Alternativní tresty v Česku: Tyhle můžete dostat místo vězení

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
17. prosince 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Trestní právo

Ne vždy musíte odejít od soudu s trestem odnětí svobody. Existuje řada alternativních trestů, které vězení nahrazují. Za určitých podmínek vám může soud uložit peněžitý trest, domácí vězení nebo třeba obecně prospěšné práce. Jaké další druhy alternativních trestů v Česku máme?

Alternativní tresty představují klíčový prvek moderního trestního práva. Nabízí nástroje pro humánnější a efektivnější výkon spravedlnosti a nápravu pachatelů. Místo tradičního trestu odnětí svobody jsou pachateli uloženy jiné formy nápravy, které často lépe zohledňují individuální potřeby odsouzeného i zájmy společnosti. Tento přístup se vyznačuje snahou minimalizovat negativní dopady trestu na obžalovaného i společnost.

V České republice došlo k výraznému rozvoji alternativních trestů zejména po roce 1989, kdy vznikaly nové instituce a došlo k významné modernizaci trestního zákoníku. Historicky se v České republice alternativní tresty vyvíjely od méně formalizovaných řešení směrem k sofistikovanému systému zakotvenému v trestním zákoníku. Významným krokem bylo založení Probační a mediační služby, která sehrává klíčovou roli v dohledu nad obviněnými a usnadňuje jejich reintegraci.

Pro společnost mají alternativní tresty řadu přínosů. Snižují náklady na vězeňství, omezují recidivu a podporují smysluplné začlenění odsouzených do běžného života. Například peněžitý trest umožňuje, aby odsouzený zůstal pracovně činný a přispíval na odškodnění obětí. Zároveň alternativní tresty přispívají k zachování sociálních vazeb odsouzených.

Alternativní tresty zahrnují širokou škálu opatření, která soudy využívají v závislosti na závažnosti trestného činu, charakteru pachatele a okolnostech případu. Následující přehled vám poskytne podrobnější pohled na nejčastější typy těchto trestů.

Související služba

Potřebujete právníka, nejlépe hned?

Máte právní problém, který vyžaduje individuální přístup? Nabízíme komplexní právní poradenství na míru. Popište nám svůj případ a my se postaráme o jeho efektivní řešení. Získejte podporu od zkušených odborníků – rychle, spolehlivě a za dostupnou cenu.

To mě zajímá

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Domácí vězení

V Česku byl trest domácího vězení zaveden k 1. lednu 2010 spolu s novelou trestního zákoníku. Domácí vězení spočívá v povinnosti odsouzeného zdržovat se ve svém bydlišti v určených časových intervalech. Při domácím vězení smí pachatel chodit víceméně pouze do práce, k lékaři nebo se účastnit bohoslužeb. Jinak musí být doma. Soud přesně stanoví konkrétní časy.

Tento trest je vhodný zejména pro pachatele méně závažných trestných činů, kteří nejsou společensky nebezpeční. Konkrétně pokud:

  • vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele lze mít důvodně za to, že postačí uložení tohoto trestu, a
  • pachatel dá písemný slib, že se ve stanovené době bude zdržovat v obydlí na určené adrese a při výkonu kontroly poskytne veškerou potřebnou součinnost.

Výhodou je, že při výkonu tohoto trestu může být pachatel dále ekonomicky aktivní a zabezpečovat jak sebe, tak svou případnou rodinu. Díky pracovní aktivitě navíc může vydělávat na splácení způsobené škody. Z hlediska státního rozpočtu je domácí vězení rozhodně výhodnější, jelikož náklady jsou oproti trestu odnětí svobody mnohem menší. Trest domácího vězení lze uložit až na dva roky.

Kontrolu dodržování provádí úředník Probační a mediační služby při namátkových kontrolách. Odsouzený zároveň v některých případech dochází na konzultace přímo do této instituce.

Obecně prospěšné práce

Tento trest ukládá odsouzenému povinnost odpracovat určitý počet hodin ve prospěch obce, neziskových organizací nebo jiných veřejných institucí. Obecně prospěšné práce mají jak výchovný, tak nápravný charakter a jsou často využívány u mladistvých pachatelů.

Stanovený rozsah obecně prospěšných prací se pohybuje v rozsahu 50 až 300 hodin u dospělých a 50 až 150 hodin u mladistvých. Poskytovatelem těchto prací může být stát, kraj, obec nebo právnická osoba zabývající se vzděláním a vědou, kulturou, školství, ochranou zdraví, požární ochranou, ochranou životního prostředí, podporou a ochranou mládeže, ochranou zvířat anebo humanitární / sociální / charitativní / náboženskou / tělovýchovnou / sportovní činností.

Obecně prospěšné práce může dostat člověk za trestný čin spáchaný z nedbalosti nebo za čin spáchaný úmyslně, u nějž je horní hranice trestu odnětí svobody do 5 let. Obecně prospěšné práce nejsou placené a odsouzený je musí vykonat nejdéle do jednoho roku ode dne stanoveného jako den nástupu výkonu tohoto trestu. Kontrolu trestu opět provádí Probační a mediační služba společně s poskytovatelem místa výkonu trestu.

Tip na článek

Tip: Alternativní trest lze v určitém případě dostat třeba i za týrání svěřené osoby. Kdo do této kategorie patří a co už lze považovat za týrání? To se dočtete v našem článku.

