Vydědění: jak se proti němu bránit?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
4. listopadu 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Rodinné právo

Vydědit vás mohou vaši rodiče z různých důvodů. Například proto, že o ně nejevíte zájem, nestaráte se, jste zadlužení a vedete nezřízený život. Ne vždy jsou však tyto důvody založené na pravdě. V tomto článku vám proto poradíme, jak se proti neoprávněnému vydědění bránit.

Co je to vydědění?

Vydědění je právní institut, který umožňuje aby zůstavitel výslovně vyloučil někoho z řady dědiců ve své poslední vůli, i když by měl ze zákona na dědictví nárok. Konkrétně se vydědění týká povinného podílu tzv. nepominutelného dědice.

Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a další potomci (vnuci, pravnuci atd.). Povinný podíl je pak částka, na kterou mají tito nepominutelní dědicové ze zákona nárok. Tento podíl činí ¼ zákonného dědického podílu pro zletilé dědice a ¾ pro nezletilé dědice. Zákonný dědický podíl je stanoven podle dědické posloupnosti a jedná se o částku, kterou by nepominutelný dědic získal v případě dědictví ze zákona.

Tip na článek

Pokud se nacházíte na druhé straně barikády a přejete si vydědění potomka, pak vám nesmí ujít náš další článek.

Kdo může být vyděděn?

Vyděděn může být jen nepominutelný dědic (děti a jejich potomci) a to jen ze zákonem stanovených důvodů. Těch existuje celkem 6:

  • Potomek neposkytl pomoc v nouzi: Tento důvod pro vydědění se uplatní, pokud potomek odmítne zůstaviteli pomoci v situaci, kdy je to nezbytné pro jeho zdraví či život (například při nemoci nebo ve stáří).
  • Potomek neprojevuje o zůstavitele zájem: Zůstavitel může vydědit potomka, pokud neprojevuje zájem o jeho osobu, a to dlouhodobě a jednostranně. Předpokládá se, že potomek nemá žádný kontakt se zůstavitelem a nezajímá se o jeho život či potřeby.
Související služba

Byli jste neprávem vyděděni?

Obraťte se na Dostupného advokáta. Váš případ pečlivě posoudíme a navrhneme nejlepší možné řešení.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
  • Potomek byl odsouzen pro zvrhlý trestný čin: Pokud byl potomek pravomocně odsouzen za zvláště závažný nebo zvrhlý trestný čin, může jej zůstavitel vydědit. Vztahuje se to zejména na trestné činy zahrnující násilí, morální zvrácenost a násilí.
  • Potomek vede trvale nezřízený život: Zůstavitel má právo vydědit potomka, který vede dlouhodobě nezodpovědný, asociální či jinak nezřízený život. Tento důvod může zahrnovat trvalé užívání návykových látek či neplacení alimentů.
  • Potomek je nezpůsobilý dědit: Podle občanského zákoníku může být potomek vyloučen z dědictví, pokud je z právních důvodů nezpůsobilý dědit. Nezpůsobilost dědit nastává v situacích, kdy potomek například spáchal úmyslný trestný čin proti zůstaviteli nebo neprávem zasahoval do jeho poslední vůle.
  • Potomek je zadlužený nebo marnotratný: Pokud vede potomek marnotratný život, má problémy s dluhy nebo neuváženě nakládá s penězi, může zůstavitel rozhodnout o jeho vydědění, aby zajistil, že zděděný majetek nepřijde vniveč nebo nebude použit k úhradě dluhů potomka.
Tip na článek

Jak přesně funguje dědictví ze zákona a jaká je dědická posloupnost? To se dozvíte v dalším článku.

Jak se dozvím o vydědění?

Pokud jsou vaši rodiče ještě naživu, dozvědět se o vydědění může být problém. Vydědění se totiž určuje na základě prohlášení o vydědění dětí, pro které platí stejná pravidla jako pro závěť. Toto prohlášení tak mohli vaši rodiče sepsat rukou a mít jej uložené někde doma na bezpečném místě nebo jej mohli nechat sepsat formou veřejné listiny u notáře. Ve druhém případě je uložení u notáře a zaznamenané v centrální evidenci závětí, která není veřejně přístupná.

V obou případech se tedy k prohlášení o vydědění nedostanete. Jedinou možností, jak se ještě za života rodičů dozvědět o vydědění, je se jich zeptat.

V případě smrti rodičů se o vydědění dozvíte v průběhu dědického řízení. Notář, který dědické řízení vede má totiž povinnost kontaktovat všechny osoby, kterých se dědické řízení týká (tedy i ty vyděděné). V závěti prohlášení o vydědění musí být uveden konkrétní důvod vydědění. Vy máte nárok na to, znát tento důvod a můžete se proti němu bránit.

Jak se bránit proti vydědění?

Pokud nesouhlasíte s důvodem pro vaše vydědění, máte možnost se bránit. Konkrétně je nutné podat žalobu k soudu, která vydědění napadá. Základem je tedy zpochybnit pravdivost důvodu, který je uveden v prohlášení o vydědění.

