Jednatel společnosti: Jaké pravomoci má nejvyšší hlava ve firmě?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
19. února 2025
6 minut čtení

Jednatel je hlavou každé společnosti s ručením omezeným. Jde o nejvyššího šéfa každé takové firmy. Jeho postavení a pravomoci jsou vykoupené řadou povinností a odpovědností. Kdo jednatele vlastně platí? A jak může odstoupit od funkce? V tomto článku se podíváme na podrobné informace o roli jednatele, smlouvě o výkonu funkce, odměně a právních aspektech této pozice.

Kdo je jednatel společnosti?

Jednatel je šéf společnosti s ručením omezeným. Jedná se o statutární orgán, který odpovídá za řízení společnosti. Jednatel jedná a vystupuje jménem firmy a uzavírá za ni smlouvy. Zároveň je však tím, čí hlava leží pomyslně na špalku, ať už jde o hospodaření nebo dodržování zákonných povinností.

Jednatel musí být zletilý a schopný vykonávat právní úkony. Jmenuje ho valná hromada. Jedna společnost může mít i více jednatelů, kteří mohou jednat samostatně. Jednatel společnosti může nést také odpovědnost za dluhy společnosti, pokud vzniknou jeho vinou.

Rozdíl mezi jednatelem a společníkem: V menších firmách bývá jednatel zároveň společníkem, avšak ve větších organizacích mohou být tyto dvě role oddělené a zastávají je dvě osoby. Společník je vlastníkem dané firmy, který se podílí na některých zásadních rozhodnutích. Jednatel je manažer, který obstarává každodenní provoz. Takže vy coby společník si můžete založit firmu a dosadit si do ní jednatele, který se za vás bude starat o její řízení.

Rozdíl mezi jednatelem a prokuristou: Zatímco jednatel společnosti je statutárním orgánem společnosti, prokurista je pouze zmocněncem s omezenými pravomocemi. Prokurista například nemůže prodávat nemovitosti společnosti, pokud k tomu nedostane zvláštní pověření. Jednatel má tedy větší pravomoci, ale současně i větší odpovědnost.

Související služba

Nechte sepsání smlouvy na nás

Správně ošetřit vztah mezi jednatelem a společností je z právního hlediska složitějším úkonem, na který vám nevystačí obecné vzory. Ve smlouvě o výkonu funkce je potřeba důkladně specifikovat všechny podmínky a vzájemné požadavky. My vám takovou smlouvu připravíme.

Chci více informací

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Mezi povinnosti jednatele společnosti patří řízení i informování

Post jednatele společnosti vypadá na jednu stranu krásně. Kdo by nechtěl být tím, kdo má poslední slovo a o všem rozhoduje? Avšak s mocí roste také odpovědnost a jednatel musí plnit spoustu povinností. Co k nim například patří?

  • Zastupování společnosti: Jednatel bývá tím, kdo je vidět. Jde o pomyslnou hlavu, kterou si často vybavíme, když se řekne jméno nějaké firmy. Jménem společnosti uzavírá smlouvy a vykonává další právní úkony.
  • Řízení společnosti: Zvednou se meziročně mzdy? Budou mít zaměstnanci klouzavou pracovní dobu? Jaká částka se investuje do expanze? V těchto věcech má poslední slovo často jednatel. Samozřejmě záleží na managementu každé firmy, může se to lišit, ale jednatel je tím, kdo řídí firmu v rámci každodenních operací, strategického plánování a hospodaření.
  • Péče řádného hospodáře: Jednatel musí vykonávat svou funkci s loajalitou a odborností, jednat v zájmu společnosti, a ne ve svůj osobní prospěch.
  • Vedení účetnictví: Jednatel je tím, kdo je zodpovědný za vedení řádného účetnictví. Ručí za to, že firma připraví roční účetní závěrku a výroční zprávu. Přípravu může delegovat, ale zůstává odpovědný.
  • Svolávání valné hromady: Jednatel společnosti musí alespoň jednou za rok svolat valnou hromadu a informovat společníky o situaci ve firmě. Zároveň musí vyhovět žádostem společníků o informace.
  • Zákaz konkurence a mlčenlivost: Jednatel musí dodržovat zákaz konkurence. To znamená, že si nesmí otevřít vlastní živnost v obdobném oboru. Zároveň má povinnost zachovávat mlčenlivost o obchodních tajemstvích společnosti.

Tím seznam povinností samozřejmě nekončí. Každopádně pokud jednatel své povinnosti poruší, nese za to právní a osobní odpovědnost stejně jako za škody způsobené společnosti.

Smlouva o výkonu funkce jednatele

Smlouva o výkonu funkce jednatele je základním dokumentem, který stanovuje pravidla a upravuje vztahy mezi společností a jejím jednatelem. Musí mít písemnou podobu a její schválení spadá do pravomocí valné hromady.

