Převod bytu | Dostupný advokát

Jak pohodlně vyřídit převod bytu bez právních komplikací?

Obrázek k článku Jak pohodlně vyřídit převod bytu bez právních komplikací?

17. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Je na advokátovi, aby doporučil tu nejlepší formu převodu bytu. Tou může být darovací smlouva, kupní smlouva, smlouva o smlouvě budoucí nebo i nějaké jiné vhodné řešení. Nejedná se většinou o neřešitelný problém, snadno lze ale udělat drobnou chybu, která celou věc zhatí nebo prodlouží. V některých případech si také člověk neuvědomí všechny souvislosti (poplatky, daně). Chcete vědět, na co si dát pozor? Pak čtěte dál.

Z advokátní praxe: Chyby v drobnostech můžou zablokovat převod nemovitosti

Řešili jsme případ pana Karla. Stáhl si smlouvu o převodu bytu z internetu a myslel si, že ji sám vyplní, podá na katastr a v klidu převede byt na syna. Nakonec však raději využil naše služby. Z katastru mu totiž smlouvu vrátili. Převod byl zastaven. Panu Karlovi navíc nebylo vůbec jasné, proč k tomu došlo.

Zjistili jsme, že do kolonky “velikost” ve vzorovém dokumentu vyplnil rozlohu bytu. Měla však být vyplněna velikost podílu na společných částech domu. V tom byl zakopaný pes.

Po odstranění této chyby a několika dalších nepřesností, které vzorová smlouva stažená z internetu obsahovala, se mohl pokus o převod zopakovat. Tentokrát již všechno proběhlo bez dalších problémů a průtahů. Pana Karla to však stálo zbytečných 1 000 korun na poplatku katastrálnímu úřadu. Škoda však mohla být i mnohem vyšší, kdyby nakonec kvůli drobné chybě ve smlouvě k převodu vůbec nedošlo.

Není důvod zbytečně riskovat. Jsme připraveni pomoct s kupní smlouvu i vám. Díky nám máte vždy jistotu správnosti smlouvy.


Co pro vás můžeme udělat Základ Standard Premium
Zkontrolujeme nebo sepíšeme kupní smlouvu na byt, dům, pozemek nebo družstevní podíl na míru vašemu případu. Abyste opomenutím nebo důvěrou v makléře nepřišli o 250 tisíc korun jako paní Hana.
Zkontrolujeme výhodnost rezervační smlouvy na nemovitost. Třeba Petrovi jsme úpravou rezervační smlouvy na byt ušetřili 60 tisíc korun.
Zkontrolujeme smlouvu o úschově kupní ceny
Zkontrolujeme úvěrovou a zástavní smlouvu
Vypracujeme návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí
Poskytneme advokátní úschovu kupní ceny a její uvolnění prodávajícímu
Vypracujeme daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut90 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH40003305,60 Kč bez DPH56004627,84 Kč bez DPH90007437,60 Kč bez DPH

Převod bytu a exekuce nebo insolvence

Prodávající by měl přímo ve smlouvě ujistit kupujícího, že není v žádném exekučním řízení, a ani se na něj, pokud ví, žádné nechystá. S exekučním řízením se totiž pojí zásada zákazu nakládání s majetkem. K převodu by tak vůbec nemuselo dojít a celá situace by se mohla „zaseknout“.

To samé platí i v případě, že je prodávající v insolvenčním řízení. To lze jednoduše ověřit v insolvenčním rejstříku na webu Ministerstva spravedlnosti ČR.

Dluhy na bytu

Doporučujeme vám, abyste si od převodce nechali potvrdit, že na byt nic nedluží. Takové potvrzení mu správcovská společnost (případně splečenství vlastníků) vždy připraví. Jako kupující tak budete mít záruku, že na vás po úspěšném převodu bytu nepřejdou žádné takové závazky.

Pokud se dluh objeví, je vhodné ho ošetřit přímo v kupní smlouvě. Po převodu to již bude těžké. Toto riziko není radno podceňovat, protože někteří vlastníci dluží až statisícové částky, které může splečenství vlastníků začít kdykoliv vymáhat.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.
Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: