Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Kdy má zaměstnanec nárok na placené volno?

Zákoník práce (a jeho prováděcí předpisy) garantuje zaměstnancům kromě klasické dovolené i další dny volna za zcela konkrétním účelem. Jedná se o takzvané důležité osobní překážky v práci.

Úskalí práce na černo
2 minuty čtení
2. 10. 2015

Návštěva lékaře

Zaměstnanec má samozřejmě nárok na volno, pokud musí navštívit lékaře. Měl by však využít služeb lékaře co možná nejdostupnějšího z hlediska časové náročnosti ošetření (případně lékaře, kterého mu smluvil zaměstnavatel). Volno je garantováno na nezbytně nutnou dobu, pokud nelze návštěvu odložit mimo pracovní dobu. Proplacena je pak pouze doba nutná k návštěvě nejdostupnějšího lékaře.

Doprovod k lékaři

Na nezbytně nutnou dobu musí zaměstnavatel uvolnit i příbuzného nemocných blízkých (tj. dětí, rodičů, partnera), které doprovází k lékaři. Maximálně však jde o jeden pracovní den. Většina rodičů chodí se svými dětmi k lékaři, mají tak od zaměstnavatele nárok na volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však jeden den.

Pozdní příchod

Zaměstnanec má nárok na neplacené volno, pokud nemůže bez svého zavinění kvůli nepředvídatelným vlivům dorazit včas do práce. Jde např. o špatné počasí a související dopravní kalamitu.

Stěhování

Jak se říká, lepší vyhořet než se stěhovat. Zákon proto umožňuje požadovat volno na stěhování na nezbytně nutnou dobu, maximálně však na dva dny. Volno je však placené pouze, pokud se zaměstnanec stěhuje kvůli svému zaměstnavateli (např. ho přeložil do jiného města).

Svatba

Nevěsta i ženich mají nárok na dva dny volna. Jeden den neplacený, druhý placený. Záleží však také na dni obřadu. Pokud bude přes víkend (za předpokladu, že není víkend pro snoubence pracovním), náleží již jen jeden volný den (pátek nebo pondělí). Pokud bude však svatba např. v pátek, náleží zmiňované dva dny. Nárok na jednodenní volno v den obřadu mají i rodiče a děti snoubenců. Rodiče mají nárok na placené volno, děti toliko na neplacené. Nikdo jiný z osob blízkých nárok na volno automaticky nemá (tedy ani svědci).

Narození dítěte

Na placené volno má nárok i otec. Volno je však pro něj poměrně omezené. Poskytuje se jen na nezbytně nutnou dobu k cestě do porodnice a zpět. Za účast na samotném porodu již ze zákona nárok na placené volno není, jde tedy případně pouze o volno neplacené.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Úmrtí a pohřeb

Potká-li Vás velmi smutná událost a zemře Vám manžel či druh nebo dítě, máte nárok na dva dny placeného volna před pohřbem. Předpokládá se, že pohřeb budete zařizovat. Další den Vám zaměstnavatel poskytne a zaplatí i v den pohřbu. Zařizujete-li pohřeb zesnulého rodiče či sourozence, ale také rodiče nebo sourozence svého partnera, máte nárok na jeden den placeného volna. Zaměstnavatel Vám také proplatí den pohřbu. Pokud se o pohřeb stará někdo jiný, volno Vám s náhradou mzdy přísluší jen v den pohřbu.

Hledání nového zaměstnání

Po dobu výpovědní doby může zaměstnanec požadovat volno na hledání nového místa. Garantovaný rozsah je maximálně jeden půlden týdně. Toto volno je placeno jen při organizačních či zdravotních důvodech rozvázání pracovního poměru.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Tereza Skříčilová

před 1 měsícem

Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce - chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba...

Pavel Kasal

před 8 měsíci

Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za podstatně nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se...

Kateřina Petrašová

před 7 měsíci

Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné "Vyrozumění o provedeném vkladu do KN". Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce....

Mohlo by vás také zajímat

voyeur.jpg

Sledování zaměstnanců na pracovišti? Na to zaměstnavatel může zapomenout….

Stále se množí dotazy uživatelů našeho webu, zda může zaměstnavatel sledovat nebo soustavně monitorovat zaměstnance při pracovní činnosti.

7. 7. 2015
Jak snížit zálohy pro OSVČ

Odstupné v roce 2015

Při nezaviněném skončení pracovního poměru garantuje zákoník práce zaměstnanci „polštář“, který mu má umožnit v klidu si najít novou práci či jiné živobytí.

27. 3. 2015
Jak se bránit výpovědi na hodinu

Jak se bránit výpovědi po 1.1.2014?

Nový občanský zákoník přinesl mnoho změn zejména do občanského a obchodního práva. Původně měl být jeho podkapitolou i úplně nový zákoník práce.

1. 1. 2015

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021