Cohousing aneb sdílené bydlení

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
9. března 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
SVJ a bytová družstva

V posledních letech se ve společnosti stává trendem sdílení životních nákladů. Sdílet se tak díky nejrůznějším službám dá celá škála potřeb, služeb nebo věcí. Je patrně jen otázka času, kdy k nám plně dorazí ještě sofistikovanější forma “sdílení“, tzv. cohousing neboli komunitní bydlení.

Co je to cohousing

O co přesně jde? Princip je jednoduchý. Lidé zapojení do cohousingu sice mají soukromé domy nebo byty se standardním základním vybavením, ale navíc ještě dohromady vlastní a sdílí společné prostory.

Může jít třeba o dílnu, společenské prostory či velkou jídelnu. Patří sem však i různé nástroje, které jednotliví obyvatelé běžně nepotřebují, ale hodí se jednou za čas (sekačka, projektor či robustní gril). Typický cohousingový projekt je vlastně malý blok rodinných domků s jedním společným větším domem, kde jsou společné prostory, a který obyvatelé sdílí dle svých potřeb (např. posezení, herna, bazén se zázemím). Může se však jednat i o bytový dům, kdy lidé mají své vlastní byty, ale zároveň sdílí určité části a vybavení.

Cohousing s sebou přináší řadu výhod, ale i nevýhod. Na jednu stranu nabízí pevné sousedské vztahy, vzájemnou podporu a snižuje pocit osamělosti díky sdílení společných prostor a aktivit. Umožňuje ekonomickou úsporu sdílením služeb a zařízení, přispívá k ekologické udržitelnosti a zvyšuje bezpečnost a podporu pro rodiny s dětmi.

Na druhou stranu ale může znamenat také omezené soukromí a vést k napětí mezi členy komunity kvůli příliš blízkému soužití. Navíc, organizace společných aktivit a údržba, vyžadují více času i peněz. Také rozhodovací procesy mohou představovat problém, protože je obvykle potřeba shoda všech členů.

Cohousing z pohledu práva

Český právní řád cohousing výslovně neupravuje. V zásadě se nicméně nabízí čtyři základní možnosti, jak cohousing právně ošetřit:

Spoluvlastnictví

První možností je mít danou věc, ať už movitou nebo nemovitou, ve spoluvlastnictví. Toto řešení ideálně předpokládá, že si strany smluvně ošetří vzájemná práva a povinnosti k dané věci, jako například možnosti jejího využívání nebo náklady na údržbu.

Tip na článek

Tip: Vlastníte nějakou věc společně s někým dalším? Co vše spoluvlastnictví obnáší, jaká máte v tomto vztahu práva a povinnosti, jaké druhy spoluvlastnictví známe a jak lze společnou věc spravovat? Na to se zaměříme v našem článku na téma, jaké má spoluvlastnictví výhody a nevýhody.

Bytové družstvo

Druhou a podstatně složitější možností právního zakotvení cohousingu, která se nabízí pouze pro nemovitosti, je založení bytového družstva. V takovém případě sice celý projekt vlastně patří družstvu a nikoliv přímo jednotlivým členům, každý bydlící člen však může svůj podíl volně prodat bez souhlasu ostatních. Družstva totiž nesmí ze zákona blokovat prodej členského podílu a vázat ho na jakékoliv podmínky. Pro některé skupiny cohousingu může být tento způsob nevhodný nejen pro svou složitost. Může se totiž kdykoliv zapojit “nezvaný host“. Obecně se však často v zahraničí tento model užívá. Družstvo jednodušeji zafinancuje výstavbu, jelikož na ni může získat úvěr snadněji než skupina jednotlivců. Domky či byty pak pronajímá svým členům a spravuje společné prostory.

Související služba

Plánujete založit bytové družstvo?

Založíme vám bytové družstvo na klíč. Sepíšeme či zkontrolujeme stanovy vašeho bytového družstva (BD). Zajistíme i navazující proces při vzniku BD.

Chci právní servis

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Obchodní společnost

Třetí možností je pak založení obchodní společnosti, která přijetí dalšího člena podmíní rozhodnutím většiny, případně v zakládacím dokumentu vhodně nastaví systém předkupních práv.

