Vláda připravila sadu návrhů, které mají pomoci ochránit nájemníky. Pronajímatelé bytů by nadále nemohli nekonečně řetězit nájemní smlouvy. Na druhé straně by se měla zase urychlit možnost vyklizení bytu.
Vláda připravila sadu návrhů, které mají pomoci ochránit nájemníky. Pronajímatelé bytů by nadále nemohli nekonečně řetězit nájemní smlouvy. Na druhé straně by se měla zase urychlit možnost vyklizení bytu.
Nájem je ve většině evropských zemí relativně oblíbeným způsobem bydlení. Lze tak soudit alespoň z daleko většího procenta lidí, žijících v pronajatém bytě. V České republice je podíl nájemníků oproti našim sousedům extrémně nízký, což se dlouhodobě nemění.
Důvodů existuje více: Jsou jimi například potřeba Čechů a Češek zajistit se na důchod a na stáří. Důchodová reforma představuje zatím spíše kosmetické úpravy než skutečnou jistotu ve stáří pro současnou generaci lidí v produktivním věku. Vlastní bydlení je u nás i otázkou prestiže, představuje možnost zajistit své potomky do budoucna a v neposlední řadě do něj žene řadu lidí i obava z nejistého postavení nájemníka. Stále méně totiž vidíme situaci, kdy celá rodina žije po dlouhá léta v nájmu, žádnou změnu neplánuje a o pronajatém bytu uvažuje de facto jako „o svém“. Nájemní bydlení se naopak stává spíše doménou mladých lidí, kteří odcházejí od rodičů či z ubytování na koleji a setrvávají v něm, než se zmůžou na pořízení vlastního bytu.
Přitom ve většině vyspělých zemí je realita jiná. Nejčastěji bývá v tomto ohledu zmiňováno Rakousko a jeho hlavní město Vídeň. V nájmu zde bydlí bez problémů i představitelé střední třídy, lékaři či vládní úředníci a Čechy vnímanou nižší prestiž svého bydlení si nepochybně nepřipouštějí. Tuto formu bydlení zde totiž volí 73 % obyvatel. Přesto se Vídeň už léta umisťuje na některé z předních příček v hodnocení kvality života ve městě. Jistě, pro hodnocení hraje roli řada faktorů jako je životní prostředí, školství či bezpečnost ve městě. Přístup radnice k bydlení hraje ale nemalou roli.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Nastavíme pravidla tak, abyste využili veškerá práva, která ze zákona máte. V případě problému s nájemní smlouvou vám poradíme, jak váš problém co nejrychleji vyřešit.
Tip: Obrácení důkazního břemene náš právní řád předpokládá spíše výjimečně v situacích, kdy hrozí fakticky nerovné postavení stran sporu. Například v pracovněprávních sporech týkajících se diskriminace.
V rakouské Vídni jsou to především výrazné subvence města, které zvýhodňují nájemní bydlení a činí je atraktivním. Česká města k podobným krokům zatím příliš nepřistupují, ostatně často ani nemají dostatek bytů, na nichž by podobnou bytovou politiku mohli realizovat. Plán jak alespoň o něco zmírnit nechuť k nájemnímu bydlení tedy nyní představili politici na vládní úrovni. Vše je ale zatím ve stadiu plánů a příprav.
Podle průzkumu ministerstva pro místní rozvoj má každý pátý dotázaný nájemce má smlouvy kratší než jeden rok a každý čtvrtý má smlouvu nejvýše na 2 roky. V relativní nejistotě ohledně svého bydlení tak žije až jeden milion lidí. Tuto realitu by měla pozměnit první plánovaná legislativní úprava, která se zaměřuje na řetězení krátkodobých nájemních smluv na dobu určitou. To by ale měla ukončit plánovaná novela občanského zákoníku, která by zastropovala počet smluv na dobu určitou a jejich délku. Mezi nájemníkem a pronajímatelem by podle jejich návrhu bylo možné nově uzavřít smlouvu na dobu určitou kratší než tři roky nejvýš dvakrát za sebou. Poté už by musela následovat nájemní smlouva v délce v délce minimálně tří let nebo na dobu neurčitou. Pokud by toto pravidlo smlouva nerespektovala, hledělo by se na ni, jako by byla uzavřena na tři roky. Jestliže od ukončení posledního závazku z nájemní smlouvy mezi smluvními stranami uplyne doba alespoň jednoho roku, k předchozím nájemním smlouvám by se nepřihlíželo.
Propojit investice do energetických úspor a současně i možnost navýšení nájmu by měla druhá navrhovaná změna. Podle ní bude vlastník bytu motivovaný investovat například do izolace bytu, úsporného vytápění či jiné energetické úspory. Občanský zákoník by kromě stávající možnosti dohodnout se s nájemcem o zvýšení nájemného až o deset procent z účelně vynaložených nákladů umožňoval pronajímateli domoci se zvýšení nájemného u soudu a také jednostranně zvýšit nájemné o 3,5 procenta z účelně vynaložených nákladů ročně. Současně by ale zákon nedopustil zneužití takového ustanovení pro nastolení nepřiměřeně vysokého nájmu. Zakotvil by totiž tzv. obrácené důkazní břemeno. Majitel by tedy v případě potřeby musel dokázat, že je oprávněn takto nájem nastavit. Současně by při navýšení nájmu mohl nájemník smlouvu vypovědět.
Podle resortu je rovněž nutné zrychlit vyklizení bytu nebo domu. Délka takového procesu dnes může trvat i déle jak rok. S tím souvisí chystaná změna vlády. Vlastníci bytů sice mají právní nástroje, jak se zbavit nájemníka, který například neplatí nájem či jinak hrubě porušuje své povinnosti, v praxi se ale taková řízení táhnou neúměrně dlouho. Připravuje se proto takzvaný Rozkaz k vyklizení bytu nebo domu. Ten by měl urychlit ochranu vlastnického práva žalobce v případě, že žalovaný užívá předmět nájmu bytu nebo domu bez právního důvodu.
Soud by mohl rozhodnout, že nájemce musí do 15 dnů od doručení rozkazu byt nebo dům vyklidit a zaplatil náklady řízení, nebo v téže lhůtě podat odpor.
Navrhované změny budou před zpracováním do podoby legislativních změn ještě projednány se zástupci asociací, sdružení a dalšími zástupci nájemníků a pronajímatelů na trhu.
Tip: Končí vám nájemní smlouva s vaším nájemníkem? Do jaké doby po skončení nájmu musí nájemník byt vyklidit? Kdy můžete do bytu sami vstoupit a co lze dělat, pokud jej nájemník vyklidit odmítá? Na tyto otázky odpovídáme v našem samostatném článku.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem (zobrazit více) se tedy na Dostupného advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!
Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy (zobrazit více) v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta obrátit.