Dědictví pro děti z prvního manželství: Na co mají nárok?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
28. listopadu 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

Máloco dokáže rodinu rozdělit tak jako peníze. Dědictví bývá často citlivým tématem. A situace je o to složitější, pokud má zůstavitel děti z více manželství. Právní úprava dědictví sice vychází z principu spravedlnosti, ale bez jasně stanovených pravidel může dojít k nedorozuměním a konfliktům mezi jednotlivými dědici. V tomto článku se podrobně podíváme na to, jak dědické právo chrání děti z prvního manželství, jaké komplikace mohou nastat a jak se jim vyhnout.

Rodiny s dětmi z různých manželství nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Složité vztahy, které vnikají v důsledku rozvodů, nových manželství a partnerství, mohou mít významný dopad na otázku dědictví. Děti z prvního manželství se totiž často obávají, že budou při dědickém řízení znevýhodněny ve prospěch druhého manžela nebo dětí z pozdějšího vztahu.

Tyto obavy nejsou zcela neopodstatněné. V praxi mohou vzniknout spory o majetek, zejména pokud:

Předcházet těmto situacím je možné pouze jasným právním nastavením, a to buď formou závěti, nebo jinými právními úkony.

Související služba

Sepište závěť a předejděte sporům v rodině

Pokud chcete předejít situacím, kdy se zůstavitelé budou přít o váš majetek, a vyhnout se rodinným bojům, doporučujeme vám sepsat závěť. S Dostupným advokátem to zvládnete bez zbytečných průtahů a právních kliček.

Mám zájem

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Dědická práva dětí z prvního manželství

Dědictví v České republice je upraveno především občanským zákoníkem a specifickými právními normami, které definují proces dědění, dědické tituly a práva dědiců. Zákon v Česku zaručuje všem dětem stejné dědické právo bez ohledu na to, zda pocházejí z prvního, nebo druhého manželství. Klíčová pravidla jsou následující:

Zákonná dědická posloupnost: Pokud zůstavitel nezanechá závěť, majetek se rozděluje podle zákona. Děti z prvního manželství spadají do první dědické třídy, kam patří všechny děti zůstavitele a jeho manžel/ka. V této třídě si dědici dělí majetek rovným dílem.

Jak to vypadá v praxi? Zůstavitel má dvě děti z prvního manželství a jednu dceru z druhého manželství. Pokud byl během smrti stále ženatý, dědictví se rozdělí na čtyři stejné díly (manžel/ka dostane 1/4 a každé dítě také 1/4).

Povinný díl: Nezletilé děti mají nárok na tři čtvrtiny svého zákonného podílu. Zletilé děti mají nárok na jednu čtvrtinu svého zákonného podílu. Tento povinný díl je nezcizitelný, to znamená, že ho nelze upřít ani závětí. Zákonný dědický podíl je část dědictví, která by dětem náležela podle zákona, kdyby nebyly opomenuty.

Závěť a její omezení: Pokud zůstavitel sepíše závěť, může určit, komu chce svůj majetek odkázat. Povinný díl však musí být dětem vyplacen vždy. Pokud by závěť povinný díl porušovala, děti z prvního manželství se mohou obrátit na soud.

Co může dědictví pro děti z prvního manželství zkomplikovat?

Zákon hovoří jasně a pravidla jsou pevně daná. Přesto však mohou v praxi nastat situace, které mohou dětem z prvního manželství proces dědického řízení zkomplikovat. O jaké případy se nejčastěji jedná?

Nevyjasněné majetkové vztahy

Jedním z největších problémů bývá určení, co vše patří do dědictví. Během dalšího manželství si mohl zůstavitel pořídit majetek, který tedy nyní spadá do společného jmění manželů. Proto je při řešení dědictví pro děti z prvního manželství potřeba nejprve zjistit, co z aktuálního majetku spadá do společného jmění manželů a co je výlučným majetkem zůstavitele.

