Zbytečné chyby v darovací smlouvě | Dostupný advokát

Zbytečné chyby v darovací smlouvě

Obrázek k článku Zbytečné chyby v darovací smlouvě

22. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Paní Kamila si stáhla z internetu vzor darovací smlouvy, který lehce upravila a doplnila. Výsledek? Přišla o byt za tři miliony korun. Téměř vše spojené s darováním nemovitosti jde přitom zařídit pohodlně z domova bez jakéhokoliv rizika.

Paní Kamila se dlouhé roky starala o nemocnou babičku. Nebyla to však její skutečná babička, ale sousedka. Kamila jí jen vypomáhala, až to přerostlo v každodenní péči. Ač to Kamila vůbec neočekávala, babička se rozhodla, že Kamile daruje svůj byt. Stará paní totiž nebyla za dobře se svou rodinou, která se o ní vůbec nezajímala.

Problém však byl, že se paní Kamila s nikým neporadila. Stáhla si starý vzor darovací smlouvy z internetu, vyplnila ho neúplně a takto smlouvu s nemocnou babičkou podepsaly a předložily na katastr nemovitostí.

Ukázalo se však, že Kamila špatně označila podíl na společných částech domu. Místo zlomku vyplnila u velikosti podílu metry čtvereční. Zapomněla i uvést podíl na souvisejících pozemcích v okolí domu, tedy zahrady.

Kvůli chybě tak katastr řízení zastavil a darovací smlouvu odmítl. Mezitím však stará paní zemřela, a tak její byt připadl dědicům v dědickém řízení. Paní Kamile tak zbylo jen velmi drahé poučení dle lidového rčení – lehce nabyl, lehce pozbyl.

Na co si dát pozor

Možných chyb v podání na katastr nemovitostí je však více a některé z nich mohou vést k zamítnutí návrhu a nutnosti podepsat novou smlouvu.

  • Při převodu (tedy i darování) bytů se převádějí nemovitosti na více listech vlastnictví, na což se často zapomíná.
  • Každý podíl se musí označit výslovně, nesmí se zapomenout jak na podíl na pozemku, na kterém dům s bytem stojí, tak na podíl na samotném domě.
  • Byt je v souvislosti s novým občanským zákoníkem definován jinak než dříve, což může také vést k chybě na katastru. Zejména pokud se vychází ze staré smlouvy.
  • Dům nemusí nutně ani dnes být součástí pozemku, může se vám tedy stát, že se do Vašeho vlastnictví omylem převede jen pozemek bez domu, nebo dům bez pozemku.
  • Ohodnoťte tento článek:

    Mohlo by vás také zajímat: