Jak správně podat výpověď ze zaměstnání? | Dostupný advokát

Jak správně podat výpověď ze zaměstnání?

Obrázek k článku Jak správně podat výpověď ze zaměstnání?

12. 2. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Volných míst je v dnešní době čím dál víc. Jedním z prvních kroků, pokud chcete jít za lepším, je výpověď ze stávajícího zaměstnání. Jak správně napsat a podat výpověď z pracovního poměru a na co si dát pozor? Připravili jsme pro vás podrobný přehled.

Písemná výpověď

Výpověď ze strany zaměstnance musí být vždy písemná s vlastnoručním podpisem. Nepostačí proto pouze přijít za svým současným zaměstnavatelem a ústně mu oznámit, že máte lepší nabídku, a proto končíte v práci. K takové výpovědi se nebude vůbec přihlížet a zaměstnanec bude povinen stále docházet do práce a práci vykonávat. Výpověď je vhodné podat zaměstnavateli osobně a na jedné kopii si nechat potvrdit převzetí. Pokud budete výpověď posílat poštou, nikdy ne jako obyčejný dopis, ke kterému nebudete mít doklad o odeslání. Vždy je tedy nutné zaslat výpověď doporučeně, nejlépe pak s dodejkou.

Výpověď i bez důvodu

Zákoník práce při podávání výpovědí poskytuje výhodnější postavení zaměstnancům. Na rozdíl od zaměstnavatele, který musí vždy přesně uvést důvod výpovědi, zaměstnanec může podat výpověď z jakéhokoliv důvodu, nebo i bez uvedení důvodu. Výpověď zaměstnanec může podat také kdykoli, v tomto ohledu jsou zákonem dané limity pouze pro zaměstnavatele.

Z výpovědi musí být zřejmé, kdy a kdo ji podává a komu je adresována. Bez uvedení alespoň těchto skutečností by výpověď ze strany zaměstnance byla neplatná.

Výpovědní doba

Při podání výpovědi musíme počítat s výpovědní dobou, která je většinou dvouměsíční. Pracovní smlouva může ovšem stanovit výpovědní dobu delší. Před sjednáváním nové práce je proto třeba pročíst pracovní smlouvu, jestli neobsahuje právě také dohodu o délce výpovědní doby. Ta začíná běžet první den kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Pokud byste výpověď podali 31. ledna, pak pracovní poměr při standardní dvouměsíční výpovědní době skončí 31. března. Pokud byste ale výpověď podali o den později, tedy první únorový den, pak skončí pracovní poměr až na konci dubna.

Zaměstnanec by měl výpovědní dobu dodržet. Často se stává, že podá výpověď a do práce už nedorazí. V novém zaměstnání mu totiž řekli, že ho potřebují okamžitě a že jim nevadí, že u současného zaměstnavatele poruší své povinnosti, dostane negativní hodnocení nebo bude na hodinu propuštěn. To ovšem nejsou jediná rizika, která při takovém postupu hrozí.

Nedodržením výpovědní doby zaměstnanec poruší své pracovní povinnosti a vystavuje se riziku, že po něm bude zaměstnavatel nárokovat náhradu škody. Tu může představovat například ušlý zisk za dny, kdy zaměstnavatel musel nechat zavřený obchod. Prodavač, který podal výpověď, totiž přestal chodit do práce.

Pokud zaměstnanec potřebuje skončit dřív než po uplynutí výpovědní doby, je jedinou možnou cestou dohoda se zaměstnavatelem. Také při ukončení pracovního poměru ve zkušební době není nutné čekat na uplynutí výpovědní doby. Tzv. výpověď ve zkušební době nemá stanovenou žádnou výpovědní dobu.

Dohoda

Vedle výpovědi, kterou bude podávat vždy zaměstnanec jednostranně, je možné se na skončení pracovního poměru se zaměstnavatelem také dohodnout. Někdy se tento způsob označuje jako výpověď dohodou, ačkoliv zákoník práce tento termín vůbec nezná. Zde je možné se dohodnout na jakémkoli termínu skončení pracovního poměru, a to i v den, kdy dohodu podepíšete.

Neplatná výpověď

Pokud podá zaměstnanec neplatnou výpověď a zaměstnavatel mu oznámí, že trvá na tom, aby nadále vykonával svou práci, pracovní poměr neskončí. Kdyby zaměstnanec po výzvě zaměstnavatele přesto do práce nechodil, mohl by po něm požadovat náhradu vzniklé škody, která by mu vznikla. Z tohoto důvodu nedoporučujeme využívat vzory výpovědi ke stažení na internetu. Vzor výpovědi nemusí odpovídat aktuální právní úpravě a jeho využitím se vystavujete riziku neplatnosti podané výpovědi.

Aby došlo ke změně vašeho zaměstnání hladce a bez problémů, zaměstnavatel nemohl vaši výpověď napadnout jako neplatnou, připravíme vám výpověď šitou na míru vašim požadavkům.


Zajistíme, že vaše výpověď bude platná. Pomůžeme vám dostat od zaměstnavatele vše, na co máte nárok. Už do dvou dnů, v celém Česku!

Ochráníme vaše práva, pokud se chystáte dát výpověď v práci. S námi máte jistotu, že vaše výpověď bude platná a vy nepřijdete o nic, na co máte dle pracovní smlouvy nárok. Vše vám pomůžeme vyřešit už do dvou dnů, pohodlně a on-line.

Rychle pryč ze zaměstnání k nové výzvě

Ať si přejete ukončit pracovní poměr výpovědí, nebo se chcete na odchodu se zaměstnavatelem dohodnout (laicky výpověď dohodou), a to ve zkušební době nebo po jejím uplynutí, naše právní služba vám zajistí důstojný odchod ze zaměstnání.

Ochráníme vaše práva, vyjednáme odstupné

Pečlivě zanalyzujeme vaši právní pozici a dohlédneme, aby vám zaměstnavatel zaplatil vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám stejně jako panu Méďovi z našeho známého videa. Zajistíme, že skončení pracovního poměru proběhne nejen v souladu s právem, ale především k vaší plné spokojenosti. Pomůžeme vám vyjednat odstupné.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Vzor výpovědi Premium
Vzor výpovědi ze zaměstnaneckého poměru
Výpověď ze zaměstnání na míru vašemu případu
Konzultace s advokátem - zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do 48 hodin
Konečná cena včetně DPHzdarma = 013001074,32 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

Nespoléhejte na rady zdarma ani vzory

Anonymní vzory a rady z bezplatné právní poradny vám mohou zkomplikovat život a v důsledku nemusí ochránit vaše práva, byť si vzor výpovědi u nás můžete rovněž stáhnout. Jedině rada poskytnutá advokátem, který se specializuje na pracovní právo, vás opravdu účinně ochrání. Garantujeme bezchybnost ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance podle zákoníku práce.

S čím jsme už klientům pomohli?

Radíme klientům při všech způsobech ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, včetně výpovědi z pracovního poměru, ukončení dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Vše proběhne rychle , diskrétně a ve váš prospěch. S námi se nemusíte starat o to, jak napsat a podat výpověď.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: