Pokud se rozcházíte či rozvádíte a máte malé děti, nutně řešíte také otázky ohledně toho, kdo se bude o děti dále starat, s kým a kde budou děti dále žít. Jednou z variant rodinného uspořádání je právě střídavá péče.
Pokud se rozcházíte či rozvádíte a máte malé děti, nutně řešíte také otázky ohledně toho, kdo se bude o děti dále starat, s kým a kde budou děti dále žít. Jednou z variant rodinného uspořádání je právě střídavá péče.
Když se rozcházíte v klidu, je pravděpodobné, že jste schopni se na další péči o děti domluvit. Dohoda je samozřejmě vždy to nejlepší řešení. Musíte však i v případě dohody k soudu? Tam bude záležet na tom, zda vás čeká rozvod. Pokud jste byli svoji a nyní se chcete rozvést, soud vás nerozvede dřív, než jiný soud rozhodne o nezletilých dětech. Rozvod s dětmi tedy začíná u opatrovnického soudu, kde musíte získat rozsudek ohledně dětí. Tento soud buď schválí vaši dohodu, anebo rozhodne sám, pokud se nedomluvíte.
Pokud se rozcházíte, ale manželé jste nebyli, pak o vašich dětech soud nutně rozhodovat nebude. Když se dohodnete, k soudu nemusíte. Teprve ve chvíli, kdy by dohoda vázla, nebo by ji některé strana porušovala, můžete se na soud obrátit, aby o dětech rozhodl.
Dítě může být buď svěřeno do výlučné péče jednoho z rodičů (nebo případně i jiné osoby), nebo do střídavé péče, nebo do péče společné. Ani jeden z těchto modelů nemá automaticky přednost. Soud vždy posuzuje konkrétní situaci a snaží se nalézt nejlepší řešení v zájmu dítěte. Při výlučné péči jednoho pak dítě většinu času tráví s tímto rodičem a podle dohody, nebo určení soudu se pak o něj stará druhý rodič. Ten také obvykle platí alimenty druhému rodiči. Společná péče u nás není příliš známá, ani rozšířená varianta. Oba rodiče s touto formou péče musí souhlasit. Soud pak neupravuje přesně to, kdo se o dítě stará a počítá s tím, že detailní rozvrh péče i finanční stránku věci si rodiče mezi sebou domluví, případně se budou skutečně starat společně. Tato varianta se volí ve chvíli, kdy spolu rodiče zůstávají žít v jedné domácnosti, nebo alespoň poblíž.
Ať už je model péče jakýkoliv, nikdy není neměnný. V případě, že se změní poměry (dítě nastupuje do školy, komunikace mezi rodiči se změní, jeden rodič se přestěhuje apod.), může soud původní rozsudek změnit.
Při střídavé výchově by mělo dítě trávit shodné množství času s oběma rodiči. Ti by se tedy měli rovnoměrně střídat v péči o něj. V praxi si obvykle dítě předávají po týdnu či 14ti dnech.
Výživné se obvykle stanoví oběma rodičům. Bude záležet hlavně na tom, kolik budou rodiče vydělávat a pokud v tom není zásadní rozdíl, bude výživné stejně vysoké, takže v reálu platit ani jeden nebude a každý bude dítě vyživovat v době, kdy ho bude mít u sebe. O větší náklady jako třeba školné, platby za kroužky a různé dražší vybavení by se pak měli rodiče podělit.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Bez ohledu na to, zda jste se na střídavé péči se s druhým rodičem domluvili, nebo ne, soud bude vždy zkoumat, co je nejlepší pro dítě. V první řadě se soud bude zaměřovat na to, jaké má dítě vztahy k oběma rodičům, ale i k sourozencům, popřípadě i k prarodičům. O žádné z těchto vztahů by nemělo přijít. Podle věku dítěte taky soud bude zjišťovat, jaké je jeho přání.
Oba rodiče samozřejmě musí být schopni a ochotni se stejnou měrou pečovat o zdraví dětí a o jejich tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, jestliže tyto děti mají k oběma rodičům stejně hluboký citový vztah, a je proto v nejlepším zájmu dítěte. Další podmínkou také je to, že rodiče by měli být schopni spolu aspoň trochu komunikovat, aby střídavá péče mohla fungovat.
Tip: V závěru roku 2022 představilo ministerstvo spravedlnosti novou tabulku výživného pro děti. V souvislosti s jejím zveřejněním se mírně poupravily některé principy výpočtu výživného. Přečtete si proto, jak na výpočet výživného v roce 2024.
Střídavá péče se může na první pohled jevit jako ideální spravedlivé řešení, kdy si dítě „stejnou měrou“ užívá obou rodičů. Ne v každém případě je však takové řešení nejvhodnější. Soudy často řeší otázku vzdálenosti bydlišť obou rodičů. Existují i takové případy, kdy soudy rozhodly o střídavé péči na velkou vzdálenost, kdy děti cestovaly co 14 dní přes celou republiku a střídaly třeba i dvě mateřské či základní školy. Nedávno však takový případ posuzoval Ústavní soud a jasně řekl, že velká vzdálenost bydlišť rodičů obvykle bude problém a že většinu dětí by střídání škol příliš zatěžovalo, takže tam střídavá péče není možná.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!
Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji sílu právní kanceláře, že je věc konzultována z různých úhlů a pozor, peníze zde nejsou na prvním místě. Zastupitelnost kvality kvalitou doplněním z jiné oblasti- já říkám za rohem, co se přirozeně hned nevidí – může být rada od právníka pro klienta nesrozumitelnou, ale pokud klient věnuje maximální péči konzultaci a skutečně odevzdává pravdivé a snaží se i úplné informace, nemůže být negativní odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – negativní, ale konstruktivní. A proto souhlasím s názorem že pravdivé informování kanceláře již od počátku (člověk sám bez vzdělání a právnické praxe není neomylný) zjednodušuje další postup a řešení vznikají takříkajíc současně, ve spolupráci. Zastupitelnost, ochota pomoci, rychlost, dozeptání se bez obavy z navýšení ceny vytváří prostor 50% na 50%. Obě strany jsou stejně zainteresované na výsledku. Proto si i příště vyberu toto právní kancelář.