Vzor zrušení pracovního poměru ve zkušební době

  • Jak správně postupovat při zrušení pracovního poměru ve zkušební době?
  • Rychlé a jednostranné ukončení pracovního poměru.
  • Předepsané náležitosti zrušení pracovního poměru ve zkušební době.
Aktualizováno: 17. 10. 2022
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Náhled knížky

Zkušební doba má sloužit ke vzájemnému poznání zaměstnance se zaměstnavatelem.  Zaměstnanec si může ověřit, zda mu nová práce vyhovuje a zaměstnavatel zjistí, nakolik zaměstnanec splňuje jeho předpoklady pro obsazení dané pozice.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době lze uplatnit jak ze strany zaměstnance, tak také ze strany zaměstnavatele. Jedná se o jednu z mála situací, kdy je zaměstnanec mnohem méně chráněn oproti zbytku doby trvání pracovního poměru.

Tip: Přečtěte si, jak zakotvit v pracovní smlouvě zkušební dobu a jaké podmínky se pro její sjednání uplatní.

Jaké má náležitosti zrušení pracovního poměru ve zkušební době?

Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může jak zaměstnanec, tak také zaměstnavatel kdykoliv a bez udání důvodu. Jedinou výjimkou, kdy zaměstnavatel nesmí se zaměstnancem zrušit pracovní poměr, je období prvních 14 kalendářních dnů trvání jeho dočasné pracovní neschopnosti.

Zrušení pracovního poměru má ze zákona předepsanou písemnou formu. Mělo by z něj být jasné, kdo jej činí a vůči komu, na základě čeho vzniknul pracovní poměr a že je daným zrušením ukončen.

Tip: Jaké dopady má nemoc či dovolená ve zkušební době jsme detailně popsali v našem článku.

Dostupný advokát radí: Zrušení pracovního projevu ve zkušební době lze učinit nejdříve v den následující po dni nástupu do práce a nejpozději v poslední den trvání zkušební doby.

Jak formulovat zrušení pracovního poměru ve zkušební době?

Zákon vyžaduje pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době vždy písemnou podobu. Mělo by obsahovat následující informace:

  • Identifikaci zaměstnance a zaměstnavatele
  • Odkaz na pracovní smlouvu, na jejímž základě vzniknul pracovní poměr
  • Den ukončení pracovního poměru. Není-li uveden, pak platí, že je pracovní poměr ukončen dnem doručení písemného projevu.
  • Na závěr nezapomeňte uvést datum a vlastnoruční podpisy.

Oznámení o zrušení pracovního poměru se doporučuje doručit druhému účastníku pracovního poměru alespoň tři dny přede dnem. Jedná se ale pouze o doporučení, nikoliv zákonný požadavek.

Sepsání zrušení pracovního poměru ve zkušební době nechte na nás

Nejste si jisti, jak má zrušení pracovního poměru vypadat? Nechte to na nás. Vše pro vás sepíšeme a připravíme v souladu se zákonem.

 

Proč si zrušení pracovního poměru nechat zkontrolovat od právníka?

  • Právník zkontroluje, zda dokument obsahuje všechny náležitosti.
  • Postará se o správné citace zákona.
  • Pokud by nastaly jakékoliv problémy, právník pomůže s následnou přípravou žaloby a ochrání vaše práva.

Proč použít placenou službu od Dostupného advokáta?

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Reference služby Dostupný advokát

Oldřich Jehlička

před 1 měsíc

Již poněkolikáte absolutní spokojenost.

Ing. Peter Čunderlík

před 1 měsíc

Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji (zobrazit více) Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji sílu právní kanceláře, že je věc konzultována z různých úhlů a pozor, peníze zde nejsou na prvním místě. Zastupitelnost kvality kvalitou doplněním z jiné oblasti- já říkám za rohem, co se přirozeně hned nevidí – může být rada od právníka pro klienta nesrozumitelnou, ale pokud klient věnuje maximální péči konzultaci a skutečně odevzdává pravdivé a snaží se i úplné informace, nemůže být negativní odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – negativní, ale konstruktivní. A proto souhlasím s názorem že pravdivé informování kanceláře již od počátku (člověk sám bez vzdělání a právnické praxe není neomylný) zjednodušuje další postup a řešení vznikají takříkajíc současně, ve spolupráci. Zastupitelnost, ochota pomoci, rychlost, dozeptání se bez obavy z navýšení ceny vytváří prostor 50% na 50%. Obě strany jsou stejně zainteresované na výsledku. Proto si i příště vyberu toto právní kancelář.

Honzin

před 3 roky

Moc jsem tomu ze začátku nevěřil (advokát jakože přes web). Ale spolupráce byla profesionální, nápomocná (z hlediska toho identifikovat, co potřebuji a co je pro mě zbytečné), advokát byl pečlivý a vše bylo provedeno v dohodnutém termínu. Poměr cena/výkon podstatně příznivější, než jsem zažil v ‚klasické‘ advokátní kanceláři. Za mě palec nahoru.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023