Ústavní soud: Domácí porody jsou legální, ale trest může dostat dula i rodička

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
9. prosince 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

Domácí porody jsou stále častější volbou některých žen, přestože zůstávají kontroverzním tématem z lékařského i právního pohledu. Kdo nese trestní odpovědnost, pokud při porodu doma dojde k úmrtí dítěte? Právě trestní odpovědností rodičky a duly se zabýval v nedávné kauze Ústavní soud.

Podle české legislativy, resp. spíše absence přesné regulace má žena právo zvolit si místo, kde porodí. Tím pádem má právo odmítnout lékařskou péči. To vychází z ústavně garantované autonomie a práva na tělesnou integritu. Na druhé straně však stojí právo dítěte na život a zdraví. Při domácích porodech tak může docházet ke střetu zájmů, zejména pokud rozhodnutí rodičky zvyšuje riziko pro nenarozené dítě.

Domácí porody jsou v právním vakuu

Ústavní soud se touto otázkou zabýval v několika případech. Jedním z klíčových momentů je situace, kdy porodní asistentka (nebo dula) při domácím porodu nedisponuje dostatečným vybavením či nepodnikne kroky k záchraně dítěte. Český právní řád dosud nedává jasná pravidla pro vybavení a postupy, které by se měly dodržovat při domácích porodech, což vytváří právní vakuum. V minulosti přitom bylo zdůrazněno, že stát má povinnost definovat konkrétní standardy pro tuto oblast, aby nevznikala trestněprávní nejistota.

Související služba

Řešíte právní nejistotu ohledně domácího porodu?

Domácí porody jsou citlivým tématem, kam by se v ideálním případě právo nemělo dostat, pokud vše probíhá, jak má. Avšak člověk míní a život mění. Takže ať už máte dotaz preventivního charakteru, anebo jste se ocitli v situaci, kdy musíte otázku domácího porodu již řešit některou z právních cest, neváhejte se na nás obrátit. Naše právní poradna je tu pro jakýkoliv váš problém.

Potřebuju poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Sporné body domácích porodů

Ve sporech se často objevují následující otázky:

  1. Standardní péče: Co lze považovat za adekvátní péči v kontextu domácího porodu?
  2. Zavinění: Kde končí odpovědnost rodičky a začíná odpovědnost duly či asistentky?
  3. Právní jistota: Může být rodička, dula či porodní asistentka trestně stíhána, pokud stát nevymezuje jasná pravidla?

Ještě než se dostaneme k samotnému případu, pojďme si definovat, kdo je to dula. Jedná se o speciálně vyškolenou ženu, jejímž úkolem je poskytovat psychickou a fyzickou oporu ženě během těhotenství, porodu a v šestinedělí. Duly nejsou zdravotnickým personálem, jako je tomu u porodních asistentek. Jedná se o ženy vyškolené pouze výcvikem.

Ženy odsouzené za smrt dítěte při domácím porodu se obrátily na Ústavní soud

Jeden z nedávných sporů ohledně domácího porodu doputoval až k Ústavnímu soudu. Na něj se obrátila jak rodička, tak dula (stěžovatelky), které byly uznány vinnými z přečinu usmrcení z nedbalosti. Tohoto činu se měly dopustit právě při domácím porodu. Od okresního soudy odešly s trestem odnětím svobody v délce 6 měsíců, který se podmíněně odložil na zkušební dobu jednoho roku.

Proti tomuto rozsudku podaly stěžovatelky ústavní stížnost s tím, že došlo k porušení jejich základních práv a svobod. U rodičky se mělo jednat zejména o právo na svobodnou volbu místa porodu, které nemohou omezit ani zájmy nenarozeného dítěte. Dula se zase odvolávala na to, že coby nezdravotnický personál nenese odpovědnost za výsledek porodu.

Ústavní soud stížnosti obou žen zamítl. Avšak rozhodl meritorně, tedy o podstatě kauzy.

