Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Vzor žádosti o rozvod

Rozvod zcela konkrétně a prakticky – pokud se vás tato nepříjemná situace právě týká, připravili jsme pro vás vzor žádosti o rozvod. Přidali jsme též nejdůležitější informace, na které bude třeba pamatovat.
Manželé podepisující vzor žádosti o rozvod
7 minut čtení
9. 12. 2020

Nezapomeňte na to, že vzor návrhu na rozvod je obecný

Vzor návrhu na rozvod má sloužit hlavně pro vaši představu, co je vše potřeba soudu sdělovat a jaké dokumenty je vhodné si obstarat. U konkrétního rozvodu však vždy bude záležet na tom:

 • zda jste s vaším protějškem domluveni,
 • máte vypořádaný majetek,
 • žádáte o nesporný rozvod,
 • podáváte žádost o rozvod sporný,
 • zda máte děti,
 • zda oba manželé mají české občanství a tak dále.

Tip: Co vás čeká v případě sporného či nesporného rozvodu? Zjistěte zásadní rozdíly v našem článku.

Všechna tato specifika není možná ve vzoru žádosti o rozvod zohlednit

Chybějící informace v návrhu na rozvod mohou celé soudní řízení výrazně prodloužit. Zkušený rozvodový právník za vás návrh napíše a v případě potřeby vás může v rámci celého rozvodového procesu zastoupit.

Chci využít zkušeného rozvodového právníka

Co dělat po vyplnění vzoru návrhu na rozvod?

Pokud se rozhodnete pro vyplnění vzorové žádosti o rozvod a tím řešení bez advokáta, návrh se podává u okresního soudu (v Praze u obvodního) obvykle podle místa vašeho posledního společného bydliště, pokud na dané adrese společného bydliště ještě aspoň jeden z vás bydlí.

Návrh k rozvodu může podat jeden z manželů, nebo pokud jsou oba manželé dohodnuti, podávají návrh společný (podle toho se pak také může lišit to, k jakému soudu se návrh podá). Na návrh je potřeba nalepit kolek v hodnotě 2.000 Kč, nebo takovou částku zaplatit na účet soudu jako soudní poplatek. Kolek můžete zakoupit třeba na poště.

Tip: Kolkem na návrhu to jen začíná. Proto se vyplatí vědět, kdo hradí náklady při rozvodu.

Co musíte připojit k vyplněné vzorové žádosti k rozvodu?

K návrhu se pak na soud posílají i kopie důležitých listin. Je potřeba doložit hlavně oddací list, a pokud jste se dohodli ohledně majetku, pošlete soudu i tuto dohodu. Podle situace je pak možné navrhovat i jiné důkazy, ať už listiny, nebo třeba výslechy svědků. Samotný návrh vytiskněte 2x, nakonec na návrh napište datum a nezapomeňte na svůj podpis.

V případě, že máte spolu nezletilé děti, je třeba pamatovat na to, že před samotným rozvodovým soudem musí proběhnout ještě soud o děti, kde se určí, kde budou děti dále žít, kdo a kdy je bude mít v péči a případně kolik se bude platit na výživném. Teprve po právní moci rozsudku o dětech může přijít na řadu rozvod.

Návrh na rozvod VZOR:

Obvodní soud pro Prahu 1

Ovocný trh 587/14

112 94 Praha 1

Manželka: Jana Nováková, nar. 4. 4. 1988, bytem Krátká 5, 110 00 Praha 1

Manžel: Jan Novák, nar. 9. 9. 1985 bytem Západní 10, 180 00 Praha 8

(souhrnně dále jako „manželé“)

Návrh na zahájení řízení o rozvod manželství

Dvojmo

Přílohy:

Oddací list ze dne 15. 8. 2017

DOHODA O VYPOŘÁDÁNÍ MAJETKOVÝCH POMĚRŮ, BYDLENÍ A VÝŽIVNÉHO PRO DOBU PO ROZVODU MANŽELSTVÍ

ze dne 20. 9. 2019

Soudní poplatek ve výši 2.000 Kč uhrazen kolkovými známkami.

I.

Manželka prohlašuje, že s manželem uzavřeli manželství dne 15. 8. 2017 před Úřadem městské části Praha 1. U obou manželů se jedná o manželství první.

