Ačkoliv zákon přímo nestanoví pravidlo pro situaci, kdy by byl koupen menší byt, můžeme takové pravidlo najít v případě pozemků. Tedy § 2129 občanského zákoníku říká, že kupující má právo na přiměřenou slevu z kupní ceny, nemá-li pozemek výměru určenou v kupní smlouvě. Takže tedy pokud správná výměra ve smlouvě není a je-li tam uvedená jiná, má kupující nárok na slevu.
V případě bytu tomu nebude jinak a bude platit, že kupující bytu by měl mít slevu v případě menší výměry.
Koupě nebo prodej nemovitosti
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Pro posouzení takového případu bude však ještě rozhodující, zda prodávající ujistil kupujícího o větší výměře buď v inzerci nebo v kupní smlouvě. Bude tedy lepší, když špatná výměra bude uvedená v kupní smlouvě a tento rozdíl o proti skutečnosti bude představovat vadu bytu.
Pokud se vše prokáže, bude moci kupující bytu požadovat slevu z kupní ceny popřípadě i možnost odstoupení od smlouvy.
Sleva z kupní ceny by měla odpovídat ceně chybějících metrů.
Pokud by bylo zjištěno, že prodávající o menší výměře věděl, pak by uvedl kupující v omyl. I z tohoto důvodu by bylo možné požadovat slevu, resp. přiměřenou náhradu, případně by se bylo možné dovolávat neplatnosti smlouvy při zásadnějším rozdílu u výměry bytu.