Co je to katastr nemovitostí
Co je to katastr nemovitostí definuje katastrální zákon. Ten říká, že katastr je veřejně přístupný seznam, který obsahuje informace o nemovitostech, jejich popis, přesné geografické určení a záznamy o právních vztazích k nim.
Tyto údaje se využívají zejména k ochraně vlastnických práv, stanovení hodnoty nemovitostí, ochraně životního prostředí a také pro daňové a poplatkové účely. Lidé v katastru nejčastěji hledají výpisy, ale díky archivním dokumentům mohou získat další dokumenty, které byly k dané nemovitosti vydány. V katastru najdete:
- Nabývací tituly jako jsou dědické, kupní nebo darovací smlouvy,
- geometrické plány,
- zástavní smlouvy,
- kolaudační rozhodnutí,
- prohlášení vlastníků a
- dokumenty o věcných břemenech.
Související služba
Plánujete podat návrh na vklad do katastru nemovitostí?
Pomůžeme vám s jeho sepsáním tak, aby vše bylo v pořádku hned napoprvé a vy jste nezmeškali důležité lhůty nebo nepřišli o peníze.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Jak funguje nahlížení do katastru nemovitostí
Nahlížení do katastru nemovitostí nikdy nebylo jednodušší. Současný katastr je totiž plně digitalizovaný, což umožňuje snadný přístup k informacím o jakékoliv nemovitosti z pohodlí vašeho domova.
Pro přístup tak stačí navštívit stránky Státní správy zeměměřictví a katastru (ČÚZK), kde naleznete možnost Nahlížení do katastru nemovitostí. Zde můžete vyhledávat podle čísla parcely, stavby, bytové jednotky nebo si jednoduše otevřít celou mapu. Nahlížení je zdarma a není nutné se nikde registrovat. Jedinou podmínkou pro zobrazení více informací je zadání ověřovacího kódu CAPTCHA (jedná se o jednoduchý přepis kódu, který má za cíl ověřit, zda nejste robot) nebo přihlášení se prostřednictvím Identity občana nebo zákaznického účtu.
Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu před online prostředím, pak máte možnost využít i klasický způsob nahlížení do katastru ve formě návštěvy některého z katastrálních úřadů. V tomto případě ale budete muset předem sdělit základní informace o vyhledávané nemovitosti. Konkrétně katastrální území nebo název obce a číslo popisné, parcelní číslo pozemku nebo evidenční číslo řízení.
Katastrální mapa – skvělý pomocník
Pokud zvolíte online variantu, pak vám může skvěle pomoci katastrální mapa. Je přístupná v digitální podobě na stránkách ČÚZK, ale můžete rovněž využít Mapy.cz se zapnutou vrstvou katastrální mapy, nebo aplikaci ikatastr. Naleznete v ní zakreslených spoustu užitečných informací, například:
- hranice územních samosprávných jednotek,
- hranice pozemků,
- hranice chráněných území,
- hranice ochranných pásem,
- obvody budov,
- ostatní prvky – tunely, mosty, příjezdové cesty.
Po vyhledání konkrétní parcely se navíc pouhým klikem dostanete k informacím z katastru. Hodit se vám může také funkce měření. Díky ní si změříte různé vzdálenosti a ověříte velikost pozemků.
Náhled do katastru nemovitostí – co se dozvíte
Nejdůležitější údaje, které lze zjistit z katastru nemovitostí, jsou informace o vlastníkovi nemovitosti, konkrétně jeho jméno, příjmení a trvalé bydliště, a také podrobnosti o samotné nemovitosti, jako jsou parcelní číslo, číslo popisné nebo číslo jednotky a jejich rozloha.
Tímto způsobem můžete ověřit, zda nemovitost skutečně kupujete od oprávněného vlastníka. Další podstatnou informací jsou také omezení vlastnického práva, která se k dané nemovitosti vztahují, například věcná břemena nebo zástavní práva, která mohou ovlivnit prodej nebo koupi nemovitosti.
Bohužel ale existují také informace, které nelze z katastru nemovitostí získat. Například se zde nedozvíte, že některému z vlastníků bylo odejmuto právo nakládat s nemovitostmi. Doporučujeme si proto vyžádat z katastru nemovitostí dokument dokazující nabývací titul vlastníka, jako je kupní nebo darovací smlouva, na základě které vlastník nemovitost získal. V tomto dokumentu mohou být uvedena případná omezení.
Tip na článek
Tip: Plánujete koupi nemovitosti? Zajistíme pro vás kompletní smluvní a právní servis související s koupí nemovitosti. Zvládneme to do 48 hodin, bezchybně a profesionálně.
