Sleva na dítě: Jak ji správně uplatnit a kolik díky ní získáte peněz?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
5. prosince 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Sleva na dítě patří mezi nejznámější daňové úlevy, které mohou rodiče uplatnit. Patří k oblíbeným možnostem, jak ulehčit svému rodinnému rozpočtu, a rodiče ji rádi využívají. Nejenže umožňuje snížit daňovou povinnost, ale v mnoha případech přináší i možnost získání tzv. daňového bonusu na dítě. Ten představuje pomyslnou finanční injekci, kterou nejedna rodina ocení. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, kdo má na slevu na dítě nárok, jak ji uplatnit a na co si dát pozor.

Co je sleva na dítě a kdo na ni má nárok?

Sleva na dítě je daňová výhoda, kterou můžete coby rodič uplatnit na každé své nezaopatřené dítě, jež s vámi žije ve společné domácnosti. Nárok na slevu vzniká nejen rodičům, ale třeba také osvojitelům, pěstounům nebo osobám, které mají dítě svěřené do péče rozhodnutím soudu. Z hlediska práva upravuje slevu na dítě zákon o daních z příjmů.

Slevu na konkrétní dítě může vždy uplatnit jen jeden z manželů. V případě několikačlenných rodin však lze využít toho, že každý rodič uplatní slevu na některé z dětí, pokud nechtějí, aby slevu na všechny uplatňoval jen jeden z nich.

Za jakých podmínek můžete slevu uplatnit?

  • Důležitý je věk dítěte: Slevu můžete uplatnit na děti do 18 let. Ale pozor, pokud se váš potomek rozhodne jít na vysokou školu nebo využije jiný druh vzdělávání, zkrátka dítě dále studuje, prodlužuje se váš nárok na daňové zvýhodnění na dítě až do jeho 26 let.
  • Dítě musí mít status nezaopatřenosti: Nezaopatřeným dítětem se rozumí takové dítě, které studuje, nemá vlastní příjmy nebo není schopné se samostatně se uživit. K tomu může dojít například kvůli zdravotnímu postižení. Jinými slovy: jakmile si váš potomek ztratí status studenta a začne si vydělávat (přivýdělky při studiu v tomto případě nemusí hrát roli), nárok na uplatnění slevy na dítě vám zaniká.
  • Roli hraje i trvalý pobyt: Pokud chcete uplatnit daňové zvýhodnění na dítě, musí mít váš potomek trvalý pobyt v České republice nebo v jiném státě EU/EHP.

Ještě je potřeba si také vyjasnit, kdo všechno v tomto případě patří do kategorie „dítě“. Jedná se tedy o:

  • vlastní dítě,
  • osvojence,
  • dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů,
  • dítě, které nabylo plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči,
  • dítě druhého z manželů,
  • vlastního vnuka/vnučku nebo vnuka/vnučku druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, ze kterých by mohli slevu na dítě uplatnit.

Slevu na dítě naopak nemůžete uplatnit na potomka svého druha/družky, přestože s vámi žije ve společné domácnosti. Jakmile nejste manželé, nemáte nárok tuto výhodu využívat.

Související služba

Poradíme vám i s daněmi

Máte pocit, že daně a právníci nejsou dohromady? Kdepak! V naší advokátní kanceláři vám pomůžeme vyřešit i problémy se špatně podaným daňovým prohlášením nebo jinou záležitostí, které se týká této oblasti.

To mě zajímá

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Kolik peněz lze získat díky slevě na dítě?

Výše daňového zvýhodnění na dítě se liší podle toho, na kolik dětí tuto slevu uplatňujete. Od roku 2022 se částky zvýšily. To reflektuje snahu státu podporovat vícečetné rodiny.

Aktuální částky činí:

  • Na první dítě: 15 204 Kč ročně (1 267 Kč měsíčně).
  • Na druhé dítě: 22 320 Kč ročně (1 860 Kč měsíčně).
  • Na třetí a každé další dítě: 27 840 Kč ročně (2 320 Kč měsíčně).

Zákon neurčuje, v jakém pořadí musíte děti uvádět, to znamená, že nejstarší dítě nemusí být nutně první. Jestliže jedno z dětí má průkaz ZTP/P, uveďte ho klidně až jako třetí, abyste dosáhli maximální částky.

Zajímá vás, jak to funguje prakticky, když máte více dětí? Pokud máte tři děti, můžete si za rok odečíst celkem 65 364 Kč. Tato částka se přímo odečítá z vaší daně z příjmu. Pokud by sleva přesahovala vaši daňovou povinnost, dostanete rozdíl jako takzvaný daňový bonus na dítě. Takže rodina se třemi dětmi, kdy roční daňová povinnost manželů činí 50 000 Kč. Po uplatnění daňové slevy tak získají 15 364 Kč formou bonusu, protože celková sleva (65 364 Kč) přesahuje jejich daňovou povinnost.

Tip na článek

Tip: Zjistěte, co ovlivňuje výši čisté mzdy a jak se tato mzda liší od hrubé.

Jak uplatnit slevu na dítě?

Zaměstnanci mohou uplatnit slevu na dani na dítě prostřednictvím svého zaměstnavatele. Stačí doložit rodný list dítěte, potvrzení o studiu (pokud je dítě starší 18 let) a další potřebné dokumenty, například potvrzení o tom, že druhý rodič neuplatňuje slevu.

Podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou uplatnit slevu na dítě při podání daňového přiznání. Výše jejich odpočtu závisí na zdanitelném příjmu a případném nároku na daňový bonus na dítě.

Někteří zaměstnavatelé mohou požadovat potvrzení o neuplatnění slevy na dítě. Toto potvrzení chtějí především pro to, aby se předešlo situaci, kdy slevu na dítě budou uplatňovat oba rodiče současně. Takže pokud druhý rodič slevu neuplatňuje, musí na výzvu zaměstnavatele druhého z rodičů vydat písemné potvrzení, že tak nečiní.

Kdy je nutné čestné prohlášení?

Pokud se rodiče střídají v péči o dítě (například při střídavé péči), musí doložit čestné prohlášení coby dokument, jenž jednoznačně určuje, který z rodičů daňové zvýhodnění uplatní a na jaké období. Toto čestné prohlášení musí obsahovat:

  • Jméno dítěte a datum narození.
  • Prohlášení, že druhý rodič neuplatňuje slevu na dani na dítě.
  • Datum a podpis.
Tip na článek

Tip: Nevíte si rady s vyplněním prohlášením poplatníka daně z příjmu? Náš článek vám s tím pomůže.

Co je to daňový bonus na dítě?

Daňový bonus na dítě je přímá finanční pomoc, kterou rodiče obdrží v případě, že sleva na dítě přesahuje jejich daňovou povinnost.

Podmínky pro nárok:

  • Minimální měsíční příjem ve výši alespoň poloviny minimální mzdy, u OSVČ činí minimální roční příjem šestinásobek minimální mzdy.
  • Splnění podmínek pro uplatnění slevy na dítě.

Na daňový bonus nemají nárok dlouhodobě nezaměstnaní, osoby pobírající starobní důchod, osoby, jejichž příjem plyne jen z pronájmu nebo kapitálového majetku.

Jak to vypadá v praxi?

U rozvedených rodičů uplatňuje nárok pouze rodič, který má dítě ve své výlučné péči. V případě střídavé péče může první půlrok uplatnit slevu jeden rodič a druhý půlrok pak druhý z rodičů. Modelový příklad: Manželé Procházkovi jsou rozvedení a mají střídavou péči o dceru. Dohodli se, že slevu uplatní otec za první polovinu roku a matka za druhou. Každý z nich musí podepsat „čestné prohlášení sleva na dítě“, aby bylo vše v souladu se zákonem.

Paní Malá má tři děti, z toho jedno je zdravotně postižené. Vzhledem k tomu, že na děti s průkazem ZTP/P se sleva zvyšuje na dvojnásobek, může paní Malá uplatnit vyšší daňové zvýhodnění na dítě.

Při uplatňování slevy na dítě dochází často k typické chybě, kdy toto zvýhodnění uplatní oba z rodičů. To může vést až k tomu, že budou muset doplatit rozdíl v dani, a dokonce se vystavují riziku sankcí. Komplikace mohou také nastat, pokud nepředložíte včas čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě nebo jiný potřebný doklad.

Jakmile nastane měsíc, kdy dítě přestane nebo začne splňovat podmínky pro vaše uplatnění slevy na dítě, stále můžete toto daňové zvýhodnění na dítě uplatnit. Zákon totiž říká, že ho lze uplatnit za každý kalendářní měsíc, ve kterém dítě splňovalo podmínky alespoň část měsíce. Takže v případě narození dítěte koncem měsíce stále můžete uplatnit slevu i za tento měsíc.

Shrnutí

Sleva na dítě je významná daňová úleva, která vám může ročně ušetřit až 15 204 Kč na jedno dítě, 22 320 Kč na druhé a 27 840 Kč na třetí a další dítě. Pokud sleva přesahuje daňovou povinnost, vzniká vám nárok na daňový bonus. Nárok mají rodiče, osvojitelé, pěstouni nebo pečující osoby, jejichž dítě žije ve společné domácnosti a splňuje podmínky nezaopatřenosti. Důležité je doložit potvrzení o studiu, rodný list či čestné prohlášení, pokud slevu neuplatňuje druhý rodič. Vyhněte se častým chybám, jako je duplicitní uplatnění, a ulehčete svému rozpočtu až o desítky tisíc korun ročně.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)