Víte, kdy si musíte pojistit motorku, elektrokoloběžku nebo přívěsný vozík?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
9. dubna 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Pojištění vozidel se netýká pouze aut. Pokud jezdíte s motorkou nebo přívěsným vozíkem, měli byste vědět, zda s nimi smíte vyjet na silnici bez pojištění. Každé z těchto vozidel má svá specifika, takže byste měli znát jejich pravidla a vědět, jaké krytí se vám vyplatí. Bez pojištění totiž zůstanou v případě nehody nebo jiných nepředvídatelných situací náklady na vás. V tomto článku se tedy podíváme na povinné ručení na motorku i pojištění přívěsného vozíku.

Pojištění vozidel se vyplatí řešit individuálně

Zatímco povinné ručení pro osobní automobily je poměrně standardizované, u pojištění motorky nebo méně obvyklých vozidel se vyplatí přistupovat k pojištění individuálně. Třeba právě s motorkou totiž hrozí mnohem vyšší riziko nehody, přívěsy zase můžou vyžadovat speciální krytí a u karavanů se řeší další faktory, jako jsou třeba škody na vybavení. Proto vždy řešte pojištění na každé vozidlo zvlášť a nechtějte aplikovat smluvené podmínky z jednoho na druhé.

Povinné ručení na koloběžku

Koloběžky se staly běžnou součástí větších měst. Dnes a denně je využívají stovky lidí ke zkrácení svých cest. Při kličkování mezi chodci však hrozí nejedna nehoda. Natož pak s elektrokoloběžkami, které můžou jet až nečekaně vysokou rychlostí. Protože kdo jede na koloběžce, ten má stejné povinnosti jako cyklista. Legislativa ohledně povinného ručení na koloběžku se stále vyvíjí a dochází k různým úpravám. Nicméně aktuálně platí:

Běžná (mechanická koloběžka) není považována za motorové vozidlo a povinné ručení pro ni tak není nutné.

Elektrokoloběžka, která má výkon nad 250 W a může jet 25 km/h a víc je považována za motorové vozidlo. Na elektrokoloběžku určenou k provozu na pozemních komunikacích a současně přesahující tyto limity proto musíte mít podle českého zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla sjednané povinné ručení.

V Evropské unii se momentálně stále vedou diskuze o tom, zda by se pro elektrokoloběžky nemělo zavést povinné ručení plošně. Některé státy k tomu již přistoupily, takže je otázkou, zda a kdy se tato pravidla změní i v České republice.

Související služba

Máte dotaz na právníka?

Nenechávejte si ho pro sebe a využijte naši právní poradnu online. Dostupný advokát pokrývá všechny právní oblasti, takže ať už potřebujete poradit s čímkoliv z právního světa, neváhejte se zeptat. Jsme tu pro vás dostupní online odkudkoliv a odpovíme do 48 hodin.

Mám dotaz

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Pojištění motorky

Povinné ručení na motorku se v mnoha ohledech liší od pojištění automobilů. Hlavním důvodem jsou především vyšší rizika, která jsou s jízdou na motorce spojená. Nehody motorkářů bývají častější a mívají vážnější následky. Pojišťovny proto při výpočtu ceny pojištění motorky zohledňují specifické faktory, které u automobilů nehrají takovou roli.

Dvoukolové vozidlo je méně stabilní než auto, a proto je citlivější na nerovnosti vozovky, náhlé změny směru nebo povětrnostní podmínky. Silné stroje navíc dokážou zrychlit na vysokou rychlost během několika sekund, čímž vzrůstá riziko nehod způsobených nečekaným manévrem. Motorkáři jsou při nehodě vystavení přímému nárazu a na rozdíl od řidičů v autech je nechrání žádná karoserie, bezpečnostní pásy, airbagy ani deformační zóny. Tudíž i při menší kolizi mohou utrpět závažná zranění.

Při určování ceny povinného ručení na motorku proto pojišťovny berou v potaz hned několik faktorů:

  • Objem motoru a výkon: Pojišťovny kalkulují cenu s tím, že čím vyšší kubatura a výkon, tím více si za pojištění připlatíte. Například malé skútry s objemem do 50 ccm mají velmi nízké pojistné sazby, kdežto výkonné motorky nad 1000 ccm se výrazně prodraží.
  • Věk a zkušenosti řidiče: Řidičská historie platí u aut stejně jako u motorek. Mladí a nezkušení jezdci zaplatí víc, protože, jak ukazují statistiky, způsobují nejvíce nehod.
  • Frekvence používání: Jelikož většina motorkářů využívá své stroje pouze v teplých měsících, mohou si sjednat sezónní pojištění. Pojistka aktivní jenom od jara do podzimu vyjde levněji.

