Jak na vydědění potomka?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
23. října 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Rodinné právo

Ne vždy se naše děti vyvedou. Kradou, dělají dluhy nebo se k vám nechovají hezky? V určitých případech je máte možnost vydědit a zabránit tak tomu, aby váš majetek skončil třeba na dně lahve s rumem. O jaké případy se jedná a jak sepsat prohlášení o vydědění? Odpověď na vás čeká v tomto článku.

Co je to vydědění?

Vydědění je právní institut, který umožňuje vyloučit nepominutelného dědice z dědického řízení. To znamená, že osoba, která by jinak měla zákonný nárok na dědictví po zemřelém, je z dědictví vyloučena a z majetku zemřelého nic nedostane. Vydědit své děti ale nemůžete jen tak, musíte k tomu mít zákonem stanovený důvod.

Děti jako nepominutelní dědici

Vydědit lze pouze děti a jejich potomky, jelikož se jedná o nepominutelné dědice. Nepominutelný dědic je osoba, kterou není možné při dědění vynechat, vždy má totiž nárok na tzv. povinný díl z pozůstalosti. Tento díl je stanoven na ¼ ze zákonného dědického podílu pro plnoleté dědice a ¾ pro neplnoleté dědice. Zákonný dědický podíl se přitom určuje na základě dědické posloupnosti a jedná se tedy o částku, kterou by dítě dědilo v případě dědění ze zákona.

Tip na článek

Dědí se na základě dědických titulů mezi které patří dědická smlouva, závěť a dědictví ze zákona. Více o jednotlivých titulech si můžete přečíst v našem článku.

Důvody pro vydědění dítěte

Důvody pro vydědění stanovuje taxativně občanský zákoník a je jich celkem 6:

I. Potomek neposkytl pomoc v nouzi

Potomka je možné vydědit v případě, že vám neposkytl potřebnou pomoc v nouzi. Jedná se o situace, kdy jste potřebovali podporu a péči svého dítěte, které jí ale odmítlo poskytnou, i když ji poskytnout mohlo. Typicky se jedná o pomoc ve stáří nebo nemoci a neplnění vyživovací povinnosti dítěte vůči svým rodičům.

Příklad: Rodiče, oba v pokročilém věku, čelí vážným zdravotním problémům – otec má problémy se srdcem a matka trpí pokročilou artritidou, což jí znemožňuje pohyb. Kvůli těmto potížím nejsou schopni sami obstarávat běžné domácí práce, ani si zajistit jídlo a léky.

Obrátí se proto s prosbou o pomoc na svého jediného syna, který bydlí nedaleko. Žádají ho, aby jim pomohl s nákupy a občas je navštívil, aby jim pomohl se základními věcmi v domácnosti. Syn však reaguje tím, že na to nemá čas a odmítá se jakkoli angažovat, i když má stabilní zaměstnání a dostatek volného času.

Související služba

Plánujete sepsat závěť?

Připravíme závěť přesně dle vašich požadavků a současně dle platných předpisů tak, aby byla nenapadnutelná. To vše do pěti pracovních dnů a za předem stanovenou cenu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

II. Potomek neprojevuje o zůstavitele zájem

Důvodem pro vydědění může být také fakt, že o vás potomek neprojevuje dostatečný zájem. To se může projevit jako zanedbávání vzájemných vztahů nebo úplnou absencí komunikace. V tomto případě je ale třeba splnit podmínku, že nezájem je pouze ze strany dítěte a nikoliv i z vaší strany.

Příklad: Dospělá dcera se po odstěhování od rodičů přestala s rodinou vídat a udržuje minimální kontakt, i když bydlí ve stejném městě. Když rodič oslavuje narozeniny nebo se blíží Vánoce, dcera se neozve ani neukáže. Rodič cítí, že o něj dcera nejeví zájem, a přestože se s ní snaží spojit, dceru to nezajímá.

III. Potomek byl odsouzen pro zvrhlý trestný čin

Vydědění dítěte je možné také v případě, že bylo odsouzeno pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze. To zahrnuje zejména násilné trestné činy prováděné trýznivým způsobem nebo vůči chráněným osobám (např. dětem, seniorům nebo těhotným ženám). Zařadit sem můžeme také sexuálně motivované trestné činy a další trestné činy, které poukazují na zvrácené morální hodnoty potomka.

Příklad: Syn byl obviněn a následně odsouzen za těžké ublížení na zdraví s mimořádně krutým jednáním. Napadl totiž svou těhotnou přítelkyni, a to takovým způsobem, že jí způsobil dlouhodobou psychickou i fyzickou újmu. Za tento trestný čin byl pravomocně odsouzen.

Tip na článek

Přečtěte si, jak funguje dědictví cenných papírů.

IV. Potomek vede trvale nezřízený život

Vydědit dítě můžete dále z důvodu, že vede trvale nezřízený život. Tento důvod se vztahuje na případy, kdy potomek opakovaně porušuje společenské normy, což negativně ovlivňuje jeho vlastní život i rodinu. V určitých situacích se může jednat např. o drogovou závislost, prostituci nebo neplacení výživného na děti.

Příklad: Rodiče mají dospělou dceru, která se po rozvodu rozhodla, že si bude užívat života naplno. Pravidelně navštěvuje večírky, opíjí se a nakonec přestává chodit i do práce, protože nemůže držet krok s běžným pracovním režimem. Zároveň má dvě malé děti, na které má soudem nařízeno platit výživné. Namísto placení výživného však peníze rozhazuje za své vlastní záliby a zábavu.

