Jaké způsoby ukončení pracovního poměru existují?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
18. listopadu 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Pracovní právo

Ukončení pracovního poměru je velké rozhodnutí, pokud jste se k němu uchýlili z vlastní vůle. Jindy zase přijde nečekaně ze strany zaměstnavatele a zasáhne člověka v nejméně vhodnou chvíli. Tak jako tak na vás pak čeká mnohdy stresující a náročný přechod do nového zaměstnání, který s sebou přináší další úskalí. Ale víte, jaké všechny způsoby ukončení pracovního poměru vlastně existují a jaké mají výhody nebo nevýhody? Tento článek vám pomůže se v ukončení pracovního poměru lépe zorientovat a ukáže vám, že skončit v práci nemusí být katastrofou.

Ukončení pracovního poměru dohodou

Říká se, že dohoda je vždy lepší než hádka. Platí to i při konci spolupráce. Ukončení pracovního poměru dohodou je způsob, kdy se zaměstnanec a zaměstnavatel shodnou na podmínkách. Ať už je to kvůli nové pracovní nabídce, životním změnám nebo jiným důvodům, dohoda může být rychlým řešením, aniž by zaměstnanec musel čekat, až mu uběhne výpovědní lhůta.

Pokud se svých zaměstnavatelem vycházíte v klidu a dokážete se spolu shodnout, představuje ukončení pracovního poměru dohodou výhodnou cestu, jak skončit v práci. Ale pozor – i v tomto případě je důležité vědět, na čem se máte se zaměstnavatelem dohodnout. Dohoda totiž může obsahovat podmínky odstupného, čerpání dovolené, a dokonce i doporučující dopis. Dohoda by vždy měla být písemná, aby byla platná. Pokud s jejím sepsáním potřebujete pomoct, neváhejte se na nás obrátit.

Související služba

Dostali jste výpověď a nyní nevíte, co dál?

Obraťte se na Dostupného advokáta. Zajistíme, že v případě výpovědi obdržíte vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám bránit se proti zaměstnavateli, pokud by výpověď byla neoprávněná. Řešení vám nabídneme už do dvou dnů, a to v rámci celého Česka.

Mám zájem

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Výpověď daná zaměstnancem

Jít za šéfem a oznámit, že chcete odejít, může být někdy tak stresující, že je nejlepší udělat to rychle, ale přitom s ohledem na druhou stranu. Jako zaměstnanec můžete podat výpověď kdykoli, ale musíte počítat s výpovědní dobou, která obvykle trvá dva měsíce. Výpovědní dobu najdete blíže specifikovanou ve své pracovní smlouvě. Obvykle začala běžet až od prvního dne následujícího měsíce, avšak podle novely zákoníku práce, která by měla začít platit od roku 2025, by měla výpovědní lhůta začít běžet již ode dne, kdy výpověď doručíte svému zaměstnavateli.

Pokud se chystáte podat výpověď, doporučujeme udělat tak až ve chvíli, kdy máte alespoň částečnou jistotu nové pozice nebo jiný rezervní plán. Ušetříte si tím stres, že přijdete o příjem. Výpověď z vaší strany je standardní způsob, jak skončit v práci, ale vyplatí se u něj trocha plánování.

Tip na článek

Tip: Už jste se rozhodli, že z práce odejdete, ale nejste si jistí, jak máte vlastně postupovat? Přečtěte si náš jednoduchý návod, jak dát výpověď v práci v 5 bodech.

Výpověď ze strany zaměstnavatele

Výpověď od zaměstnavatele je trochu jiný příběh. Většinou už ne tak veselý. Aby vás mohl zaměstnavatel propustit, musí k tomu mít konkrétní důvody, které jsou uvedeny v zákoníku práce. Obvyklými důvody jsou organizační změny (např. zrušení pracovního místa), ztráta způsobilosti zaměstnance nebo závažné porušení pracovních povinností.