Spolek

Čtvrtou možností je založení spolku. Lidé, kteří chtějí žít v komunitě v tomto případě založí spolek, ve kterém si nastaví základní pravidla fungování (jako je např. způsob přijímání nových členů, využívání nemovitostí apod.). Tato struktura dokáže zajistit to, že se do komunity dostanou pouze schválení lidé a pomáhá v dodržování komunitních principů.

Tip na článek

Tip: Rádi byste se zasadili o rozvoj své čtvrti? Propojili sousedy a okolí společně zvelebili? Zajímá vás ekologie, sportovní aktivity nebo se angažujete ve vzdělávání? Založte si spolek. Jeho účelem mohou být jakékoliv vzájemně prospěšné cíle, včetně cohousingu. Přečtěte si, jak na založení spolku.

Cohousing ve světě i u nás

Nejstarším cohousingovým projektem je dánská komunita Sættedammen, která byla založena v roce 1972. Kolébkou cohousingu je tedy Dánsko a není proto divu, že v počtu komunitních soužití tato země vede. Během let se však myšlenka komunitního bydlení rozšířila téměř do celého světa. Jedná se o koncept oblíbený zejména na západě, v USA, Kanadě a ve Velké Británii. Mnohdy se v těchto projektech můžete setkat se zaměřením na určitý společný zájem. Nejčastěji se jedná o tyto zájmy:

  • Udržitelnost a ekologie: Mnoho komunit je budováno se silným důrazem na udržitelnost životního prostředí. V těchto komunitách je tedy běžné využívání obnovitelných zdrojů energie, ekologických stavebních materiálů, ekologické postupy na ochranu vody a společné zahrady pro pěstování potravin.
  • Mezigenerační život: Některé komunity cohousingu jsou navrženy jako mezigenerační a ubytovávají proto studenty, mladé rodiny s dětmi i seniory. Tato rozmanitost umožňuje podpůrné prostředí, kde mohou členové těžit ze vzájemné podpory v různých životních fázích – od péče o děti až po péči o seniory. Vytváří tak strukturu komunity, která napodobuje struktury širší rodiny.
  • Komunity seniorů: Velmi časté jsou komunity speciálně navržené pro seniory. Tyto komunity nabízejí alternativu k tradičním domovům pro seniory. Narozdíl od nich ale seniorům umožňují žít nezávisle a zároveň jim zajišťují přístup ke komunální podpoře. Ta může spočívat v lékařské péči, socializaci a dalších aspektech, které jsou pro seniory důležité.
  • Zdraví: Cohousingové komunity bývají zaměřené také na zdravý životní styl. Často proto kladou důraz na fyzickou pohodu, duševní zdraví a vyvážený životní styl. Některé komunity se zaměřují také na specifické stravovací preference, jako je veganský nebo vegetariánský životní styl.
  • Cenová dostupnost a sociální spravedlnost: Některé komunity jsou zakládány se zaměřením na poskytování dostupného bydlení a podporu sociální spravedlnosti.

Cohousing ale není jen zahraničním fenoménem. Stále více se totiž objevuje i u nás. Za zmínku stojí sdružení Sdílené domy, které má za cíl vytvořit síť domů ve sdíleném vlastnictví. Cílem je poskytnout lidem dostupné bydlení a zároveň umožnit život v komunitě. V současné době pracují na opravě domu v Břevnově, kde kromě pokojů k bydlení plánují pořádat také akce pro veřejnost. Jakkoliv však zní myšlenka cohousingu zajímavě, nelze očekávat jeho masivní rozšíření, a spíše tak zůstane pouze alternativou ke klasickému bydlení.

Tip na článek

Tip: V příštím blogu se budeme věnovat právní problematice zprostředkování ubytování, jejímž typickým příkladem je služba Airbnb. Jak se na tento způsob podnikání dívá české právo? A jaké dává možnosti obyvatelům domu, kteří bydlí de facto vedle hotelového pokoje? Více v našem článku na téma Airbnb a poplatky za služby.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Stanovy SVJ nebo bytového družstva

Zkontrolujeme vaše stanovy SVJ nebo bytového družstva nebo vám je sepíšeme na klíč. Vždy dohlédneme na to, aby odpovídaly aktuální legislativě. Námi zpracované stanovy  jsou vždy připraveny na míru potřebám obyvatelů domu. Můžeme vám založit i SVJ nebo bytové družstvo na klíč. Vše zařídíme rychle, bezchybně a za předem dané ceny. Platit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)