Žádost o rozvod – vzor

V tomto blogu se podíváme na rozvod zcela konkrétně a prakticky. Pokud se vás tato nepříjemná situace právě týká, připravili jsme pro vás vzorovou žádost.
Muž e ženou sedí na posteli a nemluví spolu
5 minut čtení
26. 9. 2019

Vzor má sloužit hlavně pro vaši představu, co je vše potřeba soudu sdělovat, jaké dokumenty je vhodné si obstarat. U konkrétního rozvodu však vždy bude záležet na tom, zda jste s vaším protějškem domluveni, máte vypořádaný majetek a žádáte o nesporný rozvod, nebo se bude jednat o rozvod sporný, zda máte spolu nezletilé děti, zda máte české občanství a tak dále. To vše pak bude potřeba ve vašem návrhu zohlednit. S vaším konkrétním návrhem jsme samozřejmě připraveni vám pomoci, případně vás v rámci celého rozvodového procesu i zastoupit.

Návrh na rozvod manželství se podává u okresního soudu obvykle podle místa vašeho posledního společného bydliště (pokud v tom okrese ještě aspoň jeden z vás bydlí). Návrh může podat jeden z manželů, nebo pokud jsou oba manželé dohodnuti, podávají návrh společný (podle toho se pak také může lišit to, k jakému soudu se návrh podá). Na návrh je potřeba nalepit kolek v hodnotě 2.000 Kč, nebo takovou částku zaplatit na účet soudu jako soudní poplatek. Kolek můžete zakoupit třeba na poště.

K návrhu se pak na soud posílají i kopie důležitých listin. Je potřeba doložit hlavně oddací list, a pokud jste se dohodli ohledně majetku, pošlete soudu i tuto dohodu. Podle situace je pak možné navrhovat i jiné důkazy, ať už listiny, nebo třeba výslechy svědků. Samotný návrh vytiskněte 2x, nakonec na návrh napište datum a nezapomeňte na svůj podpis.

V případě, že máte spolu nezletilé děti, je potřeba pamatovat na to, že před samotným rozvodovým soudem musí proběhnout ještě soud o děti, kde se určí, kde budou děti dále žít, kdo a kdy je bude mít v péči a případně kolik se bude platit na výživném. Teprve po právní moci rozsudku o dětech může přijít na řadu rozvod.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

VZOR:

Obvodní soud pro Prahu 1

Ovocný trh 587/14

112 94 Praha 1

Manželka: Jana Nováková, nar. 4.4.1988 bytem Krátká 5, 110 00 Praha 1

Manžel: Jan Novák, nar. 9.9.1985 bytem Západní 10, 180 00 Praha 8

(souhrnně dále jako „manželé“)

 • Návrh na zahájení řízení o rozvod manželství
 • Dvojmo

  Přílohy:

  Oddací list ze dne 15.8.2017

   Dohoda o úpravě majetkových poměrů, bydlení a výživného pro dobu před a po rozvodu ze dne 20.9.2019

  Soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč uhrazen kolkovými známkami.

  I.

  Manželka prohlašuje, že s manželem uzavřeli manželství dne 13.8.2017 před Úřadem městské části Praha 1. U obou manželů se jedná o manželství první.

  Manželé jsou příslušníky České republiky, národnosti české. Poslední společné bydliště manželů je na adrese Krátká 5, 110 00 Praha 1, dle čehož odvozují manželé místní příslušnost nadepsaného soudu.

  Důkaz: - Oddací list ze dne 15.8.2017

  II.

  Oba manželé jsou bezdětní.

  Dle ust. § 755 zákona č. 89/2012 Sb. (dále jen „obč. zák.“) platí, že manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.

  Manželka uvádí, že manželství bylo uzavřeno po dlouholeté známosti, nicméně již krátce po svatbě se mezi manžely objevily značné rozpory, zejména ohledně finančních záležitostí a plánů do budoucna, manželé se vzájemně odcizili, což vyvrcholilo tím, že manžel navázal vztah s jinou ženou. V lednu 2019 se manžel odstěhoval ze společné domácnosti.

  Lze konstatovat, že manželství je hluboce a trvale rozvráceno, neplní svoji úlohu a jeho další trvání je zcela vyloučeno. V žádném případě nelze očekávat jakékoliv sblížení.

  Důkaz: - výslechem manželky - výslechem manžela

  III.

  Manželka prohlašuje, že manželství splňuje podmínky pro rozvod bez zjišťování příčin rozvratu manželství ve smyslu ust. § 757 obč. zák., tedy že manželství trvalo déle než 1 rok a manželé spolu již 6 měsíců nežijí. Manželé uzavřeli dohodu dle ust. § 757 odst. 1 písm. c) obč. zák., kdy se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.

  Manželka předpokládá, že se manžel k jejímu návrhu připojí a soudu rovněž navrhne, aby manželství rozvedl.

  Důkaz: - Dohoda o úpravě majetkových poměrů, bydlení a výživného pro dobu před a po rozvodu ze dne 20.9.2019

  S poukazem na shora uvedené manželka navrhuje, aby soud vydal tento

  rozsudek:

  Manželství Jany Novákové, nar. 4.4.1988 a Jana Nováka, nar. 9.9.1985, uzavřené dne 13.8.2017 před Úřadem městské části Praha 1, se rozvádí.

  V Praze dne 25.9.2019 Jana Nováková

  Řešíte obdobný problém?

  Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

  Rozvod manželství

  Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

  od 5900 Kč
  Chci pomoct
  Předem dané ceny
  Od začátku víte, kolik a za co platíte.
  Vše zvládneme online
  Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
  Pracujeme rychle
  90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
  Zkušený tým
  Pro každý právní obor máme specialistu.

  Líbil se vám článek?
  Sdílejte ho s přáteli

  hodnocení 2.2/5, celkem 5 hodnocení

  Autor článku

  JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

  Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

  Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

  Mohlo by vás také zajímat

  Smutná žena, v pozadí sedí muž s hlavou v dlaních

  Když dojde na rozvod - sporný nebo nesporný?

  Ačkoliv si všichni manželé na počátku síbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod - ten může být tzv. nesporný nebo...

  19. 3. 2019
  Ondřej Preuss
  Smutné dítě v pozadí s hádajícími se rodiči

  Jak je to s dětmi u rozvodu

  Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým...

  23. 5. 2019
  Ondřej Preuss
  Ruce při podepisování smlouvy

  Jak podat žádost o rozvod

  Pokud právě stojíte před nelehkým úkolem v podobě rozvodu, máme tu pro vás praktický článek o tom, jak podat žádost o rozvod. Dozvíte se, kde vlastně o rozvod žádat, co...

  13. 6. 2019
  Ondřej Preuss

  Jsme členy

  ČAK logo

  Znáte nás z médií

  Dostupný advokát © 2013-2019