Jak se právně bránit pokutě za dopravní přestupek?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
12. dubna 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

Jezdíte někdy rychleji, než povolují předpisy? Zastaví vás čas od času policie a řeší s vámi přestupek? Samozřejmě, že naše základní rada zní: dodržujte dopravní předpisy a při jejich případném porušení sneste i přiměřený trest. Ale co když s nařčením z dopravního přestupku nesouhlasíte nebo je sankce zjevně nepřiměřená? Poradíme vám, jak se bránit.

muž řeší platbu pokuty za dopravní přestupek

Policii nic nepodepisujte

Pokud vás zastaví policie za jízdy a chce vám udělit sankci, trest neodsouhlasujte a nic nepodepisujte. Policie vás bude bezpochyby přesvědčovat, že vás správní řízení vyjde dráž a skutečně, pokud vám hrozí pouze pár stovek pokuty a vy jste si vědomi, že ručička na tachometru byla vpravo víc, než měla být, vyplatí se věc neprotahovat a zkrátka zaplatit. Pokud si ale nejste jistí, požádejte policistu o fotku z radaru. Počítejte přitom s odchylkou +- 3 km/hod, se kterou jsou radary v České republice schvalovány. V praxi tedy při rychlosti 50 km/hod vás smí policista pokutovat až při naměřené rychlosti 54 km/hod a výše. Nebyla-li odchylka dodržena a řádně odečtena, a i přesto jste byli v blokovém řízení pokutováni, došlo k porušení zákona.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si také, jak rozlišit strážníka a policistu a jaké jsou jejich pravomoci.

Řízení před správním orgánem

Pokud víte, že jste z přestupku neprávem nařčeni, je právě správní řízení cestou, jak se bránit. Řízení před správním orgánem či dokonce trestní řízení zasluhuje konzultaci právníka. Správní orgán zde vychází ze zjištěného stavu věci a samotný výslech policistů zde slouží jako důkaz. Ovšem ne vždy je takový důkaz dostatečně přesvědčivý. Roli může hrát každičký detail. Jak policie postupovala, zda správně provedla a vyhodnotila všechny důkazy a zda její postup není napadnutelný.

Související služba

Čelíte pokutě za dopravní přestupek?

Neriskujte rady bezplatné právní poradny, kde za správnost informací nikdo neručí. Popište nám svůj problém a do 24 hodin vám zašleme návrh řešení na míru i s cenovou kalkulací.

Chci poradit se svým problémem

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Když řídil někdo jiný

V případě, že objevíte ve schránce obálku s modrým pruhem a v ní výzvu k zaplacení pokuty například za překročení rychlosti či parkování a přitom víte, že jste v danou dobu svým autem nejeli, stačí oznámit správnímu orgánu totožnost řidiče, který je s přestupkem spojen. Pokud by jej ovšem policie nedohledala, bude nadále řešit přestupek s vámi. Vy pak můžete příslušnou částku vymáhat na řidiči občanskoprávní cestou. Dříve používané výmluvy na to, že řídila osoba blízká, již úřady nezajímají. Majitel vozidla má zabezpečit, aby vozidlo bylo řádně užíváno.

Tip na článek

Tip: Postup rozhodování ve správním řízení a jak se bránit rozhodnutí, s nímž nesouhlasíte, jsme detailně probrali v našem článku.

Čeho se dopouštíme nejčastěji?

Jaké jsou nejčastější přestupky a co vám za jejich spáchání hrozí?

  • Jízda bez dálniční známky – v Česku máme relativně krátce zavedený systém elektronických dálničních známek. Pamatujte, že policejní kontrola váš může udělit pokutu až ve výši 5 000 Kč a ve správním řízení se může vyšplhat dokonce až na 20 000 Kč.
  • Jízda pod vlivem alkoholu – pakliže nadýcháte víc než 0,3 promile, hrozí vám až 25 000 korun pokuty ve správním řízení, případně zákaz řízení až na 18 měsíců. Další kritickou hranicí je 1 promile alkoholu. Při jejím přesažení se dopouštíte trestného činu, který se řeší před soudem. Ten vám může udělit pokutu ve výši až 25 000 korun, zákaz řízení až na 18 měsíců a také zbavit svobody až na 3 roky. Na konto vám také připočítá 6 trestných bodů.
Tip na článek

Tip: O průběhu trestního řízení a jeho jednotlivým fázím jsme informovali v našem článku.