K základnímu pojištění na motorku je potom možné sjednat si další různá připojištění. Úrazové pojištění jezdce a spolujezdce kryje náklady na léčení po nehodě. Pojištění zavazadel a výbavy zase chrání před krádeží nebo poškozením helmy, kufříků a podobně. A stejně jako u automobilů se dá i k povinnému ručení na motorku připojistit také asistenční služba coby pomoc při poruše nebo nehodě.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si, co všechno ovlivňuje cenu povinného ručení a jak zjistit, kolik budete za povinné ručení platit.

Pojištění přívěsného vozíku

Častou chybou řidičů je, že se domnívají, že připojením přívěsného vozíku k autu se povinné ručení na auto automaticky vztahuje i na tažné vozidlo. Jenomže to platí pouze za určitých podmínek. V některých případech si musíte sjednat samostatné pojištění přívěsného vozíku, hlavně pokud se jedná o těžší přívěs, anebo vozík slouží ke specifickým účelům, například jako karavan.

Kdy vám postačí pojištění v rámci tažného vozidla?

Pokud váš přívěsný vozík patří mezi lehké přívěsy, takže jeho maximální přípustná hmotnost není vyšší než 750 kg, pak je tento vozík automaticky krytý povinným ručením tažného vozidla. To znamená, že pokud s takovým vozíkem způsobíte nehodu, škody na majetku třetích osob (například na jiném vozidle, zábradlí či veřejném majetku) pokryje pojištění vašeho automobilu.

Kdy je nutné sjednat si samostatné pojištění přívěsného vozíku?

Samostatné povinné ručení na přívěsný vozík se vás bude týkat v případě, že váš přívěs přesahuje hmotnost 750 kg. Tato povinnost se tedy vztahuje například na:

  • Těžké přívěsy (nad 750 kg) určené k přepravě materiálu nebo zboží.
  • Karavany – obytné přívěsy, které slouží k rekreačním účelům.
  • Speciální přívěsy – například přívěsy na přepravu koní nebo lodí.

V těchto případech považuje zákon přívěs za samostatné vozidlo, které musí mít vlastní zelenou kartu, která potvrzuje sjednané povinné ručení.

Samostatné povinné ručení přívěsného vozíku potom chrání proti škodám, které může přívěs způsobit v případě nehody. To znamená, že kryje následky toho, když se přívěs třeba odpojí od tažného vozidla a způsobí škodu na jiném autě nebo majetku. Ovšem pozor, povinné ručení se nevztahuje na škody způsobené na vlastním přívěsu, k tomu si musíte sjednat havarijní pojištění.

Cena povinného ručení přívěsného vozíku se odvíjí od několika věcí. V první řadě záleží na hmotnosti, protože čím těžší přívěs, tím vyšší sazba pojistného. Dále záleží na účelu využití, protože rekreační karavan může mít lepší podmínky než nákladní přívěs. Většinou se vše odvíjí od rizik, která se s konkrétním přívěsem pojí.

Praktické tipy

Nevolte nejnižší možné krytí, protože při větší nehodě vám nemusí limit náhrady škody stačit na pokrytí všech nákladů. Na druhou stranu si ale nekupujte zbytečně drahé připojištění, které nevyužijete (například asistenční služba v zahraničí, když víte, že s vozíkem jezdíte jenom do nejbližší vsi). Běžným uživatelům motorky postačí povinné ručení na motorku se základním připojištěním. Ovšem sportovní jezdci by si měli zaplatit i havarijní pojištění. Majitelé karavanů a přívěsů by zase měli využít pojištění proti krádeži, protože tyto objekty bývají častým cílem zlodějů.

Shrnutí

Při pojištění vozidel nestačí myslet jen na auta – povinné ručení se týká i motorek, přívěsných vozíků a v některých případech i elektrokoloběžek. Motocyklisté čelí vyšším rizikům nehod, a proto se ceny pojištění odvíjejí od objemu motoru, zkušeností řidiče i způsobu používání. Přívěsné vozíky do 750 kg jsou kryté povinným ručením tažného vozidla, ale těžší přívěsy, karavany či speciální přívěsy potřebují vlastní pojištění. U elektrokoloběžek záleží na výkonu a rychlosti – výkonnější modely vyžadují povinné ručení jako motorová vozidla. Při výběru pojištění je důležité zvážit nejen cenu, ale i vhodná připojištění, která mohou ochránit nejen vozidlo, ale i jeho uživatele.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)