Zbytečné chyby v darovací smlouvě | Dostupný advokát

Zbytečné chyby v darovací smlouvě

Obrázek k článku Zbytečné chyby v darovací smlouvě

22. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Paní Kamila si stáhla z internetu vzor darovací smlouvy, který lehce upravila a doplnila. Výsledek? Přišla o byt za tři miliony korun. Téměř vše spojené s darováním nemovitosti jde přitom zařídit pohodlně z domova bez jakéhokoliv rizika.

Paní Kamila se dlouhé roky starala o nemocnou babičku. Nebyla to však její skutečná babička, ale sousedka. Kamila jí jen vypomáhala, až to přerostlo v každodenní péči. Ač to Kamila vůbec neočekávala, babička se rozhodla, že Kamile daruje svůj byt. Stará paní totiž nebyla za dobře se svou rodinou, která se o ní vůbec nezajímala.

Problém však byl, že se paní Kamila s nikým neporadila. Stáhla si starý vzor darovací smlouvy na nemovitost z internetu, vyplnila ho neúplně a takto smlouvu s nemocnou babičkou podepsaly a předložily na katastr nemovitostí.

Ukázalo se však, že Kamila špatně označila podíl na společných částech domu. Místo zlomku vyplnila u velikosti podílu metry čtvereční. Zapomněla i uvést podíl na souvisejících pozemcích v okolí domu, tedy zahrady.

Kvůli chybě tak katastr řízení zastavil a darovací smlouvu odmítl. Mezitím však stará paní zemřela, a tak její byt připadl dědicům v dědickém řízení. Paní Kamile tak zbylo jen velmi drahé poučení dle lidového rčení – lehce nabyl, lehce pozbyl.

Na co si dát pozor

Možných chyb v podání na katastr nemovitostí je však více a některé z nich mohou vést k zamítnutí návrhu a nutnosti podepsat novou smlouvu.

 • Při převodu (tedy i darování nemovitosti) bytů se převádějí nemovitosti na více listech vlastnictví, na což se často zapomíná.
 • Každý podíl se musí označit výslovně, nesmí se zapomenout jak na podíl na pozemku, na kterém dům s bytem stojí, tak na podíl na samotném domě.
 • Byt je v souvislosti s novým občanským zákoníkem definován jinak než dříve, což může také vést k chybě na katastru. Zejména pokud se vychází ze staré smlouvy.
 • Dům nemusí nutně ani dnes být součástí pozemku, může se vám tedy stát, že se do Vašeho vlastnictví omylem převede jen pozemek bez domu, nebo dům bez pozemku.

 • Darovací smlouvu na nemovitost sepíšeme či zkontrolujeme do 2 dnů. V celém Česku!

  Darování bytu, domu, pozemku nebo garáže díky nám proběhne bez právních komplikací. Provedeme vás celým procesem a dohlédneme na bezchybnost smluvních vztahů. Vše vyřešíte jednoduše a on-line.

  Darovací smlouva bez chyb a s nejnižší možnou daní

  Ať už nemovitost darujete nebo dostáváte od (pra)rodičů, partnera, partnerky, příbuzných nebo od souseda, garantujeme vám, že darovací smlouva bude po právní stránce naprosto v pořádku a darování proběhne tak, jak si přejete. Za darování nemovitosti díky nám nezaplatíte na daních ani o korunu víc, než musíte. Celý proces proběhne bezchybně a rychle jako u 253 převodů, které jsme realizovali v minulém roce.

  Poradíme vám i v případech darů nemovitostí zatížených:

  • věcným břemenem nebo služebností bytu (například pro rodiče či prarodiče),
  • nájmem (například pro stávajícího nájemníka), nebo
  • zástavním právem.

  Připravíme pro vás dohody pro zřízení výše uvedených práv a také další specifické dohody, jako je převod více nemovitostí najednou.

  S katastrem nemovitostí vše vyřešíme za vás. Garantujeme správnost a rychlost celého procesu

  Naše právní služby vás zbaví starostí, když:

  • je pro vás všechno to papírování složité,
  • nevíte, v jaké výši a jak zaplatit darovací daň,
  • chcete darovat družstevní podíl (družstevní byt),
  • chcete předejít odvolání daru pro nevděk.

