Vše začíná podáním žádosti o důchod
Paní Hana trpí neurologickým onemocněním, kvůli kterému má závratě, brnění rukou, bolesti zad, poruchy motoriky a zhoršenou schopnost chůze. Vzhledem k tomu, že se její stav nelepší a nebude zlepšovat a dle jejího názoru jí dlouhodobě ztěžuje výkon práce, podala si žádost o invalidní důchod. Sama odhaduje, že se jí ztížila pracovní zátěž asi o padesát procent a domnívá se, že má nárok na invalidní důchod II. stupně.
V České republice existují tři druhy invalidních důchodů: prvního, druhého a třetího stupně. Posuzuje se přitom, o kolik procent poklesla pracovní schopnost posuzované osoby.
- Invalidní důchod prvního stupně znamená pokles pracovní schopnosti nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %,
- invalidní důchod druhého stupně znamená pokles pracovní schopnosti nejméně o 50%, avšak nejvíce o 69 %,
- invalidní důchod třetího stupně znamená pokles pracovní schopnosti o 70% a více.
Související služba
Potřebujete pomoci se sepsáním správní žaloby nebo zastoupením u soudu?
Potřebujete pomoci s podáním správní žaloby nebo zastoupením u soudu? Rádi vám se vším pomůžeme. Provedeme důkladnou analýzu, posoudíme vaše reálné šance a navrhneme další postup. To vše do 48 hodin od objednávky služeb.
Chci pomoci s právním zastoupením
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Výše invalidního důchodu
Výše záleží na třech podstatných faktorech. Jsou jimi:
- dosavadní výdělky v (produktivním) životě,
- získaná doba pojištění (u invalidních důchodu se doba pojištění dopočítává),
- přiznaný stupeň invalidity.
V praxi to znamená, že musíte odpracovat dostatečný počet let, který se stanovuje podle věku:
- do 20 let – méně než 1 rok účasti na důchodovém pojištění,
- 20–22 let – 1 rok účasti na důchodovém pojištění,
- 22–24 let – 2 roky účasti na důchodovém pojištění,
- 24–26 let – 3 roky účasti na důchodovém pojištění,
- 26–28 let – 4 roky účasti na důchodovém pojištění,
- 28 a více let – 5 let účasti na důchodovém pojištění.
Jste-li starší 28 let, bude u vás podstatné i to, zda jste potřebnou dobu (5 let) pojištění získali během posledních deseti let před vznikem invalidity. Pokud je vám ale více než 38 let a nesplňujete požadovanou odpracovanou dobu, můžete splnit ještě alternativní podmínku, kdy se v období posledních dvaceti let před vznikem invalidity započítává deset let pojištění.
Invalidní důchod u OSVČ se stanovuje stejně jako u zaměstnance, započítávají se roky, po které jste se účastnili na sociálním pojištění.
Příklad výpočtu invalidního důchodu v roce 2024
Uveďme si na konkrétním případě, jak si podle internetové kalkulačky odhadla svůj invalidní důchod paní Hana
- Aktuální hrubá měsíční mzda v Kč 34 000
- Rok počátku důchodového pojištění 1994
- Rok narození 1970
- Stupeň invalidity II.
- Výpočet invalidního důchodu je 9 610 Kč
Po dosažení důchodového věku začnete pobírat starobní důchod, který invalidní důchod nahradí (pakliže je vyšší než důchod dosavadní). Žádost se podává na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Míru invalidity pak posuzuje posudkový lékař OSSZ. Důchody přiznané před 1. lednem 2024 se zvyšují od 1. ledna 2024 tak, že základní výměra důchodu se zvyšuje o 360 Kč měsíčně. Výše základní výměry důchodu pro rok 2024 činí 4.400 Kč.
V případě paní Hany byla v první fázi žádost o invalidní důchod zamítnuta.
Tip na článek
Tip: Dalším z důvodů zamítnutí žádosti (mimo posudek revizního lékaře) může být i to, že žadatel nezískal dostatečnou dobu pojištění.
Přezkoušení stupně invalidity posudkovým lékařem
Pokud vám invalidní důchod přiznali, počítejte s tím, že bude váš zdravotní stav v pravidelných intervalech (jejichž délka se stanovuje velmi individuálně) přezkoušen posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ. Na přezkoušení je nutné se dostavit. V opačném případě vám totiž hrozí zastavení invalidního důchodu.
Přezkoušení lze provést i na základě vlastní žádosti, pokud se domníváte, že máte nárok na vyšší stupeň důchodu z důvodu zhoršeného zdravotního stavu.
Posudkový lékař OSSZ rozhoduje podle objektivního lékařského nálezu a rovněž za pomocí vyhlášky o posuzování invalidity č. 359/2009, kde jsou v přílohách popsány i jednotlivé diagnózy, jejich varianty a odhadovaná míra poklesu pracovní schopnosti.
