avatar-01@2x
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Co je to kolace

Dědické řízení se může zkomplikovat ve chvíli, kdy ho někdo napadne. Napadena může být závěť například z důvodu nepravosti, falešných podpisů.

starší pár probírá situaci s advokáty
4 minuty čtení

Případně proto, že byla sepsána a podepsána pod nátlakem nebo ve stavu duševní nemoci. Vyděděný nepominutelný dědic se může žalobou obrátit na soud s tím, že je vyděděn neoprávněně.

Nejčastěji se však setkáváme ještě se závažnější situací. Jeden z dědiců přemluví před smrtí své rodiče, aby mu darovali dům či byt, který by jinak připadl do dědictví nejen jeho, ale i sourozenců. Do dědictví může tedy zasáhnout i dar, kdy se de facto obchází nepominutelní dědicové, resp. je možné se pokusit je takto “obejít”.

Jak se bránit? Za prvé je potřeba uplatnit tzv. „kolaci“. V dědickém řízení to znamená započtení toho, co někteří dědicové získali od zemřelého v posledních třech letech před jeho smrtí. Při takovém započtení se ovšem nepřihlíží k obvyklým darům, jako jsou vánoční nebo jiné běžné dárky.

Započítává se ale to, co zůstavitel za svého života poskytl na založení samostatné domácnosti nebo na rozjezd podnikání. Započte se i to, co použil na uhrazení dluhů potomka. V závěti je možné tříletou lhůtu ještě prodloužit nebo i zkrátit, případně možnost kolace výslovně zcela vyloučit.

V praxi si lze představit situaci, kdy maminka jednomu ze tří synů těsně před smrtí daruje byt v hodnotě 2 500 000,- Kč. V pozůstalosti pak zanechá jen hotovost ve výši 300 000 Kč a movité věci prakticky nulové hodnoty. Každý ze synů by tak měl z pozůstalosti nárok na 100 000 korun. Jeden však již obdržel byt daleko převyšující tuto hodnotu, a tak nedostane nic a podělí se jen ostatní dva. Mezi ně se jeho podíl rozdělí, tedy oba dva dostanou 150 000 Kč. To jim však zdaleka nekompenzuje celkovou „ztrátu“.

Obdarovaný se ale nemusí bát, že by musel něco vracet, pouze nedostane z pozůstalosti nic. V případě, že by k darování bytu došlo například pět let před smrtí, k započtení by nedošlo, pokud by tedy maminka v závěti neurčila něco jiného. Každý ze synů by tak získal 100 000. To vše se ale týká pouze nepominutelných dědiců.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Započtení na dědický podíl

Existuje však také institut, kterému se říká „započtení na dědický podíl“. Tento princip se od výše uvedeného liší okruhem osob a také tím, že zůstavitel musí vyjádřit vůli započíst dar na dědický podíl písemně a ve formě závěti, dědickou smlouvou či dovětkem. Pak se započtou dary všem dědicům. V praxi však notář, který byl pověřen vypořádáním dědictví, nemusí o poskytnutí všech darů vědět.

Dědic tak musí započtení v řízení namítnout a notáře na tuto skutečnost upozornit. Také zde mohou nastat spory o to, co komu a kdy daroval. Například pokud daroval zůstavitel nějakou movitou věc značné hodnoty, například obraz od věhlasného malíře. Takové věci se nezapisují do žádného veřejného seznamu, není tedy jednoduché zjistit, kdy byla taková věc darována.

Jak je však patrné, v mnohých případech nebude kolace postačovat a klíčový majetek se do dědictví “nevrátí”. V takovém případě nezbude, než se obrátit na soud a dožadovat se neplatnosti samotné darovací smlouvy, která mohla být uzavřena takříkajíc „pod nátlakem nesvobodně nebo bez vážné vůle zůstavitele“. Pak je však potřeba se připravit na nejistý spor a nutnost dokazování konkrétních okolností podpisu darovací smlouvy. Většina těchto sporů je však neúspěšná.

Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:

 1. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
 2. Jak na hypotéku
 3. Co si zkontrolovat před koupí nemovitosti
 4. Kdo a jak platí daň z převodu nemovitosti?
 5. Co by měla obsahovat kupní smlouva na nemovitost
 6. Nejčastější chyby při sepisování návrhu na katastr nemovitostí
 7. Koupě nemovitosti od developera
 8. Úschova kupní ceny při koupi nemovitosti
 9. Rozdíl mezi bytem družstevním a v osobním vlastnictví
 10. Co je to anuita?
 11. Jak správně darovat nemovitost
 12. K čemu slouží věcné břemeno nebo služebnost?
 13. Sepsání závěti a vypořádání dědictví
 14. Co je to kolace
 15. Co by nemělo chybět v nájemní smlouvě
 16. Kdy se může zvyšovat nájemné
 17. Ukončení nájmu
 18. Dohoda o ukončení nájmu
 19. Jak sepsat smlouvu o dílo s řemeslníkem
 20. Skryté vady a odstoupení od smlouvy o dílo
 21. Kdy potřebujete stavební povolení k rekonstrukci nemovitosti?
 22. Domovní řád
 23. Co obnáší funkce ve výboru bytového domu?
 24. Proč nepodceňovat stanovy v bytovém domě
 25. Společné prostory v bytovém domě
 26. Co obnáší rekonstrukce bytového domu
 27. Může se SVJ nebo bytové družstvo zadlužit?
 28. Jak na rekonstrukci domu nebo chaty
 29. Na co si dát pozor při jednání se stavební “firmou”?
 30. Stavba domu na „zelené louce“
 31. Jak na vyjmutí půdy ze zemědělského fondu

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

PhDr. Helena Hoffmanová, Praha

před 2 roky

Pronajímám a podnajímám řadu nemovitostí a s Dostupným advokátem spolupracuji pravidelně a dlouhodobě. Oceňuji zejména spolehlivost. Také obdivuji flexibilní a odborné služby i obratný systém advokátních služeb na dálku. Nejvíc si cením toho, že DostupnyAdvokat.cz mi radí s mladým duchem, tzn. zná i novoty. S touto právní službou mohu být klidná.

Michal Vrátný, Praha

před 2 roky

Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.

Filip Zufan, Praha

před 3 roky

Rychlé a smysluplné jednání! Dokumenty byly připraveny v profesionální kvalitě a během krátké doby, služby Dostupného advokáta mohu jen doporučit, cena adekvátní.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023