Rozchod s přítelkyní či přítelem

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
2. června 2023
3 minuty čtení
3 minuty čtení
Rodinné právo

Rozchody jsou obvykle těžké a nepříjemné. Co dělat, pokud nejste sezdaní, ale máte spolu dítě, hypotéku či psa? Komu patří společné věci a jak je rozdělit?

Nešťastný muž, v pozadí sedí žena

Kapitoly článku

Máme spolu dítě – musíme k soudu?

Pokud jste nebyli manželé, nyní se rozcházíte a jste rodiči nezletilého potomka, k soudu nutně nemusíte. Vše bude záviset na tom, zda jste schopni se na péči o společné dítě domluvit. Toto je rozhodně výhoda nesezdaných párů. Manželé, kteří se chtějí rozvést, totiž musí k soudu ohledně dětí i v případě, že se na péči domluvili. V takovém případě jim soud schválí dohodu. Nesezdaní partneři se k soudu dostanou jen v případě, že se na úpravě péče o dítě nejsou schopni dohodnout, nebo dohoda nefunguje. Pak musí jeden z nich podat k soudu návrh a požádat, aby soud rozhodl, kdo a jak se bude o dítě starat, zda bude dítě ve střídavé, společné či výlučné péči a kdo a kolik případně bude platit na výživném.

Hypotéka

Půjčili jste si společně na bydlení, ale vztah nevyšel. Je to celkem běžný scénář. Řešení této situace je více, u všech je ale zásadní se zejména domluvit s bankou. Bývalí partneři se mnohdy dohodnou, že nemovitost, kterou společně vlastnili, si nechá ve vlastnictví jen jeden z nich, toho druhého vyplatí a sám doplatí zbytek hypotéky. Tady však může plán narazit, pokud s tím banka nebude souhlasit. Banka jako věřitel musí změnu na straně dlužníků povolit, jinak se z hypotéky nelze vyvázat. Banka si tedy bude prověřovat majetkové a hlavně výdělkové poměry toho partnera, který si chce hypotéku nechat převést jen na sebe. Pokud vše vyhodnotí tak, že příjmy nejsou dostatečné, vyvázání druhého z expartnerů nepovolí. Vy se tak můžete s bývalým partnerem domluvit, že v domě zůstane bydlet on a hypotéku dosplácí, ale pokud to banka nestvrdí a bývalý partner přestane platit, banka půjde za vámi. Řešením může v takovém případě být prodej nemovitosti s tím, že z utržených peněz se doplatí hypotéka a případný zbytek si bývalí partneři rozdělí.

I v případě hypotéky či jiných společných dluhů se bývalí partneři mohou obrátit na soud, pokud se na řešení nedomluví. Často se stává, že jeden z expartnerů má pocit, že do splácení společného dluhu dal ze svých peněz víc a chce po tom druhém určité vyrovnání. Klíčem k úspěchu je vždy umět svůj nárok prokázat, tedy mít důkazy o tom, kdo, z čeho a kolik splácel. Abyste případným porozchodovým tahanicím zabránili, je vždy vhodné se před každým zadlužením domluvit, kdo a kolik splatí, co se za půjčené peníze pořídí, kdo to bude mít ve vlastnictví, vše si sepsali a pak rovněž vedli evidenci splácení.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak si rozdělit majetek?

Pokud partneři nejsou sezdaní, pak nemají společné jmění, jako je běžné v manželství. To znamená, že každý je vlastníkem těch věcí, které si koupil za svoje peníze. Pokud si partneři koupí věc dohromady, mají ji ve spoluvlastnictví. Ve chvíli kdy už spolu být nechtějí, mohou dohodou takové spoluvlastnictví zrušit a finančně se vypořádat. Zrušit spoluvlastnictví lze tak, že dojde k rozdělení spoluvlastnictví (pokud je to fyzicky možné a dává to smysl – například velký pozemek), nebo si věc nechá jeden z nich a druhého vyplatí, nebo mohou věc prodat a peníze si rozdělit. Pokud by se na způsobu rozdělení společného majetku nedohodli, mohou podat žalobu k soudu, který rozhodne jak spoluvlastnictví zrušit a expartnery vypořádat.

Společné zvíře

Pořídili jste si společně psa nebo kočku, ke kterým máte oba citový vztah a ani jeden se mazlíčka nechcete vzdát? Podle občanského zákoníku zvíře není věc, ale smysly nadaný živý tvor. Na druhou stranu tam, kde to neodporuje povaze zvířete, použijí se na něj stejné paragrafy jako v případě věcí. Ve výsledku se tedy na domácího mazlíčka budou vztahovat shodná právní ustanovení jako na společný majetek. Zvíře bude patřit obvykle tomu, kdo ho pořídil. Pokud bude mazlíček ve spoluvlastnictví, nárok na něj budou mít expartneři stejný a bude na nich, aby se domluvili, co s ním bude dál, kdo si ho nechá, či zda si ho budou třeba střídat. Pokud se nedomluví, mohou se obrátit na soud.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)