Tady vás zákon coby zaměstnance chrání více, protože máte nárok na odstupné (pokud končíte z organizačních důvodů). Právě odstupné může být příjemným bonusem nebo alespoň částečnou náplastí na ránu, kterou výpověď ze strany zaměstnavatele může způsobit.

Tip na článek

Tip: Případy, kdy můžete dostat výpověď pro nadbytečnost, jsou jasně specifikované. Co když zaměstnavatel vaši pozici naoko zruší a obratem ji vytvoří a obsadí někým jiným? Přečtěte si o této problematice v našem článku.

Okamžité zrušení pracovního poměru

V některých případech může i dobrý pracovní vztah skončit takzvaně z hodiny na hodinu. Okamžité zrušení pracovního poměru je vyhrazeno ale jen pro výjimečné situace. Ze strany zaměstnavatele je možné zrušit pracovní poměr okamžitě, pokud zaměstnanec závažně poruší pracovní kázeň nebo zákonné povinnosti. Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit, pokud mu zaměstnavatel dluží mzdu nebo mu v důsledku výkonu pracovní činnosti hrozí riziko na zdraví.

Okamžité zrušení pracovního poměru je extrémním krokem a musí být odůvodněné. Tady se vyplatí mít k ruce právního zástupce, s nímž nejprve celou záležitost zkonzultujete, protože na nesprávný postup může doplatit jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel.

Skončení pracovního poměru ve zkušební době

Pokud jste v nové práci a zjistíte, že tohle zkrátka nebude pro vás to pravé, máte možnost ukončit pracovní poměr ve zkušební době. Tento způsob může ale využít i zaměstnavatel. Zkušební doba obvykle trvá tři měsíce, u vedoucích pozic až šest měsíců, a jejím cílem je zjistit, zda si zaměstnanec a zaměstnavatel takzvaně „sednou“.

Výhodou je, že pracovní poměr může být z obou stran ukončen okamžitě a bez udání důvodu. Skončení pracovního poměru ve zkušební době může být rychlé a umožní vám volně přejít k novým příležitostem, nebo si vzít čas na rozmyšlenou, než přijde další nástup do nové práce.

Tip na článek

Tip: Pokud se váš zdravotní stav zhoršil natolik, že už nejste schopní vykonávat svou práci, můžete podat výpověď ze zdravotních důvodů. Přečtěte si, jak musí v tomto případě váš zaměstnavatel postupovat a na co máte ze zákona nárok.

Co dělat s nevyčerpanou dovolenou?

Pokud vám zbývají ještě nějaké dny dovolené, můžete se dohodnout se zaměstnavatelem, že si dovolenou vyberete v rámci výpovědní doby, anebo vám bude proplacena při ukončení pracovního poměru. To záleží na domluvě vždy na domluvě a na tom, jak moc je váš odchod rychlý.

Nástup do nové práce a překrývání pracovních poměrů

Ukončení pracovního poměru a nástup do nové práce klidně mohou být dvě na sebe navazující události, aniž by mezi zaměstnáními vznikla pauza. To je ideální stav. Ale pokud je období mezi koncem jednoho pracovního poměru a začátkem druhého delší než měsíc, měli byste řešit, jak to bude s platbami zdravotního a sociálního pojištění. Zdravotní pojištění je povinné, takže pokud nebudete zaměstnáni ani registrováni na úřadu práce, musíte si ho zaplatit sami.

Důležité je, aby se vám oba pracovní poměry nepřekrývaly, protože pokud nemáte výslovné povolení od zaměstnavatele na vedlejší pracovní poměr, můžete se dostat do nepříjemné právní situace.

Závěr

Skončit v práci je významné rozhodnutí, které bývá počátkem něčeho nového. Ukončení pracovního poměru by mělo být promyšlené a nejlépe i naplánované. Pokud máte novou pracovní nabídku, věnujte čas přípravě plynulého přechodu. Ať už volíte jakýkoli způsob ukončení pracovního poměru, myslete na svá práva a povinnosti.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)