Obchodní korporace – význam
Obchodní korporace zahrnuje veškeré obchodní společnosti a družstva. Obchodní společnosti se dále dělí na osobní společnosti (zahrnující veřejnou obchodní společnost a komanditní společnost), kapitálové společnosti (zahrnující společnost s ručením omezeným a akciovou společnost), evropskou společnosti a evropské hospodářské zájmové sdružení. Družstva pak zahrnují buď klasická družstva, které mohou mít mnoho podob a evropskou družstevní společnost.
Rozdíl mezi firmou a korporací: Pojem obchodní korporace bývá často zaměňován s pojmem firma. Je mezi nimi ale podstatný rozdíl. Firma není na rozdíl od obchodní korporace právní subjekt, ale pouze název, pod kterým podnikatel vykonává svou činnost a pod kterým je zapsán v obchodním rejstříku. Každá obchodní korporace má tedy svou firmu (název), ale ne každá firma je obchodní korporace.
Jak se liší obchodní společnost a družstvo
Obchodní společnosti a družstva se liší v několika zásadních aspektech:
Účel a zaměření
Obchodní společnosti jsou primárně zaměřeny na generování zisku pro své vlastníky. Výnosy jsou rozdělovány podle podílů společníků nebo akcionářů.
Družstva se naopak orientují na uspokojování potřeb svých členů a komunit. I když mohou podnikat, jejich zisk bývá využíván k dalšímu rozvoji družstva nebo rozdělován podle pravidel stanovených ve stanovách.
Založení a právní forma
Obchodní společnost může založit dvě a více osob (v případě s.r.o. nebo a.s. i jedna osoba) a vzniká zápisem do obchodního rejstříku.
Družstvo musí mít alespoň tři zakladatele, kteří jsou zároveň prvními členy družstva. Stejně jako obchodní společnosti musí být zapsáno v obchodním rejstříku.
Související služba
Řešíte zápis do obchodního rejstříku?
Rádi vám pomůžeme. Se zápisy do obchodního rejstříku máme bohaté zkušenosti. Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do dvou pracovních dnů.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Vlastnictví a rozhodování
Obchodní společnosti mohou být vlastněny i řízeny fyzickými i právnickými osobami. Majetek a výnosy jsou rozděleny mezi vlastníky podle jejich podílů.
Družstvo je vlastněno členy, kteří sdílejí nejen vlastnictví, ale i rozhodovací pravomoci. Typický je demokratický princip „jeden člen, jeden hlas“, bez ohledu na výši vkladu.
Ručení a odpovědnost
U obchodních společností závisí míra ručení na jejich typu. Například ve veřejné obchodní společnosti ručí společníci celým svým majetkem. Naopak společnost s ručením omezeným a akciová společnost mají omezené ručení – společníci či akcionáři neručí za závazky společnosti nad rámec svého vkladu.
Družstva jako celek ručí svým majetkem, zatímco jednotliví členové neručí osobně za jeho závazky.
Nyní se pojďme blíže seznámit s jednotlivými typy družstev a obchodních korporací:
Druhy družstev
Pod pojmem družstvo si většina z nás pravděpodobně představí bytový dům a schůze se sousedy, jedná se ale o podstatně širší pojem než představuje klasické bytové družstvo. Družstvo představuje společenství neuzavřeného počtu osob, jehož hlavním účelem je zajištění potřeb svých členů.
Družstvo
Družstvo musí být založeno alespoň třemi členy. Zakládá se ustavující schůzí, kde se schvalují stanovy – základní dokument upravující vnitřní fungování družstva a oficiálně vzniká zápisem do obchodního rejstříku.
Tip na článek
Zakládáte bytové družstvo? Sepíšeme či zkontrolujeme stanovy a dohlédneme, aby byly v souladu se zákonem.
Členem družstva může být fyzická i právnická osoba. U fyzických osob je podmínkou dokončení povinné školní docházky a dosažení věku 15 let. Zakládající členové získávají členství automaticky dnem vzniku družstva, zatímco ostatní se mohou stát členy kdykoli během jeho existence, a to podáním písemné přihlášky a jejím schválením družstvem.
Družstvo má tři základní orgány:
- Členská schůze – nejvyšší orgán, kde každý člen má jeden hlas.
- Představenstvo – řídí družstvo a zastupuje ho navenek.
- Kontrolní komise – dohlíží na činnost představenstva a hospodaření družstva.
