Pokud nemáte dostatek peněz na to, abyste koupili byt nebo dům takříkajíc za hotové, můžete využít hypotéku.
Pokud nemáte dostatek peněz na to, abyste koupili byt nebo dům takříkajíc za hotové, můžete využít hypotéku.
Musíte ale splnit podmínky banky. Především jsou to dostatečné příjmy, abyste mohli půjčku splácet. Zároveň dojde k tomu, že banka nechá na vaši nemovitost zapsat zástavní právo. To je pro banku zárukou, že dostane svoje peníze zpátky. Pokud nebudete moct splácet, může se alespoň hojit na prodeji samotného bytu nebo domu.
Pan Pavel prodával dům po rodičích a chtěl ušetřit za papírování. Domluvil se tedy s kamarádem, který chtěl dům koupit. Ten ale nemovitost se souhlasem Pavla zastavil ještě před samotným prodejem a za peníze od banky si koupil nové auto. Pavel nakonec o dům přišel, protože ho banka nechala prodat v dražbě, aby se jí peníze vrátily.
Zástavní právo je jedním z takzvaných věcných práv. To znamená, že nejde jen tak obejít, protože se zapisuje do katastru nemovitostí, stejně jako samotné vlastnictví. Slouží k zajištění dluhu pro případ, že by dlužník nebyl schopen včas a řádně splácet své závazky vůči věřiteli. Pokud by k tomu skutečně došlo, proběhlo by exekuční řízení a zástava by mohla změnit majitele ve veřejné dražbě, stejně jako se to stalo u domu po rodičích pana Pavla. Z dražby se pak přednostně hradí pohledávky zástavního věřitele, tedy banky.
Pohledávky, které jsou chráněné zástavním právem, je možné prodat nebo převést. Tuto možnost často volí právě banky, protože se jim nechce peníze vymáhat. Dluhy od problémových klientů prodávají inkasním společnostem, které si neberou žádné servítky a prodají dům lidem klidně nad hlavou.
Zástavní právo samozřejmě nejde převést samostatně. Je pevně spjaté se zastavenou věcí, v tomto případě s bytem nebo domem a s daným úvěrem. Před koupí nemovitosti proto důkladně zkontrolujte, jestli na ní nějaké zástavní právo nevázne. Převodem dluhu se totiž zástava nepřesune, ale zůstane na vašem bytě nebo domě. Dopady, které by nesplácení mělo, si tak kupujete společně s nemovitostí. Při převodu je tedy vždy potřeba vyřešit staré zástavy a například je přednostně z kupní ceny uhradit.
U prodeje nemovitosti, na kterou si předchozí vlastník vzal hypotéku, kterou ještě nesplatil, musí příslušná banka souhlasit s převzetím dluhu. K tomu je potřeba doložit příjem a další dokumenty, které se předkládají při běžné žádosti o úvěr. Banka následně stanoví, za jakých podmínek může nový klient dluh převzít, a pak už nic nebrání převodu nemovitosti. Z kupní ceny se odečte výše nesplacené hypotéky a rozdíl kupující zaplatí prodávajícímu. Nemovitost se přepíše na katastru a nový majitel začne splácet.
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Jakmile úvěr splatíte, zanikne i zástava. Nemusí to tak ale být ve všech případech. Je totiž možné si sjednat i takzvanou uvolněnou zástavu. Ta funguje tak, že banka sice dostane zpět svoje peníze, obratem ale půjčí další. Tento nový dluh se pak nezajišťuje novou zástavou, ale využije se ta stará, uvolněná.
To má výhodu zejména v situaci, kdy na nemovitosti vázne hned několik zástav. V případě problémů se totiž řeší v pořadí, v jakém zástavy vznikly. Nový dluh se starou zástavou tak může získat prioritu.
Pokud tedy kupujete nemovitost, kde její vlastník právě doplatil hypotéku, ještě to neznamená, že je zástavní právo z katastru vymazané.
Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Pronajímám a podnajímám řadu nemovitostí a s Dostupným advokátem spolupracuji pravidelně a dlouhodobě. Oceňuji zejména spolehlivost. Také obdivuji flexibilní a odborné služby i obratný systém advokátních služeb na dálku. Nejvíc si cením toho, že Dostupný advokát mi radí s mladým duchem, tzn. zná i novoty. S touto právní službou mohu být klidná.
Vzhledem k tomu, že pro nás bylo rozhodnutí koupit nemovitost krokem do neznáma, obrátili jsme se na Dostupného advokáta. Byla to ta naprosto nejlepší volba. Provedl nás celým procesem, od rezervace nemovitosti až po poskytnutí úschovy finančních prostředků. Všechny dokumenty ke koupi byly překontrolány, přepracovány a doplněny tak, že jsme je mohli bez obav podepsat. (zobrazit více) Právník Mgr. Svobodný, který se nás ujal, byl vždy připraven obratem zodpovědět všechny naše dotazy, poskytnout rady jak dále postupovat a hlavně vnesl do celé záležitosti pocit jistoty, že bojuje za nás. Až se opět dostaneme do situace, ve které budeme potřebovat právní radu, tak pro nás není jiná volba než Dostupný advokát. Děkujeme.