Převod družstevního bytu | Dostupný advokát

Jak na převod družstevního bytu?

Obrázek k článku Jak na převod družstevního bytu?

21. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Převod družstevního bytu je ve skutečnosti jednoduší než klasický převod bytu v osobním vlastnictví. Není totiž potřeba se dávat všanc milosti katastrálního úředníka. Převod se děje mezi kupujícím, prodávajícím a bytovým družstvem. Nikde se nezapisuje, jen v databázi družstva. Pozor však na to, aby podíl a s ním byt přešel skutečně do vlastnictví kupujícího.

Z advokátní praxe: Kupní cenu za převod družstevního podílu je také dobré vyplácet z úschovy

Seriózní smlouva o převodu podílu v bytovém družstvu vždy počítá s ochranou obou stran. V případě našeho klienta, pana Pavla, jsme tak museli v předložené smlouvě trvat na drobných změnách.

Kupní cena by totiž měla být vyplacena z úschovy až poté, co smlouva vstoupí v život (má právní účinky). To není okamžik podpisu. Účinnost nastává až oznámením družstvu. To se nejlépe prokazuje razítkem a podpisem odpovědné osoby.

Všechno tedy může proběhnout i v jeden den a není nutné čekat dlouhé týdny jako na katastru nemovitostí. Přesto se vyplatí úschovu nepřeskakovat. Panu Pavlovi jsme také doporučili si potvrzenou smlouvu dobře uschovat a rychle uzavřít i novou nájemní smlouvu na byt, aby bylo vše postaveno na jistotě.

Rádi se postaráme o právní náležitosti převodu družstevního podílu i ve vašem případě. Vše proběhne hladce a bez starostí.


Co pro vás můžeme udělat Základ Standard Premium
Zkontrolujeme nebo sepíšeme kupní smlouvu na byt, dům, pozemek nebo družstevní podíl na míru vašemu případu. Abyste opomenutím nebo důvěrou v makléře nepřišli o 250 tisíc korun jako paní Hana.
Zkontrolujeme výhodnost rezervační smlouvy na nemovitost. Třeba Petrovi jsme úpravou rezervační smlouvy na byt ušetřili 60 tisíc korun.
Zkontrolujeme smlouvu o úschově kupní ceny
Zkontrolujeme úvěrovou a zástavní smlouvu
Vypracujeme návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí
Poskytneme advokátní úschovu kupní ceny a její uvolnění prodávajícímu
Vypracujeme daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut90 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH40003305,60 Kč bez DPH56004627,84 Kč bez DPH90007437,60 Kč bez DPH

Co je to anuita?

Při převodu družstevního podílu se často hovoří o tzv. anuitě. Co to vlastně je? Anuita znamená technicky roční splátku. V praxi se však používá jako zlidovělý název nesplacené části tzv. dalšího členského vkladu. Tím se člen družstva podílí na investici do domu v majetku družstva, ve kterém je i družstevní byt, o který běží a který má v nájmu.

Další členský vklad se postupně splácí anuitními (ročními) nebo měsíčními splátkami. Může být navíc navýšen rozhodnutím členské schůze, pokud je potřeba například dům rekonstruovat. Družstvo si vezme hypotéku a splátky se vlastně rozloží mezi jednotlivé členy.

Na anuitu je potřeba dávat pozor, protože není zahrnuta v kupní ceně, a tak fakticky navyšuje náklady na pořízení bytu.

Jak je to s převodem jiných dluhů?

Zákon jasně říká, že převodem družstevního podílu dochází nejen k převodu tzv. anuity, ale všech dluhů převodce vůči bytovému družstvu a dluhů bytového družstva vůči převodci, které s družstevním bytem a s jeho užíváním souvisejí. Zajímáte-li se tedy o nabytí družstevního podílu v bytovém družstvu, měli byste být obezřetní. Kromě toho, jak je to s anuitou, si zjistěte i veškeré informace o výši případných dalších dluhů, a to i dluhů na nejrůznějších službách.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.
Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: