Jak popřít otcovství

Dnes se podíváme na to, jak je možné změnit jméno otce v rodném listu dítěte, kdo všechno může o takovou změnu usilovat a kolik na to má času.
žena v popředí zdrceného muže drží v ruce těhotenský test
5 minut čtení
17. 10. 2019

Život přináší různé situace a není úplně výjimečné, že na matrice je jako otec zapsán někdo jiný, než ten, kdo je skutečným biologickým otcem dítěte. Pak záleží na tom, zda o takovém rozporu otec (právní či biologický) ví a má zájem takovou situaci řešit a změnit.

Kdo je podle zákona rodičem dítěte?

Dřív než si řekneme o tom, jak popřít otcovství, je potřeba si ujasnit, koho vlastně zákon za otce uznává a kdo tedy může být na matrice jako otec zapsán. Stará právní poučka říká, že matka je vždy jistá, zatímco otec dítěte je vždy nejistý. Stejně tak i občanský zákoník celkem jednoduše stanoví, že matkou je žena, která dítě porodila.

Pokud jde o otce, je situace komplikovanější. Občanský zákoník počítá s několika tzv. domněnkami otcovství. Jako první zákon označuje za otce manžela matky. Pokud je tedy matka dítěte vdaná, do matriky se automaticky jako otec zapisuje její manžel. V případě, že se dítě narodí do 300 dnů po rozvodu, opět se do matriky automaticky zapíše bývalý manžel – ledaže se matka mezitím nově provdala. Když matka vdaná není, situace se obvykle řeší souhlasným prohlášením obou rodičů, to je možné i před porodem dítěte. V případě umělého oplodnění se má za to, že otcem je ten, kdo k němu dal souhlas. A když není otec určen ani jedním z těchto způsobů, může se matka, dítě, nebo muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, obrátit na soud, který provede dokazování a určí, zda daný muž bude do matriky jako otec zapsán.

Jak popřít otcovství?

Popření otcovství do jisté míry závisí právě na tom, jak bylo otcovství určeno. Pokud má o svém otcovství pochybnosti manžel matky, může se do 6ti měsíců od doby, kdy se dozvěděl o tom, že by otcem být nemusel, obrátit na soud a požádat soud o popření svého otcovství. Nejpozději se ale na soud může obrátit do 6ti let věku dítěte. Soudu by měl takový muž zejména napsat, proč se otcem necítí být, v případě, že si třeba nechal udělat testy otcovství, měl by soudu zaslat výsledky.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Můžu popřít své otcovství i tehdy, když jsem na matrice podepsal prohlášení?

V případě, kdy bylo otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů, má otec právo podat soudu návrh na popření otcovství do 6ti měsíců od takového prohlášení. Jestliže ale bylo prohlášení sepsáno ještě před porodem, pak má otec čas na popření do 6ti měsíců od porodu. Když se dítě narodí po umělém oplodnění, muž, který k němu dal souhlas, své otcovství popřít nemůže. Výjimkou je pouze to, pokud se zjistí, že žena otěhotněla jinak.

Kdo a do kdy může otcovství popřít

Otcovství může popírat zapsaný otec, ale také matka. Ta má ovšem kratší lhůty, návrh k soudu může podat jen do 6ti měsíců do narození dítěte vůči svému manželovi. V případě, že otec byl určen souhlasným prohlášením, pak do půl roku od tohoto prohlášení.

Obecně je možné popřít otcovství maximálně do 6ti let dítěte. I když se pochybnosti zapsaného otce objeví třeba až v 10ti letech jeho potomka, má obvykle smůlu, protože zákon tak chrání dítě a pro takto staré dítě již by to mohl příliš velký zásah do rodinných a citových vazeb. Nehledě na to, že pokud není určen nový otec, dítě může přijít také o materiální zázemí. Přesto ve výjimečných případech zákon umožňuje, aby soud prominul uplynutí lhůty 6ti let věku dítěte a rozhodl o popření otcovství i později. Musí to ale vyžadovat zájem dítěte a veřejný pořádek.

Čekám dítě s novým partnerem, ale ještě nejsem rozvedená…

Ani toto není dnes neobvyklá situace. Rozvod se může protáhnout a přitom dítě už je na cestě. Když se dítě narodí, automaticky bude jako jeho otec zapsán manžel matky. V takové situaci ale obvykle jak manžel, matka tak i skutečný otec dítěte chtějí, aby do matriky byl zapsán někdo jiný. V případě, že už je rozvod v běhu, zákon umožňuje v jednom řízení popření i určení otcovství. Je zapotřebí podat u soudu návrh, a to do jednoho roku od narození dítěte a současně musí všichni tři zúčastnění (manžel, matka, nový partner) u soudu prohlásit, že souhlasí s tím, že otcem je nový partner matky.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

hodnocení 3.3/5, celkem 3 hodnocení

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Smutná žena, v pozadí sedí muž s hlavou v dlaních

Když dojde na rozvod - sporný nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku síbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod - ten může být tzv. nesporný nebo...

19. 3. 2019
Ondřej Preuss
Smutné dítě v pozadí s hádajícími se rodiči

Jak je to s dětmi u rozvodu

Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým...

23. 5. 2019
Ondřej Preuss
Muž e ženou sedí na posteli a nemluví spolu

Žádost o rozvod – vzor

V tomto blogu se podíváme na rozvod zcela konkrétně a prakticky. Pokud se vás tato nepříjemná situace právě týká, připravili jsme pro vás vzorovou žádost....

26. 9. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019