Vše, co vás zajímá o registrovaném partnerství | Dostupný advokát

Vše, co vás zajímá o registrovaném partnerství

Obrázek k článku Vše, co vás zajímá o registrovaném partnerství

24. 4. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Registrovaná partnerství se u nás mohou uzavírat už skoro 13 let. Pojďme se podívat na to, co vlastně registrované partnerství obnáší a kdo a jak ho může uzavírat. Víte, kdy mají registrovaní partneři stejná práva jako manželé a v čem jsou naopak zásadní rozdíly? Týkají se registrovaných partnerů alimenty? A jak je to s dětmi, za jakých podmínek mohou registrovaní partneři děti vychovávat?


Jak se stát registrovaným partnerem

Zákon o registrovaném partnerství říká, že takové partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví. Registrovat se tedy můžete jen s člověkem stejného pohlaví, oběma vám musí být aspoň 18 let, musíte být plně svéprávní a ani jeden z vás nesmí být už registrován, nebo ženatý či vdaná. Registrovat se samozřejmě taky nemůžete s blízkými příbuznými. Pro někoho však může být překvapivé, že do partnerství můžete vstoupit jen tehdy, pokud aspoň jeden z vás má české občanství.

A jak takový obřad vlastně pojmout? Pro některé homosexuály je zklamáním, že registrace může oficiálně proběhnout jen před některým ze 14-ti matričních úřadů v republice a ne každý úřad povoluje obřad mimo budovu radnice. Pokud tedy nechcete pořádat ještě druhý neoficiální obřad, výběr místa je značně zúžen.

Co když partnerství nevyjde

Stejně jako jakékoliv jiné soužití dvou osob, sezdané v manželství, nesezdané, nebo registrované, nemusí partnerství trvat věčně a může dojít k rozchodu. Registrovaní partneři nepodávají žádost o rozvod, ale návrh k soudu, kde žádají o zrušení partnerství. Řízení je o dost jednodušší než u rozvodu manželství. I když jste spolu vychovávali děti či jste měli společný majetek, soud toto primárně řešit nebude. U soudu stačí prokázat, že partnerství již fakticky netrvá a soudce partnerství zruší.

Mohu chtít po bývalém partnerovi výživné?

Stejně jako u rozvedených manželů, můžete v některých případech po zrušení registrace po svém bývalém partnerovi žádat výživné. Je tedy dobré pamatovat na to, že vaše povinnosti k expartnerovi zrušením partnerství zcela nekončí. Výživné po vás může bývalý partner požadovat v případě, že se ocitne v nouzi, kdy není schopen se sám živit a vaše poměry a schopnosti umožňují, abyste mu na výživu přispěli. V druhém případě se jedná o tzv. sankční výživné a to může požadovat ten partner, který se na rozvratu partnerství spíše nepodílel a který tím utrpěl závažnou újmu. Sankční výživné se platí maximálně po dobu 3 let. Pokud se na výživném nedomluvíte dobrovolně, lze vždy podat žádost na soud, aby rozhodl.

Zásadní rozdíly oproti manželství

U výživného pro bývalé partnery je právní úprava celkem podobná té ohledně bývalých manželů. V jiných oblastech se však partnerství s manželstvím porovnávat příliš nedá. To se týká hlavně majetku a výchovy dětí. Registrovaní partneři nemají společné jmění, které automaticky vzniká v manželství. Každý má své samostatné vlastnictví, ledaže si záměrně určité věci pořídí do spoluvlastnictví s určenými podíly. Na to je potřeba myslet. Pokud se tedy registrovaní partneři domluví tak, že jeden zůstane v domácnosti a bude se třeba starat o děti, zatímco druhý vydělává a za jeho peníze se poté koupí třeba byt či auto, partner v domácnosti nebude mít k bytu či autu žádná práva. Když budou partneři chtít, aby i druhý měl na věcech spoluvlastnický podíl, musí to smluvně upravit.

Další majetkovou oblastí, na kterou je třeba pamatovat, je dědění. Na rozdíl od manželství, registrovaní partneři po sobě automaticky nedědí. Pokud měl váš registrovaný partner děti a nepořídil závěť, tak po něm bohužel nezdědíte nic, i kdybyste spolu žili mnoho let. Registrovaní partneři totiž dědí stejně jako nesezdaní partneři až ve druhé dědické třídě, tedy pokud zesnulý neměl děti, a to společně s rodiči svého partnera.

