Výpovědi z nájmu bytu pronajímatelem | Dostupný advokát

Jaký zvolit postup při výpovědi z nájmu bytu pronajímatelem?

Neplatí nájemníci včas a řádně nájemné? Pořádají ve vašem bytě večírky a ruší sousedy? Není s nimi možná domluva po dobrém, a dokonce ani po zlém? V takovém případě je na řadě výpověď z nájmu bytu pronajímatelem. Jak ale na to?
Obrázek k článku Jaký zvolit postup při výpovědi z nájmu bytu pronajímatelem?
3 minut čtení
Ondřej Preuss
8. 7. 2017

Z advokátní praxe: Problematický nájemník odmítal opustit byt i po ukončení nájmu

Při pronajímání bytu se může stát, že narazíte na problematického nájemníka. Jako pan Tomáš. Pronajímal byt, který si v Praze pořídil jako investici. Vše probíhalo podle plánu, dokud mu nájemník platil. Pro pana Tomáše to byl zajímavý příjem, protože částka byla dokonce o pár set korun vyšší, než hradil na hypotéce. Po pár měsících se ale všechno zvrtlo. Nájemník začal nejdřív platit se zpožděním, a pak dokonce přestal platit úplně.

Panu Tomášovi se s ním sice podařilo dohodnout na ukončení nájmu, nájemník ale dohodu nerespektoval a v bytě zůstal. Z tisíce nejrůznějších důvodů a výmluv se odmítl z bytu hnout. V tu chvíli jsme přišli na scénu my a poradili jsme panu Tomášovi, jak dál postupovat. Policie České republiky většinou v takových situacích pomoc odmítne a svépomoc spočívající v násilí taktéž není na místě.

Pokud nájemce byt nevyklidí a neodevzdá klíče dobrovolně, je potřeba podat žalobu na splnění této povinnosti. Zároveň je možné vytvářet další tlak a upozorňovat nájemníka na narůstající sankce. Tak se nám předání bytu podařilo urychlit.

Potřebujete vyřešit obtížnou situaci s problematickým nájemníkem? Rádi vám s tím poradíme.

Nájem nemovitosti

Postaráme se o to, aby pronájem bytu či jiné nemovitosti proběhl bez právních komplikací. Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu a poradíme, jak nájem ukončit nebo prodloužit.Vše zvládneme rychle a bezchybně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Za jakých okolností může pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu na byt?

    a) Poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu. Příkladem takového porušení může být situace, kdy přes nesouhlas pronajímatele dá nájemce celý byt do dalšího podnájmu jiné osobě, aniž by v bytě sám trvale bydlel.
    b) Je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází, například ukradne kolo či napadne souseda na chodbě.
    c) Má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat. Toto se uplatní například v situaci havarijního stavu dané nemovitosti, kterou je potřeba opravit.
    d) Je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.

U všech těchto důvodů je výpovědní doba tříměsíční a začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Nájem nemovitosti

Postaráme se o to, aby pronájem bytu či jiné nemovitosti proběhl bez právních komplikací. Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu a poradíme, jak nájem ukončit nebo prodloužit.Vše zvládneme rychle a bezchybně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 2900 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Chcete neprůstřelnou smlouvu o pronájmu bytu? Víme, jak na to

Občanský zákoník chrání primárně slabší smluvní stranu. Za tu považuje nájemce. Pronajímatele tak omezuje v mnoha ohledech, ten to často ani nemusí tušit. Upozorňujeme na nejčastější případy toho, kde se...

1. 6. 2017
Ondřej Preuss

Jakým způsobem lze ukončit nájemní smlouvu?

Nájemní smlouvy se uzavírají jak na byty, nebytové prostory, tak i na movité věci – mohou se tedy týkat prakticky jakéhokoli majetku. V tomto článku se zaměříme na ukončení obecného...

26. 6. 2017
Ondřej Preuss

Airbnb a poplatky za služby

Svět je stále více „on-line“. Příkladem může být služba Airbnb. Vnitřní úprava českých bytových domů na ni však není připravena, a nejednou tak vzniká spor o poplatky za služby.

3. 2. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019