Kapitoly článku
Co je to azylový dům
Azylový dům je službou sociální prevence, která poskytuje dočasné ubytování a podpůrné služby lidem, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci. Tyto azylové domy jsou navrženy tak, aby nabízely bezpečné prostředí, kde mohou lidé ve špatné životní situaci hledat útočiště a pomoc, kterou potřebují k tomu, aby mohli znovu začít normálně žít.
Tip: Dostali jste výpověď v práci? Zajistíme, že obdržíte vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám bránit se proti zaměstnavateli. Řešení nabídneme už do dvou dnů, v rámci celého Česka.
Azylové domy pro matky s dětmi jsou nejčastějším typem azylových domů. Poskytují ubytování a podporu matkám, které se nachází v krizové životní situaci způsobenou často nevhodným domácím prostředím a ztrátou bydlení. Další velkou skupinu tvoří také azylové domy pro rodiny s dětmi, které poskytují ubytování a pomoc celým rodinám v krizových situacích.
Jaké typy lidí můžete v azylovém domě pro rodiny či matky s dětmi potkat
Ženy s dětmi a rodiny, které skončí v azylových domech, pocházejí z různých prostředí a čelí různým výzvám, které je vedou k vyhledání této pomoci. Mezi běžné důvody však patří:
- Domácí násilí: Mnoho žen hledá útočiště kvůli domácímu násilí. Často tak utíkají z nebezpečných situací ve svých domovech, aby ochránili sebe a své děti.
- Ekonomické potíže: Finanční nestabilita, dluhy či ztráta zaměstnání mohou zapříčinit, že si svobodné matky nebo rodiny nemohou dovolit normální bydlení.
- Zneužívání návykových látek a problémy s duševním zdravím: Mezi klienty mohou patřit také ženy nebo rodiny závislé na návykových látkách či trpící duševními problémy, které jim znemožňují normální fungování. I proto existují i azylové domy, které poskytují služby lidem trpícím těmito problémy.
- Rozpad rodiny: Rodinné spory, včetně těch s širšími členy rodiny, mohou někdy vést ke ztrátě bydlení žen a jejich dětí nebo celých rodin.
- Mladé matky: Dospívající matky a mladé rodiny bez stabilního zázemí také tvoří podstatnou část klientů azylových domů.
Řešení právního problému na míru
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Jak funguje azylový dům
Základní služby, které musí poskytovat každý azylový dům určuje zákon o sociálních službách. Mezi tyto služby patří:
- Poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy: To znamená, že má azylový dům povinnost poskytnou svým klientům stravování ( například stravování v jídelně) případně prostory pro samostatnou přípravu stravy (např. společnou kuchyň).
- Poskytnutí ubytování: Ubytování se poskytuje obvykle do maximální doby jednoho roku. Dále má azylový dům povinnost zajistit umožnění hygieny a vytvořit podmínky pro zajištění úklidu.
- Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí: Tato služba znamená, že má azylový dům povinnost pomoci svým klientům se zařizováním běžných záležitostí (např. vyřizování věcí na úřadě). Dále povinnost pomoci při kontaktu s rodinou klienta a dalších aktivitách k opětovnému začlenění klienta do společnosti.
Kromě těchto základních služeb může azylový dům poskytovat také doplňkové neboli fakultativní služby. Nejčastěji se můžete setkat s:
- Poradenstvím a podporou: Azylové domy často nabízejí poradenské služby, podpůrné skupiny a terapie, které jejich klientům pomáhají vyrovnat se s traumatem, které zažili, a rozvíjet strategie pro uzdravení a zotavení.
- Právní pomocí: Mnoho azylových domů poskytuje právní podporu a informace, které klientům pomáhají orientovat se v právním systému a řešit problémy související např. s exekucemi, rozvodem či opatrovnictvím.
- Vzděláváním: Některé azylové domy nabízejí programy, které klientům pomáhají získat vzdělání a pracovní dovednosti a umožňují jim stát se finančně nezávislými.
- Péčí o děti: Některé azylové domy mohou poskytovat péči o děti a doučování.
