Rizika darovací smlouvy na nemovitost

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
20. února 2022
4 minuty čtení
4 minuty čtení
Právo nemovitostí

Rozhodli jste se darovat svou nemovitost svýmdětem? Poradíme vám, jak darovat s co nejnižšími výdaji i rizikem, abyste případnou chybou neohrozili sami sebe, ani rodinné vztahy.

Dům na samotě, darování nemovitosti

Kapitoly článku

Ano, mohli bychom vám sáhodlouze teoreticky popisovat, jak to funguje. Víme ale, že největší poučení plyne z praxe a z konkrétních případů řešení. Popíšeme vám proto příběh našeho klienta, pana Tadeáše, který obdobnou situaci řešil ve své rodině.

Pan Tadeáš měl dvě děti a jeden byt. Mladší dceři před nějakou dobou daroval poměrně vysoký finanční obnos na zařízení stomatologické ordinace. Druhou dceru ale nechtěl znevýhodnit. Rozhodl se tedy, že vše vyřeší ještě během svého života. V tu chvíli ale neměl další úspory. A také se nechtěl vzdát svého bytu. Svým dcerám důvěřoval, i tak chtěl mít vše popsáno černé na bílém, aby mezi nimi bylo jasno.

Darovací smlouva na nemovitost může pomoct vyjasnit rodinné vztahy

Řešení bylo nasnadě – darovací smlouva na nemovitost, ve které bude převeden byt na dceru a zároveň zřídí právo dožití pro pana Tadeáše. Což v praxi znamená, že teprve po jeho smrti bude nemovitost volná. Ještě za jeho života budou ovšem vztahy v rodině vyjasněny a on, ani jeho dcery, nebudou mít pocit křivdy.

Na co si dát u darovací smlouvy na nemovitost pozor?

1. Zkontrolujte správnost všech údajů ve smlouvě. Měla by být vymahatelná a obstát u katastru nemovitostí.

2. Na nic nezapomeňte. Ve smlouvě je třeba být precizní v označení nemovitých věcí – a to jak staveb, tak souvisejících pozemků.

3. Vše důkladně popište, a to dopodrobna. Smlouva by měla obsahovat všechno, co se převádí, a to včetně vedlejších pozemků nebo i zařízení domácnosti.

Související služba

Darování nemovitosti

Poskytneme vám kompletní právní servis související s darováním nemovitosti včetně návrhu na vklad do katastru. Poradíme také, jak nejvýhodněji řešit daně. Vše zvládneme rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Tip: Co mám dělat, když chci manželce věnovat nemovitost, ale máme společné jmění manželů (SJM)? Dá se převod nemovitosti rozdělit mezi manžela a děti? A co když mi chtějí rodiče darovat byt tak, aby patřil jen mně? V tomto článku odpovídáme na nejčastější dotazy, které v Dostupném advokátovi řešíme při darování nemovitosti v manželství. Zároveň v něm popisujeme chyby, které spousta našich klientů už udělala. Čtěte dál, ať víte, jak se jim vyhnout.

4. Neopomeňte smluvně ošetřit zřízení případného věcného břemene.

5. Přesvědčte se, zda je smlouva řádně podepsaná a podpisy všech účastníků jsou ověřeny (u notáře, advokáta nebo na Czech POINTu na úřadu nebo na poště).

Jaký je nejlepší postup?

Nejlepší postup při převodu hodnotné nemovité věci je svěřit celou záležitost odborníkovi, který pro vás celou dokumentaci připraví a poradí, jak přesně postupovat. Vyhnete se tak veškerým rizikům, už proto, že advokáti jsou ze zákona pojištěni a ručí za správnost svých smluv a celé transakce.

Doporučujeme se vyhnout vzorům darovací smlouvy na nemovitost bez uvedení autora, které běžně najdete na internetu.

Rizikem využití takového textu smlouvy může být to, že narazíte na zastaralý nebo nesprávný vzor, důsledkem čehož vám může být smlouva zamítnuta katastrem. V extrémním případě to může znamenat i ztrátu daru, pokud se nepodaří vytvořit novou smlouvu dřív, než dárce zemře.

Jaké řešení byste v takové situaci zvolili vy? Můžeme vám pomoct jak poradenstvím, tak vytvořením darovací smlouvy na nemovitost.

Nejčastější chyby v darovací smlouvě

Možná si teď říkáte, že na vytvoření smlouvy není nic těžkého. Tak proč oslovovat odborníka? Věřte, že i ti nejpozornější mohou některou z mnoha drobností přehlédnout. V převodech často figuruje několik listů vlastnictví, které zahrnují nejen samotné budovy, ale také pozemky. Každý podíl je poté nutné ve smlouvě výslovně označit a převést na nového majitele. Pokud ke správnému označení nedojde, škody mohou být opravdu velké.

Nový občanský zákoník sice obsahuje zásadu superficies solo cedit (v překladu povrch ustupuje půdě, tedy že stavba je součástí pozemku), nicméně domy a pozemky se často scelují postupně. Někdy tak dům nemusí být součástí pozemku, což v případě chybného ošetření ve smlouvě vede k omylu v podobě darovaného pozemku bez domu, nebo naopak domu bez pozemku. Ve smlouvě je tak vždy nutné ošetřit nejen rodinný dům či byt, o který jde primárně, ale také darování pozemku.

Tip na článek

Tip: Rodiče se často rozhodnou věnovat svůj dům či byt dětem. Vyjde to levněji, než kolik by stálo vyřízení pozůstalosti v dědickém řízení. Navíc mají rozdělení svého majetku mezi ratolesti pod kontrolou, a mohou tak předejít hádkám o majetek. Dárce často nemá jiný dům či byt, než který na své děti převádí. Chce v něm tedy důstojně žít i nadále. Tato situace se snadno vyřeší tím, že do samotné darovací smlouvy zakotví i věcné břemeno, resp. služebnost dožití dárce a tu nechá zapsat do katastru nemovitostí současně s novým vlastníkem.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Darování nemovitosti

Poskytneme vám kompletní právní servis související s darováním nemovitosti včetně návrhu na vklad do katastru. Poradíme také, jak nejvýhodněji řešit daně. Vše zvládneme rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)