Nepodceňujte kupní smlouvu na auto | Dostupný advokát

Nepodceňujte kupní smlouvu na auto

Chcete koupit auto nebo motorku? Bojíte se, že má protistrana postranní úmysly? V naší praxi jsme se bohužel setkali s mnoha případy nezdařených převodů, praskajících nervů a očí pro pláč. Nechte si od nás poradit v jakékoli související otázce. Připravíme Vám nejnašlapanější kupní smlouvu.
Obrázek k článku Nepodceňujte kupní smlouvu na auto
5 minut čtení
Ondřej Preuss
30. 3. 2016

Pozor na registraci

Nedávno nám na Facebook napsal moudrý člověk, že nejdražší tisícikoruna je ta, kterou ušetřil na právním zastoupení.

Přesně to samé si mohl myslet pan Martin, který podcenil převod svého auta, až mu z toho nakonec málem zbělely vlasy. Do roku 2014 probíhal prodej a následný převod vozidla tak, že prodávající odhlásil auto na „svém“ úřadě, technický průkaz pak poslal novému majiteli a ten auto přihlásil v místě svého bydliště. Nový majitel měl mezitím prostor vyřídit si evidenční kontrolu a povinné ručení. Pan Martin byl na tuto proceduru zvyklý, a tak necítil potřebu se pořádně na prodej auta připravit.

Nyní však převod musí proběhnout v jednom okamžiku na úřadě trvalého bydliště prodávajícího, protože tam je uložena dokumentace k vozu. Musí u něj být prodávající i kupující.

Pan Martin se spolehl na to, že převod dokončí „později“, auto převzal a čekal, že se mu prodávající ozve.

Ten si však najednou postavil hlavu. Na převodu ztratil zájem, a autu tak hrozilo vyřazení z evidence. Zasáhli jsme a pomohli panu Martinovi převod po dlouhých tahanicích dokončit. Kdyby si však i tuto povinnost součinnosti zanesl do původní smlouvy, mohl ušetřit nemalou částku a zejména se vyvarovat stresu.

Především kupujícím tedy doporučujeme, aby si nechali při převodu vystavit i plnou moc (musí být s úředně ověřeným podpisem). V registru totiž nemůže být vedeno auto, které původní vlastník sice odhlásil, ale nový ještě nenahlásil. Plnou moc Vám rádi připravíme i s instrukcí, jak ve vašem konkrétním případě postupovat.

Jak na reklamace vad

Také paní Janka si přidělala zbytečné vrásky nedokonalou smluvní dokumentací při prodeji auta. Autobazar jí prodal vadné auto. Znáte autobazar Monte Karlo? Šlo o něco podobného.

Když si stěžovala, tak se jí vysmáli. Už se chtěla svých peněz vzdát, ale nakonec se obrátila na nás.

Nově nemusí být záruka (a to ani na použité zboží) upravena písemně ve smlouvě, neboť i uvedení záruční doby v příručce či v reklamě prostě platí. Například postačí leták z autobazaru či reklama v rádiu zmiňující nadstandardní, např. sedmiletou záruku. Doporučujeme si však takovou reklamu uschovat (např. printscreen z obrazovky počítače), aby v případném řízení nedošlo na nedostatek důkazních prostředků. Paní Janka naštěstí leták měla.

Nový občanský zákoník také zvětšuje rozmanitost možných nároků. U skrytých vad platí, že mohou být oznámeny nejpozději do dvou let od odevzdání vozu kupujícímu. Podle charakteru vady má pak kupující nárok na výměnu vadné věci, opravu, slevu anebo na odstoupení od smlouvy a navrácení peněz.

Zákon však preferuje výměnu či opravu, což je asi nejzásadnější změna filozofie. Poškozený by neměl být trestán dvakrát. Jednou je potrestán poškozením auta (upadlý výfuk) a podruhé ztrátou času a dalších výdajů při zařizování opravy. Nový občanský zákoník proto přiznává nárok na opravu jako celek a případně finanční kompenzaci, která alespoň dovolí zakoupit si pohodlně dostupnou alternativu.

Nakonec autobazar se skřípěním zubů na náhradu přistoupil.

Co když mi někdo prodal kradené auto?

Dalším možným scénářem je, že Vám auto prodá zloděj nebo jeho prostředník. Musíte auto vrátit jeho původnímu majiteli? To je otázka, která nemá spravedlivé řešení. Abyste auto nemuseli vracet, musíte být při uzavírání kupní smlouvy tzv. v dobré víře. Jinými slovy, protistrana působí solidně, má všechny doklady v pořádku a není důvod si myslet, že auto ve skutečnosti pokoutně získala nějakou nekalou cestou (například právě krádeží).

U koupě použité věci (typicky tedy ojetého vozu) to však nestačí. Zákon dává původnímu vlastníkovi možnost domoci se navrácení věci, prokáže-li, že pozbyl věc nedobrovolně (tj. svémocným odnětím, krádeží nebo ztrátou). To platí, i když byl nabyvatel v dobré víře. Je zde však omezení tří let, později svůj nárok již původní vlastník úspěšně vznést nemůže.

Po třech letech od koupě může mít tedy kupující klid. Lze však preventivně doporučit vždy pečlivě trvat na předložení všech dokladů včetně čísla karoserie VIN, podle kterého lze alespoň srovnat daný vůz s databází nahlášených krádeží. Nejlepší prevence problémů je však vždy kvalitní kupní smlouva k prodeji auta zpracovaná advokátem. Je tak potřeba varovat před vzory zadarmo, které často problémy vytvářejí, spíše než řeší.

Využijte jednu z našich stálých služeb — Kupní smlouva na věci movité
Rádi vytvoříme nebo zkontrolujeme i smlouvy, na jejichž základě dochází k pronájmu a půjčování věcí movitých. Nebo potřebujete pomoct s kupní smlouvou na nemovitost?

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

Převod vozu nově

Od ledna tohoto roku platí nová pravidla pro převod auta. Zásadní změny se dočkala zejména úprava registrace motorových vozidel. Nově musí původní a nový vlastník společně auto přehlásit a nelze...

24. 6. 2015
Ondřej Preuss

Samořídící auta a právníci bez práce

Samořídící auta už burácí, či spíše tiše bzučí na obzoru. Tradiční automobilky jako Volvo nebo Renault do jejich výzkumu investují miliardy. Všichni je očekávají s nadšením, snad kromě právníků, kteří...

26. 2. 2016
Ondřej Preuss

Proč se vyplatí za advokátní služby platit?

Téměř každý občas hledá na internetu odpověď na nejrůznější otázky spojené s každodenním životem. Do kdy má otevřeno pošta? Kde se nachází nejbližší kadeřnictví? Na co mám nárok při skončení...

17. 4. 2015
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019