Dule, kterou lze zjednodušeně definovat jako nezdravotnickou pomáhající profesi, bylo kladeno za vinu, že při porodu aktivně vystupovala, překročila své kompetence a následně dítě po jeho zaseknutí nevhodným způsobem silou tahala, čímž přispěla k jeho smrti.

Ústavní soud stížnosti zamítl a potvrdil oběma ženám trest

Ústavní soud potvrdil rozhodnutí okresního soudu o trestní odpovědnosti rodičky a duly za smrt dítěte při domácím porodu a stěžovatelkám ohledně ústavní stížnosti nevyhověl. Potvrdil trest 6 měsíců odnětí svobody s podmínkou na 12 měsíců.

Ústavní soud zároveň zdůraznil, že domácí porody zůstávají legální, avšak odpovědné osoby musí vždy přihlížet ke konkrétním rizikům. Obě ženy byly uznány vinnými z přečinu usmrcení z nedbalosti. Rodička zvolila domácí porod navzdory zjevným rizikům (věk, poloha dítěte, prvorodička), což vedlo ke komplikacím. Dula svým neodborným zásahem přispěla ke smrti dítěte.

Co vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu?

Domácí porody jsou legální, ale mohou za určitých okolností vést k trestnímu stíhání, pokud jsou rozhodnutí nebo jednání přítomných osob natolik riziková, že způsobí smrt dítěte.

V daném případu rodička ignorovala rizika, jako byla poloha dítěte koncem pánevním, svůj věk a fakt, že byla prvorodičkou. Komplikace, kterých si měla být vědoma, vedly k udušení dítěte.

Dula překročila své kompetence, a to především tím, že se aktivně podílela na porodu a neodborně manipulovala s dítětem při jeho zaseknutí v porodních cestách. Tím přispěla k jeho smrti.

Právo na svobodnou volbu místa porodu může být omezeno, pokud je ohrožen život dítěte. Tudíž svoboda rodičky není absolutní a zájem na ochranu života dítěte je jí nadřazený. Přesto nelze trestní odpovědnost vyvozovat pouze na základě obecné rizikovosti domácích porodů.

Dula nesmí vykonávat úkony zdravotníka, pokud není kompetentní a nemá dostatečné znalosti, zejména v situacích s předem známými riziky. Dula není zdravotníkem, ale její odpovědnost může být dovozena, pokud vystoupí ze své role a jedná způsobem, který přispívá k újmě. V tomto případě dula neodborně zasahovala při komplikaci, čímž byla shledána trestně odpovědnou.

Tip na článek

Právně složitým a citlivým tématem je také přímá adopce. Přečtěte si o ní více v našem článku.

Ústavní soud zdůrazňuje, že trestní právo má být prostředkem ultima ratio – tedy krajním řešením – a jeho použití musí být přiměřené daným okolnostem. Rozhodnutí Ústavního soudu bylo vedeno snahou chránit život dítěte, ale zároveň neomezovat práva žen neúměrně.

Pro zajištění právní jistoty všech stran je nezbytné, aby stát nastavil jasná pravidla pro poskytování péče při porodech mimo zdravotnická zařízení. Do té doby však zůstávají rozhodnutí soudů často předmětem sporů o spravedlnost a přiměřenost.

Shrnutí

Domácí porody zůstávají legální, ale mohou vést k trestní odpovědnosti, pokud jsou rozhodnutí či jednání rodičky nebo přítomných osob natolik riziková, že ohrozí život dítěte. V tomto případě Ústavní soud zamítl stížnosti rodičky i duly, které byly uznány vinnými z usmrcení z nedbalosti při domácím porodu. Rozhodnutí zdůrazňuje, že svoboda volby rodičky není absolutní a zájem na ochraně života dítěte má přednost. Dula, jako nezdravotnický personál, překročila své kompetence, což zásadně přispělo k tragickému výsledku. Ústavní soud apeluje na jasné vymezení pravidel pro domácí porody, aby se předešlo právní nejistotě.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)