Výkon funkce jednatele není vztahem podle zákoníku práce, ale primárně se považuje za obchodněprávní vztah, který se řídí zákonem o obchodních korporacích.
Tip: Přečtěte si tipy, na co si dát pozor při uzavírání dohody o mlčenlivosti.
Dohoda se řídí ustanoveními zákona o korporacích a přiměřeně se rovněž použijí ustanovení občanského zákoníku týkající se smlouvy o příkazu. Smlouva musí být vždy uzavřena v písemné formě a schválena valnou hromadou. To se týká i případných změn, dodatků apod. Pokud jedná společnost s jediným jednatelem, pak podpisy na smlouvě musí být úředně ověřené.
Neschválení smlouvy valnou hromadou způsobuje její neúčinnost. Nenabude-li smlouva účinnosti, není po právu ani odměna vyplácená jednateli. Pokud ale valná hromada schválí dohodu dodatečně, pak bude schválená smlouva účinná ode dne jejího uzavření, nebo ode dne vzniku funkce, podle toho, který z těchto dnů nastal později (valná hromada může ovšem stanovit také jiné datum).
Tip: Jak vypadá a čím se řídí konkurenční doložka v obchodních vztazích jsme popsali v našem článku.
Dostupný advokát radí: Pokud nedefinujete přímo ve smlouvě odměnu jednatele a způsob jejího vypočtu, pak platí, že je funkce bezplatná.
Zákon vyžaduje pro smlouvu vždy písemnou formu. Správně napsaná dohoda o výkonu funkce jednatele by měla obsahovat následující informace:
Postaráme se o to, aby dohoda obsahovala vámi požadovaná práva a povinnosti na obou stranách a aby nechyběla žádná z nezbytných náležitostí. Probereme s vámi další postup, který zaručí platnost smlouvy.
Chci pomoct s dohodou o výkonu funkce jednatele
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.