marek
Koupě nebo prodej nemovitosti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Prodej garáže – jak na to?

Garáž nebo garážové stání se v centrech měst stává vítaným příslušenstvím kupovaného bytu. Za vlastní parkování se dnes ovšem platí téměř zlatem. Proto je vhodné kupní smlouvu na garáž nepodceňovat a připravit ji tak, aby nakonec skutečně bylo kde parkovat.

Jak na prodej garáže
6 minut čtení
30. 8. 2021

Co by měla obsahovat kupní smlouva garáže?

Kupní smlouva na garáž se neobejde bez oficialit, které jsou totožné s kteroukoliv jinou kupní smlouvu nemovitosti:

 • osobní údaje (u fyzické osoby jméno, příjmení, adresa a rodné číslo, u právnické osoby název, sídlo, identifikační číslo, dokument o zápisu v obchodním rejstříku),
 • stanovený termín platby,
 • v případě platby na splátky je nutné uvést jejich výši a povinnost je hradit, stejně tak sankce za nedodržení,
 • podpisy obou smluvních stran.

Tip: Vyjít můžete ze vzoru kupní smlouvy na nemovitost, který sepsal náš tým právníků.

Na co nezapomenout před podpisem smlouvy z pohledu kupujícího?

Garáž si před prodejem důkladně prohlédněte, ať máte jistotu, že je ve stavu, který je popsán ve smlouvě. Ještě důležitějším krokem, jenž je často opomínán, je zjištění vlastnictví nemovitosti. Abyste se vyvarovali případnému podvodu, stačí jednoduché ověření přes katastr nemovitostí. Během pár minut si tak ověříte nejen to, zda je prodejce skutečným majitelem, ale stejně tak, zda se na garáž neváže zástavní právo v bance nebo exekuce.

V dnešní době se také začínají objevovat požadavky na možnost nabíjet v garáži elektromobil nebo elektrickou motorku. Pokud to vyžadujete, dejte si pozor, ať je taková možnost zakotvena přímo ve smlouvě. Nestačí ujištění v emailu.

Z advokátní praxe: Pozor na poplatky spojené s prodejem garáže

Převod garáže může být součástí kupní smlouvy na byt. Někdy je však nutné garážové stání koupit samostatně. Tak tomu bylo i v případě pana Jiřího. Kupoval byt od muže, který mu zároveň dohodil i garáž, kterou si sám pronajímal. Prý by neměl být problém ji převést.

Podrobnou kontrolou jsme však zjistili, že na garáž, která byla navíc umístěná v jiném domě než byt, by náš klient hodně doplácel. V daném domě byly totiž nastaveny vysoké poplatky. A jako by to nebylo málo, zuřila tam navíc „válka“ majitelů garáží se zbytkem obyvatel domu právě o zmiňované poplatky a náklady na rekonstrukci. Stát se součástí takové situace by se panu Jiřímu mohlo vymstít, zejména v momentě, kdy samotná garáž stála tolik jako byt v menším městě.

Pan Jiří nakonec koupil garáž přímo ve dvoře vedlejšího domu. Sice vyšla zdánlivě ještě dráž, ale bez nutnosti dodatečných investic. Vše proběhlo hladce a v klidu. A pan Jiří může bez problémů zaparkovat, kdy se mu zachce.

Jak je to s prodejem garáže na cizím pozemku?

Při prodeji garáže (stejně jako kterékoliv jiné nemovitosti) je třeba vzít v úvahu zákonné předkupní právo, které patří majiteli pozemku, na němž garáž stojí. Prodej garáže pak probíhá následovně:

 1. Dojde k podpisu kupní smlouvy garáže se zájemcem.
 2. Majitel pozemku je vyzván, aby uplatnil své předkupní právo a v tom případě podepsal totožnou kupní smlouvu. Na uplatnění předkupního práva má majitel 3 měsíce.
 3. Pokud majitel předkupní právo využije, kupní smlouva se zájemcem se ruší. V opačném případě se přechází k uhrazení kupní ceny ze strany zájemce.

Garáž a její prodej se může nečekaně zkomplikovat

Zajistíme kompletní smluvní i právní servis, se kterým budete mít jistotu, že se vyhnete chybováním v detailech. Právě s tím se v praxi setkáváme nejčastěji. Přípravu všech dokumentů zvládneme do 48 hodin – bezchybně a profesionálně.

Chci se vyhnout chybám při prodeji garáže

Zápis garáže do katastru nemovitostí

Vlastnická práva ke garáži na vás přechází automaticky až v okamžiku, kdy ji na sebe necháte přepsat v katastru nemovitostí. Při zápisu garáže do katastru nemovitostí je třeba dodat:

 • 2x formulář návrhu na vklad – ten si stáhnete přímo na webových stránkách katastru nebo si ho vyzvednete přímo na pobočce,
 • 1x vkladová listina – v tomto případě půjde o kupní smlouvu garáže,
 • všechny další případné přílohy (geometrický plán,prohlášení vlastníka),
 • administrativní poplatek ve výši 1 000 Kč.
Prodej garážového stání
Prodej garážového stání

Tip: Více detailů o tom, jak podat návrh na katastr, řeší samostatný článek.

Daň z prodeje garáže

Při prodeji garáže se stejně jako u ostatních nemovitostí nevyhnete daňovým povinnostem. V roce 2020 nastala zásadní změna v podobě zrušení daně z nabytí nemovitosti. Prodávající má ovšem stále povinnost uhradit daň z prodeje garáže = daň z příjmu prodeje nemovitosti. Částka podléhá klasické dani z příjmů fyzických osob a daní se 15 %.

Tip: Zjistěte, jak daň z prodeje nemovitosti přiznat a správně postupovat v našem článku.

Daň nemusíte platit v případě, kdy splňujete alespoň jeden z následujících bodů:

 • Garáž jste vlastnili alespoň 5, resp. 10 let za určitých okolností.
 • Garáž byla dědictvím v přímé linii a časovou podmínku vlasnictví tak splnil předchozí majitel.
 • Peníze získané prodejem jste využili k uspokojení bytové potřeby.

Konkrétní podmínky však doporučujeme vždy akutálně probrat s advokátem či daňovým poradcem.

Pro zajímavost – jaký je rozdíl mezi garáží a garážovým stáním?

Garáž a garážové stání jsou rozdílně definovány, z čehož plynou i rozdíly vztahující se k vlastnictví, správě a údržbě, ale i dalším právním náležitostem. Myslete na to i při uzavírání kupní smlouvy na garáž nebo kupní smlouvy na garážové stání.

Garáž je prostor, který slouží k parkování motorového vozidla. Od garážového stání se liší tím, že je prostorově ohraničená a pevně oddělena od okolí. Může se jednat o samostatně stojící budovu nebo jednotku. Prostě a jasně, je to jeden ucelený a oddělený prostor. Představme si ji jako garáž na zahradě, ve sklepě rodinného domu nebo jako samostatnou kóji v té zvláštní podlouhlé stavbě často zdobící okraje českých městeček.

Garážové stání je naopak jen vyhrazené místo, které je součástí většího nebytového prostoru sloužícího k parkování motorových vozidel. Představme si to jako místo v podzemí pod hypermarketem. Od garáže se tedy liší tím, že není pevně odděleno od okolí.

Háček je v tom, že z právního hlediska je majitel garáže většinou svým pánem, zatímco majitel garážového stání je často jen spoluvlastníkem rozlehlé garáže. Musí se tedy s ostatními spoluvlastníky na její správě a údržbě složitě dohadovat.

Prodej garážového stání

Ačkoliv správa a údržba se neobejde bez dohody, díky novele občanského zákoníku z roku 2020 není potřeba na spoluvlastníky přednostně myslet při prodeji garážového stání. Od 1. července 2020 došlo totiž ke zrušení předkupního práva. Ani v tomto případě se nevyhneme výjimkám, na které si v rámci zákonných opatření musíte zvyknout.

Předkupní právo na garáž nezaniká v případě, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od začátku ovlivnit. Pro zjednodušení si to vysvětlíme na konkrétním případu. Pokud jste byt s garážovým stáním zdědili v rámci dědického řízení a budete ho chtít převést na třetí osobu, musíte podíl, tedy garážové stání, nejprve nabídnout spoluvlastníkům. I v tomto případě ovšem po uplynutí 6 měsíců předkupní právo zaniká a vy můžete s podílem nakládat dle své libosti.

Mějte garanci při prodeji garáže

Naši klienti chybují nejčastěji v detailech, které je ve finále stojí mnoho času, nervů a financí. Při prodeji nemovitostí, ať už garáže, bytu, domu či pozemku, jsme schopni pro vás zajistit kompletní smluvní a právní servis. Zvládneme to do 48 hodin, bezchybně a profesionálně.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 2 krát

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Cyd onie

před 1 rokem

Při koupi bytu jsme chtěli mít jistotu, že po právní stránce vše proběhne hladce, proto jsme využili služeb této firmy. Rozhodně je mohu doporučit, rychlé zpracování požadavku, vstřícné jednání a cena rozumná.

Monika Holcátová, Praha

před 2 roky

S darovací smlouvou od vás jsem neměla na katastru nejmenší problém. Pracovnice u okénka se podívala na logo a poznamenala, že vaše smlouvy jsou vždy v pořádku. Dostupný advokát mi navíc telefonicky vysvětlil věci kolem věcného břemene, které by mne jako laika vůbec nenapadly. Nevím, co na službě zlepšit, jsem naprosto spokojená.

MUDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín

před 2 roky

Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy z neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Smlouva o převodu auta a nejčastější chyby, se kterými se v ní setkáváme

Kupní smlouva na auto a nejčastější chyby, se kterými se v ní setkáváme

Často se setkáváme s názorem, že jednoduchá kupní smlouva na auto je tak triviální záležitostí, že ani revizi advokátem nepotřebuje. Co si ale zkontrolovat, abyste přemýšleli jen nad tím, kam…

21. 6. 2021
New apartment building

Prodej bytu – praktické tipy z praxe

Prodej bytu je pro mnoho z nás obchodem, který uskutečníme opravdu jen jednou za život. Určitě tak nechceme riskovat nepříjemnosti, které by mohly vyplynout z chybně zpracované kupní smlouvy či…

3. 7. 2021

E-book: Jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Zjistěte, jak při koupi nebo prodeji nemovitosti předcházet nástrahám a nejrůznějším chybám. Zaměřili jsme se na výstižné rady a praktické tipy, na co si dát pozor. Přidali jsme odkazy na…

23. 2. 2022

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022