Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak popřít otcovství

Dnes se podíváme na to, jak je možné změnit jméno otce v rodném listu dítěte, kdo všechno může o takovou změnu usilovat a kolik na to má času.

žena v popředí zdrceného muže drží v ruce těhotenský test
4 minuty čtení
17. 10. 2019

Život přináší různé situace a není úplně výjimečné, že na matrice je jako otec zapsán někdo jiný, než ten, kdo je skutečným biologickým otcem dítěte. Pak záleží na tom, zda o takovém rozporu otec (právní či biologický) ví a má zájem takovou situaci řešit a změnit.

Kdo je podle zákona rodičem dítěte?

Dřív než si řekneme o tom, jak popřít otcovství, je potřeba si ujasnit, koho vlastně zákon za otce uznává a kdo tedy může být na matrice jako otec zapsán. Stará právní poučka říká, že matka je vždy jistá, zatímco otec dítěte je vždy nejistý. Stejně tak i občanský zákoník celkem jednoduše stanoví, že matkou je žena, která dítě porodila.

Pokud jde o otce, je situace komplikovanější. Občanský zákoník počítá s několika tzv. domněnkami otcovství. Jako první zákon označuje za otce manžela matky. Pokud je tedy matka dítěte vdaná, do matriky se automaticky jako otec zapisuje její manžel. V případě, že se dítě narodí do 300 dnů po rozvodu, opět se do matriky automaticky zapíše bývalý manžel – ledaže se matka mezitím nově provdala. Když matka vdaná není, situace se obvykle řeší souhlasným prohlášením obou rodičů, to je možné i před porodem dítěte. V případě umělého oplodnění se má za to, že otcem je ten, kdo k němu dal souhlas. A když není otec určen ani jedním z těchto způsobů, může se matka, dítě, nebo muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, obrátit na soud, který provede dokazování a určí, zda daný muž bude do matriky jako otec zapsán.

Jak popřít otcovství?

Popření otcovství do jisté míry závisí právě na tom, jak bylo otcovství určeno. Pokud má o svém otcovství pochybnosti manžel matky, může se do 6ti měsíců od doby, kdy se dozvěděl o tom, že by otcem být nemusel, obrátit na soud a požádat soud o popření svého otcovství. Nejpozději se ale na soud může obrátit do 6ti let věku dítěte. Soudu by měl takový muž zejména napsat, proč se otcem necítí být, v případě, že si třeba nechal udělat testy otcovství, měl by soudu zaslat výsledky.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Můžu popřít své otcovství i tehdy, když jsem na matrice podepsal prohlášení?

V případě, kdy bylo otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů, má otec právo podat soudu návrh na popření otcovství do 6ti měsíců od takového prohlášení. Jestliže ale bylo prohlášení sepsáno ještě před porodem, pak má otec čas na popření do 6ti měsíců od porodu. Když se dítě narodí po umělém oplodnění, muž, který k němu dal souhlas, své otcovství popřít nemůže. Výjimkou je pouze to, pokud se zjistí, že žena otěhotněla jinak.

Kdo a do kdy může otcovství popřít

Otcovství může popírat zapsaný otec, ale také matka. Ta má ovšem kratší lhůty, návrh k soudu může podat jen do 6ti měsíců do narození dítěte vůči svému manželovi. V případě, že otec byl určen souhlasným prohlášením, pak do půl roku od tohoto prohlášení.

Obecně je možné popřít otcovství maximálně do 6ti let dítěte. I když se pochybnosti zapsaného otce objeví třeba až v 10ti letech jeho potomka, má obvykle smůlu, protože zákon tak chrání dítě a pro takto staré dítě již by to mohl příliš velký zásah do rodinných a citových vazeb. Nehledě na to, že pokud není určen nový otec, dítě může přijít také o materiální zázemí. Přesto ve výjimečných případech zákon umožňuje, aby soud prominul uplynutí lhůty 6ti let věku dítěte a rozhodl o popření otcovství i později. Musí to ale vyžadovat zájem dítěte a veřejný pořádek.

Čekám dítě s novým partnerem, ale ještě nejsem rozvedená…

Ani toto není dnes neobvyklá situace. Rozvod se může protáhnout a přitom dítě už je na cestě. Když se dítě narodí, automaticky bude jako jeho otec zapsán manžel matky. V takové situaci ale obvykle jak manžel, matka tak i skutečný otec dítěte chtějí, aby do matriky byl zapsán někdo jiný. V případě, že už je rozvod v běhu, zákon umožňuje v jednom řízení popření i určení otcovství. Je zapotřebí podat u soudu návrh, a to do jednoho roku od narození dítěte a současně musí všichni tři zúčastnění (manžel, matka, nový partner) u soudu prohlásit, že souhlasí s tím, že otcem je nový partner matky.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jiří Kopic, Praha

před 1 rokem

Nas advokat byl velice ochotny a vstricny, urcite doporucuji!

Anna Marková

před 10 měsíci

Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy (zobrazit více) v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta obrátit.

Barbora Lindauer

před 6 měsíci

Výborné právní služby on-line a skvělá a rychlá komunikace. Byla jsem spokojená a využiji i příště.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Manželský pár sundávající si snubní prsten, který se připravuje na to, co obnáší rozvod

Co obnáší rozvod – sporný, nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku slíbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod – ten může být tzv. nesporný (=…

29. 12. 2020
Dítě stojící u okna během rozvodu rodičů

Jak je to s dětmi u rozvodu

Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým…

17. 12. 2020

Vzor žádosti o rozvod

Vzor návrhu na rozvod slouží především k tomu, abyste věděli, co vše je potřeba soudu sdělovat a jaké dokumenty potřebujete. Záleží také na tom zda jste s vaším protějškem domluveni,…

4. 11. 2021

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021