Vydědění je totiž právně platné jen pokud splňuje zákonné požadavky a je prokázané. Při podání žaloby je proto důležité shromáždit důkazy, které svědčí o tom, že důvod vydědění je neplatný. Můžete například předložit svědectví, lékařské zprávy, dokumenty, fotografie nebo jiné doklady.

Tip na článek

Základem je zajistit si pomoc zkušeného advokáta. Advokát totiž disponuje znalostmi dědického práva a dokáže zvolit správnou strategii na základě okolností vašeho případu. Dokáže kvalitně zpracovat a vyhledat všechny důkazy a zastoupí vás u soudu, kde bude přednášet právní argumenty a reagovat na důkazy protistrany.

Pojďme si to vysvětlit na jednotlivých důvodech pro vydědění:

Potomek neposkytl pomoc v nouzi

Pokud je důvodem vydědění to, že jste neposkytli pomoc v nouzi, můžete argumentovat tím, že jste ve skutečnosti pomoc poskytli, nebo že jste o potřebě pomoci nebyli informováni. Důkazem mohou být:

  • Lékařské zprávy či svědectví o tom, že jste rodičům zajistili zdravotní péči.
  • Doklady o finanční pomoci, kterou jste poskytovali.
  • Svědci, kteří potvrdí, že jste se o rodiče starali.
Tip na článek

Přečtěte si také, jak postupovat v případě dodatečného projednání dědictví.

Potomek neprojevuje o zůstavitele zájem

Tento důvod lze zpochybnit, pokud můžete prokázat, že jste o rodiče zájem měli a kontakt s nimi udržovali, případně, že jste zájem měli, ale rodiče o vás ne. Obrana může zahrnovat:

  • Svědky (rodinné příslušníky, přátele, sousedy), kteří potvrdí, že jste o rodiče projevovali zájem nebo, že nezájem byl ze strany rodičů.
  • Záznamy o telefonátech, e-mailech, návštěvách nebo jiných formách komunikace.

Potomek byl odsouzen pro zvrhlý trestný čin

Pokud jste byli odsouzeni za trestný čin, ale důvod vydědění je nepravdivý nebo přehnaný, můžete se bránit:

  • Prokázáním, že trestný čin nebyl „zvrhlý“: Můžete argumentovat, že váš čin nespadá do kategorie závažných zvrhlých trestných činů, které by opravňovaly vydědění.
  • Zohlednění okolností: Pokud byl trestný čin méně závažný nebo spáchaný za speciálních okolností, můžete to předložit jako důvod, proč je vydědění neadekvátní.
  • Osvědčení o nápravě: Můžete doložit, že jste svůj čin odčinili, například výkonem trestu, následným vzorným chováním, případně že trestný čin již nemá vliv na vaše postavení v rodině.

Potomek vede trvale nezřízený život

Pokud vás rodiče vydědili s tím, že vedete nezřízený život (např. závislost na alkoholu, drogách, problémy se zákonem), můžete se bránit:

  • Svědecké výpovědi od přátel, rodiny, zaměstnavatelů nebo odborníků (lékařů, terapeutů), které potvrzují, že je váš životní styl v pořádku.
  • Dokumentace o vašem chování (např. pracovní smlouvy, účty, fotografie atd.), která dokazuje, že nevedete nezřízený život.

Potomek je zadlužený nebo marnotratný

Tento důvod umožňuje zůstaviteli zkrátit povinný díl dědice kvůli ochraně jeho majetku před ztrátou (kvůli dluhům nebo marnotratnosti). Pokud s tímto důvodem nesouhlasíte můžete se bránit:

  • Důkazy o tom, že nejste zadlužení: Můžete poskytnout důkazy (např. výpisy z účtů, potvrzení o splacení dluhů), které prokážou vaši finanční stabilitu.
  • Důkazy o zodpovědném nakládání s penězi: Pokud jste byli označeni za marnotratné, můžete doložit, že máte zodpovědný přístup k financím (např. stabilní zaměstnání, finanční plánování).

Shrnutí

K vydědění mohou rodiče přistoupit pokud jim jejich potomek neposkytl pomoc v nouzi, neprojevuje o ně zájem, byl odsouzen za zvrhlý trestný čin, vede nezřízený život, je nezpůsobilý dědit, nebo je zadlužený či marnotratný. O vydědění se obvykle dozvíte až v rámci dědického řízení, kde má notář povinnost informovat všechny účastníky, včetně vyděděných osob.

Pokud nesouhlasíte s důvodem vydědění, máte možnost se bránit podáním žaloby u soudu. V tomto případě je třeba předložit důkazy, které zpochybňují pravdivost uvedeného důvodu pro vydědění. Může se jednat o svědectví, lékařské zprávy, doklady o finanční podpoře, nebo jiné důkazy, které podporují váš nárok na dědictví.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)