marek
Koupě nebo prodej nemovitosti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Hypotéka, nebo nájem? Jaký způsob financování zvolit?

Hypotéka, nebo nájem? To je otázka, kterou si klade spousta mladých lidí. Odpověď na ni přitom není právě jednoduchá. Vždy záleží nejen na aktuálních možnostech, ale také preferencích a plánech do budoucna. Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností? A co takové splácení vlastního bydlení formou nájmu?

Hypotéka, nebo nájem? Jaký způsob financování zvolit?
5 minut čtení
18. 8. 2021

Hypotéka, nebo nájem

Dříve či později se každý z nás dostane do fáze, kdy řeší vlastní bydlení. Pokud nemáte to štěstí, že by vám někdo z vašich blízkých chtěl darovat nemovitost, nabízejí se dvě základní možnosti – pronájem nebo nákup nemovitosti. Jen málokdo si přitom může dovolit koupit nemovitost z vlastních prostředků, proto se s touto variantou často pojí čerpání hypotečního úvěru.

Výše měsíčního nájmu a splátky hypotéky může být naprosto srovnatelná. V každém případě ovšem získáte něco trochu jiného. Zatímco u hypotečního úvěru kupujete vlastní bydlení a splácíte úvěr, který jste na jeho pořízení získali, u nájmu získáváte možnost užívat nemovitosti, aniž by vám patřila. Každá možnost má bezesporu své kladné a stinné stránky. Pojďme se na ně blíže podívat.

Hypotéka zavazuje, ale přináší jistotu

Hypotéka je finanční závazek, se kterým se budete potýkat mnoho let, současně vám ale zajistí luxus v podobě vlastního bydlení. Měli byste však počítat s podmínkami, které je třeba pro její získání splnit. Připravte se, že budete muset doložit své příjmy. V závislosti na jejich výši vám banka vypočítá maximální částku, kterou vám může půjčit.

Abyste hypoteční úvěr získali, bude ještě potřeba našetřit si pár(set) tisíc do začátku. Od roku 2017 platí, že při čerpání hypotéky musí žadatel uhradit část kupní ceny z vlastních prostředků. Tato akontace činí zpravidla 20 % hodnoty nemovitosti, některé banky ji ovšem za splnění určitých podmínek snižují i na deset nebo ještě méně procent pomocí dalších úvěrů.

Tip: Kupujete nemovitost od developera? Přečtěte si, na co si dát pozor.

Postaráme se o smlouvy a všechny právní náležitosti

Řešíte koupi nového bydlení, nebo jeho pronájem? Rádi vám se vším pomůžeme a postaráme se, aby po právní stránce proběhlo vše bez jediné chyby.

Chci pomoct s nemovitostí

Pronájem bytu zajistí finanční volnost, ale bez jistot

Pronájem bytu vás sice na dlouhé roky finančně nezaváže ani nebudete muset dokládat své příjmy, zároveň vám ale neposkytne žádnou jistotu. Nemovitost není vaše, jen každý měsíc platíte za její užívání. Pronajímatel má navíc zpravidla právo po určité době zvýšit částku nájemného, provádět kontroly bytu nebo vypovědět nájemní smlouvu, pokud byt potřebuje pro sebe nebo pro někoho ze svých blízkých, nebo pokud to je tak sjednáno v nájemní smlouvě.

Tip: Přečtěte si, na co si dát pozor při pronájmu bytu z pohledu nájemníka.

Muž stěhující se a řešící otázku hypotéky, nebo nájmu
Muž stěhující se a řešící otázku hypotéky, nebo nájmu

Obecně platí, že pronájem se často stává přechodným řešením a většina lidí dříve či později přistoupí k hypotečnímu úvěru a koupi vlastního bydlení. Existuje ovšem i mnoho rodin, které v pronájmu žijí po celý život. Důvodem často býval zejména nedostatek financí nebo horší platební historie, která neumožní čerpání hypotéky. Motivy ovšem mohou být různé. Někomu třeba vyhovuje, když nic nevlastní, nemusí se o nemovitost starat a v případě problémů jednoduše kontaktuje vlastníka bytu či domu, který se o vzniklé závady postará.

V dnešní době se pak stále častěji objevuje preference svobody, kterou nájem nabízí. Člověk díky němu může např. žít v jinak nedostupné čtvrti a podle aktuálních preferencí měnit lokality.

Tip: Jak se vyhnout rizikům spojeným s výpovědí z nájmu bytu? Situace, se kterými se často setkáváme v praxi, jsme sepsali do článku.

