Co by měl obsahovat domovní řád, aby nebyl v rozporu se zákonem | Dostupný advokát

Co by měl obsahovat domovní řád, aby nebyl v rozporu se zákonem

Co by měl obsahovat domovní řád, aby nebyl v rozporu se zákonem

21. 8. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Domovní řád je jakýsi vnitřní předpis pro obyvatele domu, určuje jejich jednotlivá práva a povinnosti. Zde je důležité zmínit, že domovní řád platí i pro osoby, které v domě přímo nebydlí, ale přijdou třeba ke známým na návštěvu, nebo v domě vykonávají činnost, která jim byla zadána pověřenou osobou, například správcem domu (údržba domu, úklid společných prostor, oprava nebo revize zařízení, atd…). Jak na správně sepsaný domovní řád se dočtete v tomto článku.


Pokud vlastník domu vypracuje pravidla pro chování v domě (domovní řád), měla by tato pravidla být součástí nájemních smluv, které uzavřou vlastníci jednotlivých bytů s nájemníky, protože jinak může vzniknout problém, zda jsou pro ně pravidla zavazující.

Stanovení pravidel pro chování v domě není v žádném případě povinností, bytové družstvo (BD) nebo společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) nemusí pořídit, v tom případě se vše řeší jen podle zákona. Je ale určitě dobré taková pravidla sepsat, protože co je psáno, to je dáno. Domovní řády mohou být součástí stanov SVJ, nebo družstva. Domovní řád však nesmí být v rozporu s veřejným pořádkem, dobrými mravy a zákonem, konkrétně hlavně novým občanským zákoníkem, který zrušil mimo jiné zákon o vlastnictví bytů.

Co do domovního řádu nepatří

Domovní řád nesmí zakazovat, to na co má každý podle zákona právo. Například není možné nájemníkům ani vlastníkům zakázat chování zvířat, pokud nezpůsobí takový chov ostatním nepřiměřené obtíže. Pokud by zvíře například špinilo společné prostory, tak může být po vlastníku požadována úhrada vzniklých nákladů za úklid. Dále není možné například omezovat návštěvy a jejich dobu nebo omezovat možnost byt pronajmout a podnajmout například jako sdílené bydlení.

Co upravuje

Domovní řády mohou upravovat zejména užívání společných částí a zařízení domu - jako např. chodby, prádelny, kočárkárny, lyžárny apod. Řeší se v něm obvykle také čistota v domě, otevírání a zavírání domu, noční klid. Účinnou kontrolu dodržování pravidel může zajistit kamerový systém v bytovém domě, ale pro jeho provozování platí přísná pravidla, která je nutné dodržet.

Při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, je nutné nejen zvolit předsedu SVJ, schválit nové stanovy ale také domovní řád, který nepřechází automaticky. Účinnost nového občanského zákoníku sebou přinesla i povinnost přizpůsobení stanov nové úpravě, povinnost se však netýká domovních řádů, proto v nich často najdeme odkazy na již neúčinnou právní úpravu, jako například Stavební bytové družstvo Olomouc, které jinak nabízí i řadu služeb v oblasti bydlení.


Zajistíme, že stanovy vašeho SVJ nebo BD budou odpovídat potřebám domu a budou v souladu se zákonem. Už do pěti dnů!

Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do pěti pracovních dnů. Se sepisováním i kontrolou stanov společenství vlastníků jednotek (SVJ) i bytových družstev (BD) máme bohaté zkušenosti.

Pokud potřebujete ve vašem SVJ nebo BD nastavit pravidla pro:

  • výkon členských práv a povinností vlastníků bytových jednotek nebo družstevních bytů,

  • obsazení, počet členů a pravidla pro rozhodování orgánů včetně hlasování,

  • tvorbu a hospodaření s rozpočtem, fondem oprav, rozúčtování energií (typicky tepla) nebo vedení účetnictví,

  • správu domu, úklid společných prostor,

  • převody družstevních bytů do osobního vlastnictví,

  • život v domě včetně nočního klidu (domovní řád) nebo fungování kamerového systému,

  • pronájmy bytů včetně pronájmů ke sdílenému bydlení (např. Airbnb),

pak jste na tom nejlepším webovém portálu pro SVJ a BD. Radíme desítkám bytových družstev a společenství vlastníků jednotek se všemi právními otázkami. Neváhejte se na nás obrátit i vy, ať už jste předseda SVJ, člen představenstva nebo kontrolní komise BD či řadový člen.

Zajistíme kompletní založení a vznik vašeho SVJ či BD včetně nových stanov

Kompletně zajistíme založení vašeho SVJ nebo BD, včetně všech zápisů ze shromáždění a výborů SVJ či členských schůzí BD. Vyhotovíme vám rovněž zápis do obchodního rejstříku včetně čestných prohlášení členů výboru SVJ nebo představenstva BD. Pomůžeme zde založit také řádnou i mimořádnou účetní závěrku. Rovněž vám pomůžeme se zápisem vlastnického práva k domu do katastru nemovitostí a vyjednáním úvěru pro pořízení či rekonstrukci domu.

Pokud potřebujete poradit pouze jednorázově, neváhejte se obrátit na naši on-line právní poradnu. Pokud si přejete převést družstevní byt, máme pro vás tuto službu.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Standard Premium
Sepíšeme stanovy vašeho SVJ nebo bytového družstva
Zkontrolujeme stanovy vašeho SVJ nebo bytového družstva
Zkoordinujeme s notářem řádné přijetí stanov
Připravíme podklady pro obchodní rejstřík
Připravíme všechny další potřebné dokumenty pro založení SVJ nebo bytového družstva
Sepíšeme domovní řád
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení situace a doporučení dalšího postupu90 minut120 minut
Právní servis pro SVJ a BD na rok za zvýhodněnou cenu — popis služby
Konečná cena včetně DPH76006280,64 Kč bez DPH96007933,44 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

Nespoléhejte na vzory

Vzorové stanovy SVJ či BD nebo vzor domovního řádu vás účinně neochrání a nepřispějí k dobrému bydlení ve vašem domě. Stanovy vytvořené na míru od odborníků ano. Předcházejte problémům a nedorozuměním ve vašem domě, které vznikají v důsledku amatérsky sepsaných nebo starých stanov (často se týká stavebních bytových družstev). Ať už jste z Prahy, Brna, Ostravy, Plzně nebo Českých Budějovic, garantujeme správnost všech smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

Objednáte-li si expresní a individuální služby, bude takový i náš přístup. Ať už jste z Prahy, Brna, Plzně, Hradce Králové nebo Ostravy, s námi vše vyřídíte rychle.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Jitka Salačová (předsedkyně SVJ pro dům Šimonova 1108, 1109 a 1110, Praha 6 – Řepy): “Naše společenství vlastníků dlouhodobě spolupracuje s DostupnyAdvokat.cz. Ve prospěch této služby hovoří garance dostupnosti v podstatě v kteroukoli dobu, dostupnost nejen na telefonu či mailu, ale dokonce i na Skypu a velmi seriózní vystupování. Jednoznačně můžeme potvrdit kvalitu služeb, serióznost i dostupnost on-line, což je pro zaměstnané členy výboru nadmíru přínosné. Vaše služby doporučujeme!”
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: