana Marková, Praha

před 2 roky

Nechali jsme si pro naši tělocvičnu sepsat obchodní podmínky a jsme za to moc rádi. Jasné vztahy dělají přátele, v businessu to platí desetinásob.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Table full of contracts

Co je kvalifikační dohoda?

Nabídl vám zaměstnavatel, že vám zaplatí školení nad rámec vaší současné kvalifikace pod podmínkou, že s ním uzavřete kvalifikační dohodu? Co to je a co to pro vás znamená?

28. 8. 2018
zaměstnankyně odchází z práce s krabicí plnou věcí

Nedodržení výpovědní lhůty

Našli jste si jinou práci, kde po vás chtějí nastoupit ihned. Vy ale máte ve svém současném zaměstnání ještě výpovědní lhůtu a zaměstnavatel vám ji nezkrátí?

24. 8. 2018
Seznámení s obchodními podmínkami

Neplatná výpověd od zaměstnavatele

Dostali jste výpověď z pracovního poměru? Jak mít jistotu, že je podaná výpověď platná a zcela v souladu s právními předpisy? Nebo naopak že výpověď, kterou jste dostali, splňuje všechny…

8. 2. 2018

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022