Manželé jsou příslušníky České republiky, národnosti české. Poslední společné bydliště manželů je na adrese Krátká 5, 110 00 Praha 1, dle čehož odvozují manželé místní příslušnost nadepsaného soudu.

Důkaz: Oddací list ze dne 15. 8. 2017

II.

Oba manželé jsou bezdětní.

Dle ust. § 755 zákona č. 89/2012 Sb. (dále jen „obč. zák.“) platí, že manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.

Manželka uvádí, že manželství bylo uzavřeno po dlouholeté známosti, nicméně již krátce po svatbě se mezi manžely objevily značné rozpory, zejména ohledně finančních záležitostí a plánů do budoucna, manželé se vzájemně odcizili, což vyvrcholilo tím, že manžel navázal vztah s jinou ženou. V lednu 2019 se manžel odstěhoval ze společné domácnosti.

Lze konstatovat, že manželství je hluboce a trvale rozvráceno, neplní svoji úlohu a jeho další trvání je zcela vyloučeno. V žádném případě nelze očekávat jakékoliv sblížení.

Důkaz: výslechem manželky – výslechem manžela

III.

Manželka prohlašuje, že manželství splňuje podmínky pro rozvod bez zjišťování příčin rozvratu manželství ve smyslu ust. § 757 obč. zák., tedy že manželství trvalo déle než 1 rok a manželé spolu již 6 měsíců nežijí. Manželé uzavřeli dohodu dle ust. § 757 odst. 1 písm. c) obč. zák., kdy se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.

Manželka předpokládá, že se manžel k jejímu návrhu připojí a soudu rovněž navrhne, aby manželství rozvedl.

Důkaz: DOHODA O VYPOŘÁDÁNÍ MAJETKOVÝCH POMĚRŮ, BYDLENÍ A VÝŽIVNÉHO PRO DOBU PO ROZVODU MANŽELSTVÍ

ze dne 20. 9. 2019

S poukazem na shora uvedené manželka navrhuje, aby soud vydal tento

Rozsudek:

Manželství Jany Novákové, nar. 4. 4. 1988 a Jana Nováka, nar. 9. 9. 1985, uzavřené dne 15. 8. 2017 před Úřadem městské části Praha 1, se rozvádí.

V Praze dne 25. 9. 2019 Jana Nováková

Tip: Abyste měli jistotu, že soudu dodáte vše potřebné, přečtěte si náš článek o potřebných dokumentech k rozvodu.

Na co myslet při použití vzoru žádosti o rozvod?

Vzor návrhu na rozvod jsme vám sepsali pro usnadnění. Mějte však na paměti, že jde o obecný vzor k rozvodu, který nijak nereflektuje váš konkrétní případ. Rozvodoví advokáti návrh na rozvod vždy připravují konkrétně na váš případ a zohledňují v něm jednotlivé odlišnosti vašeho, neboť byť se rozvod může zdát stejný u všech, tak se vždy odlišuje.

Pokud tedy chcete mít jistotu, že je vše v pořádku a zbytečná chyba neprodlouží nebo nezkomplikuje celý proces a případné další vypořádání, je vhodné konzultovat vzor s právníkem, nebo ho nechat alespoň zkontrolovat.

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 11900 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 3.4
Hodnoceno: 13 krát

Autor článku

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

 • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
 • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
 • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Mohlo by vás také zajímat

Žena trápící se tím, jak bude probíhat rozvod

Jak probíhá rozvod u soudu?

Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno,...

10. 11. 2020
Lucie Petránková
Podepisování dokumentů potřebných k rozvodu

Jaké dokumenty budete potřebovat k rozvodu?

Rozvod představuje náročnou situaci, kterou mnohdy komplikuje i zmatek v tom, co všechno potřebujete pro co nejsnadnější a nejrychlejší ukončení manželství. Jaké jsou potřebné dokumenty pro rozvod a který návrh...

15. 10. 2020
Lucie Petránková
E-book: Jak na rozvod

E-book: Jak na rozvod

Uvádí se, že v České republice se rozvádí každé druhé manželství. Nejsnazší jsou nesporné rozvody, kde se neřeší děti či majetek. Dle statistik je ale takových rozvodů v průměru jen...

4. 9. 2020
Lucie Petránková

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019