Pro koho jsou azylové domy pro matky s dětmi nebo rodiny určené
Azylový dům pro matky s dětmi je určen pro matky a ženy od 18 let, které pečují o své vlastní děti nebo svěřené děti, těhotné ženy nebo rodiny s nezletilými dětmi. Mezi časté podmínky pro přijetí patří schopnost se o sebe postarat ve smyslu běžné obsluhy a pohybu (tedy např. lidé s těžkým fyzickým či mentálním postižením této služby využít nemohou). Azylový dům pro rodiny má obvykle ta stejná pravidla, ale přijímá celé rodiny v nouzi, včetně otců.
Kolik stojí ubytování v azylovém domě
Zákon o sociálních službách stanovuje maximální výšku ceny za služby azylového domu. Konkrétně se jedná o 170 kč na den za celodenní stravu sestávající minimálně ze tří jídel a 75 korun za obědy. Za ubytování je to pak 130 korun na den pro samostatného dospělého člověka nebo v případě rodiny s dětmi 100 korun za dospělého člověka a 70 korun za dítě.
Kdo provozuje azylové domy
Azylové domy mohou zřizovat jak fyzické, tak právnické osoby. V praxi se nejčastěji jedná o různé spolky, neziskové organizace či církevní právnické osoby. V České republice patří mezi nejznámější zřizovatele azylových domů nezisková humanitární organizace katolické církve Charita České republiky a křesťanská charitativní organizace Armáda spásy.
Jaká má azylový dům pravidla
Univerzálně daná pravidla pro všechny azylové domy neexistují a záleží proto dům od domu. Azylové domy pro ženy s dětmi a rodiny mají ale obvykle zavedena pravidla a pokyny k zajištění bezpečnosti, ochrany a pohody všech obyvatel. Mezi nejčastějšími pravidla se řadí:
- Ohlašování a omezení vycházení: Obyvatelé azylových domů jsou často povinni se ohlásit při příchodu a odchodu a častou praxí je také zákaz vycházení po určité hodině (např. po desáté večer).
- Zákaz alkoholu a drog: Alkohol a užívání drog včetně kouření (kromě vyhrazených míst) je v prostorách azylového domu zakázáno.
- Povinná účast na činnostech azylového domu: Od klientů se často vyžaduje, aby se účastnili různých poradenských nebo podpůrných skupin.
- Udržování čistoty: Od obyvatel se očekává, že po sobě uklízejí a pomáhají udržovat čistotu společných a obytných prostor.
- Omezení návštěv: Azylové domy často omezují návštěvy. V mnoha případech mohou být návštěvy úplně zakázány nebo povoleny pouze po předchozím schválení.
- Účast na běžném chodu azylového domu: Po klientech může být požadováno, aby se podíleli na běžných domácích činnostech, jako je příprava jídla či úklid.
Jak se dostat do azylového domu
Podmínky pro ubytování v azylovém domě pro matky s dětmi nebo rodiny se liší dům od domu, a proto je lepší zjistit konkrétní informace přímo u požadovaného azylové domu. Obvykle ale musíte splňovat tyto podmínky a dodat tyto dokumenty:
- Musíte být součástí cílové skupiny. Tedy v případě azylových domů pro matky s dětmi musíte být ženou hledající pomoc společně se svým dítětem (pro otce s dětmi existují jiné druhy azylových domů).
- Musíte předložit platný osobní doklad – občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas. V případě cizinců ze státu mimo EU je pak potřeba předložit průkaz o povolení pobytu.
- Musíte podat žádost o ubytování (poskytnutí sociální služby).
- musíte předložit potvrzení lékaře o způsobilosti k využívání sociální služby, ve kterém je uvedené, že jste samostatní ve smyslu běžné obsluhy a pohybu.
- Musíte mít prokazatelný příjem (rodičovský příspěvek, výplatu nebo třeba dávky hmotné nouze)
Častým problémem azylových domů je jejich přeplněnost a dlouhé čekací doby. To navíc v současné době ještě zhoršily rostoucí ceny a válka na Ukrajině, která s sebou přinesla velké množství uprchlíků potřebující pomoc. I přesto se ale azylovým domům nedá upřít to, že poskytují bezpečné místo pro ty, kteří se nacházejí v obtížných životních situacích a představují naději na nový začátek.