Jak se uzavírá registrované partnerství?
Podle zákona o registrovaném partnerství je takové partnerství trvalým společenstvím dvou osob stejného pohlaví. Vzhledem k tomu, že zákon hovoří o pojmu „partner“, budeme ho i my v textu nadále používat, byť s vědomím, že se stejnou měrou vztahuje i na ženy, tedy partnerky, případně nebinární osoby.
Registrovat se můžete jen s člověkem stejného biologického pohlaví, oběma vám musí být aspoň 18 let, musíte být plně svéprávní a ani jeden z vás nesmí být už registrován, nebo ženatý či vdaná. Registrovat se samozřejmě také nemůžete s blízkými příbuznými. Do partnerství můžete vstoupit jen tehdy, pokud aspoň jeden z vás má české občanství.
Jaké jsou rozdíly partnerství oproti manželství?
Na rozdíl od klasického manželství smí registrace oficiálně proběhnout jen před některým ze čtrnácti matričních úřadů v republice. Výběr místa je tak pro stejnopohlavní páry značně zúžen. Ne každý z úřadů totiž povoluje obřad mimo budovu radnice. Vláda ale letos připravila novelu zákona o registrovaném partnerství, která umožní partnerům uskutečnit prohlášení před kterýmkoli matričním úřadem.
Ani v dalších oblastech se partnerství s manželstvím zatím porovnávat příliš nedá. Například co se týče majetku. Registrovaní partneři nemají společné jmění, které automaticky vzniká v manželství. Každý má své samostatné vlastnictví, ledaže si záměrně určité věci pořídí do spoluvlastnictví s určenými podíly. Na to je potřeba myslet. Pokud se tedy registrovaní partneři domluví tak, že jeden zůstane v domácnosti a bude se starat o děti, zatímco druhý vydělává a za jeho peníze se poté koupí třeba byt či auto, partner v domácnosti nebude mít v případě sporu k bytu či autu žádná práva. Když budou partneři chtít, aby i druhý měl na věcech spoluvlastnický podíl, musí to smluvně upravit.
Další majetkovou oblastí, na kterou je třeba pamatovat, je dědění. Na rozdíl od manželství po sobě registrovaní partneři automaticky nedědí v první dědické třídě. Pokud měl váš registrovaný partner děti a nepořídil závěť, tak po něm nezdědíte nic, i když jste spolu žili mnoho let. Registrovaný partner totiž dědí stejně jako nesezdaní partneři až ve druhé dědické třídě, která nastupuje, pokud zesnulý neměl děti. V této dědické třídě je pozůstalý druh společně s rodiči svého partnera a případnou spolužijící osobou.
Výchova a adopce dětí
Dnes je už celkem běžné, že dva gayové či dvě lesby v registrovaném partnerství spolu vychovávají děti. Oficiálním rodičem dětí však vždy může být pouze jeden z partnerů. Rodičem se může stát klasickou cestou, případně za pomoci umělého oplodnění. Z právního hlediska není ve výsledku v obou situacích rozdíl. Další možností je adopce. V roce 2016 Ústavní soud v ČR umožnil, aby i registrovaný partner mohl adoptovat dítě. Stále ho však může osvojit jen jako jednotlivec. Na rozdíl od manželství registrovaní partneři nemohou dítě adoptovat jako pár a oba se tedy oficiálně stát jeho rodiči.
Tip na článek
Tip: Zvažujete s partnerem osvojení dítěte z dětského domova? Nebo chce partner adoptovat vaše dítě z předchozího manželství? Vše o osvojení a adopci se dozvíte v našem článku.
Ačkoliv jde prakticky o společnou výchovu, druhý partner nemá k těmto dětem žádná práva ani povinnosti ani v případě, kdy s ním děti od malička vyrůstají a za svého faktického rodiče ho považují. To komplikuje i běžné situace jako je návštěva lékaře či pobyt v nemocnici a zjišťování zdravotního stavu. Někdy dochází i k tragickým situacím, kdy biologický rodič zemře a jeho partner řeší nejenom ztrátu životního druha, ale i jím vychovávaných dětí, které podle zákona jeho nejsou.
Související služba
Řešení právního problému na míru
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Co když partnerství nevyjde?
Stejně jako jakékoliv jiné soužití dvou osob, nemusí ani registrované partnerství trvat věčně a může dojít k rozchodu. Registrovaní partneři nepodávají žádost o rozvod, ale návrh k soudu, kde žádají o zrušení partnerství. Řízení je o dost jednodušší než u rozvodu manželství. I když jste spolu vychovávali děti či jste měli společný majetek, soud toto primárně řešit nebude. U soudu stačí prokázat, že partnerství již fakticky netrvá a soudce partnerství zruší. Jak jsme ale výše poukázali, toto nelze brát primárně jako výhodu, ale spíše nevýhodu. K biologickým dětem partnera či společně nakoupenému majetku (ale formálně za jeho peníze) nemáte žádná práva.
Mohu chtít po bývalém partnerovi výživné?
Jedním z mála okamžiků, v němž se práva registrovaných partnerů podobají právům manželů, je paradoxně až okamžik rozchodu a nárok na výživné. Výživné může bývalý partner požadovat v případě, že se ocitne v nouzi, kdy není schopen se sám živit a poměry a schopnosti druhého partnera umožňují, aby mu na výživu přispěl. V druhém případě se jedná o tzv. sankční výživné a to může požadovat ten partner, který se na rozvratu partnerství spíše nepodílel a který tím utrpěl závažnou újmu. Sankční výživné se platí maximálně po dobu 3 let.
Jak vyplývá z výše uvedeného, je tedy pravdou, že smluvně lze většinu práv stejnopohlavních párů dorovnat s právy manželů. Obecně se ale o stejném postavení z hlediska práva hovořit nedá.
Pokud vás zajímají i další záležitosti ohledně registrovaného partnerství, případně chcete zkonzultovat možnou smluvní úpravu svých vztahů, obraťte se na nás. Jsme tu, abychom vám v této oblasti pomohli.
Tip na článek
Zvažujete osvojení dítěte z dětského domova? Jaké jsou právní důsledky takových kroků a jak postupovat, jsme shrnuli v našem článku.