Po rozvodu má rozvedená manželka (méně často i manžel) právo požádat o návrat ke svému původnímu příjmení, které užívali před vstupem do manželství. To se týká jak žen, které přejaly manželovo příjmení, tak také těch, které si je přidaly ke svému původnímu jménu. Žádost o změnu příjmení je třeba podat do šesti měsíců od nabytí právní moci rozvodu. Při dodržení této lhůty je proces změny příjmení osvobozen od poplatků. Pokud žádost není podána včas, změna příjmení je možná i později, ale v takovém případě již podléhá správnímu poplatku.
Jak jsme naznačili, změna příjmení se samozřejmě neomezuje pouze na ženy. Pro ženy je ovšem doposud výrazně častější, že po svatbě přejímají manželovo příjmení, a proto i návrat k původnímu jménu se týká typicky jich. Návrat k původnímu příjmení mohou oznámit na jakémkoli matričním úřadě, kde mohou žádost podat ústně či písemně.
Příklad z advokátní praxe
Změna příjmení může proběhnout skutečně rychle a může tak přinést i právní komplikace. Takto jsme připravovali klientce návrhy kupních smluv a také návrh na vklad katastru nemovitostí po rozvodu. Klientka se měla následující den dostavit k podpisu dokumentů, ovšem neoznámila nám, že se hodlá vrátit k dívčímu příjmení. Domnívala se totiž, že na úřadě podá pouze žádost a za pár týdnů jí přijde rozhodnutí. K jejímu překvapení ale úřad rozhodl okamžitě a my jsme byli nuceni všechny dokumenty přepracovat.
Související služba
Mějte jistotu, že získáte maximum toho, na co máte nárok
Zkušený rozvodový právník vám návrh na rozvod zkontroluje, nebo rovnou sepíše na míru. Stejně jako všechny ostatní dokumenty potřebné k rozvodu. Vše můžete mít vyřízené do 48 hodin, online a za předem stanovené ceny.
Chci se poradit
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Jak postupovat při žádosti o změnu příjmení
Žádost je možné podat na jakémkoli matričním úřadě, a to buď osobně, písemně nebo ústně do protokolu. Pokud žádost podáváte na úřadě, kde není manželství zapsáno, matriční úřad ji spolu s oddacím listem a dokladem o rozvodu postoupí příslušnému matričnímu úřadu, který manželství eviduje.
K podání žádosti je nutné doložit několik dokladů. Žadatel musí předložit platný průkaz totožnosti, oddací list a doklad o rozvodu s údajem o právní moci, pokud tento záznam není v matriční knize. V případě, že byl rozvod vyhlášen soudem mimo ČR, musí mít rozsudek potřebné ověření a úřední překlad do českého jazyka.
Pokud žádost podáváte do šesti měsíců od právní moci rozvodu, je změna bez poplatku. Po uplynutí této lhůty je změna příjmení zpoplatněna dle aktuálních správních poplatků. Po schválení změny je třeba nechat vystavit nové osobní doklady. Změna ale platí již předtím, než jsou nové doklady vystaveny, podobně jako u svatby.
Tip na článek
Tip: Od roku 2022 mohou ženy využívat nepřechýlené příjmení, a to bez udání důvodu. Dříve si nepřechýlenou podobu jména mohly zvolit svobodně pouze cizinky. Blíže se tématu věnujeme v našem článku.
Volba příjmení dítěte nesezdaných rodičů
Volba příjmení dítěte, pokud jako rodiče nejste sezdaní, závisí především na dohodě mezi vámi. Můžete si tedy zvolit pro své dítě jak příjmení matky, tak i otce. Rozhodnutí o příjmení se obvykle určuje při souhlasném prohlášení o otcovství na matričním úřadě nebo při registraci narození dítěte.
Pokud rodiče nedosáhnou dohody o příjmení, matriční úřad tuto skutečnost oznámí soudu, který rozhodne o příjmení dítěte. Pro děti narozené nesezdaným rodičům, jejichž otec není uveden v rodném listě, se příjmení typicky přiděluje podle příjmení matky. V případě, že otcovství bude určeno až po narození dítěte, mohou rodiče následně požádat o změnu příjmení dítěte na příjmení otce (děti starší 15 let musí se změnou příjmení souhlasit).
Změna příjmení dítěte po rozvodu rodičů
Změna příjmení dítěte po rozvodu rodičů může být složitý proces, zejména pokud si matka přeje vrátit k dívčímu příjmení a chce, aby toto příjmení neslo i dítě. Změna příjmení nezletilého dítěte totiž podléhá několika podmínkám, především souhlasu druhého rodiče. Pokud rodiče po rozvodu nejsou schopni se na změně příjmení dítěte dohodnout, je třeba, aby matka podala návrh k soudu, který může souhlas druhého rodiče nahradit.
V případě, že dítě dosáhlo věku 15 let, je navíc nutné, aby s případnou změnou svého příjmení souhlasilo i ono samo. Důležité totiž je, aby změna příjmení dítěte nebyla v rozporu s jeho zájmy a potřebami.
Pokud je změna příjmení schválena, rodiče musí doložit na matrice všechny potřebné dokumenty, včetně pravomocného rozhodnutí soudu, pokud bylo nutné. Po schválení změny je třeba zajistit nové doklady pro dítě.
Příklad z advokátní praxe
Paní Kateřina prošla náročným rozvodem a po něm se rozhodla vrátit k dívčímu příjmení. Chtěla, aby její syn Jakub rovněž nesl její dívčí příjmení, vzhledem k tomu, že jí byl svěřen do péče a otec o něj téměř nejevil zájem. Jakubův otec však s touto změnou nesouhlasil. Argumentoval tím, že dítě má nést jméno otce a je na své jméno již zvyklé a není důvod nic měnit.
Kateřina se obrátila na naši advokátní kancelář, abychom jí pomohli s návrhem na soud. V návrhu bylo důkladně popsáno, jak změna příjmení přispěje k lepšímu propojení syna s novým rodinným prostředím matky a její rodiny. Vzhledem k tomu, že otec jevil o syna minimální zájem a reálně s ním trávil asi dva dny v měsíci, bylo jasné, že veškeré interakce s úřady, lékaři, školou a dalšími institucemi půjdou za paní Kateřinou a bude tak optimální, aby měli se synem stejné příjmení.To vše jsme uvedli do návrhu.
Případ byl nakonec projednán u soudu, který po zvážení všech předložených důkazů a stanovisek rozhodl v Kateřinin prospěch.
Praktické dopady změny příjmení – co nezapomenout?
Po schválení změny příjmení, ať už u dospělé osoby nebo dítěte, následuje několik praktických kroků, které by žadatelé neměli opomenout. První a nejdůležitější je zažádat o nové osobní doklady, jako je občanský průkaz, cestovní pas a případně i řidičský průkaz. Změna příjmení musí být zaznamenána také v dalších oficiálních záznamech, což může zahrnovat například zdravotní pojišťovnu, bankovní účty, sociální a daňové úřady či školy a zaměstnavatele.
Dále je důležité myslet i na další smlouvy či členství, kde je příjmení uvedeno – například u telefonních operátorů, poskytovatelů internetu, klubových členství a dalších. Provedení změny jména může občas vyžadovat doložení oficiálního potvrzení od matričního úřadu nebo kopie nového osobního dokladu.
U nezletilého dítěte je navíc třeba ohlásit změnu příjmení všem institucím, s nimiž dítě přichází do kontaktu – například škole, zdravotnickým zařízením a mimoškolním aktivitám. Přestože jde o časově náročný proces, jeho správné provedení předejde budoucím komplikacím, které by mohly nastat v důsledku nesrovnalostí ve jménu a příjmení.
Shrnutí
Právo na změnu příjmení mají po rozvodu jak rozvedení manželé, tak případně i děti. Rozvedený manžel může do šesti měsíců od právní moci rozhodnutí o rozvodu oznámit matričnímu úřadu, že se vrací k předchozímu příjmení. U dětí je však nutný souhlas druhého rodiče, který lze nahradit pouze soudním rozhodnutím. Změna příjmení se povoluje pouze na základě žádosti podané na matričním úřadě a podléhá zákonem stanoveným podmínkám a poplatkům.