Řešením může být byt či dům na splátky formou nájmu

Zajímavým řešením, které kombinuje některé výhody nájmu a hypotéky, je splácení vlastního bydlení formou nájmu. Jedná se o ideální řešení pro mladé páry, které vzhledem k výši svých příjmů zatím nedosáhnou na hypotéku, ale už by chtěly bydlet ve vlastním.  Nebo pro ty, kteří například z důvodu exekucí nebo nestálých a nedoložitelných příjmů nemohou získat hypoteční úvěr v době, kdy bydlení řeší.

Existuje hned několik portálů a služeb, které splácení bytu nebo domu formou nájmu nabízejí. Stačí si jen vybrat jakoukoli nemovitost, která je aktuálně na prodej, a na vybraném portálu zažádat o tento způsob financování. Tímto způsobem můžete financovat nejen nákup starší nemovitosti, ale také výstavbu nové.

Princip spočívá v rozdělení ceny nemovitosti do měsíčních splátek. Odpadá nutnost žádat o hypoteční úvěr a jen každý měsíc platíte předem domluvenou částku, zatímco byt či dům normálně užíváte. Měsíční výše splátek je garantována, nemusíte se tedy bát, že by se částka jakkoli zvyšovala. Výši splátek, a tedy i dobu splácení, si můžete sami zvolit. U některých poskytovatelů je třeba počítat s rezervačním poplatkem, existují však i služby, kde žádné poplatky nejsou a při nákupu není potřeba mít našetřeno mnoho peněz.

Pokud se při splácení nemovitosti formou nájmu rozhodnete pro předčasné splacení, můžete tak učinit bez sankcí a poplatků. Snadno tak můžete kdykoli překlopit splátky formou nájmu do klasického financování hypotečním úvěrem. Stačí si v době, kdy už vám to situace dovolí, zažádat o hypotéku, doplatit s její pomocí zůstatkovou (dosud nezaplacenou) cenu a dál už splácet standardní splátky bance. Nicméně je dobré si podmínky nechat zkontrolovat advokátem, ať není ve smlouvě žádné překvapení.

V zahraničí se pak objevuje varianta, kdy si člověk od developera kupuje např. jen 70 % bytu. Cena je tak příznivější a zbytek pak postupně splácí nebo kupuje později a zatím si ho jen pronajímá.

Pomůžeme vám vyřešit hypotéku, nebo nájem, stejně tak splácení nemovitosti formou nájmu

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli formu bydlení, je třeba počítat s důkladným smluvním ošetřením každého kroku. Neriskujte výrazné finanční ztráty, nebo dokonce svou novou nemovitost. S pronájmy bytů a domů, stejně jako s jejich prodeji, máme bohaté zkušenosti a rádi vám pomůžeme vše nastavit tak, aby nové bydlení přinášelo jen samou radost.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 5500 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Michaela P.

před 7 měsíci

Vzhledem k tomu, že pro nás bylo rozhodnutí koupit nemovitost krokem do neznáma, obrátili jsme se na Dostupného advokáta. Byla to ta naprosto nejlepší volba. Provedl nás celým procesem, od...

Luboš Kulhánek

před 8 měsíci

Fantastická zkušenost. Chtěli jsme jen revidovat smlouvu, ale sami přišli s mnoha důležitými podněty. Nadmíru splnili očekávání. Vše online. Dobrá cena. Takto si představuji služby v 21.století!

Ing. Jana Filipová

před 8 měsíci

Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká.

Mohlo by vás také zajímat

E-book: Jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

E-book: Jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Udělat chybu při koupi či prodeji nemovitosti je jednoduché a šance na nápravu jsou minimální. Proto jsme bohaté zkušenosti z naší praxe přetavili do 5 nejdůležitějších rad, ve kterých naši…

9. 4. 2021
Pár radující se z pronájmu bytu

Na co si dát pozor při pronájmu bytu z pohledu nájemníka

Rádi byste si pronajali byt, ale nevíte jak na to? Bydlíte v pronajatém bytě a nevíte, co přesně si vůči vám pronajímatel může dovolit? V následujícím článku najdete odpověď na…

23. 11. 2020
Starší dům k prodeji

Prodej staršího domu – 9 věcí, které si pohlídejte

Každá nemovitost má svá specifika, s nimiž je třeba počítat i při jejím prodeji. U staršího domu bude nutné ošetřit jiné detaily než u novostavby. Jak přesně při prodeji takového…

20. 10. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021