  • Jízda na červenou – neubrzdíte-li auto před semaforem a projíždíte ve chvíli, kdy na něm blikla červená, pak vám hrozí bloková pokuta do 5 500 Kč, případně pokuta ve správním řízení až 25 000 Kč , 6 trestných bodů a rovněž zákaz řízení na 1 až 12 měsíců zákaz řízení.
  • Jízda pod vlivem alkoholu na kole – zajet si na pár piv na kole je tak trochu české hobby. Nicméně opilý cyklista představuje v silničním provozu závažné riziko a hrozí mu za to také patřičná pokuta. Pokud nadýchá do 1 promile, pokuta může dosáhnout výše 25 tisíc, nad jednu promile potom hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Na druhou stranu ani v případě, že cyklista vlastní řidičský průkaz, nemůže o něj přijít, stejně tak, jako nemůže získat trestné body.
Tip na článek

Tip: Přečtěte si také, jak postupovat při dopravní nehodě.

  • Jízda s vadnými pneumatikami – od začátku listopadu do konce března máte povinnost dát svému autu zimní obutí za podmínky, že je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazou. Dále byste měli zhodnotit celkový technický stav pneumatik, které by měly mít požadovanou hloubku dezénu (větší než čtyři milimetry). Problémem jsou také různé praskliny a nadměrné opotřebení. Za jízdu na sjetých či letních pneumatikách v zimě vám hrozí dvoutisícová bloková pokuta, která se může navýšit až na 2 500 Kč ve správním řízení. Při takovém prohřešku vyváznete alespoň bez bodů.
  • Prasklé čelní sklo – váš vůz by měl být během jízdy technicky způsobilý a neohrožovat bezpečnost provozu. Poškozené čelní sklo v tzv. stíratelné ploše ovšem tuto podmínku nesplňuje a hrozí vám za něj pokuta až 10 000 Kč a přidělení 6 trestných bodů. Pokud by škoda na skle zabírala více než 50 % jeho plochy, hrozí vám i zabavení malého technického průkazu.
  • Překročení rychlosti – pokud se necháte na silnici unést vidinou blížícího se víkendu a rozjedete to trochu víc, než je dovoleno, počítejte s postihem v závislosti na tom, jak moc jste předepsanou rychlost překročili. Jedete-li v obci rychleji o více než 40 km/hod, či mimo ni o více než 50 km/hod, pak se jedná o závažný přestupek, který se řeší zásadně ve správním řízení. Hrozí bloková pokuta 7 000 – 25 000 Kč, přidělení 6 bodů případně také zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 až 18 měsíců.
    V případě překročení rychlosti v obci o více 20 km/hod či mimo ni o 30 km/hod a více, můžete dostat blokovou pokutu 3 500 Kč. Ve správním řízení pak až 10 000 Kč. Rovněž hrozí přidělení 4 bodů a zákaz činnosti.
    Nižším stupněm je pak střední překročení rychlosti, tedy obci o 10 a více km/h v obci nebo mimo ni. V takovém případě můžete očekávat dva body a pokutu na místě do 2 000 Kč, ve správním řízení pak až 5 000 Kč.
  • Propadnutí řidičského průkazu – svůj řidičský průkaz jste si prohlíželi naposledy, když jste jej obdrželi a od té doby má své místo v dokladovce, odkud jej nevyjímáte? Občas byste to možná měli udělat a zkontrolovat dobu jeho platnosti. Za propadlý řidičský průkaz můžete dostat pokutu až 75 000 korun, zákaz činnosti na 3 roky a dokonce i trest odnětí svobody až na jeden rok.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)