Překážky manželství: Co vše může stát v cestě vašemu sňatku?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
16. prosince 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Rodinné právo

Manželství je právním aktem, který podléhá přísným pravidlům. Jaké zákonné překážky mohou zabránit jeho uzavření, které z nich lze překonat a co dělat, když je sňatek uzavřen navzdory překážkám?

manželství, překážky manželství

Kdo může vstoupit do manželství? Základní podmínky podle zákona

Manželství je právním svazkem, který může uzavřít pouze ten, kdo splňuje zákonem stanovené podmínky. Základní požadavky se týkají věku, svéprávnosti a svobodného projevu vůle snoubenců.

První podmínkou je věk. Podle občanského zákoníku mohou do manželství vstoupit osoby starší 18 let. Další podmínkou je svéprávnost. Snoubenec nesmí být soudem omezen v této oblasti. Omezena svéprávnost ovšem nemusí automaticky znamenat, že sňatek nelze uzavřít.

Další podmínkou pro uzavření sňatku je vyjádření souhlasu svobodně a bez nátlaku. Zákon také vyžaduje, aby si snoubenci byli vědomi právních důsledků manželství a znali totožnost svého protějšku.

Tyto podmínky zajišťují, že manželství je založeno na vědomém, svobodném a odpovědném rozhodnutí obou partnerů, což je klíčové pro jeho právní i osobní trvání. Bez jejich splnění může být manželství prohlášeno za neplatné nebo zdánlivé.

Zákonné překážky manželství: Od příbuzenství po bigamii

Zákon definuje několik překážek, které brání uzavření manželství. Některé z nich jsme již výše naznačili. Zmíněné překážky mají chránit nejen práva snoubenců, ale také veřejný pořádek a základní principy rodinného práva. Při bližším pohledu na ně ale můžeme zjistit, že ne všechny překážky jsou absolutní a nezměnitelné. Podívejme se na ně blíže:

1. Nedostatek věku

Do manželství mohou vstoupit pouze osoby starší 18 let. Výjimku tvoří nezletilí starší 16 let, kterým může soud povolit sňatek z vážných důvodů, například při těhotenství. Důvodem této překážky je ochrana nezralých osob před neuváženými rozhodnutími.

2. Omezená svéprávnost

Osoby, kterým byla svéprávnost soudem omezena, nemohou uzavřít manželství, pokud omezení zahrnuje schopnost posoudit důsledky tohoto kroku. Tato podmínka má zajistit, že manželství vzniká s plným pochopením jeho právních a osobních důsledků.

3. Již existující manželství nebo registrované partnerství

Bigamie je v České republice zakázaná. Osoba nemůže vstoupit do dalšího manželství, pokud předchozí svazek stále trvá. Toto pravidlo platí i pro registrovaná partnerství a obdobné právní svazky uzavřené v zahraničí. Smyslem je zachovat monogamii jako základní princip rodinného práva.

4. Příbuzenství

Manželství nemohou uzavřít osoby v přímé příbuzenské linii (např. rodič a dítě) ani sourozenci. Zákaz platí i pro osoby, jejichž příbuzenství vzniklo osvojením. Cílem je zabránit narušení rodinných vazeb a genetickým rizikům.

5. Vztahy z poručenství, pěstounství nebo svěření do péče

Manželství není možné mezi poručníkem a poručencem, pěstounem a svěřeným dítětem či osobou, která má dítě v péči. Tato překážka je časově omezená a zaniká dosažením zletilosti. Zákon tak chrání zranitelné osoby v těchto závislých vztazích.

6. Vady projevu vůle

Manželství nemůže být uzavřeno pod nátlakem nebo lstí. Pokud není projev vůle snoubenců svobodný a úplný, může být manželství prohlášeno za neplatné.

Uvedené překážky zajišťují, že manželství vzniká pouze mezi osobami schopnými svobodně a odpovědně přijmout závazky tohoto svazku.

Související služba

Plánujete se rozvést?

Provedeme vás rozvodem od vyjednávání s partnerem přes podání žádosti o rozvod až po vynesení rozsudku. Jednáme s patřičným taktem, ale také potřebnou rázností s cílem dosáhnout pro vás, váš majetek a děti toho nejlepšího možného výsledku.

Chci se poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Tip: Manželství pro všechny je doposud pouze fráze, o jejímž naplnění se přou politické strany. V současné době je stejnopohlavním párům umožněno pouze registrované partnerství. Jaké jsou pro jeho uzavření pravidla, jsme popsali v našem článku.

