Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak hledat a číst v katastrální mapě?

Potřebujete si rychle zjistit nezávislé informace o vaší vytoužené nemovitosti? Nebo chcete mít jistotu, že příchod k ní nebude komplikovat pozemek, který patří vašemu sousedovi? Projděte si náš návod, díky kterému zjistíte, co všechno si můžete zkontrolovat v mapě katastru a na co si dát pozor.

Jak hledat a číst v katastrální mapě?
5 minut čtení
14. 5. 2021

Co je katastrální mapa?

Jde o mapu, která je dohledatelná v katastru nemovitostí. Zatímco dříve byla mapa katastru vedena jen ve fyzické tištěné podobě, takzvané analogové, v dnešní době můžete hledat v mapách digitálních, zdarma dostupných na webu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Dostupný advokát radí: „Digitalizace ještě není dokončena na celém území České republiky a některé části (zejména na venkově) tak nemusí být v mapě katastru nemovitostí geometricky přesné. V takovém případě se dají použít služby společností vytvářejících ortofotomapu nebo využít tradiční způsob v podobě návštěvy katastru.“

Co všechno je na mapu katastru nemovitostí zakresleno?

 • státní hranice,
 • hranice územních samosprávních jednotek,
 • hranice pozemků,
 • hranice chráněných území,
 • hranice ochranných pásem,
 • obvody budov,
 • ostatní prvky – tunely, mosty, příjezdové cesty.

Chci si na mapách katastru prohlédnout pozemek, o který mám zájem – jak na to?

Do katastrálních map se snadno dostanete přes stránku nahlížení do katastru nemovitostí. Zadáte název katastrálního území, který je shodný s názvem největší obce. Systém myslí na více obcí s podobným názvem a vždy nabídne všechny možnosti s rozlišením okresů. Následně se vám zobrazí mapa katastrálního území, na které si hledané místo můžete přiblížit až do zobrazení čísla parcely.

jak-hledat-v-katastralni-mape-1

Tip: Zkuste využít přepnutí do přehlednější ortofotomapy, díky které si prohlédnete letecký snímek lokality současně s katastrální mapou.

Pokud ale o pozemku víte více informací, můžete využít na mapě katastru menu v horní části a dohledat ho rychleji přes číslo pozemku (parcela), čísla popisného (stavba) nebo čísla řízení (řízení).

Dostupný advokát radí: My jsme například zkoušeli vyhledat pozemek v obci Chvaleč, kde jsme znali evidenční číslo objektu. Místo přehledové katastrální mapy jsme použili evidenční číslo stavby a dostali se přímo na detailní informace. V přehledu je vidět nejen vlastník, ale též konkrétní typ parcely, její výměra nebo vázající se omezení vlastnického práva.“

Tip: Co(ne)zjistíte z nahlížení do katastru nemovitostí

jak-hledat-v-katastralni-mape-2

Po rozkliknutí mapy se nejlépe pracuje přímo s katastrální mapou, díky které si můžete prohlédnout hranice pozemku a samotných budov a čísla pozemku či staveb. Pro lepší představu a kontrolu můžete v tomto bodě využít výše zmiňovanou ortofotomapu. Katastrální pozemková mapa pak bude mít tuto podobu:

Tip: Dole si nezapomeňte kliknout na tlačítko KN (informace o nemovitosti), díky kterému se vám po kliknutí kurzorem zobrazí všechna důležitá data o nemovitosti.

jak-hledat-v-katastralni-mape-3

Checklist 8 bodů, které si v katastrálních mapách pozemků zkontrolujete před podpisem kupní smlouvy

 1. Ověřte si, že v kupní smlouvě je u nemovitosti uvedena správná výměra.
 2. V datech o nemovitosti si zkontrolujte, že nemá žádná omezení vlastnických práv, nebo zda případně souhlasí s tím, co je uvedeno ve smlouvě.
 3. V mapě katastru si zkontrolujte stavby, které jsou na pozemku zapsány, a stav si porovnejte s realitou.
 4. Dejte pozor na to, zda se na pozemku nenacházejí černé stavby, které nejsou na mapě zakresleny a tím pádem neprošly kolaudací.
 5. Zkontrolujte, zda stavby nezasahují na cizí pozemek.
 6. Ověřte si, že budete mít dostupný přístup nemovitosti přes obecní pozemky či komunikace, nebo zda je zřízena služebnost přes pozemek cizí.
 7. Porovnejte půdorys budovy se skutečným stavem. V praxi se stává, že majitelé například nenahlásí nebo nezapíší do katastrální mapy pozemků přístavbu, a půdorys pak následně na katastrální mapě pozemků vypadá úplně jinak.
 8. U přístřešků, teras nebo hospodářských staveb zkontrolujte, že jsou v katastru pozemků a tím i na mapě označeny jako stavby (čára s tečkou uprostřed). V tomto bodě je ale třeba brát v potaz to, že postupná digitalizace katastrální mapy mohla vést k menším odchylkám. Zaměřte se pro to spíše na velikost a tvar budovy.