V. Potomek je nezpůsobilý dědit

Můžete vydědit i nepominutelného dědice, který je nezpůsobilý dědit, a proto je z dědického práva vyloučen. Nezpůsobilé dědit jsou děti, které se dopustily úmyslného trestného činu proti vám, vašemu předkovi, potomkovi nebo manželovi nebo spáchaly zavrženíhodný čin proti vaší poslední vůli.

Příklad: Rodiče mají syna, který se dostal do finančních problémů. Z obav, že po rodičích nedostane dostatečné dědictví, se rozhodne jednat protiprávně. Syn potají zfalšuje závěť svého otce tak, aby mu připadla většina majetku, včetně rodinného domu a finančních úspor. V závěti úmyslně upraví obsah tak, aby obešel původní vůli otce, který chtěl majetek spravedlivě rozdělit mezi všechny své děti.

Tip na článek

Tip: Chcete, aby byly vaše děti zajištěny? Přečtěte si, jak darovat nemovitost dětem.

VI. Potomek je zadlužený nebo marnotratný

Posledním důvodem pro vydědění dětí je pak situace, kdy je dítě tak zadlužené nebo si počíná tak marnotratně, že tu je obava, že se pro jeho potomky (vaše vnoučata) nezachová povinný díl. V tomto případě platí, že se podíl vyděděného dítěte automaticky přesouvá na jeho potomky.

Příklad: Dcera má velké dluhy z půjček, které si vzala na neuvážené investice a nákupy. Neustále si půjčuje další peníze, které už nezvládá splácet, a hrozí jí exekuce. Rodiče mají obavy, že kdyby jí odkázali majetek, všechno by skončilo v rukou věřitelů. Proto se rozhodnou ji vydědit a odkázat majetek přímo jejím dětem.

Tip na článek

S celkovým procesem vydědění vám nejlépe pomůže zkušený advokát. Popište svůj problém a pošlete nám podklady. Advokát zaměřený na rodinné právo si problém nastuduje a do 24 hodin vám zavolá s návrhem postupu.

Prohlášení o vydědění dětí

Zákon stanoví, že je možné prohlášení o vydědění učinit, změnit nebo zrušit stejným způsobem jako závěť. To znamená, že je možné jej sepsat vlastní rukou s podpisem nebo dvěma svědky nebo formou veřejné listiny u notáře.

Tip na článek

Jak na sepsání závěti a vypořádání dědictví se dozvíte v dalším článku.

Prohlášení o vydědění by přitom mělo obsahovat určité základní informace:

  • Úplné identifikační údaje zůstavitele: Vaše jméno a příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště, případně další identifikační údaje, které mohou pomoci k jasnému určení totožnosti (např. rodné číslo).
  • Úplné identifikační údaje potomka
  • Důvody pro vydědění: Jasně uveďte důvody pro vydědění podle občanského zákoníku. Zákon přesně vymezuje situace, které lze použít jako důvod, proto je důležité zvolit ten odpovídající a doplnit ho konkrétními detaily. Uveďte konkrétní příklady nebo situace, které dokládají důvody vydědění. Čím podrobnější a konkrétnější popis, tím lépe.
  • Jednoznačné prohlášení o vydědění: Vyjádření toho, že je potomek z dědictví vyloučen. Tato formulace by měla být přímá a jednoznačná, například: „Tímto vyděďuji svého potomka [jméno] a vylučuji ho z dědictví z důvodu ….“
  • Podpis zůstavitele a datum: Pokud je dokument sepsán vlastnoručně, je podpis nezbytný. Dokument by měl obsahovat i datum a místo sepsání, což pomůže dokázat, kdy a kde byl dokument vytvořen.
  • Uložení dokumentu: I když to není přímo součástí prohlášení, je důležité mít jasno v tom, kde bude dokument uložen. Nejlepší je uložit prohlášení u notáře nebo informovat důvěryhodnou osobu, aby byla dokumentu zajištěna dostupnost po smrti zůstavitele.
Tip na článek

Nechte si prohlášení o vydědění sepsat od advokáta. Jen tak budete mít jistotu, že bude vaše poslední vůle opravdu platná. Advokát dokáže zajisti, že budou všechny informace v pořádku a podle vašich přání a prohlášení bezpečně uloží.

Shrnutí

Vydědění vám umožňuje vyloučit děti z dědického řízení za předpokladu, že existují oprávněné důvody definované zákonem. Jedná se o případy, kdy vám potomek neposkytl pomoc v nouzi, neprojevuje dostatečný zájem, byl odsouzen pro závažný trestný čin svědčící o jeho zvrhlé povaze, vede trvale nezřízený život, je nezpůsobilý dědit nebo je zadlužený či marnotratný. Prohlášení o vydědění musí být jasné, konkrétní a mělo by být podložené důkazy. Je tedy doporučeno konzultovat tento krok s advokátem, který vám pomůže s přípravou dokumentu a zajistí, že bude formálně správně a bezpečně uložen.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Sepsání závěti

Chcete rozhodnout o tom, kdo po vás bude dědit? Odkázat konkrétní část majetku konkrétní osobě? Mít jistotu, že bude vaše poslední vůle skutečně respektována? Sepíšeme pro vás závěť podle vašich požadavků. To vše do 5 dní od objednávky služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)