Družstvo může mít různé podoby podle jeho zaměření. Mezi nejtypičtější druhy družstev, na které můžete narazit zahrnují:
- Bytové družstvo: Bytové družstvo slouží k zajištění bydlení pro své členy. Vlastní bytový dům nebo jiné nemovitosti a jednotliví členové mají k bytům uživatelská práva, nikoli vlastnická.
- Sociální družstvo: Sociální družstva se zaměřují na zaměstnávání a podporu znevýhodněných osob, jako jsou lidé se zdravotním postižením, dlouhodobě nezaměstnaní nebo senioři.
- Spořitelní a úvěrní družstva: Známá také jako družstevní záložny nebo kampeličky, tato družstva poskytují svým členům finanční služby, například půjčky nebo spoření.
Evropská družstevní společnost
Evropská družstevní společnost je nadnárodní forma družstva, která umožňuje podnikání a spolupráci mezi členy z různých zemí Evropské unie. Může být založena spojením existujících družstev, přeměnou družstva nebo jako nově založená společnost.
Druhy obchodních společností
Obchodní společnosti jsou právnické osoby, které slouží především k podnikání a generování zisku pro své vlastníky (společníky či akcionáře).
Pod obchodní společnosti spadají osobní společnosti (veřejná obchodní společnost a komanditní společnost), kapitálové společnosti (společnost s ručením omezeným a akciová společnost), evropská společnost a evropské hospodářské zájmové sdružení.
Pojďme si jednotlivé typy obchodních společností představit podrobněji:
Osobní společnosti
Osobní společnosti jsou charakteristické osobní účastí společníků na podnikání a řízení firmy. Společníci nemají vkladovou povinnost, ale ručí za závazky společnosti celým svým majetkem.
Veřejná obchodní společnost
Veřejná obchodní společnost (v.o.s.) se skládá minimálně ze dvou společníků, kteří společně podnikají a ručí za závazky společnosti celým svým osobním majetkem.
Základní charakteristiky v.o.s.:
- Minimální počet společníků – musí být alespoň dva.
- Ručení za závazky – společníci ručí celým svým osobním majetkem.
- Řízení společnosti – každý společník má právo podílet se na řízení.
- Minimální kapitál – není zákonem stanoven.
- Založení – vzniká podpisem společenské smlouvy a zápisem do obchodního rejstříku.
- Zisk a ztráta – se dělí mezi společníky rovným dílem, pokud není dohodnuto jinak.
Komanditní společnost
Komanditní společnost (k.s.) kombinuje prvky osobních i kapitálových společností. Existují dva typy společníků, kteří se liší mírou odpovědnosti a právem na řízení společnosti:
- Komplementáři – ručí za závazky společnosti celým svým osobním majetkem a mají právo společnost řídit. Komplementáři obvykle dostávají odměnu za řízení společnosti.
- Komanditisté – ručí pouze do výše svého nesplaceného vkladu a nemohou zasahovat do řízení společnosti. Komanditisté získávají podíl na zisku podle výše svého vkladu.
Základní charakteristiky k.s.:
- Minimální počet společníků – alespoň jeden komplementář a jeden komanditista.
- Ručení za závazky – komplementáři ručí neomezeně celým svým majetkem, komanditisté jen do výše svého vkladu.
- Řízení společnosti – pouze komplementáři mají právo společnost řídit
- Minimální kapitál – zákon nestanovuje minimální kapitál, ale komanditista musí vložit vklad určený ve společenské smlouvě.
- Zisk – zisk se dělí mezi komanditisty a komplementáře na polovinu. Komplementáři si pak zisk dělí rovným dílem (pokud není ve společenské smlouvě stanoveno jinak).
Kapitálové společnosti
Kapitálové společnosti jsou založené na kapitálovém vkladu společníků a jejich odpovědnost je omezena na výši jejich vkladu. To znamená, že společníci neručí osobním majetkem za dluhy společnosti.
Společnost s ručením omezeným
Společnost s ručením omezeným (s.r.o.) je kapitálová obchodní společnost, ve které společníci ručí za závazky společnosti pouze do výše nesplaceného vkladu. To znamená, že neručí společníci svým osobním majetkem. Jedná se o nejrozšířenější typ obchodní společnosti v České republice.
Základní charakteristiky s.r.o.:
- Minimální počet společníků – 1 (může být jedna fyzická nebo právnická osoba).
- Ručení za závazky – společníci ručí pouze do výše nesplaceného vkladu.
- Minimální kapitál – zákon stanovuje minimální základní kapitál 1 Kč, ale v praxi bývá vyšší.