Základní náležitosti smlouvy o výkonu funkce jednatele jsou:

  • Identifikace smluvních stran: Ze smlouvy o výkonu funkce jednatele musí jednoznačně vyplývat, kdo je společnost a kdo jednatel. Je proto potřeba uvést název, sídlo, IČ a také osobní údaje jednatele – jméno, rodné číslo, adresu.
  • Úvodní ustanovení: Tato část většinou zahrnuje informace o založení společnosti a jmenování jednatele.
  • Předmět smlouvy: Specifikace funkce jednatele a jeho oprávnění jednat jménem společnosti.
  • Práva, povinnosti a činnosti jednatele: Co všechno smí jednatel ve společnosti dělat? Co naopak nesmí a co všechno musí? Zde bývají formulace o tom, že jednatel je povinen vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře, řídit činnost společnosti v souladu se zákony a interními předpisy a účastnit se zasedání valné hromady.
  • Práva a povinnosti společnosti: Dále je potřeba specifikovat také to, jaké povinnosti má naopak vůči jednateli společnost.

Ve smlouvě o výkonu funkce jednatele je také potřeba specifikovat odměnu a způsob její určení stejně jako délku a podmínky výkonu funkce.

Zatímco běžná pracovní smlouva spadá pod zákoník práce, smlouva o výkonu funkce se řídí občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích. To tedy ovlivňuje i nárok na odstupné nebo pracovní podmínky.

Tip na článek

Tip: Když chce firma rozložit rizika svých jednotlivých obchodních činností, může si založit dceřinou firmu. Jaké má dceřiná společnost povinnosti vůči své mateřské společnosti? Nejen to zjistíte v našem článku.

Proč je smlouva o výkonu funkce jednatele (ne)výhodná?

Velkou výhodou je flexibilita, takže jednatel nemusí pracovat podle pevně daného harmonogramu. Na druhou stranu vysoké pozice s sebou často nesou tolik povinností, že o volnočasových aktivitách se mnohým jednatelům občas jen zdá. Dalším plusem je nižší odvodové zatížení, protože odměna pro jednatele nepodléhá stejným odvodům jako běžná mzda.

Na druhou stranu se musí jednatel vypořádat s absencí ochrany ze strany pracovního práva. Nemá nárok například na odstupné nebo náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. V případě špatného hospodaření navíc jednatel ručí i svým vlastním majetkem, takže má rozhodně vyšší odpovědnost než běžný pracovník.

Jaká je odměna jednatele?

Jednatel může být odměňován hned několika způsoby. Může dostávat pevnou měsíční odměnu nebo podíl na zisku, případně může jít o kombinaci obojího.

I z odměny jednatele se musí odvádět daň z příjmů fyzických osob 15 %. Dále pak sociální a zdravotní pojištění, avšak pokud jednatel nemá uzavřenou pracovní smlouvu, pak se oboje pojištění počítá jinak než u klasických zaměstnanců. V některých případech lze část odměny řešit i přes dividendy, které mohou být z hlediska danění výhodnější. Pokud si chcete spočítat odměnu jednatele, kalkulačka příjmů bude i v tomto případě vhodným pomocníkem.

Jak probíhá odstoupení z funkce jednatele?

Pokud jednatel dodrží zákonné postupy a lhůty, nemůže mu nikdo bránit v odstoupení z funkce jednatele. V prvním kroku je potřeba, aby podal svou písemnou rezignaci. Tím oznámí své odstoupení společnosti a následně se provede zápis do obchodního rejstříku o změnách.

Odstoupení může nabýt účinnosti buď okamžitě, anebo po uplynutí výpovědní lhůty. Záleží, jaké podmínky má jednatel stanovené ve své smlouvě o výkonu funkce.

Tip na článek

Tip: K základním povinnostem jednatele patří svolávání valné hromady. I tento akt má svá specifika a právní aspekty, které je potřeba dodržet.

Rezignace na funkci – vzor

Rezignace na funkci může mít podobu jednoduchého dopisu, kterou jednatel doručí společníkům. Zde je jednoduchý vzor rezignace na funkci, který můžete v případě potřeby využít:

[Jméno a příjmení]

[Adresa]
[Datum]

[Název společnosti]

[Adresa společnosti]

Věc: Odstoupení z funkce jednatele

Vážené vedení společnosti,

tímto odstupuji z funkce jednatele společnosti [název společnosti] ke dni [datum účinnosti]. Děkuji za dosavadní spolupráci.

S pozdravem

[Podpis]

Shrnutí

Jednatel společnosti s ručením omezeným je statutární orgán odpovědný za řízení firmy, uzavírání smluv a dodržování zákonných povinností. Jmenuje ho valná hromada a může být zároveň i společníkem. Oproti prokuristovi má širší pravomoci, ale také větší odpovědnost, včetně ručení vlastním majetkem při špatném hospodaření. K výkonu své funkce potřebuje smlouvu, která upravuje jeho práva, povinnosti a odměnu, jež může mít formu pevné částky, podílu na zisku či kombinace obojího. Odstoupit z funkce může písemnou rezignací, přičemž účinnost závisí na smluvních podmínkách a zápisu změny v obchodním rejstříku.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)