Jak to vypadá v praxi? Pokud zůstavitel vlastnil dům ještě před vstupem do druhého manželství, dům je jeho výlučným majetkem, a tudíž celý spadá do dědictví. Jestliže ale dům zakoupil až během druhého manželství, polovina patří manželovi/manželce, a pouze druhá polovina jde do dědictví pro děti z prvního manželství.

Převody majetku za života

Říká se, že nespravedlnost hýbe světem. A když se k ní přidá ještě závist, může být dědické řízení velmi nepříjemným procesem. Například v případě, kdy se zůstavitel rozhodně ještě za svého života, že svůj majetek převede na děti z dalšího manželství nebo na současného partnera. Nerovnoměrné rozdělení dědictví kvůli dříve převedenému majetku pak může vést k pocitu křivdy u dětí z prvního manželství.

Dědictví a nezletilé děti

Pokud jsou děti z prvního manželství nezletilé, jejich dědický podíl spravuje opatrovník. Toho určí soud. Může nastat i taková situace, že tímto opatrovníkem bude druhý manžel/ka zůstavitele. Pokud mezi dětmi a druhým manželem/kou zůstavitele nepanují dobré vztahy, často mezi nimi dochází ke konfliktům i coby mezi dědici.

Pokud chcete předejít konfliktům při řešení dědictví, doporučujeme vám sepsání závěti. Jako zůstavitel si můžete předem určit, kdo má dostat jaký podíl z vašeho majetku. Také můžete přistoupit k sepsání dědické smlouvy, ve které se s dědici ještě dohodnete a vzájemně si odsouhlasíte, komu co připadne. Svůj majetek také můžete dětem z prvního manželství darovat už za svého života, abyste jim zajistili spravedlivý podíl podle svých představ.

Tip na článek

Tip: Dědíte, ale máte dluhy? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak exekuce zasahuje do dědictví.

Praktické příklady

Rodič zemřel bez závěti: Rodič má dvě děti z prvního manželství a jedno dítě z druhého manželství. Jeho majetek zahrnuje dům, auto a finanční úspory ve výši 1 000 000 Kč. Manželka žijící v době úmrtí se podle zákona dělí rovným dílem s dětmi.

Výsledek: Manželka: 1/4 domu, 250 000 Kč, 1/4 auta. Každé dítě: 1/4 domu, 250 000 Kč, 1/4 auta.

Rodič zanechal závěť: V závěti rodič odkázal celý majetek své druhé manželce. Děti z prvního manželství ale požadují povinný díl. Soud nařídí, aby manželka vyplatila každému dítěti jeho povinný díl. (např. 1/4 majetku v případě zletilých dětí).

Výsledek: Druhá manželka získá většinu majetku, ale část bude muset vyplatit dětem z prvního manželství.

Shrnutí

Dědictví může být citlivým tématem, zejména v rodinách s dětmi z více manželství. České právo zajišťuje všem dětem zůstavitele stejná práva bez ohledu na jejich původ. Pokud není sepsána závěť, dědictví se rozděluje podle zákonné dědické posloupnosti, přičemž děti i manžel/ka si majetek dělí rovným dílem. Povinný díl, na který mají nezletilé děti nárok ve výši tří čtvrtin zákonného podílu a zletilé děti ve výši jedné čtvrtiny, nelze obejít ani závětí.

Ke komplikacím dochází například při nejasnostech ohledně majetkových vztahů, převodech majetku za života zůstavitele nebo při správě dědictví nezletilých dětí. Abyste předešli sporům, doporučujeme vám sepsat s advokátem závěť, případně darovat majetek už za života.

 

Témata článku:

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Sepsání závěti

Chcete rozhodnout o tom, kdo po vás bude dědit? Odkázat konkrétní část majetku konkrétní osobě? Mít jistotu, že bude vaše poslední vůle skutečně respektována? Sepíšeme pro vás závěť podle vašich požadavků. To vše do 5 dní od objednávky služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)