Převod družstevního podílu | Dostupný advokát

Co vás může potkat při převodu družstevního podílu?

Jste-li členem bytového družstva, nevlastníte přímo byt, ale pouze družstevní podíl v bytovém družstvu, se kterým je spojeno právo nájmu družstevního bytu. Vlastník podílu je tedy nájemce, a pokud byt nemá pro sebe, může ho podnajmout někomu dalšímu. Družstvo ale jeho práva může trochu přidusit.
Obrázek k článku Co vás může potkat při převodu družstevního podílu?
4 minut čtení
Ondřej Preuss
18. 7. 2017

Z advokátní praxe: K podnájmu družstevního bytu je potřeba mít souhlas družstva

V jednom jihočeském bytovém družstvě měli špatné zkušenosti s podnájemníky, a tak majitelům bytů zakazovali je podnajímat cizím osobám. Většina členů družstva poklidně žila v tomto domě, a tak pravidlo fungovalo.

Obrátil se na nás ovšem pan Jiří, který ve velkém bytě bydlel sám a chtěl jednu místnost přes léto podnajímat. Předseda družstva mu to odmítl povolit. Prý, že nebude dělat výjimky, nebo se mu celé družstvo rozsype. Krásný argument, že?

My jsme však pana Jiřího upozornili na to, že sice platí obecné pravidlo, že člen družstva musí mít k podnájmu „svého“ družstevního bytu souhlas bytového družstva, souhlas družstva však není potřeba, pokud člen družstva v bytě sám trvale bydlí.

Pan Jiří tedy na léto mohl klidně část bytu podnajmout, aniž by tím porušil jakákoli nastavená pravidla. Pokud ale kupujete byt jako investici, měl by pro vás být tento příklad varováním.

S družstevním podílem se převádí i nájem

Jak už bylo napsáno v úvodu, vlastník družstevního podílu je ve svém bytě jen nájemník. Byt totiž vlastní, stejně jako celý dům, bytové družstvo. A vlastníky družstva jsou podílníci.

Zákon však již několik let jasně stanovuje, že k převodu nájmu družstevního bytu na nabyvatele družstevního podílu dochází společně s převodem daného podílu. Nelze to oddělit. Neprávní řečí to znamená, že pokud koupíte podíl, se kterým je spojený byt, automaticky se stáváte jeho nájemcem, a to se všem právy. V praxi to znamená, že můžete hned začít bydlet.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Jak je to s případnými dluhy?

Zákon však zároveň říká, že společně s nájmem jsou převedeny i dluhy. Nabyvatel družstevního podílu (kupující) tak vlastně vstupuje do kůže (práv a povinností) převodce (prodávajícího) vyplývajících z nájemní smlouvy s bytovým družstvem a stává se stranou dané nájemní smlouvy na místo převodce (prodávajícího).

Lze omezit převoditelnost družstevního bytu?

Některá bytová družstva, stejně jako to, o kterém byl příklad z advokátní praxe výše, chtějí své členy maximálně omezit, prakticky je postavit do latě. Může jim ale úplně zakázat převádět své podíly a byty, a vlastně jim tak zmrazit majetek?

Zákon výslovně stanovuje, že převoditelnost družstevního podílu člena bytového družstva nelze omezit ani vyloučit, pokud má být nabyvatelem osoba, která splňuje podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva.

To znamená záruku pro majitele podílu, ale zároveň otevřená vrátka pro určitá omezení ve stanovách. Omezení tkví v povinnosti nabyvatele družstevního podílu splnit podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva. Příkladem může být vyloučení právnické osoby jako člena bytového družstva.

Poradíme i vám, jak při převodu družstevního bytu skutečně dosáhnout svého cíle.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 4400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví z pohledu družstva

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví může pro členy družstva vypadat jako formalita. Prakticky nikdy to ale tak není....

24. 7. 2017
Ondřej Preuss

Koupě bytu je pro mnoho lidí jedním z nejdůležitějších životních kroků

Lidé při koupi bytu či domu často investují své celoživotní úspory, nebo se dokonce na celý život zadluží. A jako by toho nebylo málo, ceny bytů poslední dobou dosahují neskutečných...

31. 7. 2017
Ondřej Preuss

E-book: 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Našim klientům při koupi nemovitostí vždy radíme nepodceňovat právní rizika. Proto jsme pro vás zdarma sepsali e-book obsahující 5 rad, které reagují na stále se opakující závažné chyby kupujících i...

26. 9. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019