- Řízení společnosti – společnost řídí jednatel nebo více jednatelů.
- Podíl na zisku – společníci mají nárok na podíl na zisku podle svých podílů ve společnosti.
- Založení společnosti – vzniká podpisem zakladatelského dokumentu a zápisem do obchodního rejstříku.
Tip na článek
Plánujete založení s.r.o.? Provedeme vás procesem založení společnosti a nabídneme i veškerý servis, který pro své podnikání potřebujete.
Akciová společnost
Akciová společnost (a.s.) se od ostatních forem podnikání odlišuje tím, že je rozdělena na akcie. Společníci (akcionáři) neručí za závazky společnosti, pouze riskují ztrátu hodnoty svých akcií. Akciová společnost může být soukromá nebo veřejná – veřejné a.s. mohou obchodovat své akcie na burze.
Základní charakteristiky a.s.:
- Minimální počet akcionářů – může být založena jednou osobou (fyzickou nebo právnickou).
- Ručení za závazky – akcionáři neručí osobním majetkem, pouze riskují ztrátu investovaného kapitálu.
- Minimální základní kapitál – 2 000 000 Kč (nebo 80 000 EUR, pokud se jedná o veřejně obchodovanou společnost).
- Řízení společnosti – statutárním orgánem je představenstvo nebo statutární ředitel (podle zvoleného systému řízení).
- Podíl na zisku – akcionáři dostávají dividendy, pokud společnost rozhodne o jejich vyplacení.
- Obchodování s akciemi – může být soukromá (akcie nejsou veřejně obchodovatelné) nebo veřejná (akcie obchodované na burze).
Evropská společnost
Evropská společnost je nadnárodní forma akciové společnosti, která umožňuje podnikání ve všech členských státech Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru pod jednotným právním rámcem.
Základní charakteristiky Evropské společnosti:
- Právní subjektivita – Evropská společnost je právnickou osobou s vlastní právní subjektivitou.
- Mezinárodní působnost – umožňuje snadný přesun sídla do jiného členského státu bez likvidace.
- Základní kapitál – minimálně 120 000 EUR.
- Ručení akcionářů – akcionáři neručí osobním majetkem, pouze do výše svého podílu
- Řízení společnosti – možnost volby mezi dualistickým nebo monistickým systémem řízení.
- Registrace – SE musí být zapsána v obchodním rejstříku členského státu, kde má sídlo.
Evropské hospodářské zájmové sdružení
Evropské hospodářské zájmové sdružení je specifická právní forma umožňující podnikům nebo samostatným podnikatelům z různých států EU spolupracovat na společných projektech, aniž by ztratili svou právní samostatnost.
Hlavním cílem EHZS není generování zisku, ale podpora a usnadnění přeshraniční spolupráce mezi jeho členy. Pokud EHZS vytváří zisk, je tento zisk rozdělen mezi členy a zdaněn v jejich domovských zemích.
Základní charakteristiky EHZS:
- Není samostatnou právnickou osobou – ale má právní subjektivitu, může uzavírat smlouvy a vystupovat před soudem.
- Není určeno k tvorbě zisku – hlavním účelem je podpora podnikání jeho členů.
- Minimální počet členů – alespoň dva členové ze dvou různých členských států EU.
- Ručení členů – členové ručí nerozdílně a společně za závazky EHZS.
- Daňová transparentnost – sdružení samo neplatí daně, zisk je rozdělen mezi členy a zdaněn u nich.
Shrnutí
Obchodní korporace zahrnují obchodní společnosti a družstva. Obchodní společnosti se dělí na osobní (v.o.s., k.s.) a kapitálové (s.r.o., a.s.), přičemž existují i evropské formy jako evropská společnost (SE) a evropské hospodářské zájmové sdružení (EHZS). Družstva zahrnují klasická družstva a evropskou družstevní společnost.
Obchodní společnosti jsou zaměřeny na zisk, zatímco družstva uspokojují potřeby členů. Osobní společnosti mají neomezené ručení společníků, zatímco kapitálové společnosti ručí pouze do výše vkladu.
Ve veřejné obchodní společnosti ručí všichni společníci celým majetkem, zatímco v komanditní společnosti ručí celým svým majetkem komplementáři a komanditisté ručí pouze omezeně. Společnost s ručením omezeným je nejčastější formou podnikání s ručením omezeným na nesplacený vklad, zatímco akciová společnost je rozdělena na akcie a může být veřejně obchodovaná.