Co je to kolace

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
6. září 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

Dědické řízení má přesně daná pravidla, která stanovují například výši dědických podílů. Někdy se ale může stát, že podíl může být umenšen o dary, které dostal dědic od zůstavitele během jeho života. Jakým způsobem se tento princip uplatní a kdy nastává? 

starší pár probírá situaci s advokáty

Práva některých (zejména nepominutelných) dědiců jsou někdy tak trochu „obejita“, byť se tak může stát zcela legální cestou. Stane se tak například ve chvíli, kdy jeden z dědiců přemluví před smrtí své rodiče, aby mu darovali dům, byt, nebo jiný hodnotný majetek, který by jinak připadl do dědictví nejen jeho, ale i sourozenců. Ti jsou tak takovým způsobem významně zkráceni na svém dědickém podílu.

Uplatnění kolace

Jak se bránit? Za prvé je potřeba uplatnit tzv. „kolaci“. V dědickém řízení to znamená započtení toho, co někteří (nepominutelní) dědicové získali od zemřelého v posledních třech letech před jeho smrtí. Při takovém započtení se ovšem nepřihlíží k obvyklým darům, jako jsou vánoční nebo jiné běžné dárky.

Kolace se neuplatňuje automaticky, je třeba, aby dědicové na započtení trvali. Notář musí být informován o všech větších darech, které byly poskytnuty v období tří let před úmrtím zůstavitele, pokud není v závěti stanoveno jinak. Zároveň lze kolaci v závěti úplně vyloučit.

Započítává se například to, co zůstavitel za svého života poskytl na založení samostatné domácnosti nebo na rozjezd podnikání. Započte se i to, co použil na uhrazení dluhů potomka. V závěti je možné tříletou lhůtu ještě prodloužit nebo i zkrátit, případně možnost kolace výslovně zcela vyloučit.

V praxi si lze představit situaci, kdy maminka jednomu ze tří synů těsně před smrtí daruje byt v hodnotě 2 500 000 korun. V pozůstalosti pak zanechá jen hotovost ve výši 300 000 Kč a movité věci prakticky nulové hodnoty. Každý ze synů by tak měl z pozůstalosti nárok na 100 000 korun. Jeden však již obdržel byt daleko převyšující tuto hodnotu, a tak nedostane nic a podělí se jen ostatní dva. Mezi ně se jeho podíl rozdělí, tedy oba dva dostanou 150 000 Kč. To jim však zdaleka nekompenzuje celkovou „ztrátu“.

Obdarovaný z našeho příkladu se ale na druhou stranu nemusí bát, že by musel něco vracet, pouze nedostane z pozůstalosti nic. V případě, že by k darování bytu došlo například pět let před smrtí, k započtení by nedošlo, pokud by tedy maminka v závěti neurčila něco jiného. Každý ze synů by v tomto případě získal 100 000.  To vše se ale týká pouze nepominutelných dědiců.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Úmrtí v rodině s sebou vždy přináší velké emoce. Ty ovšem zdaleka nemusejí skončit okamžikem pohřbu. Jejich další vlna totiž často přichází v průběhu dědického řízení. Hádky a spory o zůstavitelův majetek, kontrola, zda každý z dědiců dostal rovný díl – i to je realita mnohých rodin a rozhodně nic takového rodinným vztahům nepřidá. Jde o jeden z důvodů, pro který řada lidí zvažuje možnost sepsání závěti. Ta může do vnést do nepřehledné situace pořádek, ale ne vždy tomu tak je. Tomu jsme se věnovali v našem článku.

Započtení na dědický podíl

Existuje však také institut, kterému se říká „započtení na dědický podíl“. Tento princip se od výše uvedeného liší okruhem osob a také tím, že zůstavitel musí vyjádřit vůli započíst dar na dědický podíl písemně a ve formě závěti, dědickou smlouvou či dovětkem. Pak se započtou dary všem dědicům. V praxi však notář, který byl pověřen vypořádáním dědictví, nemusí o poskytnutí všech darů vědět.

