Nájem bytu a energetické štítky

Stále se často setkáváme s dotazy na tzv. energetické štítky budov. Např. pan Zdeněk nedávno převáděl malý domek a bál se, že bude muset platit tisíce až desetitisíce za “úřední papír“. Poradili jsme mu, že nemusí a v tomto článku se podíváme na to, jak to ve skutečnosti s energetickými štítky je.

5 minut čtení

Kapitoly článku

Co říká energetický štítek

Energetický štítek neboli průkaz energetické náročnosti budovy určuje, jaké množství energie spotřebovává dům nebo byt při běžném provozu. Jedná se tedy o běžný každodenní provoz kam patří vytápění, chlazení a související ztráta tepla či chladu, větrání, vlhkost, ohřev vody a osvětlení.

Energetická náročnost budov se pohybuje na stupnici od A po G, kdy A znamená nejlepší energetickou účinnost, tedy nejnižší spotřebu energie a G nejnižší energetickou účinnost, tedy nejvyšší spotřebu energie. Nově stavěné domy přitom musí být na stupnici A nebo B. Konkrétní čísla se určují takto:

  • A – mimořádně úsporná (≤ 50 [43] kWh/m²),
  • B – velmi úsporná (≤ 97 [82] kWh/m²),
  • C – úsporná (≤ 142 [120] kWh/m²),
  • D – méně úsporná (≤ 191 [162] kWh/m²),
  • E – nehospodárná (≤ 246 [205] kWh/m²),
  • F – velmi nehospodárná (≤ 286 [245] kWh/m²),
  • G – mimořádně nehospodárná (> 286 [245] kWh/m²).

Plánujete pronajímat vaší nemovitost?

Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností. Také vám poradíme, jako je to s energetickými štítky a zodpovíme jakékoliv další právní dotazy.

Jaká pravidla platí ohledně průkazů energetické náročnosti

Jak je to obecně s povinností opatřit energetický štítek budovy? Majitelé nemovitostí by měly opatřit své domy průkazem energetické náročnosti, tzv. energetickým štítkem. Ten má totiž mimo jiné pozitivní dopad zejména u dobře provedených a zateplených nemovitostí. Může zvýšit důvěryhodnost prodejce či pronajímatele a nepřímo i zhodnotit majetek. Přeci jen si pravděpodobně budete chtít pronajmout nebo koupit nemovitost, která je energeticky efektivní a za její provoz dáte co nejméně peněz. Obzvlášť když vezmete v potaz dnešní ceny energií.

Tip: Přečtěte si také náš další článek, ve kterém rozebíráme, jak funguje prodej bytu a energetické štítky.

Kdo musí mít energetický štítek

Dnes jsou však zatím s „nálepkováním“ starosti. Kdo by tedy měl průkaz opatřit? Musí ho zmiňovat nájemní smlouva? Energetické štítky musí zajistit každý, kdo staví nebo výrazně rekonstruuje budovu. V případě stavby domu, musí být energetický štítek přímo součástí projektové dokumentace. U rekonstrukce je požadován v případě, že rekonstrukcí dojde ke změně energetické náročnosti nebo pokud se jedná o rozsáhlou rekonstrukci týkající se více než 25 procent celkové budovy. Dále musí mít energetický štítek také nemovitosti, kterou prodáváte nebo pronajímáte, administrativní budovy a budovy, které využívají orgány veřejné správy.

Pokud máte povinnost mít energetický štítek, ale nemáte jej, může to pro vás znamenat problémy například ve formě pokuty až do výše 100 000 korun, nebo 200 000 korun v případě SVJ či majitelů bytových domů.

Tip: Potřebujete pro své SVJ či bytové družstvo právníka? Nabízíme dlouhodobou spolupráci a jistotu řešení každého právního problému.

Energetický štítek a pronájem

Majitelé velkých domů a administrativních budov si průkaz energetické náročnosti plošně a povinně opatřovat nemusí. Nepotřebují ho do chvíle, než se bude některá z jednotek domu (typicky byt) prodávat (případně pronajímat přes zprostředkovatele). Pak už průkaz nezbytný je.

Jak štítek získat?

Jak průkaz ve velkém domě získat? Vlastník bytu musí písemně vyzvat společenství vlastníků jednotek o vystavění ověřené kopie průkazu na dům. Když ho ani po písemné žádosti neobdrží, může průkaz energetické náročnosti nahradit vyúčtováním dodávek energií za poslední tři roky, ale než majitel bytu průkaz dostane, musí v případných inzerátech, kde byt nabízí k prodeji, uvádět nejhorší energetickou třídu G.

Pan Zdeněk nakonec štítek nepotřeboval, jelikož jeho domek byl z třicátých let 20. století. Máte však vy vše v pořádku?

Pokud pronajímáte rodinný dům, pak si musíte nechat energetický štítek vystavit sami. Vystaví vám ho certifikovaní odborníci v oblasti energetiky, kteří mají potřebnou akreditaci a oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu. Jejich seznam naleznete na stránkách MPO. K tomu, aby vám štítek mohli vystavit budete muset dodat dokumenty, které se týkají vaší nemovitosti. Patří sem:

  • Projektová dokumentace.
  • Informace o způsobu využívání budovy.
  • Zprávu o stavu a úrovni technických zařízení budovy.
  • Půdorysy jednotlivých podlaží s označením místností.
  • Informace o orientaci budovy vůči světovým stranám.
  • Řez budovou a další relevantní údaje.

Tip: V případě, se chystáte pronajímat vaši nemovitost byste si měli být vědomi možných rizik. Přečtete si náš článek, ve kterém vám poradíme, jak bezpečně pronajmout byt z pohledu pronajímatele.

Výjimky

Jak už jsme uvedli výše, energetický štítek je povinný v případě pronájmu. K tomuto pravidlu však existuje mnoho výjimek. Průkaz energetické náročnosti tedy není nutný, pokud jde o:

  • Budovu postavenou před rokem 1947, která od doby kolaudace neprošla žádnou větší rekonstrukcí (např. zateplení, nová fasáda).
  • Budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m².
  • Stavbu pro rodinnou rekreaci (např. chaty, pokud jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je menší než 25 % roční spotřeby energie při celoročním užívání).
  • Památkovou budovu.
  • Průmyslovou nebo zemědělskou budovu s roční spotřebou do 700 GJ.
  • Budovu určenou pro bohoslužby a náboženské účely.

A co když pronajímáte skrz zprostředkovatele?

V případě uzavření nájemní smlouvy prostřednictvím zprostředkovatele (typicky realitní kanceláře) musí nájemci předat grafickou část průkazu. Zprostředkovatel prodeje nebo právě i nájmu bytu uvádí klasifikační třídu povinně i v inzerci.

Tip: Chystáte se prodat nemovitost a vybrali jste si pro tento účel zprostředkovatele ve formě realitní kanceláře? Přečtěte si náš článek na téma zprostředkování prodeje nemovitosti a zprostředkovatelská smlouva. Dozvíte se, za co se vlastně platí provize a na co si dát při výběru realitky pozor.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Nájem nemovitosti

Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Témata článku:

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Tereza Skříčilová

před 3 roky

Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce – chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba nějakou formulaci vyjmout/dodat, apod. Podruhé z pohledu pronajímatele – chtěla jsem sestavit nájemní smlouvu na míru. V obou případech byla komunikace velmi příjemná, rychlá, s (zobrazit více) dostatečným prostorem na dotazy a ve výsledku opravdu splňující veškeré mé představy. V neposlední řadě oceňuji, že jsme vše vyřešili bez problémů on-line a nemusela jsem nikam docházet. Nenapadá mě nic, co bych vytkla. V případě dalších právních otázek se na ně určitě opět obrátím.

Recenze služby

Zdeněk Svachula

před 2 roky

Naprostá spokojenost. Řešil jsem s Dostupným advokátem konzultace ohledně nákupu nemovitosti.

Recenze služby

Cyd onie

před 3 roky

Při koupi bytu jsme chtěli mít jistotu, že po právní stránce vše proběhne hladce, proto jsme využili služeb této firmy. Rozhodně je mohu doporučit, rychlé zpracování požadavku, vstřícné jednání a cena rozumná.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024