lucka
Výživné (alimenty) pro děti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Náhradní výživné a vše, co o něm potřebujete vědět

Nový rok s sebou obvykle přináší celou řadu novinek. S příchodem toho letošního se změn dočkala i oblast práva a otázka dlužného výživného. Světlo naděje tak spatřili všichni rodiče samoživitelé, kterým bývalý partner či partnerka neplatí stanovené výživné. Co přesně se mění a kdy se samoživitelé (respektive nezaopatřené děti) dočkají dlouho očekávané změny k lepšímu?

Ruce malého dítěte a otce řešícího náhradní výživné
3 minuty čtení
25. 1. 2021

Náhradní výživné od července 2021

O náhradním (nebo také zálohovaném) výživném se už několikrát hovořilo, nikdy ovšem návrh kompletně neprošel – to se ale se schválením zákona č. 588/2020 o náhradním výživném mění.

Zákon vstoupí v účinnost 1. července 2021 a upraví podmínky získání náhradního výživného pro děti, u kterých jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Náhradní výživné se stane jednou ze sociálních dávek hrazených státem.

Pomůžeme vám získat náhradní výživné

Váháte, jestli na náhradní výživné máte nárok? Nebo potřebujete poradit s dalšími kroky vedoucími k jeho zisku? Rádi vám se vším pomůžeme!

Chci pomoct s náhradním výživným

Komu vzniká nárok na náhradní výživné?

Příjemcem náhradního výživného se může stát nezaopatřené dítě s trvalým pobytem na území České republiky. Podmínka pobytu se v některých případech nevyžaduje (výjimky určuje přímo příslušný zákon), stěžejní je ovšem status nezaopatřeného dítěte.

Nezaopatřeným dítětem je každé dítě do ukončení povinné školní docházky a dále až do 26. roku věku za splnění některé z následujících podmínek:

 • probíhá soustavná příprava na budoucí povolání,
 • z důvodu úrazu, dlouhodobé nemoci či nepříznivého zdravotního stavu nemůže probíhat soustavná příprava na budoucí povolání ani není možné vykonávat výdělečnou činnost (dítě ovšem nesmí pobírat invalidní důchod třetího stupně),
 • po ukončení povinné školní docházky je dítě vedeno v evidenci krajské pobočky úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, avšak nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci (v takovém případě je dítě považováno za nezaopatřené jen do 18. roku věku).
Matka s dcerkou, kterým vzniká nárok na náhradní výživné
Matka s dcerkou, kterým vzniká nárok na náhradní výživné

Bez exekučního řízení to nepůjde

Status nezaopatřeného dítěte a trvalý pobyt na území České republiky jsou sice základními požadavky, nejsou ovšem těmi jedinými. Co dalšího je tedy potřeba splnit?

Jednoduše řečeno, neplatícího rodiče musíte o výživné zažalovat a po úspěšném soudu ho i začít formálně vymáhat.

Je totiž nutné, aby proti rodiči, který neplatí výživné, bylo zahájeno exekuční řízení nebo řízení o soudním výkonu rozhodnutí a v době podání žádosti o náhradní výživné už alespoň čtyři měsíce probíhalo.

Z toho vyplývá, že je tedy současně nutné splnit podmínky pro vymáhání dlužných peněz, tedy mít k dispozici platný soudní rozsudek o výživném.

Tip: Přečtěte si podrobný článek s nejčastějšími otázkami ohledně alimentů.

Výše náhradního výživného

Náhradní výživné je vypláceno ve výši měsíční splátky, kterou určil soud rodiči dítěte, maximálně však do výše 3 000 Kč. Pokud druhý rodič výživné částečně platí, bude vypláceno náhradní výživné ve výši rozdílu mezi soudem určenou a rodičem hrazenou částkou.

Například když soud určí výživné ve výši 2 500 Kč a rodič platí 1 000 Kč, bude vypláceno náhradní výživné ve výši 1 500 Kč měsíčně. Určí-li soud výživné ve výši 5 000 Kč a povinný rodič neplatí nic, náhradní výživné bude činit 3 000 Kč měsíčně.

Posouzení nároku a doba pobírání náhradního výživného

O nároku na získání náhradního výživného rozhoduje Úřad práce České republiky prostřednictvím krajských poboček nebo pobočky pro hlavní město Prahu. Činí tak na základě žádosti, kterou uveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky.

Spolu s písemnou žádostí je třeba dodat tyto dokumenty a potvrzení:

 • exekuční titul upravující vyživovací povinnost,
 • doklad o úhradě části výživného (pokud k úhradě v posledních čtyřech měsících došlo), případně prohlášení, že nebyla uhrazena ani část výživného,
 • doklad, kterým lze prokázat, že je dítě skutečně nezaopatřené (potvrzení o studiu apod.).

Náhradní výživné se stanovuje vždy na období následujících čtyř kalendářních měsíců. Po čtyřech měsících je celá situace opět posouzena a pokud stále trvá nárok, je výživné vypláceno po dobu dalších čtyř měsíců.

Nárok na náhradní výživné zaniká po výplatě celkem 24 dávek nebo v případě, že příjemce výživného přestává být nezaopatřeným dítětem.

blogRightBoxTop

Konzultace s právníkem online

Napište nám Vaši konkrétní právní otázku a do 48 hodin budete mít odpověď za 3500 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Výživné (alimenty) pro děti

Zajistíme spravedlivé zvýšení nebo úpravu výživného podle aktuální situace a s ohledem na majetkové poměry vás a dalšího rodiče dítěte. Využijeme svých znalostí a zkušeností k přípravě návrhu, který bude mít nejvyšší šanci na úspěch. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 4.7
hodnoceno: 3 krát

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

 • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
 • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
 • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Tomáš Rufer

před 2 roky

Kvalitu právní služby posoudit neumím, ale co umím posoudit, jsou její výsledky. Tato firma se mi už dost vyplatila. Mám pocit, že při spolupráci jde o to, abych řešenou situaci vždy pochopil a ne jen dostal suchou zprávu v právnickém jazyce. Řekl bych, že teamu jde o mou spokojenost.

Jan Vrátný, Veselí nad Lužnicí

před 2 roky

Orientuji se v prostředí, ve kterém dlouhodobě podnikám. Před nedávnem jsem se ale dostal do nepředvídatelných problémů a potřeboval jsem právní pomoc. Nechtěl jsem obvolávat právní kanceláře a pokoušet se domlouvat v kdovíjakých odborných termínech. Proto jsem zvolil vyhledání i výběr právní služby pomocí internetu. A mohu s klidným svědomím říci: „dobře jsem sáhnul“. Lidé (zobrazit více) z Dostupnyadvokat.cz na můj dotaz ihned reagovali a po upřesnění mého požadavku mi vypracovali smlouvu šitou na míru dané situaci. S prací i cenou jsem byl moc spokojen. Celý příběh.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Solution of child support for minor children

Alimenty a nejčastější otázky kolem nich

Výživné s sebou přináší celou řadu otázek, se kterými se často v právnické praxi setkáváme. Jak vysoké alimenty můžete žádat, co dělat, když druhý rodič svou vyživovací povinnost neplní, a…

7. 10. 2020
Matka u počítače se probírá účty

Výživné pro zletilé děti

Jak je to s alimenty, když vašemu dítěti už bylo 18 let? A s čím máte jako dospělé dítě počítat, když se váš rodič vyhýbá placení výživného?

20. 10. 2019
Dítě stojící u okna během rozvodu rodičů

Jak je to s dětmi u rozvodu

Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým…

17. 12. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022