  Nechte celý proces darování a převodu nemovitosti na nás, včetně zápisu do katastru nemovitostí. Zajistíme pro vás bezchybnost celého procesu darování po právní stránce. V akutních případech reagujeme neprodleně, nenecháme vás čekat!

  Co pro vás uděláme:

  Varianty naší nabídky Standard Premium
  Sepíšeme darovací smlouvu na míru vašemu případu
  Zkontrolujeme darovací smlouvu na míru vašemu případu
  Připravíme návrh na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí
  Posoudíme výši darovací daně
  Připravíme věcné břemeno pro klidné dožití dárce
  Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut
  Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení? do týdnedo 48 hodin
  Konečná cena včetně DPH39003222,96 Kč bez DPH59004875,76 Kč bez DPH

  Rychlé představení služby

  Rychlá služba pro dárce i obdarované

  Díky našim právním službám se vám nestane, že kvůli chybně podanému návrhu na vklad do katastru nakonec přijdete o darovaný byt, jako paní Kamila. Pomůžeme vám i se zápisem do katastru nemovitostí tak, aby proběhl hladce už napoprvé, abyste kvůli chybám zbytečně nečekali a neplatili poplatky jako pan Karel.

  Poradíme vám, jak je to s daní z převodu nemovitosti, a provedeme vás celým procesem tak, aby nedošlo k problémům, které by způsobily neplatnost darovací smlouvy nebo její odmítnutí katastrem nemovitostí. To se může stát například kvůli chybě v identifikaci darované nemovitosti, omylu dárce nebo chybějícím náležitostem smlouvy.

  Objednáte-li si expresní a individuální služby, bude takový i náš přístup. Ať už jste z Prahy, Brna, Plzně, Hradce Králové, Děčína či Ostravy.

  Anonymní vzory smluv a neodborné rady vás můžou finančně poškodit

  Anonymní vzor darovací smlouvy na nemovitost, darovací smlouvy na byt, pozemek nebo garáž vám může při obdarování blízkých velmi zkomplikovat život. Smlouva vytvořená nebo zkontrolovaná avokátem, který se specializuje na nemovitostní právo, vás účinně ochrání. Neprodlužujte zbytečně proces darování nemovitosti. Garantujeme správnost všech smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

  S čím jsme už klientům pomohli?

  Nejčastěji řešíme dary nemovitostí od prarodičů nebo rodičů dětem nebo vnoučatům. U těchto darů dbáme především na to, aby celý proces proběhl hladce a bez negativních daňových dopadů na dárce či obdarovaného.

  Měsíc co měsíc řešíme darování desítek nemovitostí. Z hlediska objemu a odbornosti patříme mezi nejvýznamnější odborníky na problematiku darování nemovitostí v ČR. Zabezpečení daru vaší nemovitosti je proto u nás v nejlepších rukou.

  Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

  Monika Holcátová, Praha: „S darovací smlouvou od vás jsem neměla na katastru nejmenší problém. Pracovnice u okénka se podívala na logo a poznamenala, že vaše smlouvy jsou vždy v pořádku. Dostupný advokát mi navíc telefonicky vysvětlil věci kolem věcného břemene, které by mne jako laika vůbec nenapadly. Nevím, co na službě zlepšit, jsem naprosto spokojená.“
  Ing. Jan Sekanina, Praha (ekonom): „Když mi prarodiče chtěli darovat byt, nechtěl jsem se z důvodu vysokého pracovního vytížení zabývat tím, co všechno musím zařídit a jak docílit přepisu vlastnictví v katastru nemovitostí. Dostupný advokát vše zařídil za mě, žádný problém na katastru nebyl a vše bylo celkem rychle zapsáno a vyřízeno. Díky a palec nahoru!.”
  MgA Lenka Šindelová, Ostrava (grafička): „Netušila jsem, že existuje online služba, kde za vás právník zařídí veškeré papírování a vy se můžete soustředit jen na radost z obdarování milované osoby.“
  Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

  Radíme vám i v médiích:


  Ohodnoťte tento článek:

  Mohlo by vás také zajímat: