Zbytečné chyby v darovací smlouvě | Dostupný advokát

Zbytečné chyby v darovací smlouvě

Paní Kamila si stáhla z internetu vzor darovací smlouvy, který lehce upravila a doplnila. Výsledek? Přišla o byt za tři miliony korun. Téměř vše spojené s darováním nemovitosti jde přitom zařídit pohodlně z domova bez jakéhokoliv rizika.
Obrázek k článku Zbytečné chyby v darovací smlouvě
2 minut čtení
Ondřej Preuss
22. 7. 2017

Paní Kamila se dlouhé roky starala o nemocnou babičku. Nebyla to však její skutečná babička, ale sousedka. Kamila jí jen vypomáhala, až to přerostlo v každodenní péči. Ač to Kamila vůbec neočekávala, babička se rozhodla, že Kamile daruje svůj byt. Stará paní totiž nebyla za dobře se svou rodinou, která se o ní vůbec nezajímala.

Problém však byl, že se paní Kamila s nikým neporadila. Stáhla si starý vzor darovací smlouvy na nemovitost z internetu, vyplnila ho neúplně a takto smlouvu s nemocnou babičkou podepsaly a předložily na katastr nemovitostí.

Ukázalo se však, že Kamila špatně označila podíl na společných částech domu. Místo zlomku vyplnila u velikosti podílu metry čtvereční. Zapomněla i uvést podíl na souvisejících pozemcích v okolí domu, tedy zahrady.

Kvůli chybě tak katastr řízení zastavil a darovací smlouvu odmítl. Mezitím však stará paní zemřela, a tak její byt připadl dědicům v dědickém řízení. Paní Kamile tak zbylo jen velmi drahé poučení dle lidového rčení – lehce nabyl, lehce pozbyl.

Na co si dát pozor

Možných chyb v podání na katastr nemovitostí je však více a některé z nich mohou vést k zamítnutí návrhu a nutnosti podepsat novou smlouvu.

 • Při převodu (tedy i darování nemovitosti) bytů se převádějí nemovitosti na více listech vlastnictví, na což se často zapomíná.
 • Každý podíl se musí označit výslovně, nesmí se zapomenout jak na podíl na pozemku, na kterém dům s bytem stojí, tak na podíl na samotném domě.
 • Byt je v souvislosti s novým občanským zákoníkem definován jinak než dříve, což může také vést k chybě na katastru. Zejména pokud se vychází ze staré smlouvy.
 • Dům nemusí nutně ani dnes být součástí pozemku, může se vám tedy stát, že se do Vašeho vlastnictví omylem převede jen pozemek bez domu, nebo dům bez pozemku.
 • Využijte jednu z našich stálých služeb — Darování nemovitosti
  Ať se chystáte darovat nemovitost, nebo dar přijímáte, připravíme či zkontrolujeme darovací smlouvu na nemovitost a poradíme, jak nejvýhodněji řešit daně.

  Líbil se vám článek?
  Sdílejte ho s přáteli


  Mohlo by vás také zajímat

  Darovací smlouva na nemovitost – Jaké má nástrahy a možnosti?

  Rodiče se často rozhodnou věnovat svůj dům či byt dětem. Vyjde to totiž levněji, než kolik by stálo vyřízení pozůstalosti v dědickém řízení. Navíc mají rozdělení svého majetku mezi ratolesti...

  12. 12. 2016
  Ondřej Preuss

  Koupě bytu – praktické tipy, které často ve smlouvě nenajdete...

  Zájemci o koupi bytu často spoléhají pouze na informace, které jim podá realitní kancelář nebo vlastník nemovitosti. Prodávající, ani realitní kancelář však často nemají zájem některé informace s potenciálním kupujícím...

  3. 1. 2018
  Ondřej Preuss

  Prodej nemovitosti bez rizika aneb o nezbytnosti advokátní úschovy

  Prodáváte nemovitost a chcete si být jisti, že za ni dostanete zaplaceno? Pak si především musíte smluvně ošetřit mechanismus výplaty kupní ceny.

  20. 2. 2017
  Ondřej Preuss

  Jsme členy

  ČAK logo

  Znáte nás z médií

  Dostupný advokát © 2013-2019