avatar-02@2x
Koupě nebo prodej nemovitosti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Hypotéka, nebo nájem? Jaký způsob financování zvolit?

Hypotéka, nebo nájem? To je otázka, kterou si klade spousta mladých lidí. Odpověď na ni přitom není právě jednoduchá. Vždy záleží nejen na aktuálních možnostech, ale také preferencích a plánech do budoucna. Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností? A co takové splácení vlastního bydlení formou nájmu?

Hypotéka, nebo nájem? Jaký způsob financování zvolit?
5 minut čtení

Hypotéka, nebo nájem

Dříve či později se každý z nás dostane do fáze, kdy řeší vlastní bydlení. Pokud nemáte to štěstí, že by vám někdo z vašich blízkých chtěl darovat nemovitost, nabízejí se dvě základní možnosti – pronájem nebo nákup nemovitosti. Jen málokdo si přitom může dovolit koupit nemovitost z vlastních prostředků, proto se s touto variantou často pojí čerpání hypotečního úvěru.

Výše měsíčního nájmu a splátky hypotéky může být naprosto srovnatelná. V každém případě ovšem získáte něco trochu jiného. Zatímco u hypotečního úvěru kupujete vlastní bydlení a splácíte úvěr, který jste na jeho pořízení získali, u nájmu získáváte možnost užívat nemovitosti, aniž by vám patřila. Každá možnost má bezesporu své kladné a stinné stránky. Pojďme se na ně blíže podívat.

Hypotéka zavazuje, ale přináší jistotu

Hypotéka je finanční závazek, se kterým se budete potýkat mnoho let, současně vám ale zajistí luxus v podobě vlastního bydlení. Měli byste však počítat s podmínkami, které je třeba pro její získání splnit. Připravte se, že budete muset doložit své příjmy. V závislosti na jejich výši vám banka vypočítá maximální částku, kterou vám může půjčit.

Abyste hypoteční úvěr získali, bude ještě potřeba našetřit si pár(set) tisíc do začátku. Od roku 2017 platí, že při čerpání hypotéky musí žadatel uhradit část kupní ceny z vlastních prostředků. Tato akontace činí zpravidla 20 % hodnoty nemovitosti, některé banky ji ovšem za splnění určitých podmínek snižují i na deset nebo ještě méně procent pomocí dalších úvěrů.

Tip: Kupujete nemovitost od developera? Přečtěte si, na co si dát pozor.

Postaráme se o smlouvy a všechny právní náležitosti

Řešíte koupi nového bydlení, nebo jeho pronájem? Rádi vám se vším pomůžeme a postaráme se, aby po právní stránce proběhlo vše bez jediné chyby.

Chci pomoct s nemovitostí

Pronájem bytu zajistí finanční volnost, ale bez jistot

Pronájem bytu vás sice na dlouhé roky finančně nezaváže ani nebudete muset dokládat své příjmy, zároveň vám ale neposkytne žádnou jistotu. Nemovitost není vaše, jen každý měsíc platíte za její užívání. Pronajímatel má navíc zpravidla právo po určité době zvýšit částku nájemného, provádět kontroly bytu nebo vypovědět nájemní smlouvu, pokud byt potřebuje pro sebe nebo pro někoho ze svých blízkých, nebo pokud to je tak sjednáno v nájemní smlouvě.

Tip: Přečtěte si, na co si dát pozor při pronájmu bytu z pohledu nájemníka.

Muž stěhující se a řešící otázku hypotéky, nebo nájmu
Muž stěhující se a řešící otázku hypotéky, nebo nájmu

Obecně platí, že pronájem se často stává přechodným řešením a většina lidí dříve či později přistoupí k hypotečnímu úvěru a koupi vlastního bydlení. Existuje ovšem i mnoho rodin, které v pronájmu žijí po celý život. Důvodem často býval zejména nedostatek financí nebo horší platební historie, která neumožní čerpání hypotéky. Motivy ovšem mohou být různé. Někomu třeba vyhovuje, když nic nevlastní, nemusí se o nemovitost starat a v případě problémů jednoduše kontaktuje vlastníka bytu či domu, který se o vzniklé závady postará.

V dnešní době se pak stále častěji objevuje preference svobody, kterou nájem nabízí. Člověk díky němu může např. žít v jinak nedostupné čtvrti a podle aktuálních preferencí měnit lokality.

Tip: Jak se vyhnout rizikům spojeným s výpovědí z nájmu bytu? Situace, se kterými se často setkáváme v praxi, jsme sepsali do článku.

Řešením může být byt či dům na splátky formou nájmu

Zajímavým řešením, které kombinuje některé výhody nájmu a hypotéky, je splácení vlastního bydlení formou nájmu. Jedná se o ideální řešení pro mladé páry, které vzhledem k výši svých příjmů zatím nedosáhnou na hypotéku, ale už by chtěly bydlet ve vlastním.  Nebo pro ty, kteří například z důvodu exekucí nebo nestálých a nedoložitelných příjmů nemohou získat hypoteční úvěr v době, kdy bydlení řeší.

Existuje hned několik portálů a služeb, které splácení bytu nebo domu formou nájmu nabízejí. Stačí si jen vybrat jakoukoli nemovitost, která je aktuálně na prodej, a na vybraném portálu zažádat o tento způsob financování. Tímto způsobem můžete financovat nejen nákup starší nemovitosti, ale také výstavbu nové.

Princip spočívá v rozdělení ceny nemovitosti do měsíčních splátek. Odpadá nutnost žádat o hypoteční úvěr a jen každý měsíc platíte předem domluvenou částku, zatímco byt či dům normálně užíváte. Měsíční výše splátek je garantována, nemusíte se tedy bát, že by se částka jakkoli zvyšovala. Výši splátek, a tedy i dobu splácení, si můžete sami zvolit. U některých poskytovatelů je třeba počítat s rezervačním poplatkem, existují však i služby, kde žádné poplatky nejsou a při nákupu není potřeba mít našetřeno mnoho peněz.

Pokud se při splácení nemovitosti formou nájmu rozhodnete pro předčasné splacení, můžete tak učinit bez sankcí a poplatků. Snadno tak můžete kdykoli překlopit splátky formou nájmu do klasického financování hypotečním úvěrem. Stačí si v době, kdy už vám to situace dovolí, zažádat o hypotéku, doplatit s její pomocí zůstatkovou (dosud nezaplacenou) cenu a dál už splácet standardní splátky bance. Nicméně je dobré si podmínky nechat zkontrolovat advokátem, ať není ve smlouvě žádné překvapení.

V zahraničí se pak objevuje varianta, kdy si člověk od developera kupuje např. jen 70 % bytu. Cena je tak příznivější a zbytek pak postupně splácí nebo kupuje později a zatím si ho jen pronajímá.

Pomůžeme vám vyřešit hypotéku, nebo nájem, stejně tak splácení nemovitosti formou nájmu

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli formu bydlení, je třeba počítat s důkladným smluvním ošetřením každého kroku. Neriskujte výrazné finanční ztráty, nebo dokonce svou novou nemovitost. S pronájmy bytů a domů, stejně jako s jejich prodeji, máme bohaté zkušenosti a rádi vám pomůžeme vše nastavit tak, aby nové bydlení přinášelo jen samou radost.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Témata článku:

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

MgA. Anna Leschingerová, Cvikov

před 2 roky

Netušila jsem, že existuje online služba, kde za vás právník zařídí veškeré papírování a vy se můžete soustředit jen na radost z obdarování milované osoby.

MUDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín

před 2 roky

Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy z neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.

Jan Kresteš

před 2 roky

Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem se tedy na Dostupného (zobrazit více) advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023