Lze překážky manželství odstranit? Výjimky a zvláštní situace

Některé zákonné překážky manželství mohou být za určitých okolností odstraněny, pokud dojde ke splnění zákonem stanovených podmínek. Tyto výjimky umožňují, aby manželství vzniklo i v případech, kdy by to jinak nebylo možné.

Jak jsme již zmínili, jednou z výjimek je možnost uzavřít manželství nezletilému staršímu 16 let. Soud může sňatek povolit, pokud k tomu existují vážné důvody, například těhotenství nebo narození dítěte. Toto rozhodnutí je však vždy pečlivě posuzováno, aby nedošlo k zneužití či ohrožení mladistvé osoby.

Další překážkou, kterou lze překonat, je příbuzenství vzniklé osvojením. Pokud dojde k zrušení osvojení soudem, překážka zaniká a manželství je možné uzavřít. Tato možnost však neplatí pro pokrevní příbuzné, kde zákaz manželství zůstává absolutní.

V případě omezené svéprávnosti může být překážka odstraněna, pokud soud rozhodne, že osoba je schopna pochopit význam a důsledky manželství.

Překážky, jako je trvající manželství nebo registrované partnerství, lze odstranit jejich zánikem, například rozvodem.

Tip na článek

Tip: Plánujete svatbu a přemýšlíte, jaký vliv má, když se nejprve zasnoubíte? Jaké právní účinky má takový slib, jaké možnosti sňatku nabízí česká legislativa a kdy přesně vzniká manželství? Na to jsme se zaměřili v našem samostatném článku.

Co když je sňatek uzavřen navzdory překážkám? Platnost versus neplatnost

Manželství uzavřené i přes existenci zákonné překážky může mít různý právní osud – může být platné, neplatné, nebo dokonce zdánlivé. Rozhodujícím faktorem je druh překážky a postup soudu.

Pokud překážka není zásadní nebo dojde k jejímu „zhojení“ (například dosažením plnoletosti nezletilého snoubence), manželství může být považováno za platné. Takové zhojení zajišťuje právní jistotu manželů i jejich případných dětí.

Existuje-li však závažná překážka, například bigamie, příbuzenství nebo vynucený souhlas, může být manželství soudem prohlášeno za neplatné. Do doby rozhodnutí soudu se však na manželství nahlíží jako na platné, což znamená, že vznikají všechna práva a povinnosti mezi manžely. Po prohlášení neplatnosti se právní důsledky manželství zpětně ruší.

Zdánlivé manželství se od předchozí situace liší. Představuje situaci, kdy právně nevznikne žádný manželský svazek, přestože byl proveden sňatečný obřad. Na rozdíl od neplatného manželství, které existuje do okamžiku, kdy jej soud prohlásí za neplatné, zdánlivé manželství není uznáno od samého počátku. Právo na něj tedy hledí, jako by nikdy neexistovalo.

Důvody zdánlivosti manželství se týkají nejzávažnějších vad. Typickým příkladem je absence svobodného projevu vůle snoubenců – například pokud byl jeden ze snoubenců donucen k sňatku násilím nebo pokud neprojevil jasný a opravdový záměr vstoupit do manželství (například pokud šlo o žert nebo divadelní představení).

Dalším důvodem může být narušení formálních náležitostí obřadu, například pokud sňatek nebyl uzavřen před oprávněným orgánem nebo při církevním sňatku chybělo osvědčení matriky.

Zdánlivé manželství nevyvolává žádné právní důsledky. Nevzniká společné jmění manželů ani práva na výživné. Pokud je třeba vyřešit majetkové vztahy, uplatní se principy bezdůvodného obohacení.

Shrnutí

Manželství může být uzavřeno pouze za splnění zákonem stanovených podmínek, jako je dosažení plnoletosti, svéprávnost a svobodný projev vůle snoubenců. Překážkami jsou například příbuzenství, bigamie či nedostatek věku, přičemž některé lze za určitých okolností překonat, například soudním povolením sňatku nezletilého staršího 16 let. Pokud je manželství uzavřeno navzdory překážkám, může být platné, neplatné nebo zdánlivé. Neplatné manželství se ruší rozhodnutím soudu, zatímco zdánlivé je právně neexistující od počátku a nevyvolává žádné důsledky. Právní úprava zajišťuje, že manželství vzniká pouze na základě odpovědného rozhodnutí a za splnění všech náležitostí.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)