Výchova a adopce dětí

Dnes je už celkem běžné, že dva gayové či dvě lesby v registrovaném partnerství spolu vychovávají děti. Oficiálním rodičem dětí však vždy může být pouze jeden z partnerů. Rodičem se může stát buď tak, že je od narození zapsán jako biologický rodič dítěte. Druhou možností je adopce. V roce 2016 Ústavní soud v ČR umožnil, aby i registrovaný partner mohl adoptovat dítě. Stále ho však může osvojit jen jako jednotlivec. Na rozdíl od manželství registrovaní partneři nemohou dítě adoptovat jako pár a oba se tedy oficiálně stát jeho rodiči. Toto má následky zejména při rozchodu partnerů či úmrtí jednoho z nich. Partner, který nebyl oficiálně rodičem dítěte, k němu nemá žádná práva.

Zajímají vás další záležitosti ohledně registrovaného partnerství? Chcete se v partnerství připravit i na nemilé situace a ošetřit si majetek smluvně? Jsme tu, abychom vám v této oblasti pomohli.


Poradíme, jak váš problém nejvhodněji vyřešit

Pokud vaši právní záležitosti neřeší žádná služba z naší nabídky, pak vaši právní záležitost individuálně posoudíme a navrhneme nejvhodnější řešení. Tuto službu vám poskytneme zdarma, pokud si nás najmete na vyřešení vašeho problému, které vám v rámci této službu navrhneme.

V rámci této služby zjistíme, v čem je váš právní problém, jaká z něj pro vás vyplývají právní rizika a navrhneme konkrétní možná řešení. Žádný právní problém pro nás není dost velký. Zároveň se ale rádi zabýváme i standardizovanými případy za předem danou a pro vás výhodnou cenu, jejichž nabídku naleznete na hlavní stránce.

Jak vám službu poskytneme

  • Po krátké registraci uhradíte naše služby platební kartou nebo převodem na účet, je to jednoduché jako v jakémkoli jiném eshopu,
  • Do jednoho pracovního dne po úhradě služby vás kontaktuje náš advokát s posouzením vašeho problému a návrhem právního řešení,
  • v některých případech se s vámi náš advokát ještě telefonicky spojí, aby si ujasnil rozsah problému (počítejte cca 5-15 min),
  • poté, co budete znát rozsah vašeho právního problému, můžete investovat do jeho vyřešení.
Co pro vás uděláme Řešení na míru
Zjistíme v čem vězí váš právní problém a rizika
Navrhneme další postup za účelem vyřešení problému a pevnou cenu za toto řešení
Do kdy tak učiníme?do 24 hodin
Cena služby při následném objednání navrhovaného řešenízdarma
Konečná cena včetně DPH490404,94 Kč bez DPH

Co obvykle řešíme

Každý den řeší naši právníci (přesněji advokáti) ty nejkomplikovanější právní potíže našich klientů, například:

  • komplexní majetková vypořádání,
  • žaloby na jednotlivce i stát,
  • problémy v podnikání nebo v práci,
  • odpovědnost za škodu či ublížení na zdraví,
  • všechny způsoby zastupování u soudu včetně rozvodů a sporu o výživné a mnohé další.

Kdo vám službu poskytne

Služby poskytují advokáti zapsáni na seznamu advokátů České advokátní komory (ČAK) nebo pod jejich zkušeným vedením advokátní koncipienti. Všichni naši právníci jsou pojištěni proti škodě, kterou by mohli klientovi způsobit nesprávnou právní radou. Podívejte se na medailonky našich advokátů.

Všichni naši advokáti a koncipienti jsou navíc specializovaní na určitou právní oblast, před vaší věcí již řešili řadu obdobných problémů. Proto jsou naše služby vysoce efektivní, odborné a v konečném důsledku i levnější než u právníků bez specializace.

Služby poskytujeme v celé ČR, zpravidla online! Nejsme jen advokáti z Prahy, ale naše služby vám poskytneme i v té poslední vísce. Online, efektivně, rychle, finančně výhodně.

Garance vrácení peněz!

Pokud se službou našeho advokáta nebude z jakéhokoliv důvodu spokojeni, vrátíme vám u nás utracené peníze bez diskuzí! Této garance se nebojíme, protože 99% našich klientů říká, že by naše služby doporučili svým rodinám a přátelům. Také se tak i děje.

Ačkoliv naše právní poradenství poskytujeme zpravidla online, budete v porovnání s klasickou advokátní kanceláří příjemně překvapeni. Požadujte pro sebe garanci kvality a nespoléhejte na bezplatnou právní poradnu ani bezplatné právníky.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek: