Nepodceňujte kupní smlouvu na auto | Dostupný advokát

Nepodceňujte kupní smlouvu na auto

Obrázek k článku Nepodceňujte kupní smlouvu na auto

30. 3. 2016 / autor: Ondřej Preuss

Chcete koupit auto nebo motorku? Bojíte se, že má protistrana postranní úmysly? V naší praxi jsme se bohužel setkali s mnoha případy nezdařených převodů, praskajících nervů a očí pro pláč. Nechte si od nás poradit v jakékoli související otázce. Připravíme Vám nejnašlapanější kupní smlouvu.

Pozor na registraci

Nedávno nám na Facebook napsal moudrý člověk, že nejdražší tisícikoruna je ta, kterou ušetřil na právním zastoupení.

Přesně to samé si mohl myslet pan Martin, který podcenil převod svého auta, až mu z toho nakonec málem zbělely vlasy. Do roku 2014 probíhal prodej a následný převod vozidla tak, že prodávající odhlásil auto na „svém“ úřadě, technický průkaz pak poslal novému majiteli a ten auto přihlásil v místě svého bydliště. Nový majitel měl mezitím prostor vyřídit si evidenční kontrolu a povinné ručení. Pan Martin byl na tuto proceduru zvyklý, a tak necítil potřebu se pořádně na prodej auta připravit.

Nyní však převod musí proběhnout v jednom okamžiku na úřadě trvalého bydliště prodávajícího, protože tam je uložena dokumentace k vozu. Musí u něj být prodávající i kupující.

Pan Martin se spolehl na to, že převod dokončí „později“, auto převzal a čekal, že se mu prodávající ozve.

Ten si však najednou postavil hlavu. Na převodu ztratil zájem, a autu tak hrozilo vyřazení z evidence. Zasáhli jsme a pomohli panu Martinovi převod po dlouhých tahanicích dokončit. Kdyby si však i tuto povinnost součinnosti zanesl do původní smlouvy, mohl ušetřit nemalou částku a zejména se vyvarovat stresu.

Především kupujícím tedy doporučujeme, aby si nechali při převodu vystavit i plnou moc (musí být s úředně ověřeným podpisem). V registru totiž nemůže být vedeno auto, které původní vlastník sice odhlásil, ale nový ještě nenahlásil. Plnou moc Vám rádi připravíme i s instrukcí, jak ve vašem konkrétním případě postupovat.

Jak na reklamace vad

Také paní Janka si přidělala zbytečné vrásky nedokonalou smluvní dokumentací při prodeji auta. Autobazar jí prodal vadné auto. Znáte autobazar Monte Karlo? Šlo o něco podobného.

Když si stěžovala, tak se jí vysmáli. Už se chtěla svých peněz vzdát, ale nakonec se obrátila na nás.

Nově nemusí být záruka (a to ani na použité zboží) upravena písemně ve smlouvě, neboť i uvedení záruční doby v příručce či v reklamě prostě platí. Například postačí leták z autobazaru či reklama v rádiu zmiňující nadstandardní, např. sedmiletou záruku. Doporučujeme si však takovou reklamu uschovat (např. printscreen z obrazovky počítače), aby v případném řízení nedošlo na nedostatek důkazních prostředků. Paní Janka naštěstí leták měla.

Nový občanský zákoník také zvětšuje rozmanitost možných nároků. U skrytých vad platí, že mohou být oznámeny nejpozději do dvou let od odevzdání vozu kupujícímu. Podle charakteru vady má pak kupující nárok na výměnu vadné věci, opravu, slevu anebo na odstoupení od smlouvy a navrácení peněz.

Zákon však preferuje výměnu či opravu, což je asi nejzásadnější změna filozofie. Poškozený by neměl být trestán dvakrát. Jednou je potrestán poškozením auta (upadlý výfuk) a podruhé ztrátou času a dalších výdajů při zařizování opravy. Nový občanský zákoník proto přiznává nárok na opravu jako celek a případně finanční kompenzaci, která alespoň dovolí zakoupit si pohodlně dostupnou alternativu.

Nakonec autobazar se skřípěním zubů na náhradu přistoupil.

Co když mi někdo prodal kradené auto?

Dalším možným scénářem je, že Vám auto prodá zloděj nebo jeho prostředník. Musíte auto vrátit jeho původnímu majiteli? To je otázka, která nemá spravedlivé řešení. Abyste auto nemuseli vracet, musíte být při uzavírání kupní smlouvy tzv. v dobré víře. Jinými slovy, protistrana působí solidně, má všechny doklady v pořádku a není důvod si myslet, že auto ve skutečnosti pokoutně získala nějakou nekalou cestou (například právě krádeží).

U koupě použité věci (typicky tedy ojetého vozu) to však nestačí. Zákon dává původnímu vlastníkovi možnost domoci se navrácení věci, prokáže-li, že pozbyl věc nedobrovolně (tj. svémocným odnětím, krádeží nebo ztrátou). To platí, i když byl nabyvatel v dobré víře. Je zde však omezení tří let, později svůj nárok již původní vlastník úspěšně vznést nemůže.

Po třech letech od koupě může mít tedy kupující klid. Lze však preventivně doporučit vždy pečlivě trvat na předložení všech dokladů včetně čísla karoserie VIN, podle kterého lze alespoň srovnat daný vůz s databází nahlášených krádeží. Nejlepší prevence problémů je však vždy kvalitní kupní smlouva k prodeji auta zpracovaná advokátem. Je tak potřeba varovat před vzory zadarmo, které často problémy vytvářejí, spíše než řeší.


Zajistíme pro vás koupi nebo prodej jakékoli movité věci po právní stránce bez nejasností a kliček. Běžně už do dvou dnů!

Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do dvou pracovních dnů. Se sepisováním i kontrolou kupních smluv na věci movité máme bohaté zkušenosti.

Ať už jste prodávající, nebo kupující, díky nám máte jistotu, že při transakci snadno předejdete právním rizikům, stejně jako Martin. Rádi vytvoříme nebo zkontrolujeme i smlouvy, na jejichž základě dochází k pronájmu a půjčování věcí movitých.

Anonymní vzor kupní smlouvy ke stažení zdarma vás účinně neochrání. Smlouva vytvořená na míru od odborníků ano. Předcházejte problémům s neuhrazenou kupní cenou, přechodem vlastnického práva nebo řešení složitých situací soudní cestou. Garantujeme správnost všech smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

Chcete-li připravit nebo zkontrolovat kupní smlouvu na nemovitost, máme pro vás jinou nabídku.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Standard Premium
Sepíšeme kupní smlouvu na věc movitou na míru vašemu případu
Zkontrolujeme existující kupní smlouvu na věc movitou na míru vašemu případu
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení? do týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH44003636,16 Kč bez DPH59004875,76 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

S čím jsme už klientům pomohli?

Kupní smlouvy jsme již sepsali nebo zkontrolovali také pro koupi a prodej:

  • luxusních i běžných automobilů a motorek,
  • bagru,
  • dodávky archivních vín,
  • zubařského křesla, nebo
  • roje čmeláků.

Poradíme vám i s vhodnou právní formou dohody, například smlouvou o smlouvě budoucí kupní.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

MDDr. Pavla Kramolišová (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy z neznámého.“
Pavel Kasal (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka. Dostupný advokát mi doporučil řešení a díky tomu jsem ušetřil desetitisíce korun.“ Přečtěte si, jak jsme Pavlu Kasalovi pomohli.
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: