Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit
ZDARMA
ke stažení
Vzor smlouvy o půjčce
Náhled knížky

Vzor smlouvy o půjčce

 • Jednoduchý vzor vás provede sepsáním smlouvy o půjčce (v právní terminologii tedy správně o zápůjčce).
 • Nezapomeňte na stanovení podmínek, co se stane v případě, kdy nebude částka vrácena.
 • Placenou službou získáte jistotu, že podepíšete neprůstřelnou smlouvu o půjčce.

Stáhnout zdarma

Aktualizováno: 5. 11. 2021

Podle zákona může sepsání smlouvy o půjčce peněz nahradit ústní smlouva. Lidé k této možnosti přistupují i z toho důvodu, že jim je nepříjemné žádat po přátelích nebo rodině, aby jim smlouvu o zápůjčce podepsali. Smlouva o půjčení peněz má ale hned několik benefitů – díky písemné formě mají obě strany jasno, na čem se shodli i v tom nejdůležitějším bodě, kdy mají být peníze vráceny a co se bude dít v okamžiku, kdyby se tak nestalo.

Dostupný advokát radí: Z praxe vám doporučujeme do smlouvy o půjčení peněz přidat ujednání tzv. zástavy, která bude vaší prevencí před případným nesplácením. Do zástavy se nejčastěji dávají nemovitosti, věci movité nebo například cenné papíry. Vždy záleží na dohodě smluvních stran. Zajištění půjčky může vyřešit i osoba ručitele, který za dlužníka půjčku případně uhradí.

Bez čeho se neobejde bezchybný vzor smlouvy o půjčce?

Aby byl vzor smlouvy o půjčce peněz po podepsání platný a vymahatelný, měl by obsahovat tyto podstatné náležitosti:

 • identifikaci smluvních stran,
 • částku půjčky a způsob jejího poskytnutí (hotově nebo na účet),
 • sjednanou odměnu za půjčení – může jít o jednorázový poplatek, úrokovou míru nebo bezplatné zapůjčení,
 • způsob a rytmus vracení – jak a kam budou peníze vráceny, do kterého data, případně v kolika splátkách,
 • podmínky při prodlení ve splacení půjčky – konkretizujte výpočet sankce při zpoždění se splátkami,
 • oprávnění k odstoupení od smlouvy – do smlouvy o zápůjčce peněz můžete přidat oprávnění požadovat splacení celé částky při prodlení o více než 2 splátky nebo o 1 splátku s dobou delší než tři měsíce.

Dostupný advokát radí: „Podpisy na vzoru smlouvy o půjčení peněz nemusí být nutně ověřeny. Vzhledem k tomu, že jde o investici v řádu 30 Kč vám ale ověření doporučujeme, aby druhá strana nemohla případně argumentovat, že smlouvu nepodepsala.“

Nejdůležitější částí smlouvy je stanovení podmínek, co se stane v případě, kdy nebude částka vrácena, ať už jednorázově nebo pomocí splátek.  Právníci z Dostupného advokáta vám pro zjednodušení sepsali vzor smlouvy o zápůjčce. Vzhledem ke specifikaci ustanovení  smluvní pokuty při nezaplacení doporučujeme i tak kontrolu naším právníkem – specialistou, který ji připraví na míru vaší situaci. Za rozumnou cenu.

Získejte jistotu, že podepíšete neprůstřelnou smlouvu o půjčce

Obzvlášť při vyšších částkách nechte před podpisem zkontrolovat vzor smlouvy o půjčce advokátem. Jen tak budete mít jistotu, že smlouva bude následně právně vymahatelná a dlužník nebude moct argumentovat například tvrzením, že peníze nikdy nedostal. Chápeme, že na kontrolu vzorové smlouvy o půjčce peněz spěcháte, proto vše vyřídíme do 72 hodin.

Vyvaruju se komplikací a nechám si smlouvu připravit od právníků

Proč si vzor smlouvy o zápůjčce nechat zkontrolovat advokáty?

 • Právník sepíše smlouvu o půjčce peněz tak, aby bylo případně možné pohledávku vymáhat rychle a bez komplikací soudní cestou.
 • Důkladně smlouvu projde tak, aby se v ní nevyskytovaly závažné právní vady, které by mohly způsobit neplatnost smlouvy nebo její části.
 • Pozornost bude věnovat specifikaci výše půjčky a její splatnosti, protože bez těchto náležitostí bývá často ztížena soudní vymahatelnost nároků ze smlouvy vyplývajících.
 • Právník doporučí i vhodné záruky, jako je zástava či ručení třetí osoby. Vyhnete si i nevymahatelným zárukám, jako je špatně vymezená smluvní pokuta

Jste v situaci, kdy vám dlužník peníze nevrací?

V takovém případě je nejvhodnějším řešení obrátit se na advokáta, který pošle předžalobní výzvu, která je nezbytná v případě soudního sporu, aby vám byly přiznány náklady řízení.

Z naší praxe víme, že po zaslání korektního dopisu, který je nabitý právní argumentací, většina dlužníků poleví. V opačném případě je řešením podání žaloby. U soudního řešení sporu můžete počítat s poplatkem 1 000 Kč u klasické žaloby (do částky 20 000 Kč). Při vyšším obnosu peněz je to 5 % vymahatelné částky. Výhodnější je pak podat návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, kde je poplatek maximálně 4 % z vymahatelné částky.

Tip: Přečtěte si vymáhání pohledávky krok za krokem, kde najdete vše, co je potřeba udělat.

Proč použít placenou službu od Dostupného advokáta?

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 2 krát

Recenze služby Dostupný advokát

Petr Medek

před 8 měsíci

Největší benefit spatřuji v tom, že nikam nemusíte, vše vyřídíte z domova nebo kanceláře. S Dostupným advokátem spolupracujeme už několik let a vždy jsme byli spokojeni.

Filip Rufer, Praha

před 11 měsíci

Dostupný advokát aktualizoval smluvní podmínky našeho webového portálu studentino.cz, aby byly plně v souladu GDPR. Všechnu komunikaci jsme zvládli online a za rozumnou cenu.

Michal Kutil

před 4 týdny

Se službami jsem dlouhodobě spokojen 🙂 (používám opakovaně). Nejvíce se mi líbí, že jsem neustále online v obraze, v jakém je, co stavu. Díky


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

New apartment building

Jak probíhá vymáhání pohledávky krok za krokem

Máte na stole neproplacené faktury? Dle společnosti IPSOS řešilo podobný problém přes 89 % podnikatelů. A každý pátý dokonce zažil situaci, kdy jeho faktura nebyla proplacena vůbec. Dostali jste se…

4. 8. 2020
voyeur.jpg

Kdy a jak podat předžalobní výzvu

Předžalobní výzva bývá zasílána jako poslední pokus o smírné řešení sporu, než je ve věci podána žaloba. Kdy přesně se tato výzva zasílá a jaký je její účel? Co vše…

13. 12. 2019
lucerna.jpg

Jak bezpečně zastavit nemovitost?

Kdo z vás má rád dluhy? My tedy ne. Zejména na ty své bychom rádi zapomněli. Pokud však někomu půjčíme, snažíme se logicky maximalizovat svou ochranu a naopak zařídit, aby…

8. 8. 2017

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021