Co když s verdiktem posudkového lékaře nesouhlasíte?
Pokud při první žádosti či při přezkoušení stavu posoudil váš zdravotní stav posudkový lékař nálezem, se kterým nesouhlasíte (tedy vám důchod nepřiznal, rozhodl o snížení jeho stupně, nebo nerozhodnul o zvýšení), můžete podat proti rozhodnutí ČSSZ o invalidním důchodu odvolání proti lékařskému posudku, resp. námitky.
Tip na článek
Tip: Je potřeba vyčkat až na doručení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o důchodu a nepodávat tedy odvolání (námitky) proti lékařskému posudku o invaliditě. Ten totiž není rozhodnutím, pouze podkladem pro ně.
Uhlídejte si zákonnou lhůtu pro podání námitek, což je nezbytné pro možnou pozdější žalobu na soud. Pokud byste námitku nepodali vůbec, či ji nepodali v dané lhůtě, možnost soudní žaloby je pro vás zapovězena.
Námitky se podávají písemně, a to na Českou správu sociálního zabezpečení. V odvolání proti lékařskému posudku musíte uvést, kterého rozhodnutí se týká (zda se jednalo o rozhodnutí o nepřiznání, snížení či odebrání invalidního důchodu), kdo jej vydal a jaké je jeho číslo jednací. Důležité je uvést, proč s ním nesouhlasíte, doložit všechny relevantní skutečnosti, včetně např. lékařských zpráv a posudků jiných lékařů. Na základě přijatých námitek následně posoudí zdravotní stav lékaři ČSSZ, kteří mají v kompetenci řízení o námitkách. Jedná se o jiného lékaře, než který původní rozhodnutí vydával.
Lhůta na vydání rozhodnutí o námitkovém řízení je 60 dnů, ale může být prodloužena o 30 dnů na dožádání potřebných dokumentů od jiného správního orgánu. Zpracování nového posudku má také svoji lhůtu, ta činí max. 60 dnů. Celková lhůta na vydání rozhodnutí o námitkách může být tedy 120 dnů, ve složitějších případech i 150 dnů.
Tip na článek
Tip: Pokud byla vaše žádost zamítnuta z důvodů, že nemáte splněnou potřebnou dobu pojištění, odvolání proti lékařskému posudku je prakticky zbytečné. Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, můžete dobu pojištění, kterou potřebujete splnit, doplnit zaměstnáním, které zakládá účast na sociálním pojištění. V některých případech může být řešením účast na dobrovolném důchodovém pojištění a opětovná žádost o invalidní důchod v budoucnu, jakmile budou podmínky splněny.
Žaloba ve správním soudnictví při neúspěšných námitkách
Jestliže vašim námitkám proti rozhodnutí ČSSZ ve věci invalidního důchodu není vyhověno, máte dále možnost podat správní žalobu v dané věci ke Krajskému soudu. Správní žaloba musí být podána do 60 dní od doručení proti rozhodnutí, proti kterému je podávána. V žalobě je vhodné uvést, proč nebyl správně zohledněn zdravotní stav apod., k sepsání žaloby je vhodné využít služeb advokáta.
Žaloba se podává ve dvou vyhotoveních a je vhodné k ní přiložit lékařské zprávy. Soud si může další zdravotní dokumentaci vyžádat. Posouzení zdravotního stavu následně provádí posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí. Neplatí se žádné soudní poplatky, a to ani v případě neúspěchu žaloby.
Paní Hana proti rozhodnutí o nepřiznání invalidního důchodu podala námitky, ale opět neúspěšně. Nakonec s naší pomocí podala správní žalobu, v níž znovu popsala svůj zdravotní stav, uvedla, jak ji omezuje ve výkonu povolání (vedoucí prodejny), doložila zdravotní zprávy svého neurologa a ortopeda. Nakonec jí byl přiznán invalidní důchod I. stupně. Při jeho přiznání je možné i nadále pracovat. Paní Hana si tak mohla bez obav ze ztráty celkového příjmu snížit pracovní úvazek a dohodla si se zaměstnavatelem úpravu pracovních podmínek tak, aby mohla svoji práci i nadále vykonávat.
Shrnutí
Pokud vám nebyl přiznán invalidní důchod nebo nesouhlasíte s rozhodnutím o jeho stupni, nezoufejte. Možností obrany je několik – od podání námitek na ČSSZ přes podání správní žaloby ke Krajskému soudu až po využití služeb advokáta. Je důležité dbát na dodržení zákonných lhůt a podání správně vyplněné dokumentace. Při neúspěchu v námitkovém řízení můžete využít i soudní cestu, přičemž se neplatí soudní poplatky. Správné doložení zdravotního stavu může být klíčem k úspěchu.