Nenecháme vás podepsat kupní smlouvu na nemovitost, která by vás poškodila

V kupní smlouvě zkontrolujeme každý detail, pomůžeme vám se zápisem do katastru nemovitostí a poradíme vám také s daněmi. S našimi službami si rovněž kupujete pojistku, že koupě dopadne po právní stránce dle vašich představ. Do 48 hodin můžete mít vše hotovo.

Přenechat formality zkušenému advokátovi

Které další informace můžete z map katastru nemovitostí vyčíst?

 • Měření vzdálenosti na katastrální mapě– zaklikněte ikonku s čísly umožňující měření vzdálenosti, jak je patrné z našeho obrázku.
jak-hledat-v-katastralni-mape-4

Levým kurzorem si pak jednoduše označíte dva body, které chcete změřit, ať už je to délka pozemku, jeho šířka, vzdálenost objektu od přístupové cesty nebo vzdálenost od nejbližšího souseda.

 • Měření budovy – stejný způsob můžete aplikovat u budovy. Jednoduše se tak dozvíte přibližnou délku a hloubku budovy.
jak-hledat-v-katastralni-mape-5
 • Měření plochy – označením všech rohů zjistíte plochu jakékoliv parcely. Stejný způsob funguje jako v předchozím případě u budovy.
jak-hledat-v-katastralni-mape-6

Tím výčet možností katastrální mapy nekončí. Pro odborníky nabízí digitální verze další funkce, kdy můžete přidávat vrstvy s hranicemi parcel s vyjádřením přesnosti, bodovými polohovými poli, klady mapových listů a dalšími specifikacemi. Pokud by vás dané informace zajímaly, můžete využít nápovědu k nahlížení do katastru přímo na stránkách ČÚZK.

Katastr nemovitostí samozřejmě nabízí možnost si mapu vytisknout nebo stáhnout jako soubor PDF.

Nestačí vám detail mapy a potřebujete mít k dispozici výpis? Zjistěte, jaký je rozdíl mezi výpisem z katastru a nahlížením, na kolik vás to vyjde a na co si dát pozor. O všem podstatném jsme se rozepsali v dalším článku.

Tip na závěr nejen pro architekty:

Bydlíte v Praze? Díky aplikaci Dvě Prahy máte šanci si porovnat, jak vaše ulice vypadala před 80, 60, 40 a 20 lety. Jednoduše tak nahlédnete do historie konkrétního místa a uvidíte, jak se jeho podoba měnila.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Témata článku:

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Filip Rufer

před 8 měsíci

Dostupný advokát aktualizoval smluvní podmínky našeho webového portálu studentino.cz, aby byly plně v souladu GDPR. Všechnu komunikaci jsme zvládli online a za rozumnou cenu.

Jana Vičanová

před 4 roky

Team Dostupneho advokáta je tvořen profesionaly s lidským přístupem. Mají me vrele doporučení!

Jana Filipova

před 7 měsíci

Jsem maximálně spokojená s profesionálním přístupem a rychlostí jednání. Mohu jen doporučit!

Mohlo by vás také zajímat

E-book: Jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

E-book: Jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Udělat chybu při koupi či prodeji nemovitosti je jednoduché a šance na nápravu jsou minimální. Proto jsme bohaté zkušenosti z naší praxe přetavili do 5 nejdůležitějších rad, ve kterých naši…

9. 4. 2021
Vzor kupní smlouvy na nemovitost

Vzor kupní smlouvy na nemovitost

Podpis smlouvy představuje při koupi nemovitosti jeden z nejzásadnějších bodů. Stáhněte si vzor kupní smlouvy na nemovitost sepsaný týmem advokátů, abyste se vyvarovali chybám, které vás v lepším případě mohou…

15. 3. 2021
Byt v exekuci k prodeji

Koupě bytu v exekuci – jak postupovat a co si ohlídat?

Kupujete byt a už se svého nového bydlení nemůžete dočkat, jenže radost najednou kazí zmínka o exekuci… Je lepší dát od takové koupě ruce pryč, nebo to nemusí být tak…

29. 9. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021