Z výpisu z listu vlastnictví také nezjistíte, zda má při prodeji podílu na nemovitosti vlastník povinnost nabídnout předkupní právo ostatním spoluvlastníkům, což je informace vycházející přímo ze zákona. Další komplikací může být situace, kdy je prodávaná nemovitost v katastru zapsána pouze na jednoho z manželů, i přesto, že nemovitost patří do společného jmění manželů. V takovém případě musí s prodejem výslovně souhlasit druhý manžel, který není v katastru uveden jako vlastník, i přesto že jím reálně je. Tento souhlas bude vždy vyžadovat banka, pokud budete nemovitost kupovat pomocí hypotečního úvěru.
Z výpisu z katastru nemovitostí také nezjistíte dosud nezapsané nebo hrozící exekuční řízení, která jsou připravena u exekutora k podání a mohou se tak objevit na listu vlastnictví ještě před nabytím vašeho vlastnického práva. Tuto skutečnost lze zjistit pouze přímo od vlastníka, který je povinen sdělit všechny právní vady, o kterých ví, včetně zmíněných exekucí, které ještě nejsou v katastru uvedeny.
Změny údajů v katastru nemovitostí
Ke změně v katastru nemovitostí může dojít na základě vkladu, poznámky nebo záznamu. Pokud si kupujete nemovitost, pak se vás bude týkat právě vklad do katastru nemovitostí. Právě až zápisem do katastru se totiž stáváte oficiálními majiteli nemovitosti.
Jak na vklad do katastru
Návrh na zahájení vkladového řízení je nutné podat na předepsaném formuláři, a to elektronicky, poštou nebo osobně. V návrhu na vklad do katastru přitom musíte uvést několik zásadních informací:
- Katastrální úřad: Zde je třeba uvést konkrétní katastrální úřad pod který nemovitost spadá.
- Účastníky vkladového řízení: Obvykle se jedná osoby, které jsou stranami smlouvy, jako například prodávající a kupující nebo dárce a obdarovaný. Fyzické osoby musí uvést jméno, příjmení, adresu místa trvalého pobytu, datum narození a rodné číslo. Právnické osoby musí uvést název, sídlo a identifikační číslo.
- Označení nemovitosti a práv, která se do katastru zapisují: Zde nesmí chybět informace jasně definující nemovitost nebo její části, tedy katastrální území, obec, číslo popisné, parcelní nebo evidenční, případně číslo bytové jednotky. K návrhu pak musíte přiložit jedno vyhotovení listiny s úředně ověřenými podpisy, na základě které jsou práva zapisována (např. kupní či darovací smlouva).
V případě, že do katastru chcete vložit záznam o nové stavbě, pak je vyplnit vyplnit formulář katastru s názvem „Ohlášení změny údajů o pozemku“ a dodat geometrický plán potvrzený katastrálním úřadem, sdělení o dokončení stavby nebo kolaudační souhlas a rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného.
Na vyřízení vaší žádosti má katastrální úřad maximálně 30 dnů a poplatek za žádost činí 2 000 korun. Můžete jej zaplatit osobně na katastru (i platební kartou) nebo poštou pomocí kolku. A abyste jej nemuseli platit vícekrát, nechte si raději pomoci od odborníků. V rámci naší služby vám pomůžeme se sepsáním návrhu na vklad do katastru nemovitostí tak, aby vše bylo v pořádku hned napoprvé a vy jste nezmeškali důležité lhůty nebo nepřišli o peníze.
Sledování vkladového řízení
Jakmile podáte návrh na vklad do katastru, můžete začít sledovat průběh řízení. To je možné online a zdarma na stránkách ČÚZK. Stačí vám k tomu číslo řízení, které vašemu podání přidělil katastrální úřad a název katastrálního úřadu, pod který daná nemovitosti spadá.
A pokud si chcete sledování ještě více zjednodušit, můžete k tomu využít službu sledování změn údajů o nemovitosti v katastru. Tu lze opět vyřídit online a zdarma na stránkách ČÚZK. Ta vás bude automaticky informovat o jakýchkoliv změnách týkající se dané nemovitosti, a to prostřednictvím datové schránky, e-mailu nebo textové zprávy.
Shrnutí
Katastr nemovitostí je veřejně přístupný seznam obsahující důležité informace o nemovitostech a jejich právních vztazích. Nahlížet do katastru lze zdarma online nebo osobně na katastrálním úřadě. V případě změn, jako je koupě nemovitosti, je nutné podat předepsaný formulář na vklad do katastru. Průběh vkladového řízení lze sledovat online, a služba sledování změn poskytuje automatické upozornění na změny v katastru.