Dědic tak musí započtení v řízení namítnout a notáře na tuto skutečnost upozornit. Také zde mohou nastat spory o to, co komu a kdy daroval. Například pokud daroval zůstavitel nějakou movitou věc značné hodnoty, například obraz od věhlasného malíře. Takové věci se nezapisují do žádného veřejného seznamu, není tedy jednoduché zjistit, kdy byla taková věc darována.

Jak je však patrné, v mnohých případech nebude kolace postačovat a klíčový majetek se do dědictví “nevrátí”. V takovém případě nezbude, než se obrátit na soud a dožadovat se neplatnosti samotné darovací smlouvy, která mohla být uzavřena takříkajíc „pod nátlakem nesvobodně nebo bez vážné vůle zůstavitele“. Pak je však potřeba se připravit na nejistý spor a nutnost dokazování konkrétních okolností podpisu darovací smlouvy. Většina těchto sporů je však neúspěšná.

 

Tip na článek

Rozloučení se zesnulým je emočně velmi náročná situace. A starosti tím bohužel nekončí, protože musí proběhnout dědické řízení, během něhož se dělí majetek zůstavitele mezi dědice. Poradíme vám prostřednictvím našeho článku, jak tuto obtížnou situaci co nejlépe zvládnout, co dělat v případě dluhů zůstavitele a jak předejít sporům a vypořádat se s ostatními dědici.

Shrnutí: 
Kolace je důležitým institutem v dědickém řízení, který má za úkol zajistit spravedlivé (či spíše spravedlivější) rozdělení majetku mezi dědice. Kolace spočívá v započtení hodnoty darů, které dědic obdržel od zůstavitele ještě za jeho života, do svého dědického podílu. Uplatnění kolace pomáhá předejít situacím, kdy je majetek jednoho dědice nepřiměřeně zvýhodněn na úkor ostatních. Princip se uplatňuje zejména u nepominutelných dědiců, jako jsou děti nebo manželé. Nezapočítávají se obvyklé dary, ale větší dary, například na bydlení nebo podnikání. Pokud není kolace uplatněna správně, mohou ostatní dědicové zůstat zkráceni na svých podílech​.

Oproti tomu v rámci započtení na dědický podíl se započítávají dary na podíl konkrétním dědicům na základě vůle zůstavitele, vyjádřené například v závěti nebo dědické smlouvě. Je vyžadováno, aby zůstavitel tuto vůli explicitně projevil.

Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:

  1. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
  2. Jak na hypotéku
  3. Co si zkontrolovat před koupí nemovitosti
  4. Kdo a jak platí daň z převodu nemovitosti?
  5. Co by měla obsahovat kupní smlouva na nemovitost
  6. Nejčastější chyby při sepisování návrhu na katastr nemovitostí
  7. Koupě nemovitosti od developera
  8. Úschova kupní ceny při koupi nemovitosti
  9. Rozdíl mezi bytem družstevním a v osobním vlastnictví
  10. Co je to anuita?
  11. Jak správně darovat nemovitost
  12. K čemu slouží věcné břemeno nebo služebnost?
  13. Sepsání závěti a vypořádání dědictví
  14. Co je to kolace
  15. Co by nemělo chybět v nájemní smlouvě
  16. Kdy se může zvyšovat nájemné
  17. Ukončení nájmu
  18. Dohoda o ukončení nájmu
  19. Jak sepsat smlouvu o dílo s řemeslníkem
  20. Skryté vady a odstoupení od smlouvy o dílo
  21. Kdy potřebujete stavební povolení k rekonstrukci nemovitosti?
  22. Domovní řád
  23. Co obnáší funkce ve výboru bytového domu?
  24. Proč nepodceňovat stanovy v bytovém domě
  25. Společné prostory v bytovém domě
  26. Co obnáší rekonstrukce bytového domu
  27. Může se SVJ nebo bytové družstvo zadlužit?
  28. Jak na rekonstrukci domu nebo chaty
  29. Na co si dát pozor při jednání se stavební “firmou”?
  30. Stavba domu na „zelené louce“
  31. Jak na vyjmutí půdy ze zemědělského fondu

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)