Podmíněné odsouzení s dohledem

Dohled je realizován prostřednictvím Probační a mediační služby, která dohlíží na to, zda odsouzený plní podmínky stanovené soudem. Trest odnětí svobody se v tomto případě odkládá na zkušební dobu jednoho až pěti let (pachatel dostane podmínku), přičemž trest odnětí svobody nesmí převyšovat tři roky. Mezi nejčastější povinnosti patří pravidelná účast na sezeních, zákaz kontaktu s obětí, absolvování terapeutických programů nebo vzdělávání.

Zákaz činnosti

Zákaz činnosti coby alternativní trest k nepodmíněnému odnětí svobody má zabránit pachateli v dalším konání trestných činů a znemožňuje mu vykonávat určité zaměstnání, povolání, funkci nebo činnost, ke které je potřeba zvláštního povolání nebo činnost upravenou zvláštním předpisem. Zákaz činnosti se ukládá především v případech, kdy pachatel zneužil svou profesi, například lékař, který porušil etické zásady. Patří sem ale například také zákaz řízení motorových vozidel kvůli páchání trestných činů v dopravě.

Zákaz činnosti lze uložit v rozpětí jednoho roku až deseti let. Pokud soud uloží pachateli současně trest odnětí svobody, pak se doba jeho výkonu nezapočítává do doby výkonu trestu zákazu činnosti.

Tip na článek

Tip: Doživotí je naopak tím nejpřísnějším trestem, který lze v České republice dostat. Přečtěte si nejen o tom, v jakých případech doživotí hrozí.

Peněžitý trest

K rozšíření ukládání alternativních trestů a zejména pak těch peněžitých přispívá také aktuální novela trestního zákoníku. Jedná se totiž o jednu z nejdůležitějších alternativ ke krátkodobému odnětí svobody.

Peněžitý trest trestní zákoník definuje zjednodušeně jako finanční sankci, kterou soud uloží buď jako pevnou částku, nebo v podobě denních sazeb podle příjmů odsouzeného. Podle trestního zákoníku je výpočet trestu založen na majetkových poměrech pachatele a závažnosti činu.

Denní sazba činí nejméně 100 Kč a maximálně 50 000 Kč, pro mladistvé pak maximálně 5000 Kč. Celkový trest je pak násobkem počtu denních sazeb a výše denní sazby (čili počet dní krát výše denní sazby). Počet dnů určuje soud podle povahy a závažnosti spáchaného trestního činu. Odsouzený ale může zaplatit maximálně 36 500 000 Kč.

Peněžitý trest může soud uložit ale také jako další trest k jinému. Samostatně může být uložen pouze v případě, kdy uložení dalšího trestu není potřeba. Dle schválené novely by mělo být uložení peněžitého trestu možné za jakýkoliv trestný čin, ale u závažných činů, jako je například znásilnění, není možné ho uložit jako trest jediný.

V případě, že odsouzený nezaplatí peněžitý trest ve stanovené lhůtě, může dojít k jeho nahrazení jiným trestem. Nejčastější formou je přeměna peněžitého trestu na trest odnětí svobody. Tato situace je právně upravena a soud přihlíží k důvodům, proč nebyl trest uhrazen.

Tip na článek

Tip: Svůj trest můžete významně ovlivnit také díky institutu spolupracujícího obviněného. Kdy a jak se obviněnému vyplatí spolupracovat? Zjistěte to v našem článku.

Výhody a nevýhody alternativních trestů

Pro obžalované mají alternativní tresty zásadní výhodu v zachování rodinných a pracovních vazeb. Pachatel může nadále vykonávat své povolání a přispívat k odškodnění obětí. Zároveň jsou alternativní tresty méně nákladné a přispívají k nižší míře recidivy. Například náklady na jeden den domácího vězení jsou třetinové oproti vězeňskému pobytu. Na druhou stranu tu existuje riziko nedostatečné kontroly výkonu trestů a zároveň občasné vnímání některých alternativ jako nedostatečně přísných.

Zmiňovaná novela trestního zákoníku přináší výrazné změny v oblasti alternativních trestů, které reagují na moderní požadavky na trestní politiku. Cílem je především zvýšit efektivitu trestání, a to jak z hlediska prevence, tak nápravy pachatelů. Zákoník například rozšířil možnosti ukládání trestů, které nemusí nutně zahrnovat odnětí svobody, a posílil důraz na peněžité tresty a veřejně prospěšné práce. Novela také upravila pravidla přeměny peněžitého trestu na trest odnětí svobody, což má zajistit lepší vymahatelnost.

Alternativní tresty se tak ukazují jako účinný nástroj moderní trestní justice, který podporuje nápravu a integraci pachatelů do společnosti. K jejich dalšímu rozvoji přispějí především iInvestice do technologií a zlepšení kontrolních mechanismů.

Shrnutí

Alternativní tresty v Česku poskytují soudům možnost ukládat místo vězení tresty, které lépe zohledňují potřeby pachatele i společnosti. Mezi nejčastější druhy patří domácí vězení, veřejně prospěšné práce, podmíněné odsouzení s dohledem, zákaz činnosti nebo peněžité tresty. Tyto tresty pomáhají snižovat náklady na vězeňství, omezovat recidivu a usnadňovat reintegraci pachatelů do společnosti. Aktuální novela trestního zákoníku přinesla rozšíření těchto možností a posílila důraz na efektivní kontrolu jejich výkonu.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)